Strona początkowa  ::   Dziennik elektroniczny  ::   TKS Reda  ::   Erasmus+  ::   Rose  ::   Europe Go Green  ::   Trzy kolory





Kapitał ludzki

Unia Europejska

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Dyrekcja
•  Zamówienia publiczne
•  Informacje dla rodziców
•  Dożywianie
•  Historia
•  Dokumentacja
•  Innowacje
•  Konkursy
•  Spis podręczników
•  Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Rekrutacja
•  Nasz patron
•  O nas
•  Grono pedagogiczne
•  Projekt unijny
•  Wydarzenia
•  Wycieczki
•  Wydarzenia Comenius
•  Erasmus +
•  Biblioteka
•  Logopeda
•  Galerie zdjęć
•  Klasy
•  Absolwenci
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Comenius 2005-2013
•  Pracowania komputerowa
•  Archiwum
•  PZPOW Wejherowo

Język kaszubski

•  Informacje ogólne
•  Organizacja nauki
•  Wycieczki

Logopeda

•  Zadania Logopedy
•  Rozwój mowy dziecka
•  Wady wymowy
•  Galeria

NEWS:

XV Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy
więcej >>

Polecamy

Nie pal

Bykom Stop

Spamerom mówimy NIE!

Firefox

Thunderbird

Bezpieczne strony

Dziecko w sieci

Sieciaki.pl

Helpline

Fundacja Dzieci Niczyje

Zagłosuj na nas

Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!

www.edukator.org.pl




Archiwum: rok szkolny 2013/2014


Pożegnaliśmy rok szkolny 2013/14

Minął kolejny rok szkolny. Dla wielu był to ważny rok sprawdzianów i egzaminów i to oni opuszczają mury naszej szkoły lub zmieniają szkołę podstawową na gimnazjum. Dla wszystkich był to czas pracy, wysiłku, zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń. Niektórzy z żalem żegnali się ze szkołą, koleżankami i kolegami. W perspektywie jednak wakacje, które napawają optymizmem i kuszą różnymi formami wypoczynku, by po dwóch miesiącach ponownie wrócić do nauki.
Szczególne uroczystości przeżywali szóstoklasiści oraz gimnazjaliści z klas trzecich, którzy podczas akademii, przygotowanych przez panie: Mirosławę Niewiadomską, Teresę Liegman i Monikę Kitel, otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. Wyróżniono również rodziców uczniów, którzy przez trzy lata nauki zdobyli świadectwo z wyróżnieniem. Wszystkim gratulujemy i życzymy owocnego wypoczynku podczas wakacji!

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Bal absolwentów

W dniu 12 czerwca 2014r. uczniowie z klas szóstych spotkali sie na uroczystym balu z okazji ukończenia szkoły. Szóstoklasiści odświętnie ubrani bawili sie świetnie w rytmach muzyki doskonale dobranej przez DJ. Na parkiecie nie zabrakło też nauczycieli. Ten niezwykle udany wieczorek z pewnością po latach będzie miłym wspomnieniem.

Tekst i zdjęcia: Mirosława Niewiadomska

2013/2014

2013/2014

2013/2014

Sukces żeglarzy z naszej szkoły

Po raz kolejny w tym roku piątoklasiści zakwalifikowali się do realizacji projektu "Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy". Jest on realizowany w ramach partnerstwa Urzędu Marszałkowskiego i Fundacji Navigare Mateusza Kusznierewicza. Uczniowie pracowali w trzech grupach metodą projektu, przy użyciu technologii ICT. Efekty swej pracy uczniowie zamieścili na prowadzonych przez siebie blogach.
Najlepszą okazała się praca - "Szlakiem morskich latarni". Uczniowie z tej grupy zostali nagrodzeni i wezmą udział w obozie żeglarskim prowadzonym przez Fundację Mateusza Kusznierewicza. Efekty prac można zobaczyć na blogu: http://sailors-reda.blogspot.com/ . Wyróżniona też została praca pt. "Bałtyk w legendach" http://zeglarzesp3reda.blogspot.com/. Wyrazy podziękowania z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymała także opiekunka grup projektowych - pani Mirosława Niewiadomska - nauczycielka języka polskiego w SP 3.
Zapraszamy również do odwiedzenia bloga grupy, która zajmowała się tematem "Flora i fauna Bałtyku" http://www.zeglarze-z-redy.blogspot.com/.
Działania w ramach projektu systemowego Pomorskie - dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską są zupełnie nową propozycją w ofercie edukacyjnej szkół, łączącą teorię z wykorzystaniem nabytej wiedzy i umiejętności w praktyce. Program zawiera spójną koncepcję pracy z dziećmi i młodzieżą, której celem jest rozbudzenie w młodzieży pasji do żeglarstwa, zainteresowania morzem, a jednocześnie rozwój kompetencji kluczowych, zwłaszcza takich jak: matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość, wiadomość i ekspresja kulturalna.

Tekst i zdjęcia: J. Zabrodzka
zdjęcia dostępne tutaj >>

Biblioteczne "Spotkania z książką"

W tym roku szkolnym już po raz dziewiąty biblioteka kontynuowała akcję pod hasłem "Spotkania z książką". Dzieci z klas 0 - 1 podczas tych spotkań z bibliotekarką, Teresą Dopke, poznawały ciekawe bajki, baśnie i legendy, których uważnie słuchały, by potem móc odpowiadać na pytania z nimi związane. Nagrodą były punkty, które dzieci pieczołowicie zbierały przez cały rok szkolny. Spotkania te były również okazją dla dzieci, aby wypowiedzieć się na różne tematy związane z czytaną historią. Każde zajęcia kończyły się wykonaniem pracy plastycznej prezentującej motyw z czytanej książki. W czerwcu nastąpiło podsumowanie akcji, a 38 uczniów z największą liczbą punktów otrzymało dyplomy, tytuł "najlepszego słuchacza" oraz nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

WYCIECZKA KLAS TRZECICH DO GNIEWA

W piątek, trzynastego czerwca, klasy trzecie wraz z wychowawcami i opiekunami wyruszyli na upragnioną, wspólną wyprawę do zamku krzyżackiego w Gniewie. Uczniowie zebrali się przed budynkiem szkoły już przed godziną ósmą, po czym wsiedli do dwóch autokarów i odjechali bursztynową autostradą poznawać historię średniowiecznego zamku. Drogę do Gniewa pani pilot umilała dzieciom różnymi zgadywankami i grami słownymi, aż w końcu ich oczom ukazał się zamek z czerwonej cegły.
Uczniowie zostali zaproszeni na lekcję żywej historii - przewodnik na koniu i jego pomocnik, husarz, opowiadali o husarii, zwyczajach rycerskich, a także zaprezentowali krótki pokaz umiejętności, jakie powinien posiadać średniowieczny wojownik: wykorzystanie kopii oraz szabli. Po pokazie grupa udała się do muzeum zamkowego, gdzie w towarzystwie przemiłej pani przewodnik dzieci dowiedziały się o historii bitwy pod Grunwaldem, a także podziwiały zgromadzone na zamku eksponaty z XV wieku oraz te z okresu II wojny światowej. Trzecioklasistom bardzo podobało się wejście wąskimi i ciemnymi schodami na zamkowe krużganki, a także pokutna cela w kaplicy, do której ustawiła się spora kolejka.
Po zakończeniu zwiedzania zamku i muzeum, dzieci udały się na ognisko i smażenie kiełbasek. Zaraz po rozpakowaniu prowiantu spadła potężna ulewa, jednak nie przeszkodziła ona śmiałkom w grillowaniu - dzielnie opiekali swoje kiełbaski w strugach deszczu. Gdy znowu wyszło słońce można było już bez przeszkód grillować i zajadać się pachnącymi dymem kiełbaskami. W ramach deseru cała wycieczka przeszła na rynek Gniewa, gdzie zafundowała sobie lody.
Wyprawa w ocenie uczestników była bardzo udana, a piątek trzynastego jednak nie okazał się pechowy ...

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kałuża

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Powiatowy Konkurs Ekologiczno - Plastyczny pod hasłem "Drzewa na skraju polnych dróg"

"Brzozo nad zbyt wieśniacza aby rosnąć w mieście
dyskretny grabie w sam raz na szpalery
jarzębino dla drozdów dzwoniących i szpaków
akacjo z której nie złote tylko białe miody
olcho co jedna masz przy liściach szyszki
głogu co chronisz gajówkę krewniaczkę słowika
jesionie co pierwszy tracisz liście zbliżając nam jesień"
Ten cytat z wiersza "Drzewa" ks. Jana Twardowskiego był inspiracją konkursu ekologiczno-plastycznego "Drzewa na skraju polnych dróg". W konkursie tym nasi uczniowie zdobyli nagrody w dwóch kategoriach. W konkursie plastycznym w kategorii uczniów klas IV – VI : II miejsce zdobył Rafał Wasiuta z klasy Va, III miejsce zdobyła Aleksandra Czech z klasy Vc. W konkursie fotograficznym bez podziału na kategorie wiekowe III miejsce zdobyła Amelia Roczyniewska z klasy IIc. Organizatorami konkursu oraz fundatorami nagród są: Urząd Gminy Luzino, Nadleśnictwo Strzebielino z siedzibą w Luzinie, Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Barłominie. Uczniów przygotowały panie: Agnieszka Brzezińska i Katarzyna Kończak.

Tekst: Katarzyna Kończak
Zdjęcia: Teresa Dopke

2013/2014

Dzień świeżo wyciskanych soków

W środę, 11 czerwca w ramach Europejskiego Programu "Owoce w szkole" część dzieci z klas 0 - 3 wzięła udział w warsztatach pt. "Dzień świeżo wyciskanych soków" pod hasłem "Jem owoce i warzywa, bo to dobrze na mnie wpływa". Na początku dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki na temat zdrowego stylu życia i odpowiadały na pytania dotyczące racjonalnego odżywiania. Następnie uczniowie z zainteresowaniem obserwowali proces wyciskania owoców z jabłek i marchewek. Świeżo wyciśnięty sok dzieci spożywały z apetytem. Potem miała miejsce loteria fantowa, w której szczęśliwi zwycięzcy ze swoimi wygranymi pozowali do zdjęć.
Dzień soków zorganizowany przez firmę "Salvit - Prima" był zdrowym i przyjemnym urozmaiceniem w codziennych zajęciach dzieci.

