|
Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 3
Język kaszubski
Logopeda
NEWS:
XV Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy
więcej >>
Polecamy
Bezpieczne strony
Zagłosuj na nas
|
|
Archiwum: rok szkolny 2014/2015
Zakończenie edukacji w roku szkolnym 2014/2015
W dniach 25 - 26 czerwca kolejny rok szkolny pożegnali uczniowie Zespołu Szkół nr 2. Każda grupa wiekowa począwszy od zerówek, aż po gimnazjalistów z klas trzecich pożegnała go w nieco inny sposób. Najbardziej uroczyste były akademie okazji pożegnania uczniów z klas szóstych i trzecich gimnazjum. Ich wspólnym elementem był "Wspomień czar", czyli pokazy zdjęć prezentujące ważne wydarzenia z życia uczniowskiego na przestrzeni kilku lat.
Na wszystkich uroczystościach bardzo liczną grupę stanowili rodzice, z których ogromny zaszczyt mieli Ci, którzy otrzymali listy gratulacyjne z rąk dyrekcji za świetne wyniki w nauce swoich dzieci z klas szóstych i trzecich gimnazjum.
Emocje związane z zakończeniem roku szkolnego towarzyszyły wszystkim bez wyjątku.
Życzymy więc uczniom, rodzicom i nauczycielom udanego wypoczynku w wakacje, by we wrześniu z nowymi siłami rozpocząć kolejny rok nauki.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke, Katarzyna Kałuża, Marlena Skowrońska
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Trzecioklasiści w Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie
W dniach 23-25 czerwca uczniowie klas 3a i 3b byli na Zielonej Szkole w Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie. Pierwszego dnia dzieci zostały podzielone na trzy grupy o nazwach: Bobki, Korniszony i Minionki. Każda grupa miała swoich wychowawców, pod opieką których brała udział w licznych i ciekawych zabawach i zajęciach sportowo - rekreacyjnych. Najbardziej podobały się dzieciom zabawy na świeżym powietrzu - "Pogoń za lisem", "Chatka Robinsona" czyli budowanie szałasów, strzelanie z łuku, zabawy na placach zabaw. Dzieci miały także zajęcia na sali gimnastycznej. Grały w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną, kręciły hula-hop, chodziły na szczudłach i jeździły na hulajnodze. Dużo śmiechu i zabawy dostarczyły dzieciom zajęcia świetlicowe - karaoke, gra na Xboksie, oraz "Randka w ciemno".
W tej ostatniej zabawie wyłoniono cztery pary, które wygrały nietypowe randki, takie jak: wspólna przejażdżka na hulajnodze w świetle latarki, kolacja przy świecach, taniec przytulaniec oraz wspólne ścielenie łóżka. Ostatniego dnia wieczorem była dyskoteka. Codziennie przed snem, gdy dzieci były już w łóżkach, panie wychowawczynie czytały im bajki. Dzieciom tak bardzo się tam podobało, że chętnie zostałyby dłużej.
Tekst i zdjęcia: Ewa Ryś
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Święto Rodziny w klasach młodszych
Klasy młodsze w maju i w czerwcu obchodziły Święto Rodziny. Zerówkowicze podczas uroczystości dzieci pięknie śpiewały swoim rodzicom piosenki, wiersze oraz tańczyły, np. polkę, czy krakowiaka. Dzieci obdarowały także rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami i laurkami.
Także pierwszoklasiści przygotowali dla swoich rodziców programy słowno-muzyczne. Zaproszeni goście najpierw obejrzeli przedstawienie np. o "Zagubionej żabce" (1b), a potem wysłuchali wierszy i piosenek związanych ze świętem mamy i taty. Na zakończenie wszyscy udali się do sali lekcyjnej, gdzie wszyscy ze smakiem zajadali pyszności przygotowane przez mamy. Klasy drugie natomiast spędziły rodzinny czas podczas wspólnego pikniku w "Pegazie".
Tekst: Agnieszka Andrzejewska i Maria Szymoniak
Zdjęcia: Rodzice Pierwszoklasistów i Zerówkowiczów
Wycieczka pierwszoklasistów z kaszubskim akcentem
Dnia 19.06.2015r. klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Kiełpina. Odwiedzili kaszubskie gospodarstwo agroturystyczne. Uczestnicy wycieczki podziwiali zwierzęta domowe: świnki, kozy, kury, kaczki, gąski, indyka, a nawet pawia.
Dzieci mogły pogłaskać źrebaczka, klacz i kota - który wzbudził wiele emocji. Miały możliwość dojenia krowy i przyjrzenia się pięknym, krowim oczom. Następnie poznały przepis na bułeczki drożdżowe, które własnoręcznie wykonały, potem upiekły i ze smakiem zjadły.
Kolejnym punktem programu była przejażdżka wozem drabiniastym po okolicy, któa nie obyła się bez kaszubskich przyśpiewek. Na zakończenie pierwszaki piekły kiełbaski i chlebek na ognisku. Zmęczeni, szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do domu.
Tekst i zdjęcia: Maria Szymoniak
"Zagubiona żabka", czyli przedstawienie dla najmłodszych
Dnia 18.06.2015r. na sali gimnastycznej spotkali się najmłodsi uczniowie naszej szkoły, żeby obejrzeć przedstawienie o "Zagubionej Żabce".
Dzieci obejrzały przygody niegrzecznej żabki, która nie słuchała rodziców i poszła zwiedzać świat. W czasie, gdy żabcia zwiedzała świat, jej siostry ją poszukiwały. Pytały zająca, pszczółkę, motylki, biedronki, ślimaka i bociany, czy jej nie widzieli. W końcu zmęczona żabka spotkała żuka, który pomógł jej odnaleźć drogę do domu.
Zerówkowiczom bardzo podobało się przedstawienie, przygotowane przez grupę teatralną z PZPOW w Wejherowie pod kierunkiem pani Marii Szymoniak. Młodzi aktorzy otrzymali duże brawa, a od wychowawczyń klas zerowych słowa uznania za ich aktorska grę i ładne kostiumy.
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Agnieszka Tatara, Agnieszka Andrzejewska
Policja w zerówce
Dnia 9 czerwca 2015r. dzięki uprzejmości jednej z mam odwiedziła nas Policja. Panowie policjanci przybyli do nas na oznakowanych motorach. Dzieci miały możliwość zadania im pytań oraz wysłuchania ciekawostek na temat pracy policji. Potem w ramach atrakcji każdy z uczniów mógł usiąść na motorze, włączyć światła, czy syrenę. Panowie zorganizowali konkurs i za każdą prawidłową odpowiedź dzieci otrzymywały nagrodę.
Następnie w klasie odwiedziła nas mama uczennicy Leny Lieder, która jest policjantką. Oczywiście też była ubrana w mundur oraz przyniosła ze sobą wiele policyjnych akcesoriów. Dzieci miały możliwość założenia kajdanek, kamizelek odblaskowych, a także części munduru. Każdy z uczniów otrzymał odblask oraz kolorowanki. Jednak największą radość dzieciom sprawił pokaz jazdy na motorze w wykonaniu jednego z panów policjantów. Motor poruszał się po boisku szkolnym z włączonymi syrenami, co wywarło wielkie wrażanie na naszych najmłodszych uczniach.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Tatara
Zerówkowicze na Strusiej Farmie
16.06.2015r. klasy oddziału przedszkolnego pojechały na Strusią Farmę w Kniewie.
Dzieci własnoręcznie robiły ciasteczka, którymi karmiły zwierzęta. Poznały wiele ciekawych zwierząt: emu, lamy, osiołki, perliczki, a w szczególności życie strusi i mnóstwo ciekawostek o nich. Widziały jak struś tańczy i wcale nie chowa głowy w piasek! Wszyscy bawili się na świeżym powietrzu, brali udział w konkursach. Na koniec dzieci piekły kiełbasę na ognisku. Rosną nam eksperci od strusi :)
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Andrzejewska
"Jak tu grzecznym być?"
W środę, 10 czerwca, przedstawiciele klas młodszych spotkali się na sali gimnastycznej w celu zapoznania się z przedstawieniem, które miało charakter wychowawczy.
Inscenizacja dotyczyła historii Ewelinki, która była niegrzeczną dziewczynką. Dlatego otrzymała od Czarnej Wróżki worek swoich złych uczynków zamiast przyjaciół. Początkowo dziewczynka się tym nie przejęła, ale potem było jej smutno, że nie ma się z kim bawić. A worek, który miał być przyjacielem, wcale nim nie był. Gdy na scenie pojawiła się Biała Wróżka, która zachęcała bohaterkę do zmian w swoim zachowaniu dziewczynka udawała, że na niczym jej nie zależy. Dalszy jednak dialog rozwiązuje problem i dziewczynka przyznaje się do swoich złych uczynków. Ewelinka przypomina sobie również o magicznych słowach i stwierdza, że mówienie przepraszam wcale nie boli.
Przedstawienie bardzo podobało się uczniom. Na dialogi, które były humorystyczne, reagowali z dużym ożywieniem i zainteresowaniem. Aktorzy za swój występ otrzymali gromkie brawa.
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcie: Magda Rojek
Matematyczne sukcesy klasy VI
Dnia 12 czerwca 2015r. odbył się XIII Miejski Konkurs Matematyczny Klas VI w Szkole Podstawowej nr 2 w Redzie. Naszą szkolę reprezentowali: Nikola Wilczewska z klasy VIB, Szymon Pobłocki z klasy VIC i Przemysław Pepliński z klasy VIA.
Spośród uczniów klas szóstych szkół redzkich I miejsce zdobyła Nikola Wilczewska, a tuż za nią na II miejscu znalazł się Szymon Pobłocki.
Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach matematycznych.
Tekst: Anna Mielewczyk-Haustein
Zdjęcie: Teresa Dopke
Trzy kolejne sukcesy Pawła z klasy 1b
Niektórzy się już rozleniwili czując wakacje tuż, tuż, ale uczeń klasy 1b Paweł Wróblewski pracuje na sukces sportowy bardzo wytrwale. W ostatnim miesiącu reprezentując swój klub sportowy stanął trzykrotnie na podium. I tak: 17.05.2015r. odbył sie XVIII Majowy Turniej Judo Dzieci i Młodzików w Jezierzycach. Paweł zajął III miejsce w kategorii wagowej do 31kg dla roczników 2007-2008. Zaledwie tydzień później, bo 23.05.2015r. odbył sie VI Turniej Judo o Puchar Burmistrza Gminy Żukowo i Paweł zajął II miejsce w kategorii wagowej do 33kg dla roczników 2007-2008. Natomiast 14.06.2015r. odbył się GDANSK JUDO CUP- turniej dzieci w judo i małym judo. Paweł zajął III miejsce w kategorii wagowej do 31kg dla roczników 2006-2007.
Gratulujemy takiej wytrwałości i czekamy na kolejne sukcesy!
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcie: Simba Judo Reda
Bal absolwentów SP3
Dnia 11 czerwca 2015r. odbył się wieczorek pożegnalny klas szóstych. Zanim rozpoczęła się zabawa, uczniowie podziękowali dyrekcji i gronu pedagogicznemu za trud i poświęcenie. Po wręczeniu kwiatów wszystkim obecnym nauczycielom rozpoczęła się zabawa. Uczniowie bardzo dobrze bawili się w rytm swoich ulubionych piosenek, a świetnie dobrana muzyka oraz specjalne życzenia od uczniów zachęciły do tańca także nauczycieli.
W czasie całego wieczorku można było odpocząć i porozmawiać przy zastawionych smakołykami stołach.
Bardzo dziękujemy rodzicom za ogromny wkład pracy włożony w przygotowanie tej imprezy, która na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.
Tekst i zdjęcia: Grażyna Napieraj
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Kolejny medal Szymona z 1b
Tym razem Szymon Gdanietz walczył o medal we Władysławowie, a że to miasto słynące z rybołówstwa, to wydarzenie miało nazwę "Bieg Pomuchla". Zawody odbyły się na stadionie OPO "Cetniewo" w dniu 06.06.2015r. Uczeń klasy pierwszej rywalizował z uczniami z klas I-III na dystansie 400m i pomimo dużej konkurencji na mecie znowu był pierwszy.
Szymonowi jak zawsze gratulujemy!
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Marcin Gdanietz
Święto Sportu
Dzień Dziecka to w naszym mieście również Święto Sportu Szkolnego. W poniedziałek 01.06.2015r. przedstawiciele wszystkich klas szkoły podstawowej udali się wraz z nauczycielami na stadion MOSiR-u, gdzie odbywały się zawody sportowe dla wszystkich redzkich szkół podstawowych. Celem imprezy było dostarczenie dzieciom pozytywnych emocji podczas rywalizacji zgodnie z zasadami fair play.
Uczniowie wzięli udział w następujących konkurencjach sportowych: bieg z pałeczką sztafetową, skoki w workach oraz prowadzenie i kozłowanie piłki. Najważniejsze było spotkanie uczniów i dobra zabawa, dlatego każda szkoła otrzymała pamiątkowy puchar. Wszyscy uczestnicy dostali słodycze i soczki, a chętni mogli skorzystać z malowania twarzy.