Tekst i zdjęcia: Izabela Jarzębska - Pawłowska
zdjęcia dostępne tutaj >>

Słoneczna Olimpiada

W piątek, 6 czerwca maluchy z klas 0 uczestniczyły w "Słonecznej Olimpiadzie", którą przygotowała pani Maria Szymoniak. Dzieci uczestniczyły w różnych konkurencjach sportowych, w których najlepsza okazała się klasa 0a, na drugim miejscu była klasa 0b, no i na trzecim klasa 0c. Uczniowie rysowali też sportowe obrazki kredą na asfalcie oraz uczestniczyli w biegu maratońskim, który ukończyło aż 13 zawodników. Dzieci miały również okazję wykazać się plastycznie podczas konkursu "Moja ulubiona dyscyplina sportowa". Oto zwycięzcy tego konkursu: I m-ce Patrycja Frąckowiak- kl. 0b, II m-ce Zuzanna Fularczyk- kl. 0a i Agata Mera- kl.0b, III m-ce Olga Riebandt -kl. 0b, Klaudia Sudnik- kl. 0b oraz Wiktor Falkowski - kl. 0a. Natomiast wyróżnienie otrzymała z kl. 0a Julia Magrian.
Dzieci bardzo dobrze się bawiły pod okiem swoich pań: Agnieszki Andrzejewskiej, Marzeny Bizewskiej i Marii Szymoniak, oraz jak zawsze niezastąpionych rodziców. Na zakończenie dzieci spotkały się na placu zabaw, gdzie ze smakiem jadły ciasto upieczone przez mamy dzieci z klasy 0 b, oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

Tekst i zdjęcia: Maria Szymoniak

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Konkursowa niespodzianka czytelnicza

Z okazji XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w którym wzięła też udział nasza szkoła miała miejsce czytelnicza niespodzianka. W czwartek, 5 czerwca tajemnicza osoba dwukrotnie przeczytała fragment ciekawej bajki, której uczniowie z klas młodszych wysłuchali przez szkolny radiowęzeł. Zadanie dzieci polegało na udzieleniu pisemnej odpowiedzi na 3 pytania, dotyczące tytułu bajki, jej treści oraz tożsamości tajemniczej osoby, którą okazał się pan dyrektor, Jan Skrobul. W konkursie wzięło udział 59 uczestników. Spośród prawidłowych odpowiedzi pan dyrektor wylosował pięć osób, które zostały nagrodzone. Oto lista zwycięzców: Sebastian Niklas z 2a, Nina Plotzke z 2a, Daniel Hirsch z 1c, Judyta Mączka z 3c i Mateusz Flis z 3c, którzy otrzymali drobne nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014 2013/2014

Czwartoklasiści zdobywali Westerplatte i Gdańsk

We wtorkowy poranek, 10 czerwca uczniowie z klas czwartych wraz z opiekunami zebrali się przed budynkiem szkoły, by wyruszyć na swoją wyczekiwaną wycieczkę. Pierwszym punktem wyprawy było Westerplatte, które przywitało wszystkich piękną pogodą i urokliwymi widokami. Od pana przewodnika dzieci dowiedziały się o bohaterskiej obronie żołnierzy na Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Było też zwiedzanie bunkrów, koszar i pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem upamiętniającym to ważne wydarzenie w historii naszego kraju. Dzieci obkupione w pamiątki wyruszyły do Gdańska, gdzie w skwarze dnia spacerowały po Długim Targu, zwiedziły Dom Uphagena i obejrzały pomnik Neptuna. Słodkim punktem wyprawy była Manufaktura Słodyczy "Ciuciu", gdzie wycieczkowicze mieli okazję zobaczyć proces powstawanie pysznych cukierków, których mogli skosztować. Posileni pysznościami czwartoklasiści bez trudu wspinali się na wieżę Kościoła Mariackiego, z której rozpościerała się piękna panorama Gdańska. Sił starczyło również na zwiedzanie zniszczonego Kościoła św. Jana, gdzie przypadkiem udało się podpatrzeć próbę do przedstawienia. Nie mogło również zabraknąć spaceru nad Motławą, gdzie zainteresowanie wzudzał oczywiście Żuraw. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu uczniowie udali się do Redy, by tu w domach rodzinnych podzielić się swoimi wrażeniami i emocjami, których tego dnia z pewnością im nie zabrakło.

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Gościmy naszych rodziców

W czwartek, 5 czerwca do uczniów z klasy 0 b zawitali goście. Dzieci uroczyście ubrane, z mocno bijącymi serduszkami, czekały na swoich rodziców. Zerówkowicze zaprezentowali program artystyczny, który składał się z wierszy i piosenek. Oczywiście nie zabrakło też tańców: był trojak, country, a nawet walc angielski. Rodzice byli wzruszeni i dumni ze swoich pociech. Po programie artystycznym rodzice otrzymali od dzieci własnoręcznie wykonane upominki. Na zakończenie uroczystości wszyscy wspólnie usiedli do stołów i zajadali ze smakiem pyszne ciasta, które upiekli rodzice.

Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Uczniowie z ZS2 nagrodzeni w Wojewódzkim Maratonie Czytelniczym

W tym roku szkolnym uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 po raz kolejny wzięli udział w Wojewódzkim Maratonie Czytelniczym, odbywającym się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty. Tym razem było to 12 uczniów z podstawówki i 28 gimnazjalistów. Uczniowie przez cały rok czytali książki konkursowe i co miesiąc pisali z nich testy. Z całego województwa pomorskiego w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 100 szkół podstawowych (1242 uczniów) oraz 63 szkoły gimnazjalne (888 uczniów).
Z Zespołu Szkół nr 2 w kategorii szkół podstawowych laureatem został Szymon Pobłocki z 5c, zaś tytuł finalisty zdobyli: Rafał Wasiuta z 5a, Anna Gawrych z 4b i Karol Kuter z 5a. Natomiast wśród gimnazjalistów laureatami zostali: Bartosz Nowak z Ic, Adriana Bieschke z IIc i Marcelina Wilczewska z IIIc, a tytuł finalisty osiągnęli: Agnieszka Lademann z IIb, Dominika Gruba z IIb i Aleksandra Konkol z IIb. Uroczysta gala z rozdaniem nagród odbyła się 6 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku, dokąd uczniowie udali się wraz z bibliotekarkami: Teresą Dopke i Mirosławą Wróblewską, pod opieką których czytelnicy przygotowywali się do tego konkursu.

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke, Mirosława Wróblewska
zdjęcia dostępne tutaj >>

Złoci medaliści w klasie 0B

24.05.2014r odbył się Bieg Dookoła ZOO - to jedyny w Polsce bieg, którego trasa prowadzi po ogrodzie zoologicznym. W tym roku pierwszy raz taki bieg został zorganizowany w Gdańsku Oliwie. W biegu tym uczestniczył Szymon Gdanietz z klasy 0 b, i w swojej kategorii: chłopcy-przedszkola zajął najwyższe podium i zdobył złoty medal. Mały medalista nie próżnował, bo zaledwie kilka dni później - 31.05 2014r. podczas biegów w ramach II Spartakiady Rodzinnej w Gniewinie ( XXVII Biegi Stolemów dla dzieci i młodzieży) Szymon w biegu chłopców rocznika 2006 i 2007 zdobył kolejny złoty medal.
Możemy również być dumni z kolejnego sukcesu uczennicy tej samej klasy Wiktorii Drewnik, która wraz ze swoją formacją w kategorii przedszkola i zerówki podczas Turnieju Formacji Tanecznych w Bolszewie w dniu 30.05.2014r zajęła I miejsce.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Joanna Drewnik, Katarzyna Gdanietz

2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas II i III SP

W poniedziałek, 26 maja odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas II oraz III Szkoły Podstawowej. Celem konkursu było nie tylko rozwijanie uzdolnień oraz zainteresowania językiem obcym, ale także kształtowanie w uczniach poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości na wczesnym etapie procesu edukacyjnego. Do konkursu zgłosiło się 13 osób, które przez 45 minut zmagały się z zadaniami pisemnymi, zawierającymi materiał wychodzący poza podstawę programową. Już po kilku dniach mogliśmy poznać zwycięzców:
I miejsce - Józef Minczykow z IIIb, II miejsce - Bartosz Gruba z IIIb, III miejsce - Emilia Szalk z IIc.

W poniedziałek, 2 czerwca odbyło się wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia laureatów.

Tekst: Katarzyna Kałuża
Zdjęcia: Teresa Dopke

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Szóstoklasiści w Warszawie

Jest już tradycją naszej szkoły, że uczniowie klas szóstych jadą na wycieczkę do Warszawy. W tym roku ponad pięćdziesięciu szóstoklasistów wraz z wychowawcami spędziło w stolicy trzy dni. Wycieczka miała charakter zarówno dydaktyczny jak i rekreacyjny. Uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza. Spacerowali po Starym Mięście i Łazienkach. Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta gościli w Pałacu Prezydenckim, odwiedzili Sejm i Senat, gdzie mieli okazję zasiąść na galerii i wziąć udział w zajęciach na temat praw i obowiązków posłów i senatorów. Zapaliliśmy świeczkę pod pomnikiem poległych pod Smoleńskiem. Dużą frajdę sprawiła uczniom wizyta w Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium. Była to ostatnia wspólna wycieczka w szkole podstawowej, którą mam nadzieję wszyscy będą miło wspominać.