Dodatkową atrakcją była wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej z Redy. Strażacy pokazali dzieciom wóz strażacki oraz dokładnie omówili zastosowanie sprzętu. Dowiedzieliśmy się, że strażacy zajmują się nie tylko ratowaniem ludzi z pożarów, ale również pomagają podczas wszelkiego rodzaju wypadków. Chętni uczniowie mogli poczuć się jak strażacy, zasiadając w wozie oraz zakładając kask strażacki. Dużo emocji wzbudził pokaz sygnałów dźwiękowych wozu.
Wszyscy uczniowie świetnie się bawili i wyrazili chęć spotkania na zawodach w przyszłym roku szkolnym.
Tekst i zdjęcia: Magda Rojek
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Sukces sportowy Aleksandra Bojanowskiego z 0c!
Wielkim sukcesem dla Aleksandra Bojanowskiego z klasy 0a wraz klubem UKS1REDA zakończył się turniej ARKA GDYNIA DORSZYK CUP, który odbył się 5 czerwca.
Chłopcy pokonali w wielkim finale ARKĘ GDYNIA 3:1. Czyżby rosła wśród nas nowa kadra narodowa? Gratulujemy Olkowi!
Tekst: Agnieszka Andrzejewska
Zdjęcia: Anna Bojanowska
Uczniowie z ZS2 nagrodzeni w kolejnej edycji Wojewódzkiego Maratonu Czytelniczego!
W tym roku szkolnym uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 po raz kolejny wzięli udział w Wojewódzkim Maratonie Czytelniczym, odbywającym się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty. Tym razem było to 14 uczniów z podstawówki i 26 gimnazjalistów. Uczniowie przez cały rok szkolny czytali książki konkursowe i co miesiąc pisali z nich testy. Z całego województwa pomorskiego w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 1268 uczniów ze 100 szkół podstawowych oraz 887 uczniów z 56 szkół gimnazjalnych.
Z Zespołu Szkół nr 2 w kategorii szkół podstawowych laureatami zostali: Szymon Pobłocki z 6c, Rafał Wasiuta z 6a i Karol Kuter z 6a, zaś tytuł "finalisty" zdobyła Karolina Zabrodzka z 5b. Natomiast wśród gimnazjalistów laureatami zostali: Adriana Bieschke z 3c, Dominika Gruba z 3b, Agnieszka Lademann z 3b, Aleksandra Konkol z 3b i Bartosz Nowak z 2c.
Uroczysta gala z rozdaniem nagród odbyła się 9 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku, dokąd uczniowie udali się wraz z bibliotekarkami: Teresą Dopke i Mirosławą Wróblewską, pod opieką których czytelnicy przygotowywali się do tego konkursu.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke i Mirosława Wróblewska
Zdjęcia dostępne tutaj >>
"Warszawa da się lubić..."
Dnia 25 maja 2015r. uczniowie klas szóstych wraz z opiekunami udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy.
Wcześnie rano, o godzinie 4.00, zebraliśmy się przed szkołą, aby wyruszyć w kilkugodzinną podróż komfortowym autokarem do stolicy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Sejmie i Senacie, a następnie zwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Drugiego dnia podziwialiśmy piękne wnętrza Zamku Królewskiego oraz Pałacu Prezydenckiego. Wraz z przewodnikiem udaliśmy się na spacer Krakowskim Przedmieściem, zobaczyliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, zwiedziliśmy jedną z najstarszych świątyń stolicy - bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, a tuż obok niej - pierwszy cmentarz w Warszawie. Poszliśmy także na tzw. "Górę Gnojną", gdzie dawniej znajdowało się wysypisko śmieci. Teraz z tego miejsca roztacza się piękny widok. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta z pomnikiem Warszawskiej Syrenki oraz pod Barbakan. Pojechaliśmy także do Łazienek Królewskich, jednak spacer w tym pięknym miejscu zepsuła nam deszczowa pogoda.
Trzeciego dnia musieliśmy wyruszyć w drogę powrotną, ale udało się nam jeszcze zwiedzić ogrody wchodzące w skład zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie oraz Park Wolności, przylegający do Muzeum Powstania Warszawskiego. Centralnym elementem Parku Wolności jest Mur Pamięci, na którym wyryto blisko 11 tysięcy nazwisk poległych w Powstaniu żołnierzy Armii Krajowej.
Wycieczka pozostawiła wiele miłych wrażeń, była okazją do poznania nieznanych zakątków naszej stolicy, wspólnego spędzenia czasu i integracji klas. Mamy nadzieję, że w przyszłości ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.
Tekst: Grażyna Napieraj
Zdjęcia: Grażyna Napieraj i Katarzyna Danisewicz
Zdjęcia dostępne tutaj >>
SP3 w XIV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom
W dniach od 30.05. - 6.06. trwał XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom odbywający się pod hasłem "Cała Polska czyta w bibliotekach". W tym roku nasza szkoła po raz kolejny postanowiła włączyć się w tę akcję i z tej okazji, 1 czerwca, uczniowie z klas
1 - 6 wysłuchali przez radiowęzeł "Lokomotywy" Juliana Tuwima, czytanej przez dyrektora szkoły - Jana Skrobula, radnego miasta Redy - Jerzego Koskę oraz bibliotekarki - Teresę Dopke i Mirosławę Wróblewską.
Chętni uczniowie po wysłuchaniu wiersza mogli pisemnie odpowiedzieć na pytania dotyczące "Lokomotywy" i oddać je do biblioteki. Wśród 121 dzieci, które wzięły udział w konkursie, dyrektor szkoły wylosował 20 uczniów, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania. Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk pani wice-dyrektor, Justyny Zabrodzkiej.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Maria Szymoniak, Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Mistrzyni Europy gościem w klasie 1b
01.06.2015r. z okazji Dnia Dziecka, uczniów z klasy 1b odwiedził specjalny gość - pani Marta Jeschke dwukrotna, brązowa medalistka Mistrzostw Europy w biegach krótko dystansowych. Medale te zdobyła w 2010r. w Barcelonie i w 2012r. w Helsinkach. Pani Marta dwukrotnie reprezentowała również Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i w Londynie.
Dzieci mogły zobaczyć wszystkie medale - sportowe osiągnięcia naszego gościa. Dowiedziały się również co to są symbole olimpijskie: flaga olimpijska, hymn olimpijski i znicz olimpijski. Mogły obejrzeć maskotki - symbole igrzysk z różnych stron świata. Uczniowie z wypiekami na twarzy słuchali jak dużo trzeba trenować i dobrze się odżywiać, żeby osiągnąć takie sukcesy jak nasz Gość.
Wizyta bardzo podobała się dzieciom i została nagrodzona wielkimi brawami, natomiast pierwszaki z rąk Mistrzyni otrzymały słodkie niespodzianki z okazji ich święta.
Tekst i zdjęcia: Maria Szymoniak
Szymon Gdanietz z kl. 1b kolejny raz na podium
Dnia 30.05.2015r. na stadionie "Arena Mistrzów" w Gniewinie odbyły się XXVIII Biegi Stolema. Podczas tych zawodów sportowych, nie mogło zabraknąć naszego, wytrwałego biegacza. Szymon nie ustaje w rywalizacjach, bardzo lubi biegać i wciąż szuka okazji, żeby udowodnić, że jest w tym dobry. Kolejny raz zdobył medal w kolorze złotym, w swojej kategorii wiekowej, na dystansie 300m.
Szymonowi jak zawsze gratulujemy i już trzymamy kciuki za kolejny sukces.
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Marcin Gdanietz
Bałtycki Festiwal Nauki 2015r.
22 maja uczniowie z klasy 2a i 2b wraz z wychowawczyniami H. Zwierzycką i M. Szreder uczestniczyli w zajęciach prowadzonych na Politechnice Gdańskiej w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Przygodę z nauką rozpoczęliśmy od matematycznych trików, kolejnym etapem był udział w pokazach od "łuczywa do grzyba atomowego". Po pokazie udaliśmy się do laboratorium chemicznego, aby poznać produkcję i znaczenie paliwa odnawialnego oraz siłę energii słonecznej, która może poruszyć śmigła helikoptera lub samochód. Uczniowie mogli przeprowadzić doświadczenie prowadzące do krystalizacji minerałów oraz rozwiązać hydrozagadkę - dowiedzieli się, co to jest napięcie powierzchniowe powstające na powierzchni wody.
Na wydziale ETI oglądaliśmy makietę kolei metropolitalnej, a na wydziale HYDRO - budowaliśmy modele wulkanów, które rzeczywiście wybuchły!, rozpoznawaliśmy różne minerały. Zatrzymaliśmy się również przy stoisku ekologicznym przypominającym o segregowanie odpadów. Ostatnim zajęciem były warsztaty pod tytułem "Woda na usługach człowieka", podczas których poznaliśmy działanie różnych typów śluz, ich znaczenie w transporcie rzecznym oraz działanie elektrowni wodnej. Podczas zajęć odbywały się konkursy, za rozwiązanie których otrzymywaliśmy drobne nagrody niespodzianki i dyplomy. Za rok przyjedziemy znowu!!!
Tekst: Mariola Szreder
Zdjęcia: Monika Gruba i Katarzyna Mijas
Zdjęcia dostępne tutaj >>
II miejsce naszej szkoły w Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II
W dniu 8 maja 2015r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Redzie, która nosi imię Jana Pawła II, odbył się VIII Miejski Konkurs Wiedzy o życiu Patrona Szkoły. W konkursie tym wzięła udział reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 3 w Redzie - uczennice klasy VIa: Aleksandra Kwiatkowska, Weronika Rosengart i Martyna Szreder. Przez kilka tygodni, przygotowywały się one do wzięcia udziału w konkursie pod opieką Alicji Stacheckiej - nauczycielki religii. Reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce w rywalizacji pomiędzy szkołami podstawowymi z Redy. W dniu 18 maja w Szkole Podstawowej nr 6 w Redzie był obchodzony dzień Patrona Szkoły i właśnie wtedy, w dniu 95. rocznicy urodzin Jana Pawła II, odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu.
Tekst i zdjęcia: Alicja Stachecka
Lekcje "na żywo" w ramach projektu eTwinning w SP nr 3
Zakończyliśmy realizację projektu eTwinning "Lifelike learning and discoveries", w którym brali udział uczniowie klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 3 w Redzie oraz uczniowie klasy 5 szkoły Herman Ottó Általános Iskola w Budapeszcie. W ramach projektu odbyły się cztery lekcje on-line, w czasie których uczniowie rozmawiali z sobą przy pomocy Skype'a, wspólnie rozwiązywali przygotowane wcześniej przez nauczycielki zadania w formie krzyżówek, quizów, pytań do tekstów. Także uczniowie przygotowywali do każdej lekcji materiały, które prezentowali uczniom ze szkoły partnerskiej. Scenariusze zajęć, materiały, prezentacje, zdjęcia i filmy zostały zamieszczone na platformie TwinSpace.
Udział w projekcie eTwinning był bardzo ciekawym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli, zwiększył motywację do nauki i otwarcie na Europę.
Lekcja 1: Getting to know each other: https://youtu.be/whA8mTif0QA
Lekcja 2: Polish and Hungarian Christmas traditions and winter holidays. https://app.emaze.com/@ALFROTTF/lesson-214th-january
Lekcja 3: The capital cities in both countries. https://youtu.be/jdMGVNZBRzU
Lekcja 4: Students' favourite places: https://youtu.be/tSIZ1JYctOc
Tekst: Grażyna Napieraj
Jakub Igielski z klasy 3b zwycięzcą VIII Miejskiego Konkursu Matematycznego
W czwartek, 21 maja 2015r., w Szkole Podstawowej nr 4 w Redzie odbył się finał VIII Miejskiego Konkursu Matematycznego "Sprawnie liczę" dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Finał konkursu poprzedzony był etapami szkolnymi. W pierwszym etapie brali udział wszyscy uczniowie z klas trzecich. Składał się on z dwóch testów sprawdzających umiejętności rachunkowe w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia liczb w zakresie 100. Z każdej klasy wyłoniono najlepszą dziesiątkę, która walczyła o wejście do finału w drugim etapie konkursu. Zwycięzcami tego etapu zostali: Maciej Zdrojewski z klasy 3a, Jakub Igielski z klasy 3b, oraz Oliwier Bonk z klasy 3c i to oni reprezentowali naszą szkołę w miejskim finale konkursu.
W finałowym pojedynku uczniowie musieli poradzić sobie z trudnymi działaniami zawierającymi nawiasy i okienka. O zwycięstwie decydowała liczba uzyskanych punktów za poprawne obliczenia i czas wykonania działań. I miejsce zdobył Jakub Igielski z 3b. Serdecznie gratulujemy Kubie oraz pozostałym naszym finalistom i życzymy im dalszych sukcesów!
Tekst: Ewa Ryś
Koncert muzyczny dla klas młodszych
W poniedziałek, 18 maja, przedstawiciele klas młodszych zebrali się na sali gimnastycznej, żeby wysłuchać mini koncertu. Koncert został przygotowanego przez uczniów i nauczycieli z Prywatnej Szkoły Muzycznej w Redzie. Dzieci miały okazję zapoznać się również z niektórymi instrumentami muzycznymi. Spotkanie to miało zachęcić młodych słuchaczy do udziału w lekcji otwartej w tejże szkole, która odbędzie się pod koniec miesiąca. Koncert podobał się dzieciom, a mali i duzi artyści zostali nagrodzeni brawami.