Tekst i zdjęcia: M. Niewiadomska

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Finał Konkursu Matematycznego dla klas III "Sprawnie liczę"

W czwartek 22.05.2014r w Szkole Podstawowej nr 4 w Redzie odbyła się VII edycja Miejskiego Konkursu Matematycznego dla klas III "Sprawnie liczę". W konkursie wzięło udział 15 uczniów z 5 szkół podstawowych z Redy. Naszą szkołę reprezentowali: Jan Nowosadzki z klasy IIIa, Bartosz Gruba z klasy IIIb i Maciej Skibiński z klasy IIIc. Uczniowie w czasie 15 minut mieli rozwiązać 20 działań matematycznych. O kolejnych lokatach decydowały następujące kryteria: poprawność udzielonych odpowiedzi i czas.
Jednym z finalistów, który zdobył maksymalną ilość punktów został Bartosz Gruba z klasy IIIb. Nasz uczeń zajął II miejsce, ponieważ był drugim uczniem, który oddał w pełni poprawnie rozwiązaną pracę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: Anna Siuda

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

"O pewnej waśni w krainie baśni", czyli majowy koncert bajkowy

W piątek 23 maja uczestniczyliśmy w ostatnim koncercie bajkowym "O pewnej waśni w krainie baśni". Na początku poznaliśmy dwa instrumenty: klarnet i akordeon. Dowiedzieliśmy się, że pierwszy z nich należy do instrumentów dętych drewnianych, zaś akordeon guzikowy posiada 100 guzików po prawej stronie i 120 po lewej stronie. Akordeonowi do grania potrzebne jest powietrze, które jest wtłaczane prze harmonijkę, która nazywa się miech. Następnie poznaliśmy historię chłopca o imieniu Mogli, który wraz z rodzicami wybrał się na wycieczkę do Afryki. Będąc na miejscu przeżył niesamowitą przygodę. Na swojej drodze spotkał tygrysa z którym musiał walczyć, ale spotkał również inne dzikie zwierzęta, które mu pomogły służąc radą i pomocą w zwycięstwie nad tygrysem. Ostatecznie po różnych perypetiach Mogli wygrał walkę i został władcą dżungli. Oczywiście muzyka umilała nam słuchanie tej niezwykłej przygody.

Tekst: Uczniowie klasy IIIa
Zdjęcia: Teresa Dopkek

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Bartosz Gruba zwycięzcą XIX Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego

W sobotę 10 maja 2014r. odbył się finał XIX Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów z klas III szkół podstawowych Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Organizatorem tego konkursu była Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego w Rumi. W wyniku eliminacji z naszej szkoły zakwalifikowali się: Aleksandra Szreder z 3a, Jan Nowosadzki z 3a, Bartosz Gruba z 3b, Magdalena Leszczyńska z 3b i Krzysztof Szela z 3c, przygotowani przez wychowawców panie Annę Siuda, Bogumiłę Deksnait-Naczk i Danutę Gajewską. Po niezwykle trudnych zmaganiach z ortografią i interpunkcją, komisja przyznała I miejsce Bartoszowi Gruba. Pozostali uczniowie bardzo ładnie wypadli zajmując wysokie pozycje. Serdecznie gratulujemy!

Tekst: Danuta Gajewska
Zdjęcia: Danuta Gajewska, Teresa Dopke

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Biblioteka "wzbogaciła się" o nowych czytelników

W dniach 19 - 21 maja w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość "Pasowania na czytelnika" uczniów z klas pierwszych. Dzieci wraz z wychowawczyniami: Hanną Zwierzycką, Mariolą Szreder i Brygidą Komorkiewicz, w eleganckich strojach przybyły do biblioteki, by tam złożyć uroczystą przysięgę bycia "wzorowym czytelnikiem", który nie tylko potrafi czytać książki, ale także je szanować i przestrzegać regulaminu biblioteki. Pierwszoklasiści podpisali także swoje karty czytelnicze i dowiedzieli się, jak należy wypożyczać książki.
Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali pamiątkowe książeczki z dyplomami, zakładki oraz małe "co nieco". Pasowanie na czytelnika zakończyło się wspólnym zdjęcie, a panie bibliotekarki: Teresa Dopke i Mirosława Wróblewska, nie tylko cieszyły się z grona nowych czytelników, ale także z prezentu od pierwszoklasistów w postaci książek z serii "Tajemnica", które cieszą się ogromną poczytnością wśród młodszych czytelników.

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke, Mirosława Wróblewska
zdjęcia dostępne tutaj >>

Warsztaty bursztynnicze dla młodszych dzieci

W środę, 14 maja dzieci z klas 1a, 1b i 0b wzięły udział w warsztatach bursztynniczych. Najpierw uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat bursztynu i dowiedzieli się m.in., że najcenniejsze bursztyny mają 30 mln lat. Dzieci obejrzały również bursztyny, produkty jubilerskie oraz zatopione w bursztynie owady. Potem wszyscy przenieśli się do klas, gdzie dzieci wykonywały rysunek wysypywany mąką z bursztynu oraz szlifowały i polerowały bursztyny.
Zajęcia z pewnością wzbogaciły wiedzę dzieci, a także sprawiły wiele radości podczas wykonywanych prac.

Tekst: Hanna Zwierzycka
Zdjęcia: Maria Szymoniak

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

I PRZEGLĄD PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ W REDZIE

17.05.2014r. w przedszkolu "Przygoda" w Redzie odbył się I Przegląd Piosenki Przedszkolnej pod hasłem: "Piosenki z przedszkola naszych Dziadków i Rodziców". Celem przeglądu było wspieranie dzieci najzdolniejszych wokalnie i promocja dziecięcej twórczości. W konkursie tym uczestniczyły dzieci z naszych zerówek, które pod opieką pani Marii Szymoniak pojechały popisać się swoimi umiejętnościami. Klasę 0 c w kategorii soliści (5-latki) reprezentował Jakub Pabisiak, natomiast klasę 0 b w kategorii zespoły (6-latki) zespół "Trio Franka", w składzie: Amelia Pabisiak, Wiktoria Drewnik i Franciszek Siuda. Uczestników przeglądu z naszej szkoły przygotowały panie: Agnieszka Andrzejewska i Maria Szymoniak.
Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, a nagrodą jest nagranie płyty w profesjonalnym studio. Płytę tę dzieci otrzymają na festynie, który odbędzie się w tymże przedszkolu na początku czerwca, na który mali uczestnicy zostali zaproszeni.
Gratulujemy i cieszymy się z muzycznego sukcesu naszych najmłodszych uczniów.

Tekst i zdjęcia: Maria Szymoniak

2013/2014 2013/2014

I miejsce Macieja Rozalewskiego w Ogólnopolskim Plastycznym Konkursie Logopedycznym

W marcu br. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w XVI Ogólnopolskim Plastycznym Konkursie Logopedycznym "Syczące węże". Celem konkursu było rozbudzenie plastycznej i językowej twórczości u dzieci z trudnościami w mówieniu.
Uczniowie: Olga Riebandt (0b), Aleksander Broniarz(1c), Julia Frąckowiak (1a), Patryk Rewa (Oa) i Maryna Pouch(Oa) wykonali węże przestrzenne, a Maciej Rozalewski (2d) oraz uczniowie z klasy Oc: Stanisław Wojciechowski, Patryk Bara, Marcelina Malottki, Maja Formela i Amelia Czaja wykonali prace formatu A4. Prace zostały wykonane pod kierunkiem logopedy mgr Magdy Rojek.
Jury wyłoniło zwycięzców spośród 2950 prac całej Polski. Maciej Rozalewski z naszej szkoły zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Zwycięskie prace wyróżniały się umiejętnością przedstawienia tematu, samodzielnością wykonania, walorami estetycznymi i pomysłowością.
Organizatorem konkursu było Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 6 w Kołobrzegu oraz Wydawnictwo Komlogo.

Tekst: Magda Rojek
zdjęcia dostępne tutaj >>

VII Ogólnopolski Festiwal Tańca w Lęborku

W piątek, 9 maja na Hali Widowiskowo-Sportowej przy Gimnazjum nr 2 w Lęborku, odbyła się już siódma edycja "Międzynarodowego Festiwalu Tańca" w ramach Międzynarodowych Dni Tańca Lębork 2014.
Uczennica klasy 0 b - Wiktoria Drewnik, wraz ze swoją formacją kolejny już raz "wytańczyli" złoty medal. Tym razem dziewczynki startowały w kategorii free style do lat 8. Wiktorii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Marta Miotk

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Podsumowanie konkursu "Mała zakrętka"

W roku szkolnym 2013/20134 odbyły się dwie zbiórki zakrętek w Szkole Podstawowej nr 3. Ogółem zebraliśmy 692 kg zakrętek i tym samym utrzymaliśmy wynik z zeszłego roku. W konkursie startowało 137 uczestników i jest to liczba większa niż w ubiegłym roku szkolnym, z czego należy się cieszyć.
Za sprzedane zakrętki otrzymaliśmy kwotę 296 zł, która zostanie przeznaczona na nagrody książkowe. W kategorii klas I-III najlepsi byli: Jan Gruchała IIa - 30,4kg; Amelia Roczyniewska IIc - 30kg i Oliwier Bonk IIc - 24,8kg. Natomiast w kategorii klas IV – VI najwięcej zakrętek zebrali: Elian Kohnke VIa - 29,9kg; Aleksandra Kuchnowska IVa - 19,5kg; Agnieszka Kaczmarek VIb - 16,8kg. Opiekunem konkursu jest Katarzyna Kończak.

Tekst: Katarzyna Kończak
Zdjęcia: Teresa Dopke

2013/2014 2013/2014

Świetlicowy konkurs "Podróże po Europie"

Na początku maja dzieci korzystające z zajęć świetlicowych miały okazję poznać i poszerzyć swoją wiedzę na temat krajów europejskich, ich zabytków, zwyczajów, menu. Dzieci same uzupełniały europejską gazetkę, oglądały ilustracje i walutę Unii Europejskiej oraz słuchały ciekawych historii. Zajęcia te prowadzone przez panią Izabelę Jarzębską - Pawłowską, trwały przez cały tydzień i wywoływały wiele emocji wśród najmłodszych świetlików. Dzieci gościły także misie z różnych krajów europejskich: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Niemiec. Na zakończenie podróży po Europie dzieci mogły wziąć udział w konkursie, w którym musiały wykazać się m.in. wiedzą o europejskich postaciach bajkowych oraz wiadomościami o Unii Europejskiej. I miejsce w konkursie zajęli: Natalia Jungiewicz z 3c i Maciej Skibiński z 3c. Zaś na II miejscu znaleźli się: Igor Sawicki z 2b i Jakub Formella z 3c. Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz ciekawe nagrody pochodzące z różnych krajów Europy. Serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Kwietniowy koncert bajkowy

We wtorek, 29 kwietnia spotkaliśmy się kolejny raz na bajkowym koncercie. Tym razem przenieśliśmy się do gorącej Hiszpanii, gdzie spotkaliśmy księcia Carlosa i razem z nim wyruszyliśmy na poszukiwanie skarbu do krainy Alahamby. Po drodze zamieniliśmy się w dzielnych torreadorów, stawiliśmy czoła groźnej czarownicy i pokonaliśmy złośliwe trolle. Na szczęście pomagała nam dobra wróżka, które podarowała Carlosowi pięknego i szybkiego konia, gitarę z chochlikiem oraz wyjątkowy dar - dobrą radę. Podczas występu towarzyszyły nam hiszpańskie rytmy grane na gitarach klasycznych. Poznaliśmy części gitary: pudło rezonansowe, główkę z kluczykami do strojenia, 6 strun, mostek i progi.