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Magda Rojek
Spotkanie dzieci z klasy 0c z psem terapeutą
W środę, 13 maja, klasa 0 c miała przyjemność gościć panie z fundacji Dogtor wraz z Jazz, która jest psem terapeutą. Dowiedzieliśmy się m.in. jak dbać o psa, czym zajmuje się pies terapeuta, jak zachować się w kontakcie z obcym psem i wiele innych ciekawostek. Dzieci chętnie obserwowały sztuczki wykonywane przez Jazz, jednak najwięcej radości sprawiła im możliwość pogłaskania jej.
Tekst i zdjęcia: Paula Quandt
Piernikowa wycieczka, czyli piątoklasiści w Toruniu
W czwartek, 14 maja, piątoklasiści wraz z opiekunami: Katarzyną Kałużą, Anną Mielewczyk-Haustein, Aleksandrą Kurzawą, Teresą Dopke, Iwoną Dziecielską, już o godzinie 5 rano zebrali się przed szkołą, żeby wyruszyć na wycieczkę do miasta Mikołaja Kopernika. W Toruniu zaczęliśmy zwiedzanie od Muzeum Piernika, w którym wszyscy mieli okazję przygotować i upiec swojego pierniczka. Po tym pracochłonnym zajęciu wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie. Nie obyło się więc bez Krzywej Wieży, pod którą można było sprawdzić swoją prawdomówność; Rynku na Starym Mieście z Ratuszem i pomnikiem Kopernika; Domu Mikołaja; Kościoła św. Janów, w którym astronom został ochrzczony; fontanny z flisakiem i żabkami, które wszyscy chcieli pogłaskać na szczęście.
Po obiedzie w "Małgośce" był czas na zakupy pierników i pamiątek. Nieco już zmęczeni wylądowaliśmy w Planetarium oraz Orbitarium, gdzie dzieci mogły zaobserwować zjawisko tsunami, poczuć siłę grawitacji, czy też zanurzyć się w oceanie chmur. Pożegnawszy się z miastem Kopernika i pierników wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Mimo wyjazdu o tak wczesnej pory wszyscy dzielnie wytrwali do końca piernikowej wyprawy, którą wielu będzie jeszcze długo wspominało.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Klasa Id z wizytą u weterynarza
W poniedziałek, 11 maja, klasa Id odwiedziła gabinet weterynaryjny przy ulicy Jaśminowej. Pani weterynarz opowiedziała dzieciom o swojej pracy oraz zaprezentowała podstawowy sprzęt lekarski.
Uczniowie zobaczyli też, jak wygląda wizyta czworonożnego pacjenta u lekarza. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie zadawały pytania, na które Pani doktor udzieliła wyczerpujących odpowiedzi.
Bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły.
Tekst i zdjęcia: Bogumiła Deksnait-Naczk
Miejski Turniej BRD w Redzie
W dniu 29 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbył się etap miejski Turnieju BRD dla szkół podstawowych i gimnazjum. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał dyrektor Zespołu Szkół nr2 w Redzie - Jan Skrobul.
I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Szkoła Podstawowa nr 6 w Redzie, którą reprezentowali: Adrian Rykowski, Wiktor Lewiński i Wiktoria Standara. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu powiatowego Turnieju BRD.
W punktacji indywidualnej zwyciężyła i zajęła I miejsce - Wiktoria Standara ze Szkoły Podstawowej nr 6. Na II miejscu uplasował się zawodnik ze Szkoły Podstawowej nr 3 - Krzysztof Skorupski. Natomiast III miejsce przypadło w udziale uczniowi ze Szkoły Podstawowej nr 6 - Adrianowi Rykowskiemu.
W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zdobyło Gimnazjum nr 2 z Redy, które reprezentowali uczniowie: Bartosz Nowak, Wojciech Kanikuła i Mikołaj Lieder. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu powiatowego Turnieju BRD.
II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyło Gimnazjum nr 1, w składzie: Mariusz Bartol, Krzysztof Gołociński oraz Cezary Roman.
W punktacji indywidualnej szkół gimnazjalnych I miejsce zajął - Bartosz Nowak z Gimnazjum nr 2, II miejsce zajął również uczeń z Gimnazjum nr 2 - Wojciech Kanikuła, natomiast III miejsce zdobył uczeń z Gimnazjum nr 1 - Mariusz Bartol.
Podczas Turnieju BRD zawodnicy rywalizowali ze sobą w 3 konkurencjach, tj., Rowerowym Torze Przeszkód (RTP), jeździe w Miasteczku Ruchu Drogowego (MRD), a także rozwiązywali test ze znajomości przepisów ruchu drogowego.
Tegoroczna, wyjątkowo ciepła wiosna sprzyjała zawodnikom podczas rozgrywania konkurencji sprawnościowych tj. toru przeszkód i jazdy w miasteczku ruchu drogowego.
Na zwycięzców turnieju czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez przewodniczącego Komisji Prawnej i Bezpieczeństwa Publicznego - pana Jerzego Koskę oraz pana Jana Skrobula - dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Redzie, a także przez Urząd Miejski w Redzie.
Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dokonali przedstawiciele Rady Miasta - vice - przewodnicząca Rady Miasta Redy -pani Małgorzata Lewińska i radny - pan Krystian Melzer wraz z dyrektorem ZS2 w Redzie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!
Tekst: Barbara Borkowska
Zdjęcia: Barbara Borkowska i Katarzyna Danisewicz
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Klaudia Sudnik z 1b nagrodzona w V edycji Konkursu Plastycznego "Jem owoce i warzywa, bo to dobrze na mnie wpływa"
W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w plastycznym konkursie odbywającym się pod hasłem "Jem owoce i warzywa, bo to dobrze na mnie wpływa". Organizatorem tego konkursu jest firma "Salvit-Prima", dostarczająca owoce i warzywa do naszej szkoły. Celem konkursu, przeznaczonego dla uczniów z klas 0 - 3 było rozwijanie zdolności manualnych dzieci, poszerzanie ich wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Konkurs trwał od 24 listopada 2014 do 20 lutego 2015 roku i należało w nim wykonać widokówkę, której motywem przewodnim była "Kraina zdrowego odżywiania". Wpłynęło na niego aż 700 prac, z których nagrodzono jedynie 10. Z naszej szkoły wysłano 12 prac, a widokówka Klaudii Sudnik z 1b zdobyła wyróżnienie, co jest ogromnym sukcesem.
Gala finałowa z wręczeniem nagród odbyła się 30 kwietnia na Stadionie PGE Arena w Gdańsku.
Serdecznie gratulujemy!
Tekst: Teresa Dopke
Tekst: Kinga Sudnik, Teresa Dopke
Sukces Barbary Minczykow z klasy 3b w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym
W sobotę, 18 kwietnia 2015r., w Szkole Podstawowej nr 6 w Rumi odbył się finał XX Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas III szkół podstawowych Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Do finału z naszej szkoły zakwalifikowali się uczniowie, którzy z wszystkich klas trzecich najlepiej poradzili sobie z ortografią w szkolnych etapach konkursu: Mateusz Kwiatkowski z 3b, Barbara Minczykow z 3b, Nikola Czarnecka z 3b, Maciej Zdrojewski z 3a oraz Milena Żabiełowicz z 3b. W finałowym dyktandzie wzięło udział 86 uczniów z 20 szkół z Wejherowa, Redy, Rumi, Bolszewa, Gościcina, Strzebielina i Orla. Dzieci musiały wykazać się znajomością zasad pisowni, ortografii i interpunkcji.
W tym roku nie wyłoniono Mistrza Ortografii. Wyróżnienie otrzymała Barbara Minczykow z 3b.
Serdecznie gratulujemy Basi oraz wszystkim naszym finalistom i życzymy im dalszych sukcesów!
Tekst i zdjęcia: Ewa Ryś
"Świat Andersena" dla zerówkowiczów
Dnia 23 kwietnia wszystkie oddziały zerówek z naszej szkoły wraz z opiekunami wybrały się na przedstawienie "Świat Andersena" w wykonaniu Wrocławskiego Teatru In Art. Tego dnia wystawione zostały trzy baśnie: "Świniopas", "Nowe Szaty Króla" oraz "Brzydkie Kaczątko". W świat baśni przeniosła dzieci muzyka, scenografia oraz przepiękne stroje przygotowane przez państwa: Teresę Mak i Marcina Rasiaka. Treść spektaklu została przedstawiona w niezwykle przystępny dla młodych odbiorców sposób. Ponadto dzieci miały także możliwość czynnego udziału w przedstawieniu poprzez odpowiadanie aktorom na ich pytania, co sprawiło, że czuły się ważne i mają wpływ na losy bohaterów. Miejmy nadzieję, że przedstawienie zainspirowało dzieci do tego, aby sięgnąć także po inne baśnie Andersena.
Tekst i zdjęcia: Anna Tatara
Podsumowanie akcji "Zbiórki zakrętek"
22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi klasy III i VI pisały test z zagadnień ekologicznych. Klasy 0 przygotowały ciekawe pojazdy z odpadów.
Konkurs przygotowały: Katarzyna Kończak i Katarzyna Danisewicz.
Wyniki konkursu ekologicznego klas III i VI
Klasy VI
1. Szymon Pobłocki 15p.
2. Wojtek Szamocki 14p.
3. Przemek Pepliński 11p. i Michał Grabowski 11p.
4. Patrycja Konkol 10p., Adam Kojałowicz 10p. i Rafał Wasiuta 10p.
5. Aleksandra Czech 8p. i Maria Minczykow 8p.
Klasa III
1. Milena Żabiełowicz 30p.
2. Temina Sultanyan 29p.
3. Dominika Konik 26p., Michał Łączyński 26p. i Zuzanna Lieder 26p.
4. Mikołaj Kurkowski 25p., Barbara Minczykow 25p. i Ola Dobrzycka 25p.
5. Kacper Wronka 21p.
Tekst: Katarzyna Kończak
Zdjęcia: Agnieszka Andrzejewska, Katarzyna Kończak
Maja Mańska laureatką Międzynarodowego Dnia Tańca
17 kwietnia w Lęborku odbył się Międzynarodowy Dzień Tańca. Uczennica klasy 0 c, Maja Mańska z zespołem "Śnieżynki" zajęła trzecie miejsce w kategorii freestyle do lat 8 oraz trzecie miejsce w kategorii inne formy tańca. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst: Paula Quandt
Zdjęcia: Anna Mańska
Konkurs matematyczny "Od szkolniaka do żaka"
Ośmiu uczniów naszej szkoły klas VI przystąpiło do konkursu matematycznego "Od szkolniaka do żaka", organizowanego przez Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość Politechniki Gdańskiej. Konkurs odbywał się w trzech etapach. Najwyższy wynik z dwóch etapów i tytuł lidera uzyskała Maria Minczykow z kl. VI b. III etap konkursu odbył się 30 marca 2015r. na Wydziale Oceanotechniki PG, w którym uczestniczyło trzydziestu najlepszych uczniów z całego województwa. Uczniowie wzięli też udział w warsztatach informatycznych organizowanych przez firmę Intel.
Gratulujemy Marysi udziału w finale konkursu i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!
Tekst i zdjęcie: Anna Lewińska
Sukces Hanny Mijas z 2a w X Megaolimpiadzie Wiedzy!
W piątek 27 lutego ogłoszono wyniki X Megaolimpiady Wiedzy, która odbyła się w styczniu w Gdańskiej Szkole Podstawowej "Lingwista". Uczennica z klasy 2a, Hanna Mijas zajęła II miejsce w konkursie matematyczno-przyrodniczym, zdobywając 25 punktów, co stanowiło 96% punktów możliwych do otrzymania. Wręczenie nagród odbyło się 11 kwietnia w Kinie Helios w Gdańsku.
Serdecznie gratulujemy Hani oraz wychowawczyni, pani Hannie Zwierzyckiej i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Katarzyna Mijas
Uczniowie z klas młodszych powitali Panią Wiosnę
W dniu 27 marca dzieci z klas 1-3 wzięły udział w "Powitaniu Wiosny". Na początku uczniowie w strojach: Biedronek, Żabek, Motylków i Kwiatków, spotkali się na sali gimnastycznej.
Dzieci otrzymały list od Pani Wiosny, w którym znajdowała się prośba o wykonanie zadań mogących uwolnić ją z ciemnej pieczary. Po rozwiązaniu zagadek, klasy przedstawiły przygotowane wcześniej piosenki o Wiośnie oraz zaprezentowały swoje piękne stroje w wiosennej paradzie. Po przybyciu Pani Wiosny uczniowie otrzymali dalsze instrukcje do wykonania w salach lekcyjnych. Dzieci chętnie wyklejały postać Pani Wiosny i pracowały nad różnymi zadaniami.
Mamy nadzieję, że powitana w ten sposób Wiosna w pełnej krasie zakwitnie i podzieli się z nami swoim urokiem.
Tekst: Marta Semmerling
Zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Pierwszoklasiści przyjęci do grona czytelników
W dniach 23 - 26 marca uczniowie z klas pierwszych: 1a, 1b, 1c, 1d wraz z wychowawczyniami: Marzeną Bizewską, Marią Szymoniak, Martą Semmerling, Bogumiłą Deksnait-Naczk, przybyli do biblioteki, by wziąć udział w uroczystości "Pasowania na czytelnika".