Tekst: Mariola Szreder
Zdjęcia: Teresa Dopke

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Kolejny sukces ucznia z klasy 0 b

Podczas XXIV Ogólnopolskiego Biegu Orłów z cyklu "Kaszuby Biegają 2014", który odbył się 03.05.2014r. , Szymon Gdanietz zajął II miejsce w Biegach Młodzieżowych chłopców - rocznik 2007 i młodsi. Podstawowym celem imprezy jest popularyzacja biegania jako podstawowej formy rekreacji i aktywnego wypoczynku oraz upowszechniania kultury fizycznej. Szymonowi gratulujemy i czekamy na kolejne jego sukcesy.

Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Katarzyna Gdanietz

2013/2014

2013/2014 2013/2014

Konkurs "Baśnie i legendy kaszubskie w komiksie"

W dniu 15 kwietnia 2014r. odbyło się rozstrzygniecie międzyszkolnego konkursu pt. "Baśnie i legendy kaszubskie w komiksie", który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 10 w Rumi. Uczestnicy musieli przedstawić w formie komiksu jedną z legend dotyczącą ziemi kaszubskiej oraz wykazać się znajomością języka kaszubskiego. Uczennica klasy V a Aleksandra Kwiatkowska zajęła III miejsce.

Tekst i zdjęcia M. Niewiadomska

2013/2014

2013/2014 2013/2014

Wycieczka do EKO DOLINY

15 kwietnia 2014 r. klasa 5a uczestniczyła w warsztatach terenowych "Bliżej Europy - nowoczesne metody gospodarowania odpadami" poprowadzonymi przez p. Monikę Rak z Komunalnego Związku Gmin "Doliny Redy i Chylonki". Pierwsza część wycieczki odbyła się w firmie "Eko Dolina" w Łężycach. Najpierw zwiedziliśmy sortownię. Tam prześledziliśmy drogę jaką pokonują śmieci przyjeżdzające do sortowni. Następnie odwiedziliśmy magazyn odpadów niebezpiecznych, gdzie widzieliśmy boksy z bateriami, akumulatorami i jarzeniówkami. Idąc do następnego miejsca, po drodze spotkaliśmy Pana Sokolnika, który właśnie wybierał się z sokołem w okolice kwatery (czyli miejsca ostatecznego składowania śmieci). Pan poświęcił nam chwilę czasu i z cierpliwością odpowiadał na wszystkie pytania. Odwiedziliśmy także stację demontażu sprzętu RTV i AGD, gdzie oprócz lodówek, komputerów czy telefonów komórkowych znajdują się dwie maskotki firmy - koty Balbina i Aloś. Widzieliśmy również kompostownię odpadów zielonych, miejsce na odpady wielkogabarytowe, stacje przerobu gruzu, kwatery składowe i podczyszczalnię. Druga część warsztatów odbyła się w budynku Komunalnego Związku Gmin "Doliny Redy i Chylonki" w Gdyni. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają różnego typu granulaty z plastiku oraz co można z niego zrobić. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek związanych z segregowaniem odpadów. Bardzo dziękujemy p. Monice Rak za poprowadzenie warsztatów!

Tekst: Katarzyna Kupska
Zdjęcia: Grażyna Napieraj, Katarzyna Kupska
zdjęcia dostępne tutaj >>

Ekologia wierszem pisana

Dnia 15.04.2014r. uczniowie z klas 0: Zuzanna Fularczyk i Franciszek Siuda, uczestniczyli w Miejskim Ekologicznym Konkursie Recytatorskim, odbywającym sie pod hasłem "Ekologia wierszem pisana" w SP nr 2 w Redzie. Przedstawiciele naszej szkoły zajęli dwa równorzędne, drugie miejsca. W nagrodę otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy sukcesu!

Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Katarzyna Wicka

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014 2013/2014

"Wielkanocne przygotowania w świetlicy"

W minionym tygodniu w świetlicy trwały wielkanocne przygotowania świąteczne. Zapoznaliśmy się z wielkanocnymi zwyczajami panującymi na Kaszubach i w innych regionach Polski. Ponadto wykonaliśmy siedem baranków na XVIII Miejski Konkurs Wielkanocny. Praca wykonana przez Judytę Mączkę z klasy 3c otrzymała wyróżnienie.
Poza tym każde dziecko ozdabiało jajko styropianowe według swojego pomysłu, wykorzystując cekiny, pióra, sznurek, klej brokatowy oraz inne materiały plastyczne. Prace te, wykonane z niezwykłą pieczołowitością, będą z pewnością piękną ozdobą na wielkanocnych stołach dzieci.

Tekst i zdjęcia: Izabela Jarzębska - Pawłowska
zdjęcia dostępne tutaj >>

Złote medale uczniów z klasy 0B

Podczas Krajowych Mistrzostw International Dance Organization Kielce 2014r., który odbywał się w dniach 4-6 kwietnia 2014r. uczennica naszej szkoły Wiktoria Drewnik, wraz ze swoją grupą taneczną zdobyła złoty medal w kategorii: Jazz Dance małe grupy 7 lat i młodsi. Są teraz mistrzyniami Polski w tej kategorii, a w grudniu będą reprezentować Polskę na mistrzostwach świata.
Natomiast w sobotę 5 kwietnia 2014r. - w ramach cyklu "Kaszuby Biegają", podczas VI biegów Piaśnickich złoty medal w kategorii: młodsi chłopcy zdobył Szymon Gdanietz. Celem tych biegów jest upamiętnienie poległych w Lesie Piaśnickim, a także popularyzacja tej dyscypliny sportowej jako najprostszej formy ruchu. Gratulujemy naszym uczniom tak wysokich osiągnięć, w tak młodym wieku.

Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Joanna Drewnik, Katarzyna Gdanietz

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Eko konkurs zerówkowiczów

We wtorek, 8 kwietnia dzieci z klas "0" spotkały się na sali gimnastycznej, żeby rozstrzygnąć ekologiczny konkurs. Pani Maria Szymoniak wręczyła zwycięzcom dyplomy i nagrody. I tak w indywidualnym konkursie plastycznym zwyciężyli:
I M-CE KLAUDIA SUDNIK (KL. 0B); II M-CE NADIA ŚWIDERSKA (KL. 0A) i WERONIKA KAS (KL. 0A); III M-CE PATRYCJA FRĄCKOWIAK (KL. 0B).
WYRÓŻNIENIA: NIKOLA MACH (KL.0C) i AMELIA PABISIAK (KL.0B).
W konkursie recytatorskim: I M-CE ZUZANNA FULARCZYK (KL. 0A); II M-CE FRANCISZEK SIUDA (KL. 0B); III M-CE OLGA RIEBANDT (KL. 0B). Zuzia i Franek będą reprezentowali naszą szkołę w Miejskim Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 16 kwietnia 2014r. w SP nr2 w Redzie.
W konkurencji zespołowej, plastycznej - Eko-ludek, nauczyciele uczący przedmiotów artystycznych w naszej szkole, I m-ce przyznali klasie 0B, II m-ce - klasie 0C i III m-ce klasie 0A. Komisja, przede wszystkim, wzięła pod uwagę ilość materiałów ekologicznych, z których został stworzony Eko-ludek.
W konkursie na wiedzę ogólną, która też odbyła się w grupach, nie było ani zwycięzców ani przegranych. Wszystkie drużyny zdobyły po 14 punktów.
Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania, przyznały, że taka zabawa im się bardzo podobała i mają nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie podobny konkurs. Na zakończenie uroczystości zerówkowicze złożyli przyrzeczenie "Młodego Ekologa". Gratulujemy naszym Maluchom i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Agnieszka Andrzejewska

2013/2014

2013/2014 2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Szkoła otwarta na przyjęcie pierwszoklasistów

Dnia 26 marca 2014r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Redzie odbyło się spotkanie dyrekcji z rodzicami i uczniami, którzy od września będą uczęszczać do pierwszej klasy. Licznie zgromadzeni rodzice oraz dzieci obejrzeli przedstawienie przygotowane przez tegorocznych pierwszoklasistów, na zakończenie którego kandydaci do kl. I otrzymali tarcze szkolne, wykonane przez ich młodszych kolegów. Pan dyrektor Jan Skrobul przedstawił przyszłych wychowawców klas I oraz pracowników zajmujących się w szkole opieką logopedyczną, pedagogiczną i psychologiczną. Zebrani obejrzeli także prezentację ukazującą, w jaki sposób szkoła przygotowana jest na przyjęcie dzieci pięcio- i sześcioletnich.
Tego dnia drzwi sal lekcyjnych, gdzie uczą się najmłodsi były otwarte, więc przedszkolaki mogły zobaczyć wyposażenie klas, miejsca na pozostawienie podręczników, kąciki zabaw, a rodzice mieli możliwość skorzystania z konsultacji pedagoga, psychologa bądź logopedy.

Tekst: J. Zabrodzka

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Sukces Nikoli Wilczewskiej w Powiatowym Konkursie Recytatorskim!

W piątek, 28 marca w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej odbyły się eliminacje rejonowe Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy zwyciężyli w miejskich konkursach recytatorskich w powiecie wejherowskim. Naszą szkołę i miasto reprezentowali: Małgorzata Gawrych z 3a, Nikola Wilczewska z 5b i Julia Sarbak z 1a gimnazjum. Nikola Wilczewska, przygotowana przez panią Mirosławę Wróblewską, zdobyła wysokie III miejsce i pokonała wielu recytatorów z innych szkół. Gratulacje!

Tekst i zdjęcia: Mirosława Wróblewska

2013/2014

2013/2014 2013/2014

Mundurowi goście w zerówce

W środę, 2 kwietnia zerówkowiczów z klasy 0b odwiedzili policjanci, którzy przeprowadzili pogadankę z dziećmi na temat ruchu drogowego oraz zachowania zasad bezpieczeństwa podczas kontaktu z osobami, których nie znają. Dzieci z zainteresowaniem słuchały policjantów, tym bardziej, że razem z nimi mogły uczestniczyć w scenkach sytuacyjnych. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli z bliska obejrzeć: kajdanki, kamizelkę kuloodporną oraz pałkę policyjną. Jednak najwięcej radości sprawiło dzieciom przymierzenie policyjnej czapki – wszyscy ustawili się w kolejce, aby skorzystać z takiej niepowtarzalnej okazji.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały upominki w postaci znaczków odblaskowych i zrobiły sobie wspólne zdjęcie z zaproszonymi gośćmi.