Dzieci gościły w bibliotece nie po raz pierwszy, ale tym razem w galowych strojach wyczekiwały na moment stania się czytelnikami szkolnej biblioteki. Uczniowie poznali regulamin biblioteki; dowiedziały się, jak należy wypożyczać książki i jak je szanować. Wszyscy uroczyście ślubowali być dobrymi czytelnikami i otrzymali karty czytelnicze, by złożyć na nich swój podpis. Pierwszoklasiści dowiedzieli się również, gdzie znajduje się ich kącik czytelniczy i z chęcią opowiadały o swoich ulubionych książeczkach.
Uroczystość zakończyła się wręczeniem świeżo upieczonym czytelnikom dyplomów książeczek, które wzbogacą ich domowy księgozbiór.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke, Mirosława Wróblewska
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Kangur i Kangurek, czyli zmagania matematyczne uczniów
W czwartek, 19 marca, 33 uczniów z gimnazjum, klas IV-VI oraz klas II i III przystąpiło do zmagań matematycznych w Konkursie Międzynarodowym KANGUR. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. W zależności od kategorii wiekowej uczniowie mają do wykonania od 21 do 30 zadań. Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Oczywiście w czasie trwania konkursu uczniom nie wolno korzystać z kalkulatorów.
Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Główną jego ideą jest wspólna intelektualna zabawa matematyczna. Dzień konkursu, czyli "Dzień Kangura" stał się już
w szkołach, w tym również w naszej, tradycyjnym już świętem matematyki.
Tekst: Hanna Zwierzycka
Zdjęcia: Katarzyna Paradowska
V Wojewódzki Konkurs Ortograficzny "Torreador, czyli walka z ortobykami" dla uczniów z klas 4 - 6
Tegoroczny Wojewódzki Konkurs Ortograficzny "Torreador, czyli walka z ortobykami" odbył się 21 marca pod hasłem Pod"-róż siódma". W etapie szkolnym uczestnicy mieli za zadanie ułożenie tekstu dyktanda zawierającego wyrazy z trudnościami ortograficznymi, powodującymi powstawanie "ortobyków".
Treść dyktanda dotyczyła tegorocznego hasła konkursu, tj. podróży, kosmosu i koloru różowego. Z naszej szkoły
do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się troje uczniów: Bartosz Gruba z 4b, Alicja Nowosadzka z 5b i Rafał Wasiuta z 6a, którzy wybrali się do Gdyńskiej Szkoły Społecznej wraz z panią Mirosławą Niewiadomską. Uczniowie musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością zasad ortografii oraz bezbłędnie napisać dyktando. Pracowano również w grupach tworząc grę dydaktyczną utrwalającą zasady ortografii.
Bartosz Gruba zajął w tym konkursie III miejsce a dyktando Rafała Wasiuty zwyciężyło i zostało wykorzystane podczas konkursu.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Mirosława Niewiadomska
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Uczniowie z SP3 nagrodzeni w Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Ekologicznym "Ratujmy pszczoły"
W czwartek, 19 marca, nastąpiło rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Ekologicznego "Ratujmy pszczoły". Na konkurs nadesłano 423 prace z 26 szkół podstawowych województwa pomorskiego. W tym wiele prac nadesłano z naszej szkoły.
III miejsce w kategorii klas 0 - 3 zdobyła Patrycja Gruba z klasy 2b, natomiast Natalia Jungiewicz z klasy 4b w kategorii klas 4 również zdobyła III miejsce.
Rozdanie nagród odbyło się 26 marca w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Barłominie. Gratulujemy!
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Monika Gruba
Wojewódzkie sukcesy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3
Na przełomie lutego i marca odbyły się finały Wojewódzkich Konkursów: z Języka Polskiego i Angielskiego oraz Matematyki. Szymon Pobłocki, przygotowywany pod kierunkiem pani Anny Galiń-Tatary, został laureatem w Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego. Dużym sukcesem było uzyskanie przez Szymona tytułu finalisty w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym, do którego przygotowywała go pani Anna Mielewczyk-Haustein. Natomiast Przemysław Peplinski, przygotowywany przez panią Grażynę Napieraj, uzyskał tytuł finalisty w Wojewódzkim Konkursie z Języka Angielskiego.
Uroczyste wręczenie zaświadczeń laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych w roku szkolnym 2014/2015 odbyło się 24 marca w Gimnazjum nr 26 w Gdańsku.
Nagrody i zaświadczenia wręczała uczniom pani Elżbieta Wasilenko - Pomorski Kurator Oświaty. Szymon udał się na tę uroczystość z dyrektorem szkoły - Janem Skrobulem.
Tekst: Anna Mielewczyk-Haustein
Zdjęcia: Jan Skrobul
Paweł Wróblewski z 1b zwycięzcą w Turnieju Judo
Uczeń klasy Ib - Paweł Wróblewski w dniu 21.03.2015r. uczestniczył w IV Osowskim Turnieju Pierwszego Kroku Dzieci w Judo, który odbył się w Gdańsku. Nasz pierwszoklasista stanął na podium, zajmując I miejsce w kategorii wagowej do 31 kg. (rocznik 2007 - 2008). Pawłowi gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: UKS Simba Judo Reda
Dla Szymona wiosna ma kolor złota...
Z okazji I Rocznicy Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Sopocie w dniu 14 marca 2015r. zorganizowana została impreza biegowa "Sopocka Wiosna na 5". Uczeń klasy Ib, Szymon Gdanietz wziął udział w tej imprezie, i w swojej kategorii wiekowej na dystansie 600 metrów zajął pierwsze miejsce.
Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Marcin Gdanietz
Eliminacje Miejskie XXXVIII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
Dnia 17 marca 2015r. w świetlicy OSP Reda odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom". Była to 38. edycja konkursu, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, historii straży pożarnych, taktyki oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej.
I miejsce w grupie szkół podstawowych zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie:
Aleksandra Kwiatkowska
Jakub Lewandowski
Mateusz Nowak
I miejsce w grupie szkół gimnazjalnych zajęła drużyna Gimnazjum nr 2 w składzie:
Dominika Gruba
Agnieszka Lademann
Klaudia Murszewska
Zwycięzcy otrzymali medale, dyplomy oraz cenne nagrody: tablety, odtwarzacze oraz aparaty fotograficzne. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary ufundowane przez prezesa OM ZOSP RP Reda - Rumia.
W eliminacjach powiatowych nasze miasto będą reprezentować: Aleksandra Kwiatkowska i Dominika Gruba.
Podczas przerwy w konkursie uczestnicy wzięli czynny udział w krótkim szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Turniej przyczynił się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat ochrony przeciwpożarowej oraz przybliżył podstawowe zasady postępowania na wypadek powstania pożaru oraz innych zagrożeń.
Tekst: Grażyna Napieraj
Zdjęcia: Grażyna Napieraj, Iwona Nowicka
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Sukcesy uczniów z SP3 w I Wojewódzkim Konkursie "Baśnie i legendy kaszubskie w komiksie"
W czwartek, 12 marca, w Szkole Podstawowej nr 10 w Rumi odbyła się uroczystość wręczenia nagród w I Wojewódzkim Konkursie pod hasłem "Baśnie i legendy kaszubskie w komiksie". Celem konkursu przeznaczonego dla uczniów z klas 4 - 6 było m.in. popularyzowanie baśni i legend kaszubskich. Należało wykonać pracę komiksową w formacie A3 przedstawiającą treść jednej ze wskazanych baśni i legend kaszubskich autorstwa: Jerzego Sampa, Janusza Mamelskiego i Józefa Ceynowa.
W konkursie tym I miejsce zajęła Aleksandra Wasiuta z 4a, II miejsce zdobyła Aleksandra Kwiatkowska z 6a, zaś wyróżnienie otrzymał Dariusz Rhode z 6a. Uczniowie na uroczyste wręczenie nagród, uświetnione przedstawieniem do legendy "Przysmak przeora", udali się z panią Mirosławą Niewiadomską.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i nauczycielom zaangażowanym w udział w tym konkursie!
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Mirosława Niewiadomska
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Projekt Rok Matematyki na Pomorzu
Klasy 2a (wychowawczyni Hanna Zwierzycka) i 2b (wychowawczyni Mariola Szreder) przystąpiły do projektu Rok Matematyki na Pomorzu. Jednym z wydarzeń podczas trwania tego przedsięwzięcia była Pomorska Noc Matematyki z 13 na 14 marca 2015r. Nasi uczniowie spędzili w szkole wieczór bawiąc się matematyką. Podzieleni na grupy zajmowali się między innymi sklejaniem brył, rozwiązywaniem krzyżówek, wykreślanek, modelowaniem z masy solnej, układaniem tangramów, rozwiązywaniem zagadek logicznych.
Poprzez metodę "burzy mózgów" szukaliśmy odpowiedzi na pytania: 1. "W jakich zawodach potrzebna jest wiedza matematyczna?", "Kiedy korzystamy z wiedzy matematycznej?", "Jakie matematyczne słowa znamy?", "Gdzie widzimy matematyczne kształty?". Podczas zabaw towarzyszyli nam wolontariusze: praktykantki - pani Kasi i pani Maryna; studentki Politechniki Gdańskiej - Agata i Kasia, (która jest jednym z organizatorów Roku Matematyki) oraz licealiści i maturzyści: Artur, Ania i Wojtek.
Kiedy już się bardzo zmęczyliśmy się matematyką, zjedliśmy przygotowane przez rodziców kanapki? Teraz już nie mamy wątpliwości, że matematyka jest wszędzie i, że wcale nie jest taka trudna.
Tekst: Mariola Szreder
Zdjęcia: Anna Zwierzycka
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Drugoklasiści w Muzeum Ziemi Puckiej
Dnia 10 marca 2015r. klasy drugie pojechały na wycieczkę do Pucka do Muzeum Ziemi Puckiej. W muzeum tym uczestniczyli w dwóch lekcjach. Jedna z nich poświęcona była zwyczajom i obrzędom wielkanocnym na Kaszubach, podczas której dzieci wykonały ozdobę wielkanocną. Drugie zaś zajęcia poświęcono nauce haftu kaszubskiego. Uczniowie samodzielnie haftowali jeden z motywów ze wzoru kaszubskiego szkoły puckiej.
Zajęcia te były bardzo ciekawe i wywołały sporo emocji. Również chłopcy bardzo zaangażowali się w wyszywanie i okazało się, że są wśród nich bardzo zdolni hafciarze.
Po tych zajęciach uczniowie zwiedzili muzeum. Zobaczyli tam m.in. jak żyła zwykła rodzina na Kaszubach, jakich używano sprzętów oraz jakie zawody były wówczas bardzo potrzebne. Pani Agata pożegnała się z nami po kaszubsku.
Po wizycie w muzeum poszliśmy na spacer. Zobaczyliśmy rynek, na którym przed Urzędem Miasta stoi ławeczka z postaciami z herbu miasta - lwem i rybą; Kościół pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła oraz molo, przy którym można odpocząć na ławeczce
w towarzystwie Mariusza Zaruskiego. Zabrakło jedynie czasu na odwiedzenie portu rybackiego, ale podczas następnego wyjazdu z pewnością nadrobimy te zaległości.
Wycieczka do Pucka była bardzo udana i sprawiła wiele przyjemności wszystkim wycieczkowiczom.
Tekst: Hanna Zwierzycka
Zdjęcia: Katarzyna Mijas
Zdjęcia dostępne tutaj >>
I Szkolny Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy
27 lutego w Szkole Podstawowej nr 3 w Redzie odbył się I Szkolny Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy. Konkurs przygotowały i poprowadziły panie: Anna Lewińska i Estera Miotk. Zainteresowanie konkursem okazało się duże. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów z klas piątych i szóstych. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi m.in. czasu, kalendarza, skali, kierunków. Najlepiej z zadaniami konkursowymi poradził sobie Rafał Wasiuta, uczeń klasy 6a. Tuż zanim na podium stanęli Zuzanna Gruchała i Adam Kojałowicz, również uczniowie klasy 6a. Na trzecim zaszczytnym miejscu znalazł się Wojciech Szamocki z klasy 6c.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Tekst: Estera Miotk
Zdjęcie: Teresa Dopke
Sukces Amelii Roczyniewskiej w Biblijnym Konkursie Plastycznym!
W piątek, 6 marca, w sali Oratorium przy Gimnazjum Salezjańskim w Rumi odbyło się uroczyste rozdanie nagród w Wojewódzkim Plastycznym Konkursie Biblijnym. Konkurs ten odbywał się w ramach Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Amelia Roczyniewska, uczennica klasy 3c zajęła w tym konkursie III miejsce. Dyplomy i książeczki otrzymali również pozostali uczestnicy konkursu: Liliana Tadda z 3a, Kornelia Nastały z 1c, Zuzanna Fularczyk z 1a, Jakub Hałasa z 1d, Bernadeta Kandziorra z 3c, Julia Wicka z 3c, Paulina Leszczyńska z 2a, Konrad Pałubicki z 1b.
Opiekunami konkursu byli: pani Alina Dampc oraz ksiądz Krystian Kowalewski.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Echa po Miejskim Konkursie Recytatorskim
W środę, 4 marca, w Miejskim Domu Kultury w Redzie odbył się Miejski etap Konkursu Recytatorskiego. W jury tego konkursu zasiedli: przewodnicząca - Weronika Korthals (wokalistka, instrumentalistka), Wojciech Jaworski (aktor, m.in. Teatru Gdynia Główna) oraz Marzenna Jodłowska (aktorka, m.in. Teatru Muzycznego w Gdyni, pedagog).
Wśród 6 uczniów z naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do eliminacji miejskich dwoje z nich może się pochwalić sukcesami: Amelia Roczyniewska z 3c otrzymała wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej, natomiast Małgorzata Gawrych z 4a zajęła III miejsce.
Gratulujemy!
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Anna Siuda, Mirosława Niewiadomska
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Uczniowie z klas 0 - 3 świętują Światowy Dzień Kota
Z okazji Światowego Dnia Kota, przypadającego 17 lutego w klasach 0 - 3 został zrealizowany projekt edukacyjny "Świat Kotów", przygotowany przez panią Marię Szymoniak.
Przez cały tydzień dzieci poruszały na zajęciach "kocie tematy" oraz miały do wykonania pewne zadania. Jednego dnia wszyscy chodzili w strojach z kocim elementem, a ilość tej garderoby i nie tylko, w poszczególnych klasach liczyła komisja w składzie: Justyna Zabrodzka, Teresa Dopke (koordynator projektu). Innego dnia uczniowie z klas drugich wzięli udział w matematyczno-przyrodniczym konkursie związanym z kotami. Zwyciężyli w nim: Weronika Stogowska 2c - I miejsce, Julia Frąckowiak 2a - II miejsce, Hanna Mijas 2a - III miejsce. Natomiast trzecioklasiści brali udział w konkursie czytelniczym na podstawie książek Holly Webb, których bohaterami są kotki. Zwycięzcami tego konkursu zostali: Mateusz Kwiatkowski 3b - I miejsce, Temina Sultanyan 3c - II miejsce, Aleksandra Dobrzycka 3a - III miejsce. Pierwszoklasiści zaś wykazali się w konkursie plastycznym, w którym pod okiem komisji wykonywali "kocie" rysunki. Laureatami tego konkursu zostali: Klaudia Sudnik 1b - I miejsce, Jakub Bartoń 1b - II miejsce, Adriana Kopczyńska 1d - III miejsce, Nikola Kosecka 1c - III miejsce, Martyna Pouch 1a - wyróżnienie, Julia Magrian 1a - wyróżnienie. Swoje zadanie mieli także zerówkowicze, którzy wzięli udział w kocim konkursie recytatorskim. Najlepiej poradzili sobie w tym konkursie: Zofia Zienkiewicz 0c - I miejsce, Błażej Sudnik 0a - II miejsce, Lena Lieder 0b - II miejsce, Filip Szymerowski 0a - III miejsce.
Wszystkie klasy miały również kilka dni na przygotowanie gazetki wykonanej z prac dzieci oraz na napisanie wiersza poświęconego kotom.
Przez cały czas trwania projektu uczniowie mieli okazję oglądać "kocią" prezentację stworzoną z prac dzieci oraz zdjęć uczniów i nauczycieli ze swoimi pupilami. Kocim akcentem były również przygotowane przez panią Marię Szymoniak gazetki na korytarzu klas młodszych.
Zakończenie projektu miało miejsce na apelu, podczas którego ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody w konkursach klasowych i indywidualnych. Zwyciężyła klasa 1b, II miejsce zajęła klasa 3b, zaś na III miejscu znalazła się klasa 2c.
Podsumowaniu projektu towarzyszyło przedstawienie, przygotowane przez grupę teatralną z PZPOW z Wejherowa pod kierunkiem pani Marii Szymoniak. Uczniowie poznali koty, z czterech stron Świata, które rządziły na szkolnym terenie. Ne teren szkoły przybyły też myszki, które chciały się z kotami zaprzyjaźnić. Przedstawieniu towarzyszyła muzyka i tańce, co zostało bardzo spontanicznie odebrane przez młodą publiczność.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację "kociego" projektu.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Konkurs recytatorski w klasach 4 - 6
W środę, 25 lutego, w szkolnej bibliotece odbył się konkurs recytatorski dla uczniów z klas 4 - 6. Wzięło w nim udział 14 uczestników, którzy recytowali wiersze polskich poetów. Komisja w składzie: Mirosława Niewiadomska, Mirosława Wróblewska, Anna Galiń-Tatara przyznała następujące miejsca:
I miejsce - Małgorzata Gawrych 4a,
II miejsce - Natalia Młodak 6b,
III miejsce - Nikola Wilczewska 6b, Anna Gawrych 5b;
Wyróżnienie: Patrycja Konkol 6b.
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu pięknej prezentacji wybranych utworów!
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Recytacje uczniów z klas młodszych
W środę, 25 lutego, w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, w którym wzięło udział 27 uczniów z klas 1 - 3. Każdy uczestnik zaprezentował dwa wiersze poetów polskich przed jury w składzie: Teresa Dopke, Hanna Zwierzycka, Maria Szymoniak, Magda Rojek. Oceniano dobór wierszy, intonację, tempo mówienia oraz umiejętność stworzenia interesującej interpretacji utworu.
W zwycięskim gronie znaleźli się uczniowie:
I miejsce - AMELIA ROCZYNIEWSKA z kl. IIIc
II miejsce - FRANICISZEK SIUDA z kl. Ib
III miejsce - WERONIKA STOGOWSKA z kl. IIc
Wyróżnienia otrzymali:
ZUZANNA FULARCZYK z kl. Ia.
ALICJA DAWIDOWSKA z kl. IIc.
SZYMON GDANIETZ z kl Ib.
Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, które wręczono również pozostałym uczestnikom konkursu. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia podczas eliminacji miejskich, które odbędą się 4 marca 2015r.
Tekst: Magda Rojek, Katarzyna Gostkowska
Zdjęcia: Teresa Dopke
Wyniki konkursu "Meditest 2014"
W grudniu 2014 roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie wiedzy o zdrowiu "Meditest 2014". Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas 5 - 6. Naszą szkołę reprezentowało 43 uczniów.
Cieszy nas fakt, że spośród 9 240 uczniów biorących udział w tym konkursie, nasi reprezentanci zdobyli miejsca w pierwszej 50! Szczególnie cieszymy się z dwóch wyróżnień przyznanych: Natalii Brzezickiej z 5b (12 miejsce) i Annie Gawrych z 5b (13 miejsce).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Danisewicz
Bale karnawałowe klas 0 - 3
W piątek, 30 stycznia, dzieci z klas 0 - 3 bawiły się na corocznym balu karnawałowym, prowadzonym przez panie: Agnieszkę Andrzejewską, Paulę Quandt, (klasy 0 - 1) Katarzynę Kończak i Danutę Gajewską (klasy 2 -3). Na zabawę przybyło mnóstwo księżniczek, spidermanów, policjantów, biedronek, wróżek i innych postaci. Dzieci bawiły się w rytmie znanych i lubianych piosenek. Nauczyły się czekoladowego i chomiczego tańca oraz makareny. Były także liczne konkursy, np. na taniec z balonem i taniec na krze lodowej, która szybko się "rozpuszczała". Największe emocje miały miejsce podczas konkursu w parach, których zadaniem było zbicie balona przeciwnika przywiązanego do nogi tańczących oraz podczas podawania balonika kolanami. Nie zabrakło również konkursów sprawnościowych, takich jak: dmuchanie balonika czy też przemieszczanie się na papierowych kartkach.
Po doskonałej zabawie wszyscy z utęsknieniem czekają na następną zabawę karnawałową.
Tekst: Agnieszka Andrzejewska, Katarzyna Kończak
Zdjęcia: Teresa Dopke, Magda Rojek
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Uczniowie z klas młodszych w X Megaolimpiadzie Wiedzy w Gdańsku
W dniach 28 - 29 stycznia uczniowie z klas drugich i trzecich zmagali się z różnymi zadaniami podczas X Megaoplimiady Wiedzy, która odbyła się w Gdańskiej Szkole Podstawowej "Lingwista". Pierwszego dnia pod opieką pani Hanny Zwierzyckiej na konkurs wybrało się 6 uczestników: Hanna Mijas z 2a, Amelia Grubba z 2a, Filip Cwalina z 2a, Zuzanna Czarnecka z 2b, Patrycja Gruba z 2b i Przemysław Gruba z 2b.
Uczniowie wypełniali zadania z zakresu matematyczno-przyrodniczego, ortograficznego i języka angielskiego. Natomiast w czwartek, Emilia Szalk z 3c i Dominika Konik z 3a wraz z panią Katarzyną Kałużą pojechały by wziąć udział w konkursie z języka angielskiego dla trzecioklasistów.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Monika Gruba, Katarzyna Kałuża
Szymon Pobłocki w Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego!
W środę, 21 stycznia, w ZS nr 3 odbył się Rejonowy Etap Konkursu z Języka Polskiego. Wziął w nim udział Szymon Pobłocki z 6c, przygotowywany przez panią Annę Galiń-Tatarę. Zakwalifikował się on do etapu wojewódzkiego, w którym 25 lutego br. wraz z 85 osobami będzie się zmagał z zadaniami konkursowymi.
Tekst: Anna Galiń-Tatara
Zdjęcia: Teresa Dopke
Dzieci świętują Dzień Babci i Dziadka
W drugiej połowie stycznia dzieci z klas młodszych chcąc uczcić swoich Dziadków i Babcie zaprosiły je do szkoły, by zaprezentować im przygotowane przeróżne programy artystyczne. Były więc wierszyki, piosenki, własnoręcznie wykonane upominki oraz poczęstunki. Babcie i Dziadkowie byli bardzo szczęśliwi, że mogli przyjść do szkoły do której uczęszczają ich wnuki. Występy dzieci wywołały wiele emocji u zaproszonych gości.
Uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowały klasy: 0a, 0b, 0c, 1d, 2a i 2b.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Katarzyna Mijas, Monika Gruba, Agnieszka Andrzejewska, Magda Rojek
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Sukces w konkursie języka angielskiego!
Po wielu latach przerwy został ponownie zorganizowany Kuratoryjny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych. W eliminacjach szkolnych, które odbyły się 5 listopada 2014r. uczestniczyło 21 uczniów z klas piątych i szóstych. Do eliminacji rejonowych zakwalifikował się uczeń Przemysław Peplinski z klasy 6a i wziął udział w eliminacjach rejonowych w Wejherowie dnia 16 stycznia 2015r. Uczniowie, którzy otrzymali co najmniej 70% punktów możliwych do uzyskania, zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się w marcu, w Gdańsku. Wśród uczniów, którzy wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich, znalazł się także Przemysław Peplinski.
Przed kolejnym etapem czeka go jeszcze dużo pracy, gdyż na poziomie wojewódzkim obowiązuje materiał zawarty w podstawie programowej wraz z rozszerzeniem do poziomu biegłości językowej B1+. Zestaw zadań konkursowych będzie składał się z zadań otwartych i zamkniętych, które będą sprawdzały znajomość czytania, słuchania, pisania, słownictwa i gramatyki oraz wiedzy na temat kultury, historii i geografii krajów anglojęzycznych. Gratulujemy Przemkowi i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst: Grażyna Napieraj
Zdjęcia: Teresa Dopke
Uczennica z SP3 laureatką Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Podróż do krainy baśni"
Już po raz drugi dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Podróż do krainy baśni", inspirowany twórczością H. Ch. Andersena. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas młodszych uczęszczających do świetlicy szkolnej. Celem przedsięwzięcia było popularyzowanie literatury dla dzieci, rozbudzanie pasji czytelniczych oraz rozwijanie wyobraźni twórczej. Udział w konkursie uczennicy z klasy 1a - Julii Magrian zakończył się sukcesem, gdyż zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Tekst: Izabela Jarzębska-Pawłowska
Zdjęcia: Daniel Magrian, Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Szymon Pobłocki z 6c w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym!
Droga Szymona Pobłockiego do udziału w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym rozpoczęła się 29 października, kiedy to odbył się etap szkolny, w którym wzięli udział uczniowie z klas 5 i 6. By przejść do następnego etapu należało zdobyć co najmniej 70% punktów. Do etapu rejonowego, który miał miejsce 8 stycznia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Wejherowie zakwalifikowali się: Szymon Pobłocki z 6c i Nikola Wilczewska z 6b. Jedynie Szymonowi udało się zdobyć wystarczającą liczbę punktów, by wziąć udział w etapie wojewódzkim. Odbędzie się on 27 lutego, a Szymon będzie jednym z 86 uczniów ze szkół podstawowych, którzy sprawdzą swoją wiedzę matematyczną. Sukces ten jest wspólnym dziełem Szymona oraz pani Anny Mielewczyk-Haustein, która przygotowywała go do konkursu.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
XV Edycja Góry Grosza
W styczniu 2015 roku zakończyła się zbiórka Góry Grosza w naszej szkole. Akcja prowadzona była od 26 listopada do 7 grudnia 2014 roku przez Samorząd Uczniowski w składzie: Rafał Wasiuta (6a), Zuzanna Gruchała (6a) oraz Nikola Wilczewska (6b). Pieniądze zbierane były w klasach 1-3 oraz 4-6 SP. Akcję zbierania monet koordynowała pani Katarzyna Kałuża.
W styczniu podsumowaliśmy Górę Grosza, wspólnie z Samorządem Uczniowskim oraz klasą 6c przeliczyliśmy wszystkie zebrane monety groszowe. Wynik akcji to prawie 9 tysięcy zebranych monet, co przekłada się na sumę 246 zł.
Góra Grosza polega na zbiórce drobnych monet w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Zebrane monety pozwalają na realną pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną i przebywającym w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz domach dla dzieci.