Tekst i zdjęcia: Maria Szymoniak
zdjęcia dostępne tutaj >>

Zerówkowicze obchodzą "Eko - dzień"

We wtorek, 1 kwietnia w klasach "0" naszej szkoły odbył się "Eko-dzień". Organizatorem i pomysłodawcą tego dnia była pani Maria Szymoniak.
Dzieci otrzymały list od swojego rówieśnika Karola z krainy Czystolandii. W liście tym, chłopiec zwrócił się z prośbą o pomoc w pozbyciu się króla Śmieci, który wkradł się jego krainy. Tylko poprawnie wykonane zadania ekologiczne, wymyślone przez tegoż króla, miały pozwolić na to, by w krainie Czystolandii znów zaświeciło słońce.
Dzieci po wysłuchaniu listu, zostały podzielone na zespoły, które wykonywały różne zadania. Grupa pierwsza wykonała Eko-ludzika z wykorzystaniem materiałów ekologicznych, następna grupa robiła prace plastyczne z wykorzystaniem wycinanek i gazet na temat: "Wiosna na łące". Trzecia grupa wykazała się podczas recytacji wierszy ekologicznych. Natomiast czwarta zmierzyła się z zadaniami logicznymi: zagadkami, labiryntami i udzielaniem odpowiedzi na pytania dotyczące opowiadania o treści ekologicznej. Zadania które dzieci wykonały będą ocenione, a wyniki konkursów zostaną podane w najbliższym tygodniu.
Zerówkowicze bawili się super, były zaangażowane w różnorodne zadania, które wykonywały pod czujnym okiem swoich pań: Agnieszki Andrzejewskiej, Marzeny Bizewskiej i Marii Szymoniak oraz rodziców. Na zakończenie ekologicznej zabawy dzieci otrzymały order ekologa i słodką niespodziankę.

Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Agnieszka Andrzejewska, Maria Szymoniak
zdjęcia dostępne tutaj >>

Marcowy koncert bajkowy "O słonym Bałtyku i czarodziejskim młynku"

W poniedziałek, 24 marca odbył się kolejny koncert muzyczny dla klas 0 –III pt. „O słonym Bałtyku i czarodziejskim młynku”. Dzieci usłyszały ciekawą opowieść o tym, jak morze stało się słone. A wszystko zaczęło się od Janka, który chcąc zdobyć rękę pięknej Katarzyny, musiał postarać się o pokaźny majątek. W tym celu, za radą srebrnej rybki, musiał udać się do Szwecji, by tam dotrzeć do Waligóry, z którym wygrał zakład. W nagrodę zaś otrzymał czarodziejki młynek, produkujący sól. Niestety, młynek podstępem skradł mu rywal do ręki pięknej Katarzyny – stary Krzesimir, który doprowadził do zatopienia swojego statku i zasolenia Bałtyku. Janek powróciwszy wreszcie do Świnoujścia opatentował metodę otrzymywania soli i stał się bogatym kupcem. Tym sposobem młodym już nic nie stanęło na drodze do szczęśliwego związku.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w bajce w rytm muzyki granej na pianinie elektronicznym, puzonie i trąbce. Dzieci chętnie tańczyły, klaskały i odpowiadały na pytania. Każdy marzył o rybce, która spełnia życzenia. Utwory, które usłyszeliśmy w czasie koncertu, bardzo przypadły nam do gustu.

Tekst: Klasa III b
Zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Torreador w Parku Dziurrajskim

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3: Paweł Sawicki, Rafał Wasiuta i Alicja Nowosadzka, zakwalifikowali się do udziału w IV Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym "Torreador, czyli walka z ortobykami" pod hasłem "Torreador w Parku Dziurrajskim". Doskonałą znajomością ortografii wykazała się uczennica klasy czwartej Alicja Nowosadzka. Została laureatką tego konkursu, zajmując II miejsce.

Tekst i zdjęcia M. Niewiadomska

2013/2014

2013/2014 2013/2014

Klasy młodsze powitały Wiosnę

W sobotę, 22 marca klasy 0 - III przywitały Wiosnę. Sala, w której zebrały się dzieci zamieniła się w wielką barwną łąkę. Wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor, Justyna Zabrodzka oraz organizatorki: Alicja Formella, Katarzyna Kończak i Danuta Gajewska. Uczniowie z klas: II d, IIc i III c wystawili przedstawienie "Powitanie Wiosny", w które wplecione były zadania, zagadki i prace plastyczne do wykonania przez poszczególne klasy.
Dzieci dobrze się bawiły, tańczyły i śpiewały utwory o tematyce wiosennej. Najwięcej emocji dostarczyło wykonanie prac plastycznych: klasy I - kolorowe ptaszki, klasy II - przestrzenne kwiaty, klasy III - bociany. Wszystkie prace uczniowie zabrali ze sobą, aby ozdobić swoje klasy. Na zakończenie wszyscy pożegnali Marzannęi przywitali Wiosnę.
Tego dnia także maluchy z zerówek spotkały się ze swoimi paniami: Agnieszką Andrzejewską i Marią Szymoniak, na sali gimnastycznej, żeby porozmawiać o wiośnie. Dzieci utrwaliły sobie wiedzę na temat ptaków i kwiatów, które są zwiastunami wiosny. Pobawiły się w bociany i żabki oraz w liski, którym ktoś ukradł ogonki. Zerówkowicze pracowali też w grupach, układając z elementów wiosenne kwiaty oraz rysowały Marzannę. Swoimi pracami przyozdobiły szkolny korytarz. Dzień zakończył się słodkimi niespodziankami, co jeszcze bardziej wywołało uśmiech na dziecięcych buziach.
Powitanie Wiosny było niezwykle barwne i wesołe, a uczniowie doskonale poradzili sobie z powierzonymi im zadaniami.

Tekst: Danuta Gajewska, Maria Szymoniak
Zdjęcia: Teresa Dopke, Maria Szymoniak
zdjęcia dostępne tutaj >>

Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Redzie po raz kolejny w tym roku zakwalifikowali się do realizacji projektu "Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy". Jest on realizowany w ramach partnerstwa Urzędu Marszałkowskiego i Fundacji Navigare Mateusza Kusznierewicza http://fundacjanavigare.pl/
W piątek, 14 marca, trzy grupy piątoklasistów wzięły udział w pikniku żeglarskim zorganizowanym w ramach Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej przez ZS nr 3 w Wejherowie.
W trakcie pikniku uczniowie mogli z bliska obejrzeć żaglówkę, spróbować swoich sił w ciągnięciu szota, poznać zasady żeglarskiej etykiety i zasady udzielania pierwszej pomocy na wodzie. Wszystko to odbywało się w żeglarskiej atmosferze przy dźwiękach szant, wśród morskich opowieści.
Niezwykłym wydarzeniem było spotkanie z gościem specjalnym - MATEUSZEM KUSZNIEREWICZEM, olimpijskim złotym medalistą z Atlanty i brązowym medalistą z Aten w żeglarstwie. Uczestnicy wysłuchali jego historii. Żeglarz rozmawiał z dziećmi, odpowiadał na ich pytania, a także rozdawał autografy.
W projekcie tym nasi uczniowie pracują metodą projektu przy użyciu nowoczesnych technologii ICT. Powstałe prace wezmą udział w konkursie, którego nagrodą jest obóz żeglarski. W maju weźmiemy udział w zajęciach praktycznych i będziemy żeglować po Zatoce Puckiej.

Tekst: M.Niewiadomska

2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

I miejsce Amelii Roczyniewskiej z SP3 w konkursie Kaszubskiego Banku Spółdzielczego

W dniu 12.03.2014 odbyły się obrady komisji mające na celu wyłonienie najciekawszej pracy w konkursie "Nasze Umiejętności". Wzięło w nim udział 14 Szkół Podstawowych z Powiatu Wejherowskiego oraz Powiatu Kartuskiego, w tym również Szkoła Podstawowa nr 3 w Redzie.
Szkoły dostarczyły łącznie 142 prace plastyczne wykonane różnymi technikami. Pięcioosobowa komisja, w skład której weszli dyrektorzy wybranych oddziałów Kaszubskiego Banku Spółdzielczego oraz dyrektor ds. handlowych, po burzliwych obradach wybrała w pierwszym etapie najciekawszą pracę z każdej szkoły podstawowej. W kolejnym etapie wybrana została "Ta Jedna Jedyna" najciekawsza praca plastyczna. Została nią praca Amelii Roczyniewskiej z klasy 2c z SP3 w Redzie, wykonana pod okiem pani Katarzyny Kończak. Przyznano również aż 5 wyróżnień. W piątek, 21 marca panie: Magdalena Ćwik i Dorota Zborowska z Kaszubskiego Banku Spółdzielczego wręczyły Amelce główną nagrodę - Play Station 3. Pozostałe uczestniczki: Julia Frąckowiak, Julia Wicka i Julia Wróbel otrzymały dyplomy i nagrody pocieszenia.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kończak

2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

"Zielony dzień" w SP3

W piątek, 21 marca uczniowie z SP3 powitali Pierwszy Dzień Wiosny "na zielono". Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w ten dzień wszyscy, którzy ubrali się w coś zielonego mieli przywilej "szczęśliwego numerka". Pomysł przyjął się bardzo dobrze zarówno wśród uczniów z klas młodszych, jak i starszych oraz nauczycieli. "Zielony dzień" był przyjemnym wiosennym akcentem w życiu naszej szkoły.

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Patronalne Święto W SP3, czyli Dzień Stefana Żeromskiego

W marcu społeczność szkolna SP3 przeżywała Święto Patrona - Stefana Żeromskiego. Obchody te rozpoczęły się już na początku marca, kiedy to uczniowie otrzymali zadania, które musieli wykonać. Jednym z nich był sprawdzian z wiadomości o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego. Test ten był także szansą na zdobycie dobrej oceny z języka polskiego. Drugim zadaniem dla poszczególnych klas było napisanie dwóch wierszy o patronie. Niektóre z nich były bardzo udane.
Obchody Patronalnego Święta miały swój finał podczas apelu, który odbył się w środę, 22 marca. Rozpoczął go dyrektor szkoły, Jan Skrobul, który w kilku słowach przypomniał sylwetkę Żeromskiego. Nastąpiło również ogłoszenie wyników sprawdzianów oraz ocen za wiersze, które zostały zaprezentowane przez wszystkie klasy na forum szkoły.
W ostatecznej klasyfikacji zwyciężyła klasa 5b, II miejsce zajęła klasa 5c, a na III miejscu znalazła się klasa 6a. Klasy wraz z wychowawcami zostały nagrodzone dyplomami i słodyczami. Nagrodzono także 10 uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki ze sprawdzianu wiedzy o Patronie Szkoły, a byli to: Karolina Szymańska z 4b, Julia Witulska z 5b, Zuzanna Gruchała z 5a, Paweł Hinc z 5a, Rafał Wasiuta z 5a, Cezary Truszkowski z 4a, Julia Sudnik z 5b, Nikodem Avetisyan z 6b, Mateusz Buć z 6b, Piotr Damrath z 6b. Serdecznie gratulujemy!
Tegoroczne Święto Patrona, zorganizowane przez panie bibliotekarki: Teresę Dopke i Mirosławę Wróblewską, było kolejnym akcentem związanym ze 150 rocznicą urodzin Stefana Żeromskiego, przypadającą w tym roku.

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Grażyna Napieraj, Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Mistrzostwa Redy Szkół Podstawowych w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt i Chłopców

We wtorek 25.02.2014 r. w ZS 1 w Redzie odbyły się Mistrzostwa Redy Szkół Podstawowych w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt i Chłopców. Dziewczęta wgrały rywalizację zdobywając złoty medal i możliwość reprezentowania miasta Reda na zawodach powiatowych. Natomiast chłopcy po pięknej walce zdobyli brązowy medal.
Skład drużyny dziewcząt SP 3 : Elwart Laura, Kuchnowska Paulina, Neumann Zuzanna, Sudnik Julia, Witulska Julia, Warszewska Klaudia, Świderska Weronika, Płomin Joanna, Hinc Aleksandra, Gruchała Zuzanna, Chełmińska Marianna, Kaczmarek Agnieszka, Ratke Ania.
Skład drużyny chłopców SP 3 : Avetisyan Nikodem, Kwiatkowski Artur, Zalewski Kacper, Gruba Jakub, Grzenkowicz Dawid, Szamocki Arek, Sawicki Damian, Hinc Paweł, Wasiuta Rafał, Pranczka Paweł, Hirsz Radek, Lademann Marcin, Balicki Mateusz.

Tekst: Anna Kloskowska

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Recytacje uczniów z klas 4 - 6

W poniedziałek, 24 lutego odbył się w bibliotece Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów z klas 4 - 6, w którym udział 20 recytatorów. Komisja w składzie: A . Galiń - Tatara, M. Niewiadomska, M. Wróblewska, postanowiła przyznać następujące miejsca : I MIEJSCE - Natalia Młodak kl. 5b, II MIEJSCE - Nikola Wilczewska kl. 5b, III MIEJSCE - Karolina Zabrodzka kl. 4b, III MIEJSCE - Anna Gawrych kl.4b, WYRÓŻNIENIA otrzymały : Patrycja Konkol kl.5b, Wiktoria Felkner kl.6a, Alicja Nowosadzka kl.4b, Natalia Klóskowska kl.6a. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych recytacji. Zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłym roku szkolnym.

Tekst: Mirosława Wróblewska
Zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Góra grosza w SP3

W listopadzie i grudniu przeprowadziliśmy wśród uczniów Szkoły Podstawowej akcję "Góra grosza". Zbieraliśmy monety, aby wesprzeć Rodzinne Domy Dziecka. Udało nam się zebrać kwotę 411,68 zł, która ważyła prawie 30 kg, na co zebrały się 12.473 monety. Dziękujemy naszym uczniom i rodzicom.

Tekst: Mariola Szreder

Lutowy koncert bajkowy, czyli "Figle i potyczki na trzy smyczki"

"Figle i potyczki na trzy smyczki"- taki tytuł nosił koncert bajkowy, który odbył się 20 lutego w naszej szkole. Tym razem artyści przenieśli nas do Włoch, do mediolańskiej opery. Podczas koncertu towarzyszyły nam instrumenty: skrzypce, altówka i kontrabas. Muzycy zagrali kilka znanych melodii "Jesteś szalona", "Czarne oczy", "Ona tańczy dla mnie". Dowiedzieliśmy się, jak nazywa się rzemieślnik budujący instrumenty strunowe oraz kogo zaliczamy do najsłynniejszych lutników. Poznaliśmy mistrza Antoniego Stradivaldiego, który pomógł odnaleźć duszę zakochanemu kontrabasowi.

Tekst: Mariola Szreder
Zdjęcia: Hanna Zwierzycka

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Recytacje uczniów z klas 1 - 3

W czwartek, 20 lutego w szkolnej bibliotece odbyły się eliminacje uczniów z klas 1 - 3 do Miejskiego Konkursu Recytatorskiego, który będzie miał miejsce w sobotę, 1 marca. Dzieci recytowały wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, M. Konopinickiej, L.J.Kerna oraz innych polskich poetów. W konkursie wzięło udział 21 uczestników, których oceniała komisja w składzie: Anna Siuda, Teresa Dopke, Alicja Formella i Hanna Zwierzycka. Tegoroczne recytacje budziły wiele emocji, jednak nagrodzono następujących uczniów: I miejsce - Judyta Maczka z 3C, II miejsce - Małgorzata Gawrych z 3A, III miejsce - Małgorzata Muzalewska z 3A. Wyróżnienia: Nikola Czarnecka z 2B, Aleksandra Dobrzycka z 2D, Maciej Rozalewski z 2D. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu!

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Nasi uczniowie w Megaolimpiadzie Wiedzy

Troje uczniów z klas II SP3 reprezentowało naszą szkołę w Megaolimpiadzie Wiedzy w Gdańsku. Są to: Mateusz Kwiatkowski z kl.II b i Amelia Roczyniewska oraz Błażej Erdman z kl. IIc. Była to też okazja na poznanie Gdańskiej Starówki. Nasi uczniowie niestety nie zostali laureatami, ale zdobyli dużą ilość punktów. Amelia Roczyniewska w konkursie ortograficznym zdobyła 35/43 p.- 81% dobrych odpowiedzi. Mateusz Kwiatkowski w konkursie ortograficznym zdobył 34,5 p - 80,5% dobrych odpowiedzi, a w konkursie matematyczno-przyrodniczym zdobył 61,25% dobrych odpowiedzi. Błażej Erdman w konkursie matematyczno-przyrodniczym zdobył 57,5% dobrych odpowiedzi. Cieszy nas tak dobry wynik naszych uczniów. Do konkursu przygotowały uczniów panie: Ewa Ryś i Katarzyna Kończak

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kończak

2013/2014 2013/2014

Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Podstawowych
w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt

W piątek (7.02.2014 r.) w SP 9 w Rumi odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Podstawowych w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt. Nasza szkoła po wygraniu Mistrzostw Redy Szkół Podstawowych reprezentowała nasze miasto na zawodach powiatowych. Po zaciętej walce z Rumią (23:25 ; 29:27) zajęliśmy II miejsce.
Skład drużyny SP 3 Reda: Elwart Laura, Formella Adriana, Zuzanna Gruchała, Kuchnowska Paulina, Kuchnowska Aleksandra, Neumann Zuzanna, Sudnik Julia, Witulska Julia

Tekst: Anna Kloskowska

2013/2014 2013/2014

Zerówkowicze świętują "Dzień Babci i Dziadka"

W czwartek, 13 lutego odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji "Dzień Babci i Dziadka". Uczniowie klasy 0 „b” z uśmiechami na ustach i wypiekami na policzkach, w odświętnych strojach oczekiwali szanownych gości. Mali artyści zaprezentowali tańce, piosenki i wierszyki, za co otrzymali gromkie brawa. Na końcu wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki i mocno ucałowali seniorów swoich rodzin. Do uświetnienia uroczystości przyczynili się również rodzice, którzy specjalnie na tę uroczystość przygotowali wspaniałe wypieki. Podobne uroczystości z tej okazji odbędą się również w pozostałych zerówkach.

Tekst i zdjęcia: Maria Szymoniak

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Styczniowy koncert bajkowy "O śpiącej królewnie
i smoczych zagadkach".

Podczas tego styczniowego koncertu poznaliśmy saksofon i gitarę elektryczną, brzmienie tych instrumentów towarzyszyło nam podczas ratowania księżniczki Anabeli. Jej ojciec, król Zygmunt, urządził na zamku dla córki bal, na który zaprosił dzielnych rycerzy, mających starać się o jej rękę. Niestety zła czarownica Dysharmonia uśpiła księżniczkę i zostawiła 3 zadania, których prawidłowe rozwiązanie miało obudzić Anabelę. Pierwsze zadanie polegało na powiedzeniu Anabeli, że ją kochają. Drugie zadanie było już trudniejsze. Śmiałkowie musieli pokonać trójgłowego smoka. Niestety okazało się, że rycerze nie chcieli podjąć się tego zadania. Wykręcali się mówiąc, że muszą odrabiać lekcje, sprzątać pokój, albo odwiedzić chorą babcię. Na szczęście znalazło się trzech śmiałków- Jasiu, Tomek i Grześ, którzy wyruszyli na spotkanie ze smokiem. Aby go pokonać musieli odgadnąć smocze zagadki, co na szczęscie im się udało i smok uciekł tam gdzie pieprz rośnie. Trzecie zadanie było również trudne i tylko Jasiu sobie z nim poradził. Zagrał księżniczce piękną melodię na zaczarowanym saksofonie i odczarował ją. Król Zygmunt wyprawił im wesele i żyli długo i szczęśliwie, a może jeszcze żyją…
27 lutego 2014r. kolejny koncert, na który serdecznie zapraszamy.