Samorząd składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy brali udział w akcji.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kałuża
OLIMPUSEK, czyli konkursowe zmagania uczniów z klas młodszych
W dniach 8 - 9 stycznia 2015r. przeprowadzone zostały Ogólnopolskie Konkursy z języka angielskiego i nauczania zintegrowanego OLIMPUSEK.
Olimpiada z języka angielskiego pozwoliła uczniom z klas 1-3 SP sprawdzić wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. Konkurs pozwolił także na rozwijanie wyobraźni i myślenia twórczego dzieci.
Sprawdzian obejmował zestaw 21 pytań zróżnicowanych w zależności od klasy. Sprawdziany zawierały pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił. Atrakcyjne opracowanie graficzne sprawdzianu oraz ciekawa formuła pytań zainteresowała najmłodszych uczniów, co być może zachęci ich do pogłębiania swojej wiedzy. W konkursie języka angielskiego OLIMPUSEK, udział wzięło 15 uczniów z klas młodszych, których przygotowywała pani Katarzyna Kałuża. Byli to: Dominika Konik (3a), Jakub Sidorowicz (3a), Maciej Zdrojewski (3a), Julia Paczoska (3b), Temina Sultanyan (3c), Emilia Szalk (3c), Filip Cwalina (2a), Amelia Grubba (2a), Aleksander Magiera (2a), Hanna Mijas (2a), Bartosz Ratke (2a), Julia Wróbel (2a), Zuzanna Czarnecka (2b), Patrycja Gruba (2b) oraz Tomasz Wojsiat (2b).
Natomiast w drugim konkursie uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z zakresu języka polskiego, matematyki i środowiska wykonując również 21 zadań. Dzieci musiały wykorzystać także swoją wiedzę praktyczną. W konkursie uczestniczyło 10 uczniów z klas: 2a (te same dzieci, które brały udział w konkursie z j.ang.) i 3c: Temina Sultanyan, Michał Łączyński, Oliwier Bonk i Amelia Roczyniewska. Uczestników konkursu przygotowywały panie: Hanna Zwierzycka i Katarzyna Kończak.
Tekst: Katarzyna Kałuża, Hanna Zwierzycka
Zdjęcia: Katarzyna Kałuża
Sukcesy taneczne Wiktorii Drewnik
W Mikołajkach, w dniach 09 - 14 grudnia już po raz 14 odbyły się Mistrzostwa Świata jazz dance, Mistrzostwa Świata modern, Mistrzostwa Świata ballet-pointe.
Wiktoria Drewnik - uczennica klasy 1b wraz ze swoją formacją taneczną występowała w dwóch kategoriach: MODERN (zdjęcia różowe sukienki) i JAZZ DANCE (tiulowe spódniczki).
W modernie dziewczynki konkurowały z licznymi zespołami z Polski oraz z Macedonią, natomiast w jazzie oprócz zespołów polskich była jeszcze Serbia. Małe tancerki zajęły 2 miejsce w kategorii MODERN i 5 miejsce w kategorii JAZZ DANCE. Wiktorii gratulujemy sukcesu!
Tekst: M. Szymoniak na podstawie informacji od J. Drewnik
Zdjęcia: B. Lipowska
Uczennica z naszej szkoły nagrodzona w I Wojewódzkim Konkursie "THE CALENDAR OF BRITISH HOLIDAYS!"
Dnia 15 grudnia 2014r. rozstrzygnięty został I WOJEWÓDZKI KONKURS "THE CALENDAR OF BRITISH HOLIDAYS" pod patronatem burmistrza Miastka. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów kulturą i tradycją Wielkiej Brytanii, wykorzystanie Internetu jako źródło wiadomości i pomocy w tworzeniu pracy.
Zadaniem uczestników było wykonanie kalendarza, na których kartach należało przedstawić informacje o świętach obchodzonych w Wielkiej Brytanii. Na konkurs wpłynęło 409 prac z 78 szkół podstawowych z województwa pomorskiego, a w tym siedem kalendarzy wykonanych przez uczniów naszej szkoły pod okiem nauczycielki języka angielskiego - pani Grażyny Napieraj. Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, tym bardziej więc cieszy fakt, iż praca uczennicy klasy Vb - Karoliny Zabrodzkiej, zdobyła I miejsce.
Tekst: Justyna Zabrodzka
Jasełka dla najmłodszych
W czwartek, 18 grudnia, wszyscy najmłodsi uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, by obejrzeć jasełka w wykonaniu swoich koleżanek i kolegów z grupy teatralnej działającej przy PZPOW w Wejherowie pod kierunkiem pani Marii Szymoniak. Do żłóbka nowonarodzonego Dzieciątka, Józefa i Maryi przybywali pasterze, aniołowie, Trzej Królowie; rozbójnik, który obiecał poprawę; oraz pastuszek , który swoje prezenty, dla Jezusa rozdał po drodze wszystkim potrzebującym i został mu jedynie dar dobrego serca.
Tradycyjnie więc były kolędy, piękna dekoracja w wykonaniu pani Agnieszki Andrzejewskiej oraz świąteczne i noworoczne życzenia, które złożył wszystkim zebranym dyrektor szkoły, Jan Skrobul.
Młodzi aktorzy ujawnili swoje talenty także w porze popołudniowej, ponieważ zaprosili swoich rodziców w szkolne progi. Tym razem scenariusz był bardziej rozbudowany, bowiem pojawiły się jeszcze diabełki, oraz małe dzieci, które przy świątecznych piosenkach dekorowały choinkę.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Jasełka klasy 0c
17 grudnia uczniowie klasy 0 c wystawili Jasełka dla rodziców. Do stajenki, aby przywitać Jezusa przybyły aniołki, pasterze i królowie. Wielu wzruszeń dostarczyły wykonane przez dzieci najpiękniejsze polskie kolędy. Dla zerówkowiczów był to pierwszy występ, który wiązał się ze sporymi emocjami, jednak mali aktorzy wykazali się dużym zaangażowaniem.
Tekst: Paula Quandt
Zdjęcia: Magda Rojek
"W krainie Świętego Mikołaja", czyli projekt świąteczny klas 4 - 5
W środę, 17 grudnia, uczniowie z klas 4 i 5 przez cztery godziny uczestniczyli w projekcie "W krainie Świętego Mikołaja", którego pomysłodawcą była pani Justyna Zabrodzka. Klasy otrzymały do wykonania różne zadania, wśród których znalazło się m.in. rozwiązywanie mikołajkowych zagadek matematycznych oraz krzyżówek i rebusów w języku angielskim, przygotowanych przez nauczycieli. Jednak najwięcej czasu i emocji pochłonęło wykonanie stroju Mikołaja przez czwartoklasistów oraz mikołajowych sań przez uczniów z klas piątych. Dzieci wykorzystywały do swoich prac przeróżne materiały w postaci kolorowego papieru, waty, włóczki, kartonów. Efekty uczniowskich działań oceniła komisja, decyzją której: I miejsce zajęła klasa 4b, II miejsce - klasa 5b i III miejsce - klasa 5a.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Pierwszaki bawią się i uczą
W dniu 10 grudnia mali uczniowie z klas:1b i 1c wybrali się na wycieczkę do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Najpierw dzieci miały możliwość obejrzenia filmu na temat ocieplenia klimatu. Później uczniowie eksperymentowali i mogli np. popatrzeć oczami psa, konia lub sowy. Można było również pobawić się w poszukiwania śladów różnych zwierząt i zebrać pieczątki ich łap. Niektórzy odwiedzili też stanowisko "Miodolandii" oraz grzyba, który okazał się zjeżdżalnią. Wszystkie części ciała człowieka można było dotknąć i przez to sprawdzić, jak wygląda wewnątrz człowiek. Najwięcej jednak radości sprawiały doświadczenia z wodą i lustrami. Dużo emocji wzbudził też pająk, który pojawiał się w obronie swojej pajęczyny. Kiedy doświadczeń nadszedł kres uczniowie wybrali się na lekcję pt. "Pan Kulka i zwierzęta w zagrodzie". Podczas tej lekcji dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat zwierząt hodowlanych. Najwięcej emocji wzbudziło budowanie ula.
Może i pogoda tego dnia nie była zbyt sprzyjająca, za to humory Maluchom dopisywały i w świetnych nastrojach, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia wróciły do domu.
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Teresa Dopke, Joanna Czapp
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Świąteczne zmagania dzieci z klas 1 - 3
Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań, śpiewania kolęd, prezentów i cudownej, "magicznej" atmosfery poprzedzony gorączkowymi przygotowaniami.
Również w naszej szkole uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wraz ze swoimi paniami uczestniczyli w świątecznych przygotowaniach. Rozwiązywali zadania matematyczne, odczytywali hasła i treść listu Mikołaja. Niezwykłym wyzwaniem okazało się zadanie polegające na rozpoznawaniu zapachów nierozłącznie związanych z Bożym Narodzeniem. Chętne osoby musiały rozpoznać zapach pomarańczy, przyprawy do piernika, suszonych owoców i suszonych grzybów oraz kiszonej kapusty. Najlepsi rozpoznali aż cztery zapachy. Kolejnym etapem było przygotowanie elementów dekoracji. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy, a jej efekty można od dziś podziwiać w holu naszej placówki.
Tekst: Alicja Formella, Marzena Bizewska
Zdjęcia: Katarzyna Kończak
Mikołajkowe szaleństwo w naszej szkole
W piątek, 5 grudnia, w naszej szkole mieliśmy nie lada atrakcje. Dzień ten był "dniem mikołajkowej czapeczki", będącej odpowiednikiem "szczęśliwego numerka". Od rana po szkole krążył Mikołaj w towarzystwie elfa i śnieżynek rozdając dzieciom prezenty. Kilka klas uczciło ten dzień wyjazdem do teatru bądź kina. Również biblioteka przygotowała dla wszystkich konkurs mikołajkowy, w którym należało rozwiązać krzyżówkę o różnym stopniu trudności. Wzięło w nim udział 90 uczniów, a cała seria grających mikołajów przyciągnęła rzesze dzieci. Jedna z dziewczynek z klasy 1d pochwaliła się również listem, który dotarł do niej od Mikołaja aż z dalekiej północy.
Natomiast już w środę, 3 grudnia zerówkowicze bawili na balu mikołajkowym, na który przybył sam Mikołaj. Miał on wielką księgę z imionami grzecznych dzieci oraz prezenty. Dzieci świetnie się bawiły przy muzyce i tańcach.
Mikołajkowy dzień pełen radości i emocji był zapowiedzią zbliżających się już świąt.
Tekst: Teresa Dopke, Agnieszka Andrzejewska
Zdjęcia: Teresa Dopke, Aleksandra Kurzawa
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Ogólnopolski Konkurs na Kalendarz Językowy
Uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w I Ogólnopolskim konkursie na najpiękniejszy kalendarz adwentowy "DER SCHÖNSTE ADVENTSKALENDER". Zadaniem uczestników było wykonanie, dowolną techniką, kalendarza zawierającego 24 niemieckie słowa lub zwroty związane z Bożym Narodzeniem albo adwentem. Podobne prace 9 uczniów z klas IV i V wykonało w języku angielskim na konkurs "The Calendar of British Holidays", którego tematyką były Święta w Wielkiej Brytanii. Przygotowane prace były bardzo pomysłowe i różnorodne. Trzymamy kciuki i czekamy na ogłoszenie wyników 18 grudnia. Opiekunami konkursów były panie: Mariola Szreder i Grażyna Napieraj.
Tekst: Mariola Szreder
Zdjęcia: Teresa Dopke
Tydzień Dobrych Manier w klasach młodszych
Od poniedziałku 24 listopada w naszej szkole w klasach I - III odbywał się "Tydzień Dobrych Manier". Rozpoczęliśmy go apelem na sali gimnastycznej, gdzie każda klasa otrzymała wskazówki dotyczące przebiegu tego tygodnia. Każdego dnia omawialiśmy kulturalne zachowanie się w innych sytuacjach, dostosowując do nich swoje stroje. Pierwszego dnia byliśmy ubrani w stroje codzienne, omawialiśmy zatem zasady zachowanie się w szkole, utworzyliśmy również pięciopunktowy regulamin szkoły.
We wtorek ubraliśmy się na sportowo i omawialiśmy zasady fair play. Środa była dniem eleganckim, dziewczynki przyszły w pięknych sukienkach, chłopcy natomiast w garniturach i krawatach. Podawaliśmy przykłady zachowań w teatrze, podczas urodzin czy wesela. Kulturalny człowiek dba o środowisko i segreguje śmieci. W czwartek zatem do naszych strojów wykorzystaliśmy surowce wtórne. Były pomysłowe kamizelki z gazet, czy też spódnice z reklamówek. W piątek, z okazji andrzejek, ubraliśmy się dyskotekowo. Każda klasa napisała alfabet dobrych manier oraz plakat przedstawiający dobrego kolegę i dobrą koleżankę. Dzieci codziennie oceniały zachowanie swoich kolegów i koleżanek, a pani dyrektor - Justyna Zabrodzka każdego dnia oceniała klasy.
Podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się 19 grudnia 2014r.
Tekst: Hanna Zwierzycka
Zdjęcia: Teresa Dopke, Magda Rojek
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Nasze wróżby andrzejkowe
W piątek, 28 listopada, tuż przed andrzejkami, dzieci miały dzień wróżb i przepowiedni. W świetlicy najmłodszym przepowiadano przyszłość z kart, losowano przyszły zawód oraz wybierano imię przyszłego męża lub żony. Nie mogło też zabraknąć lania wosku, co już tradycyjnie wzbudzało najwięcej emocji . Starsi uczniowie już wcześniej mieli okazję pobawić się na dyskotece andrzejkowej. Także dekoracje w szkole nie pozwalały zapomnieć o tym szczególnym dniu.
Andrzejkowe tradycje kontynuowane w szkole są dla wielu miłym urozmaiceniem szkolnej rzeczywistości.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Andrzejkowe zabawy najmłodszych dzieci
Dnia 28 listopada uczniowie z klasy 0b wspólnie ze starszymi kolegami z Ic brali udział w zabawie andrzejkowej. Dzieci miały możliwość poznania szeregu wróżb zarówno w teorii jak i w praktyce.
Największą atrakcją było lanie wosku przez klucz oraz późniejsze odgadywanie, co dzięki temu nas czeka. Wiele uśmiechu na twarzach dzieci wywołały też rzuty monetą do celu, czy też wbijanie szpilek do serduszek z wcześniej przygotowanymi imionami ich przyszłych sympatii. Uczniowie mieli możliwość wspólnej integracji oraz poznania się podczas zorganizowanych konkursów i zabaw tanecznych. Na koniec tego magicznego dnia czekał na nich słodki poczęstunek.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Tatara
"Lingwistyczna jesień z poezją", czyli Wojewódzki Konkurs Recytatorski
W czwartek, 27 listopada, dwie uczennice z klasy 3c: Temina Sultanyan i Amelia Roczyniewska, pod opieką pani Katarzyny Kończak udały się do Gdańska na konkurs recytatorski pod hasłem "Lingwistyczna jesień z poezją". W konkursie, który odbył się
w Gdańskiej Szkole Państwowej "Lingwista", w kategorii klas III i IV, wzięło udział 23 uczestników. Dziewczynki recytowały wiersze, do których przygotowywały się pod okiem pani Mirosławy Wróblewskiej. Mimo zaprezentowania wysokiego poziomu, uczennice nie zdobyły czołowych miejsc, ale odwaga i doświadczenie, które nabyły podczas występu i przygotowań są dla nich bezcenne. Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas kolejnych zmagań recytatorskich!
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kończak
Szkolny etap II Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego klas III za nami!
W czwartek, 27 listopada, 30 śmiałków z klas trzecich przystąpiło do zmagań ortograficznych w szkolnym etapie konkursu ortograficznego. Tematem dyktanda była "Późna jesień".
Dżdżyste i mgliste poranki, różnokolorowe liście w kałużach, ciężkie chmury i strasząca chłodem i mżawką jesień, to tylko niektóre pułapki ortograficzne, które czyhały na uczestników konkursu. Spośród wszystkich uczniów najlepiej poradzili sobie: Jakub Igielski z 3b, Maciej Zdrojewski z 3a i Mateusz Kwiatkowski z 3b. Kolejny etap konkursu będzie miał miejsce w marcu.
Życzymy powodzenia!
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Mitologiczne zmagania 5a
W świat mitologiczny wprowadziły nas przedstawienia przygotowane przez uczniów z klasy 5a pod opieką pani Anny Galiń-Tatary. Brać szkolna oglądała perypetie Syzyfa, który za swoje gadulstwo został wtrącony do podziemnego świata Hadesa, w którym może do tej pory wtacza kamień na górę, a może bogowie zlitowali się nad nim?
W postać króla Koryntu wcielił się Cezary Truszkowski, który świetnie poradził sobie z tą rolą. Oprócz Syzyfa była cała plejada mitologicznych bohaterów, przedstawiona w sposób barwny i bardzo dynamiczny. Bardzo zwracała również uwagę postać Hermesa - Dawid Żabiełowicz, którego strój, a szczególności skrzydełka przy "niebiańskich" stopach przyciągały wzrok.
Następna grupa przygotowała mit zatytułowany, "Która najpiękniejsza?". Została w nim ukazana walka między boginiami o tytuł najpiękniejszej oraz Parys, który musiał dokonać tego nadzwyczaj trudnego wyboru. Dziewczęta odgrywające kłótnię były bardzo sugestywne i z wielką swadą wyrywały sobie jabłko, które miało im pomóc w uzyskaniu tytułu.
Przedstawienia zaprezentowane innym klasom bardzo się podobały i zostały docenione.
Tekst: Anna Galiń-Tatara
Zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Wizyta w Planetarium
W poniedziałek, 24 listopada, uczniowie z klas drugich i trzecich mieli okazję gościć
w planetarium, które znajdowało się w ogromnym balonie na naszej sali gimnastycznej. Dzieci najpierw rozmawiały m.in. o "spadających gwiazdach", przyrządach astronomicznych i astronomach: Galileuszu i Koperniku.
Następnie z wielkim zaciekawieniem wszyscy wchodzili do ogromnego balonu, w którym pośród ciemności można było obserwować gwiazdy, planety i gwiazdozbiory. Dzieci dowiedziały się jak zbudowany jest księżyc, słońce i galaktyki. Ogromne wrażenie wywarła na wszystkich "wizyta w galaktyce Andromedy".
Z zaciekawieniem dzieci obserwowały poszczególne gwiazdozbiory, pośród których każdy chciał dostrzec swój znak zodiaku. Układ Słoneczny widziany "z bliska" był dla wielu ciekawym doświadczeniem, które niektórzy być może będą chcieli pogłębić odwiedzając prawdziwe planetarium. Po takich zajęciach z pewnością niektórzy będą częściej spoglądać w niebo, by dostrzec tam jakieś niesamowite zjawisko.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Warsztaty mydlarskie dla najmłodszych
Do czego służy mydło? - nikomu nie trzeba tłumaczyć, o tym każdy maluch już wie. Ale w jaki sposób zrobić mydło, jest już dla niejednego z nas tajemnicą. I właśnie tę tajemnicę próbowało odkryć 44 uczniów z klas: Ib, IIa i IIb, którzy w piątek, 21 listopada, uczestniczyli w "Warsztatach mydlarskich", zorganizowanych przez firmę z Inowrocławia.
Uczniowie w pierwszej części warsztatów dowiedzieli się z czego robi się mydło i jak wygląda proces jego produkcji. Następnie samodzielnie wykonali swoje mydełka, mogąc wybrać ich kształt, zapach, kolor i ozdobić według własnego pomysłu. Kiedy mydełka były już gotowe dzieci zapakowały je w ozdobne folie i przewiązały zielonym sznureczkiem.
Warsztaty były udane, gdyż dzieci z ogromnym zaangażowaniem i dokładnością starały się, żeby zrobić swoje pachnące dzieło sztuki, z którym dumnie pomaszerowały do domu.
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w zerówce
We wtorek, 25 listopada, dzieci z klasy 0a obchodziły 112 Światowy Dzień Pluszowego Misia. Maluchy przyniosły z sobą swoje ulubione misie, które towarzyszyły im podczas zajęć. W ten szczególny dzień dzieci poznały historię powstania maskotki, zrobiły opaski z wizerunkiem misia oraz wspólnie wykleiły wielką sylwetę pluszaka. Nie zabrakło też śpiewania piosenek o misiach. Tegoroczne obchody misiowego święta sprawiły, że dzieci świetnie się bawiły w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół.
Tekst: Agnieszka Andrzejewska
Zdjęcia: Magda Rojek
Dzień "Zdrowego śniadania"
We wtorek, 18 listopada, w ramach Europejskiego Programu "Owoce w szkole" część dzieci z klasy 1b wzięła udział w warsztatach pt. "Zdrowe śniadanie". Na początku dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki na temat zdrowego stylu życia i odpowiadały na pytania dotyczące dobrego odżywiania, a szczególnie składników odpowiedniego śniadania. Następnie dzieci mogły samodzielnie przygotować musli śniadaniowe z jogurtu, migdałów, moreli, różnego rodzaju płatków, żurawiny itp. Własną przygotowaną kompozycję śniadaniową pierwszoklasiści zjedli z apetytem.
Dzień zdrowego śniadania zorganizowany przez firmę "Salvit - Prima" był zdrowym i przyjemnym urozmaiceniem w codziennych zajęciach dzieci.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Narodowe Święto Niepodległości w Zespole Szkół nr 2
W piątek, 7 listopada, w naszej szkole obchodzono 96 rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku została wyemitowana przez szkolny radiowęzeł audycja "na żywo", mówiąca o utracie i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Z jej treścią powiązany był konkurs dla uczniów. Osoby, które najszybciej odpowiedziały prawidłowo na cztery pytania zostały nagrodzone dodatkową oceną z historii. Audycje i konkurs przygotowała klasa Ic gimnazjum pod kierunkiem p. Barbary Stenzel.
Tekst: Barbara Stenzel
Zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Drugoklasiści "eksperymentują" w Parku Naukowo-Technologicznym
W czwartek, 30 października, uczniowie naszej szkoły z najmłodszych klas: zerowych i pierwszych, przeniosły się do zaczarowanej krainy baśni, w której poznały główną bohaterkę przedstawienia - Agnieszkę. Dziewczynka wybrała się w odwiedziny do swojego dziadka, ale po drodze czekało na nią mnóstwo różnych przygód. Spotkała wilka, zająca, kolorowego chochlika, a nawet leśny cyrk. Przedstawienie oczywiście zakończyło się pomyślnie, jak to w bajkach bywa, i Agnieszka znalazła swego dziadka - leśniczego.
Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na różne postacie pojawiające się na tle barwnej scenografii. Występ podobał się Maluchom i został nagrodzony dużymi brawami.
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Agnieszka Tatara
Drugoklasiści "eksperymentują" w Parku Naukowo-Technologicznym
We wtorek, 28 października, uczniowie z klas drugich wyruszyli do Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Dzieci mogły praktycznie zbadać stany skupienia wody, rozchodzenie się dźwięku czy też zobaczyć w szafie dźwiękoszczelnej wysokość własnego głosu. Uczniowie strumieniem wody prowadzili piłeczki, mogli "ugryźć" dźwięk oraz ułożyć narządy w ciele człowieka. Na lekcji o kontynentach drugoklasiści poznawali nie tylko ich kształt i położenie, ale i podróżników, którzy je odkryli. Mieli również okazję układać "kontynentalne" puzzle i bawić się w zgadywanki.
Wizyta w "Eksperymencie" sprawiła dzieciom nie tylko sporo radości, ale i wzbudziła ich zainteresowanie różnymi zjawiskami mającymi miejsce w ich otoczeniu.
Tekst: Hanna Zwierzycka
Zdjęcia: Katarzyna Mijas
Wycieczka klasy 0c do straży pożarnej
6 października klasa 0 c wybrała się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Redzie. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą strażaków oraz ukazanie jak bardzo odpowiedzialna i potrzebna jest ta praca.
Dzięki uprzejmości strażaków z OSP w Redzie dzieci miały możliwość przymierzenia hełmu, oglądania wozu strażackiego oraz zapoznania się z jego wyposażeniem. Najwięcej radości sprawiła dzieciom przejażdżka wozem strażackim, a także gaszenie fikcyjnego pożaru.
Tekst i zdjęcia: Paula Quandt
14 października wielkim świętem w Zespole Szkół nr 2
We wtorek, 14 października, społeczność Zespołu Szkół nr 2 miała szczególną okazję do świętowania. Była to bowiem nie tylko kolejna rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej, ale tego dnia przypadała również 150 rocznica urodzin Patrona Szkoły Podstawowej nr 3 - Stefana Żeromskiego. Pisarz ten jest patronem podstawówki od 1971 roku, kiedy to 27 listopada miała miejsce uroczystość nadania imienia szkole.
Z okazji tej pięknej rocznicy urodzin Żeromskiego odbyła się miejska uroczystość, na którą zaproszone były m.in. władze miasta Redy, radni, dyrektorzy redzkich szkół i przedszkoli oraz wielu znamienitych gości.
Akademia rozpoczęła się od przemówienia dyrektora szkoły, Jana Skrobula, który w swojej prezentacji nawiązał do powołania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku oraz przedstawił związki Żeromskiego z Wybrzeżem i jego pobytem w naszych okolicach. Pan dyrektor wręczył również "Nagrody Dyrektora" 20 nauczycielom: Justynie Zabrodzkiej, Beacie Zawal-Brzezińskiej, Izabeli Jarzębskiej-Pawłowskiej, Bogumile Deksnait-Naczk, Katarzynie Kałuża, Katarzynie Kończak, Marioli Thomas, Hannie Zwierzyckiej, Teresie Liegman, Hannie Rojek, Urszuli Obłuda, Mirosławie Niewiadomskiej, Katarzynie Paradowskiej, Tomaszowi Grodzickiemu, Annie Koleśnik, Monice Kitel, Barbarze Kisiel, Patrycji Hewelt-Skrobul, Iwonie Nowickiej, Teresie Dopke. Dyrektor szkoły wspomniał także o nauczycielach wyróżnionych przez Burmistrza Redy, Krzysztofa Krzemińskiego: Marioli Szreder, Esterze Miotk, Mirosławie Wróblewskiej oraz o pani Grażynie Napieraj, która została nagrodzona przez Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Swoją ogromną rolę tego dnia odegrali także uczniowie, którzy z wielkim zaangażowaniem przez cały rok wykonywali prace poświęcone Żeromskiemu; pisali wiersze; piosenki oraz przygotowywali kartki z albumu, które powstały w wyniku wycieczek klasowych do Orłowa, Gdyni Witomina, Rozewia i Helu. Wybór tych miejsc nie był przypadkowy, ponieważ są to miejsca, w których bywał Stefan Żeromski. Efekty uczniowskich starań można było podziwiać na wystawie przygotowanej z okazji uroczystości.