Tekst: Judytka Mączka klasa 3c i Pani Mariola Szreder
Zdjęcia: Hanna Zwierzycka

2013/2014 2013/2014

Zabawy karnawałowe najmłodszych

Karnawał to czas radości i zabaw. W nasze szkole w okresie poprzedzającym ferie zimowe odbył się bal karnawałowy dla dzieci z klas 0-III. Uczniowie spotkali się w pięknie przystrojonej przez panią Hannę Zwierzycką sali gimnastycznej. Patrząc na różnorodność i pomysłowość kostiumów, można powiedzieć, że do tegorocznego balu każdy przygotował się z wielką starannością. Dzieci w rytm porywającej muzyki tańczyły w parach, osobno lub całą grupą w kółku. W trakcie zabawy odbyły się liczne konkursy, zabawy i wspólne tańce np. Kaczuchy, Macarena.
Nad przebiegiem tegorocznych bali czuwały panie: Anna Siuda (II-III) i Marzena Bizewska (0 - I). Po zakończeniu zabawy, która w odczuciu wielu osób zakończyła się zbyt szybko, uczniowie wraz z wychowawczyniami udali się do klas na słodki poczęstunek.

Tekst: Anna Siuda
Zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Baśniowe jasełka najmłodszych

W czwartek, 19 grudnia najmłodsi uczniowie spotkali się, by obejrzeć jasełka przygotowane specjalnie dla nich. Grupa teatralna z PZPOW w Wejherowie pod kierunkiem pani Marii Szymoniak przedstawiła maluchom baśniowe jasełka. Nie było tak jak zawsze - tym razem Anioł wezwał wiatr i kazał mu zbudzić z zimowego snu mieszkańców łąki i lasu. Do żłóbka przyszła więc pokłonić się biedronka, ptaki, muchomorek i kwiaty. Na scenie zrobiło się kolorowo, a w serduszkach maluchów od razu zrobiło się cieplej. Przedstawienie spodobało się młodym odbiorcom i po wysłuchaniu życzeń, które złożył pan dyrektor, Jan Skrobul, wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę.

Tekst: Maria Szymoniak
Zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>


"Idą święta", czyli świąteczny konkurs klas I - III

Tegoroczny konkurs "Idą święta" rozpoczął się od wspólnego spotkania dzieci z klas I - III na sali gimnastycznej i odśpiewania kolędy. Uczniowie odgadywali również świąteczne zagadki, a następnie otrzymali specjalne zadania, które wykonywali już w salach lekcyjnych. Wspólnym działaniem było wykonanie aniołka z wykorzystaniem różnych technik plastycznych oraz bożonarodzeniowego alfabetu zróżnicowanego pod względem stopnia trudności. Wiele radości sprawiło także dzieciom ozdabianie choinki wykonanej z papieru.
Ten tradycyjny już w naszej szkole konkurs w tym roku zyskał nową formułę, która spodobała się zarówno nauczycielom jak i dzieciom, które niewątpliwie poczuły już świąteczny nastrój.

Tekst: Hanna Zwierzycka
Zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>


"Wigilia w Helenowie", czyli biblioteczny konkurs świąteczny

We wtorek, 17 grudnia klasy trzecie gościły w bibliotece na świątecznym konkursie pod hasłem "Wigilia w Helenowie". Konkurs ten związany jest z lekturą trzecioklasistów "Marek - chłopiec, który miał marzenia" autorstwa znanego podróżnika Marka Kamińskiego. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące świąt Bożego Narodzenia, które mały Marek spędzał w Helenowie oraz uzupełniały krzyżówkę z hasłem: Helenowo. Każda klasa mogła zdobyć 33 punkty. Po podliczeniu punktów konkurs wygrała klasa 3A, zdobywając 29,5 punktów. II miejsce zajęła 3C z 26,5 punktami, a na III miejscu znalazła się klasa 3B, która otrzymała 23 punkty. Serdecznie gratulujemy! Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie nagrody, przygotowane przez panie bibliotekarki.

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke, Mirosława Wróblewska
zdjęcia dostępne tutaj >>


Nietypowa lekcja multimedialna w kinie

We wtorek, 10 grudnia klasy I – III oraz 0B wzięły udział w multimedialnej lekcji "Pani Muzyka i Pan Dźwięk zapraszają do kina. Historia dźwięku i muzyki w kinie" oraz w projekcji filmu pt."Przygoda w Paryżu".
Dzieci z chęcią wzięły udział w tych nietypowych zajęciach, na których poznały różnice między mono a stereo, odgadywały dźwiękowe zagadki oraz obejrzały fragmenty pierwszych filmów z historii kina.
Film "Przygoda w Paryżu" bardzo wszystkim się podobał. Wyciągnęły też z niego następujący morał: " Nie zwracamy uwagi na wygląd, tylko na serce i na to, co potrafimy dać innym".

Tekst: Hanna Zwierzycka


Sukcesy naszych uczniów w wojewódzkich konkursach przedmiotowych

W dniu 22 listopada 2013r. w naszej szkole odbył się pierwszy etap kuratoryjnego konkursu z matematyki. Do konkursu przystąpiło 26 uczniów z klas piątych i szóstych. Zestaw zadań składał się z 7 zadań otwartych, które uczniowie rozwiązywali w czasie 45minut. Najlepsi w naszej szkole to: I miejsce Artur Kwiatkowski 6b, II miejsce - Arkadiusz Szamocki 6c, III miejsce Dawid Baranowski 6a, Paweł Sawicki 6b
Do etapu rejonowego konkursu zakwalifikował się Artur Kwiatkowski. Natomiast 28 listopada miał miejsce kuratoryjny konkurs z języka polskiego, w którym wzięło udział 23 uczniów.Sześcioro z nich zakwalifikowało się do etapu rejonowego: Szymon Pobłocki z 5c, Paweł Sawicki z 6b, Karolina Walczyk z 6a, Zuzanna Fiedorczuk z 5b, Anna Ratke z 5b, Rafał Wasiuta z 5a. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Anna Lewińska, Teresa Dopke


Nasze szkolne Mikołajki

W piątek 6 grudnia w naszej szkole zagościli liczni Mikołaje za sprawą mikołajowych czapeczek, które uczniowie tego dnia nosili na lekcjach. W klasach dzieci otrzymywały słodkie prezenty. Także w świetlicy najmłodsi byli obdarowywani słodyczami. Zerówkowicze natomiast już dzień wcześniej mieli spotkanie z Mikołajem, od którego nie tylko otrzymywali podarunki, ale i mieli okazję pobawić się na mikołajkowym balu. Również w bibliotece na uczniów czekała niespodzianka w postaci "Mikołajkowego Konkursu", podczas którego dzieci rozwiązywały krzyżówki i odbierały słodkie nagrody. W konkursie wzięło udział 98 uczestników!
Ten mikołajkowy dzień odbył się już w nieco świątecznym nastroju tym bardziej, że przebiegł on już w zupełnie zimowej aurze.

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke, Grażyna Napieraj, Agnieszka Andrzejewska
zdjęcia dostępne tutaj >>


Odnawialne źródła energii

Dwie uczennice z klasy 1b Maja Andrzejczak i Wiktoria Pouch wzięły udział w konkursie „Oszczędzamy energię”. Dziewczynki wykonały prace plastyczne, które wyróżniono i dzięki temu w naszej szkole odbył się pokaz po tytułem „Odnawialne źródła energii” . Podczas tych zajęć uczniowie poznali budowę i różne rodzaje żarówek. Jedna z nich o nazwie TORNADO, pobiera małą ilość energii (tylko 4 kW) i świeci bardzo jasno, nie wydzielając przy tym ciepła. W kolejnym pokazie uczniowie dowiedzieli się, ile prądu zużywają urządzenia domowe : reflektor 140 kW, suszarka 1239 kW, a czajnik elektryczny aż 1969 kW!
Prowadzący omówili i pokazali w jaki sposób z odnawialnych źródeł energii można wytwarzać prąd. Zaprezentowali działanie wiatraków i paneli solarnych. Innym odnawialnym źródłem, które wytwarza prąd jest woda. Dowiedzieliśmy się, że również człowiek może przewodzić prąd. Poparciem tego był krótki eksperyment. Odnawialne źródła są przyszłością, gdyż są tańsze i nigdy się nie skończą, gdyż wiatr wieje zawsze, woda płynie, a słońce świeci.

Tekst i zdjęcia: Mariola Szreder

2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014


Bajkowy koncert w listopadzie "O dzielnym Góralu, orlim gnieździe i góralskiej nucie"

W poniedziałek, 25 listopada odbył się już drugi z cyklu koncert bajkowy. Podczas tego występu towarzyszyły nam dwa instrumenty: skrzypce i akordeon. Na wstępie poznaliśmy ich budowę. Uczniowie dowiedzieli się, że skrzypce posiadają 4 struny, które wykonane są z metalu. Oddzielnym bardzo ważnym elementem skrzypiec jest smyczek- sprężysty drewniany pręt, na który naciąga się włosie. Drugim prezentowanym nam instrumentem był akordeon. Dowiedzieliśmy się, że akordeon posiada miech, który wytwarza prąd powietrza, które poprzez otwory uchodzi do piszczałek, wprowadzając w drganie stroik i wywołując przy tym dźwięk.
Aktorzy ubrani w tradycyjne góralski stroje zabrali nas w podróż po górach. Razem z góralem Jankiem budziliśmy śpiącego rycerza, który miał obronić Kraków przed Tatarami. Podczas całej wyprawy słuchaliśmy góralskich rytmów.
Uczniowie dowiedzieli się, że damski strój góralski składa z białej halki, białej koszuli, spódnicy w kwiaty i kamizelki wyszywanej kolorowymi lub złotymi cekinami. Nieodłącznym elementem stroju są czerwone korale. Męski strój to białą koszula, wełniane spodnie z lampasem. Na koszulę nakłada się haftowaną kamizelkę a na głowę filcowy kapelusz, który zdobi sznurek z muszelek. Całość dopełnia skórzany pasek, ze którym noszono ciupagi.
Było to dla nas bardzo ciekawe spotkanie z muzyka i kulturą góralską.

Tekst i zdjęcia: Mariola Szreder

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014


Nasze andrzejkowe wróżby

W piątek, 29 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. Dla wielu był to dzień wróżb i przepowiadania przysłości. Dzieci wróżyły sobie "z butów", obierek jabłek oraz lejąc wosk. Uczniowie podczas zabawy poznawali imiona przyszłych żon i mężów za pomocą serdeuszka przekłuwanego szpilką. Niektórzy bawili się również na andrzejkowej dyskotece. Wielu uczniów rozwiązywało także andrzejkowe krzyżówki i bawiło się w zgadywanie przyszłych zawodów poprzez losowanie różnych przedmiotów, mających im wskazać wykonywaną w przyszłości pracę. Inspirację do andrzejkowego wróżenia można było zaczerpnąć z biblioteki, która przygotowała kilka ciekawych propozycji.