Z niemniejszym poświęceniem pracowali szkolni "artyści", którzy wzięli udział w części artystycznej przygotowanej w konwencji lekcji języka polskiego poświęconej Żeromskiemu pod hasłem "Stefan Żeromski, jako pisarz i nauczyciel". Można było podziwiać nie tylko talenty wokalne i recytatorskie uczniów, ale również aktorskie, które zaprezentowali gimnazjaliści w filmowej inscenizacji fragmentu "Syzyfowych prac".
Ważnym punktem uroczystości było także odsłonięcie "Ławeczki Stefana Żeromskiego", którego dokonał dyrektor szkoły. W tym czasie publiczność wysłuchała piosenki o ławeczce, napisanej specjalnie na tę okoliczność.
Dzień ten pełen emocji i odświętnej atmosfery był z pewnością cennym przeżyciem dla wielu uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców, którzy już dzień wcześniej mieli okazję uczestniczyć w szkolnych uroczystościach z okazji 150 rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Katarzyna Kałuża, Magda Rojek
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Szkoła na miarę XXI wieku
Nowy rok szkolny w Zespole Szkół nr 2 w Redzie przyniósł duże zmiany. Od października będą realizowane zarówno w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum innowacje pedagogiczne, zatwierdzone przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Uczniowie zapoznają się z nowoczesnymi metodami pracy, co ma służyć podniesieniu jakości pracy szkoły oraz wzmocnić kompetencje uczniów w zakresie posługiwania się technologią informacyjną.
Pierwsza innowacja metodyczna "Szkolny poliglota - rozwijanie kompetencji językowych w oparciu o Web 2.0" opracowana przez panią Grażynę Napieraj będzie realizowana na lekcjach języka angielskiego. Podczas zajęć uczniowie będą wykorzystywać wybrane narzędzia Web 2.0 do doskonalenia języka angielskiego poprzez zapoznawanie się z gotowymi materiałami, z materiałami opracowanymi przez kolegów, a także tworząc własne aplikacje. Szczegółowe informacje na temat pracy z wybranymi narzędziami Web 2.0 będą regularnie zamieszczane na stworzonej do tego celu stronie internetowej.
Kolejna innowacja "Czytam by odkrywać - nauczanie języka polskiego z wykorzystaniem WebQuestów" została opracowana przez panią Mirosławę Niewiadomską. Metoda ta wykorzystuje Internet jako miejsce poszukiwań i badań związanych z językiem polskim, natomiast do sposobu prezentacji efektów tej pracy wykorzystuje się technologie TIK. Zastosowanie WebQuestów jest doskonałą metodą wspierającą i poszerzającą tematykę zajęć, pozwala na twórcze wykorzystanie informacji,
a nie tylko ich wyszukiwanie. Wspomaga myślenie ucznia na wyższych poziomach taksonomicznych (analizy, syntezy, ewaluacji) oraz umożliwia uczniom pracę we własnym tempie.
Natomiast w gimnazjum realizowana będzie innowacja napisana przez panią Justynę Zabrodzką "Edukacja obywatelska w oparciu o metodę flipped classroom". Metoda oparta na odwróconej lekcji zakłada, iż uczniowie korzystają z materiałów przygotowanych wcześniej przez nauczyciela, zapoznając się z tematem lekcji przed zajęciami. Dzięki temu zajęcia lekcyjne nauczyciel wykorzystuje na grupową pracę uczniów, stawianie pytań, hipotez do materiału wcześniej przyswojonego przez uczniów. Rolą nauczyciela jest samodzielne opracowanie materiałów dydaktycznych zamieszczonych na blogu lub wskazanie odpowiednich zasobów dostępnych w Internecie.
Uczniowie współczesnej szkoły są aktywnymi członkami nowych mediów internetowych i ich sposób komunikowania się oraz odbierania treści jest inny niż ten, który prezentują stare książki traktujące o metodyce nauczania. Dlatego też istotne w procesie nauczania jest umiejętne wykorzystanie wszystkich dobrych stron wynikających z TIK w celach edukacyjnych. Zespół Szkół nr 2 jest pierwszą placówką w Redzie, która wprowadziła innowacje pedagogiczne do procesu dydaktycznego.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Grażyna Napieraj
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Owoce i warzywa w zerówce
W minionych tygodniach zerówki poznawały owoce i warzywa. Dzieci poznawały różne owoce i warzywa, spotykane, na co dzień jak i egzotyczne. Zerówkowicze wykonywali wiele owocowych prac plastycznych, wzbogacali kącik przyrodniczy o ciekawe okazy, zrobili kompot jabłkowy, a na koniec samodzielnie zrobili sałatkę warzywną! Pycha :)
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Andrzejewska
"Kto owoce próbuje, nigdy nie choruje"
W minionym tygodniu propagowaliśmy w świetlicy zdrowy styl życia. Urządzaliśmy pogadanki na temat wpływu witamin zawartych w owocach na nasze zdrowie. Dzieci poznawały owoce różnymi zmysłami: smakiem, dotykiem, wzrokiem i węchem. Atrakcją dla świetlików było także samodzielne wykonanie zdrowego deseru w postaci szaszłyka owocowego. Temat owocowy dzieci poznały również poprzez wiersze polskich poetów:J. Tuwima, J. Brzechwy, J. Papuzińskiej, H. Łochockiej, D. Wawiłow i M.Konopnickiej.
Podsumowaniem owocowego tygodnia było wykonanie pracy plastycznej tematycznie związanej z owocami.
Tekst: Izabela Jarzębska-Pawłowska
Zdjęcia: Izabela Jarzębska-Pawłowska, Łucja Sadowska
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Rozewie i Hel, czyli śladami Stefana Żeromskiego...
W piątek , 26 września, kolejna grupa uczniów z naszej szkoły udała się na wycieczkę pod hasłem "Śladami Stefana Żeromskiego". Najpierw pojechaliśmy do Rozewia. Swoją szczególną sławę miejsce to zawdzięcza latarni morskiej, którą zbudowano w XVII w. Jej blaski świetlne następują co 3 sekundy i są widoczne z odległości ok. 23 mil morskich. Światełko to do dnia dzisiejszego ostrzega marynarzy o kryjących się w głębinach niebezpiecznych skałach, przybrzeżnych mieliznach, jak również uratowało życie niejednemu rozbitkowi.
Stefan Żeromski odwiedził Rozewie podczas pisania utworu "Wiatr od morza". Obecnie w latarni noszącej imię tego pisarza znajduje się tablica poświęcona Stefanowi Żeromskiemu, a obok latarni można zobaczyć popiersie pisarza. Po wizycie w Rozewiu pojechaliśmy do Helu. Jadąc wzdłuż półwyspu podziwialiśmy piękno polskiej przyrody. Nikt z nas nie miał już wątpliwości, co tak zachwyciło pisarza, że napisał "Opowieść o Helu". Wędrując plażą w stronę Fokarium zbieraliśmy muszelki, a słońce delikatnie muskało nasze twarze. Z zapartym tchem oglądaliśmy karmienie fok i ich trening. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Tekst i zdjęcia: Estera Miotk
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Poznajemy pracę leśnika
W piątek, 26 września, klasa 3c była na wycieczce w Izbie Leśnej w Kąpinie. Ten ośrodek edukacyjny prowadzi Nadleśnictwo Wejherowo.
W Izbie przywitała nas pani stażystka. Opowiedziała nam o pracy leśnika oraz narzędziach przez niego używanych. Oprowadziła nas po leśniczówce i opowiadała o zwierzętach zamieszkujących las, drzewach i przekrojach glebowych. Poznaliśmy też metody walki ze szkodnikami.
Potem poszliśmy na ścieżkę edukacyjną. Zostaliśmy podzieleni na grupy, a w lesie poszukiwaliśmy "Śladów pracy leśnika w lesie". Po powrocie pani sprawdziła wykonanie zadania. Na zakończenie każdy indywidualnie rozwiązał test dotyczący poznanych zwierząt
i roślin. Wycieczka była ciekawa i emocjonująca.
Tekst: Katarzyna Kończak
Zdjęcie: Małgorzata Główczewska
Uroczyste Ślubowanie Pierwszoklasistów
W czwartek, 25 września, w naszej szkole odbyło się wielkie święto dla pierwszoklasistów, którzy elegancko ubrani, oczekiwali na uroczystość "Pasowania na ucznia".
Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia, które przygotowała grupa teatralna pod kierunkiem pani Marii Szymoniak. W królestwie Szkołolandii panował straszliwy król Ołówkos, który przygotował dla dzieci różne zadania. Uczniowie musieli odgadnąć zagadki, rozwiązać zadania matematyczne, zaśpiewać piosenkę, recytować wiersze i znać zasady ruchu drogowego. Maluchy spisały się na medal i bezbłędnie odpowiadały na zadawane pytania, za co w nagrodę mogły przystąpić do ślubowania.
Z mocno bijącymi serduszkami dzieci powtarzały za przewodniczącą samorządu szkolnego tekst ślubowania, po którym nastąpiło Pasowanie na ucznia. Pan dyrektor, Jan Skrobul, dotykając ogromnym ołówkiem każdego malucha, przyjął go do braci uczniowskiej.
Po uroczystości uczniowie otrzymali dyplomy od swoich wychowawczyń: Marzeny Bizewskiej, Marii Szymoniak, Joanny Czapp, Bogumiły Deksnait-Naczk, a także zakładki do książek wykonane przez trzecioklasistów. Po wspólnych pamiątkowych zdjęciach pierwszoklasiści udali się z rodzicami do swoich sal, gdzie czekały na nich nowe niespodzianki.
Uroczystość była udana i na długo zostanie w pamięci nie tylko uczniów, ale również ich rodziców i dziadków.
Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Katarzyna Kałuża, Magda Rojek
Zdjęcia dostępne tutaj >>
"Śladami Stefana Żeromskiego", czyli wycieczka uczniów do Orłowa i Witomina
W środę, 24 września, uczniowie z klas: 4b i 6a udali się na wycieczkę pod hasłem "Śladami Stefana Żeromskiego". Był to wyjazd związany z obchodami 150 rocznicy urodzin pisarza, którą w naszej szkole będziemy obchodzili 14 października.
Uczniowie mieli okazję obejrzeć tablicę pamiątkową upamiętniającą posadzenie buków "Sambora" i "Mestwina" w 2008 roku.
Po złożeniu kwiatów i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, wycieczkowicze udali się do Orłowa, gdzie znajduje się Domek Stefana Żeromskiego. To jedyny zachowany obiekt związany z pobytem Żeromskiego na Pomorzu w latach 1920-24. Pisarz mieszkał w nim razem z Anną Zawadzką oraz córką Moniką i stąd odbywał wycieczki w pobliskie okolice. Obecnie znajduje się tam Muzeum poświęcone życiu
i twórczości Żeromskiego. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się wielu ciekawych o pisarzu, ale i obejrzeli ciekawą ekspozycję. Przy okazji pobytu w Orłowie nie sposób było pominąć spaceru plażą i obejrzeniu orłowskiego klifu. Podczas całej wycieczki towarzyszył nam pan Henryk Wiszniowski, członek Towarzystwa Przyjaciół Orłowa opiekujący się Muzeum, któremu składamy serdeczne podziękowania za poświecony czas i wiedzę, którą się z nami podzielił.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Uczniowie z SP3 na VII Pomorskich Spotkaniach pisarzy "Z książką na walizkach".
W piątek, 19 września, uczniowie z klas: 2a, 2b i 3c uczestniczyli w VII Pomorskich Spotkaniach z pisarzami, odbywającymi się pod hasłem "Z książką na walizkach". Tym razem w Miejskiej Bibliotece Publicznej dzieci miały okazję spotkać się z Agnieszką Szczepańską, autorką książek o Patce i Pepe: "Zagadka wieżowca" czy też "Pierwsza zagadka".
Pisarka opowiadała o bohaterach swoich opowiadań, czytała fragmenty książek oraz pokazywała zabawne ilustracje w nich umieszczone. Dzieci zaintrygowane mrocznymi i tajemniczymi przygodami Patrycji i Piotrka z pewnością chętnie przeczytają książki tej pisarki, które będą mogli znaleźć także w szkolnej bibliotece.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke, Hanna Zwierzycka
Zabrzmiał pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2014/2015!
W poniedziałek, 1 września, uczniowie, rodzice oraz nauczyciele rozpoczęli rok szkolny 2014/2015. Dla wielu z nich, a w szczególności dla najmłodszych dzieci z klas 0 i 1, było to ogromne przeżycie. Nie inaczej było również w przypadku gimnazjalistów z klas 1, którzy w tymże dniu mieli uroczystość ślubowania.
Życzymy, by był to dla wszystkich rok wykorzystanej szansy na zdobycie wiedzy, nowych umiejętności i doświadczeń.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Magda Rojek
|
|
Gimnazjum nr 2
Kalendarz
Kącik komputerowy
NEWS:
Terminy zebrań i konsultacji z Rodzicami
więcej >>
O nas
Statystyka strony
Standardy
Strona spełnia dwa ważne standardy:
|
|