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke, Izabela Jarzębska - Pawłowska
zdjęcia dostępne tutaj >>


Nasza świetlica nagrodzona w konkursie plastycznym "Droga do medalu - moja ulubiona dyscyplina sportowa"

Niedawno miał miejsce konkurs plastyczny "Droga do medalu - moja ulubiona dyscyplina sportowa". Odbył się on w ramach kampanii Ministra Sportu i Turystyki promującej aktywny styl życia dzieci i młodzieży pod hasłem "Sport - nawyk na całe życie, ruch to prawo naszych dzieci". W tym konkursie przeznaczonym dla dzieci uczęszczających do świetlicy wzięło udział 5 uczniów z naszej szkoły: Natalia Jungiewicz, Marta Meironke, Nikola Meironke, Dominika Konik, Tymon Bogacki. Zadaniem uczestników było przedstawienie w formie plastycznej swojej ulubionej dyscypliny sportowej. Dzieci zaprezentowały m.in. piłkę nożną, żeglarstwo, jeździectwo i kajakarstwo posługując się różnymi technikami: farbami żelowymi i plasteliną. Świetlica naszej szkoły otrzymała nagrodę zespołową. Serdecznie gratulujemy!

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Izabela Jarzębska - Pawłowska

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014


Misiowe święto w 0c

W poniedziałek, 25 listopada wypada Święto Pluszowego Misia. W związku z tym dzieci z klasy 0 c miały okazję zgłębić tajemnice tego święta: uczniowie poznali historię powstania pluszowego misia; historię tego święta; wymieniali misie znane im z różnych bajek. Pluszowi przyjaciele towarzyszyli dzieciom tego dnia w szkole. Na koniec zerówkowicze wyklejali misie z wykorzystaniem wełny. Ten misiowy dzień bardzo podobał się dzieciom i ich pluszakom.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Andrzejewska

2013/2014 2013/2014


Amelia Grubba nagrodzona w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Lokomotywa Marzeń"

W październiku odbył się Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Lokomotywa marzeń" inspirowany twórczością Juliana Tuwima w ramach obchodów Roku Tuwima. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 89 w Gdańsku. Celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja twórczości Tuwima, rozwijanie wyobraźni i kreatywności twórczej, poszukiwanie nowych form wypowiedzi artystycznej i rozwijanie zdolności plastycznych. Konkurs ten przeznaczony był dla uczniów korzystających ze świetlicy szkolnej. Z naszej szkoły wzięło w nim udział 9 uczestników: Natalia Kowalska, Julia Kowalska, Hanna Mijas, Kamila Lademann, Julia Frąckowiak, Paulina Leszczyńska, Amelia Grubba, Magdalena Rejmonciak i Jakub Wenta. Dzieci pracowały pod kierunkiem pani Izabeli Jarzębskiej - Pawłowskiej. Na konkurs wpłynęło ogółem aż 150 prac. Wśród nagrodzonych znalazła się praca Amelii Grubba, która w kategorii prac płaskich wykonała rysunek do wiersza "Ptasie radio". Gratulujemy!

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Anna Grubba

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014


I miejsce Nikoli Wilczewskiej w I Wojewódzkim Konkursie Recytacji Prozy

W dniu 30 października 2013 uczennice: Anna Gawrych z klasy IVb, Nikola Wilczewska z klasy VB oraz Karolina Zabrodzka z IVb, wzięły udział w I Wojewódzkim Konkursie Prozy, który odbył się w jednej z gdańskich szkół . Dziewczęta recytowały fragmenty książek: "Ania z Zielonego Wzgórza" L.M. Montgomery, "Głowa na tranzystorach" Haliny Ożogowskiej oraz "Duch bursztynowego domu" Małgorzaty Strękowskiej-Zaręby.
W konkursie wzięło udział 38 uczestników z 17 szkół, którzy reprezentowali bardzo wysoki poziom. Nikola Wilczewska została laureatką tego konkursu i zajęła I miejsce.

Tekst i zdjęcia: Mirosława Niewiadomska

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014


"Biegać każdy może"

W piątek (08.11.2013r.) odbyły się zawody "Biegać każdy może". Uczestnicy konkurowali w następujących grupach: Klasy I-II, Klasy III-IV, Klasy V-VI Reprezentacja SP 3 wystąpiła w następujących składzie: 1. Młodak Natalia kl. V B – Miejsce I (złoto) 2. Elwart Laura kl. VI A- Miejsce II (srebro) 3. Gawrych Anna kl. IV B- Miejsce III (brąz) 4. Kamińska Sandra kl. IV A- Miejsce IV 5. Formella Aleksandra kl. V B- Miejsce V 6. Matusiak Kacper kl. IV C- Miejsce II (srebro) 7. Hirsz Radosław kl. V B- Miejsce XI 8. Grzonkiewicz Dawid kl. VI C- Miejsce IX 9. Lewandowski Kamil kl. VI C- Miejsce XII (Kamil startował w grupie starszej wiekowo – gimnazjum open) Opiekun: Anna Kloskowska

Tekst i zdjęcia: Anna Kloskowska

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014


Konkurs Recytatorski "Strofy o ojczyźnie"

W środę, 13 listopada w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyła się kolejna edycja konkursu poezji patriotycznej "Strofy o ojczyźnie". Każda szkoła podstawowa lub gimnazjalna mogła wytypować jedynie dwóch uczniów. Z naszej szkoły były to: Nikola Wilczewska z 5b i Natalia Młodak z 5b. Obie uczennice przygotowywały się do recytacji pod okiem pani Mirosławy Wróblewskiej. Bardzo ważnym elementem konkursu był wybór odpowiedniego wiersza. Nikola recytacją wiersza Witolda Zechentera "Proste słowa" zdobyła III miejsce, natomiast Natalia prezentując utwór Tadeusza Kubiaka "Tu wszędzie Polska" otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Mirosława Wróblewska

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014 2013/2014


Świętowanie 87 urodzin Kubusia Puchatka w bibliotece

W październiku słynny miś – Kubuś Puchatek obchodził swoje 87 urodziny. Z tej okazji biblioteka przygotowała dla swoich najmłodszych czytelników różne ciekawe zajęcia. Klasy 0 – 1 uczestniczyły w lekcjach, podczas których pani bibliotekarka, Teresa Dopke czytała bajkę pt."Urodziny Puchatka". Dzieci na te spotkania przynosiły swoje maskotki: Kubusie, Prosiaczki, Tygryski, Sowy i Kłapouszki. Nie obyło się również bez wykonywania prac plastycznych, których bohaterem był Kubuś Puchatek.
Także trzecioklasiści w szczególny sposób obchodzili urodziny tego misia. W związku z tym, że książka "Kubuś Puchatek" A.A.Milne jest lekturą w klasie 3, dzieci wzięły udział w "Puchatkowym Konkursie". Uczniowie losowali przynależność do grupy, w której wykonywali różne zadania: rozwiązywali krzyżówkę, odpowiadali na pytania, uzupełniali "Hymn na cześć Kubusia Puchatka".
Zwycięskie drużyny w poszczególnych klasach otrzymały misiowe nagrody. Solenizant na zakończenie wszystkich zajęć częstował dzieci "małym co nieco".

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>


Zajęcia żeglarskie u najmłodszych

W czwartek, 24 października odwiedzili nas w szkole instruktorzy otwierający nową szkółkę żeglarską w Mechelinkach. Zajęcia odbywały się w poszczególnych oddziałach klasowych na sali gimnastycznej. Każda klasa została podzielona na 2 grupy i wraz ze swoim instruktorem przygotowywała łódkę do wypłynięcia. Następnie instruktorzy zrobili każdemu uczniowi szkolenie "na sucho" o tym, jak należy panować nad łódką i co trzeba robić, żeby płynęła w kierunku, w którym chcemy. Po krótkim szkoleniu dzieci obejrzały film, na którym zobaczyły jak wygląda nauka w takiej szkółce.
Te nietypowe zajęcia bardzo podobały się dzieciom i z pewnością wzbudziły u wielu z nich zainteresowanie żeglarstwem.

Tekst i zdjęcia: Hanna Zwierzycka, Mariola Szreder
zdjęcia dostępne tutaj >>


Jesienny koncert bajkowy dla klas młodszych

W środę, 23 października klasy 0-3 uczestniczyły w pierwszym bajkowym koncercie muzycznym pod tytułem "Jesienne przygody Baśnioludka". Uczniowie mieli możliwość poznać budowę i brzmienie kilku instrumentów muzycznych: fletu poprzecznego, altówki i wiolonczeli. Artyści zabrali dzieci w podróż do krainy baśni, gdzie poznali czarownicę Dysharmonię, która porwała klucz wiolinowy oraz psa - wesołego Mopsika. Dzieci uczyły się także nazywać i rozpoznawać nuty na pięciolinii, poznały znaczenie pauzy, słuchały muzyki klasycznej oraz brały udział w kreowaniu bajki. Dzięki takiej "żywej" lekcji muzyki połączonej z zabawą rozbudzamy przeżycia estetyczne dzieci oraz rozwijamy ich zainteresowania muzyczne. Już za miesiąc kolejny koncert pt. "O dzielnym Góralu, orlim gnieździe i góralskiej nucie".

Tekst i zdjęcia: Mariola Szreder

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014


Mistrzostwa Redy Szkół Podstawowych w biegach przełajowych

W czwartek (10.10.2013 r.) na stadionie MOSiR Reda odbyły się zawody w biegach przełajowych szkół podstawowych. Nasza szkoła zajęła II miejsce w kategorii dziewcząt i III miejsce w kategorii chłopców. Reprezentacja SP 3 wystąpiła w następujących składach:
Dziewczęta: 1. Kuchnowska Paulina 2. Elwart Laura 3. Hinc Aleksandra 4. Młodak Natalia 5. Formella Aleksandra 6. Sudnik Julia 7. Gruchała Zuzanna 8. Kwiatkowska Aleksandra 9. Klóskowska Natalia 10. Formella Adriana 11. Płomin Joanna
Chłopcy: 1.Sawicki Damian 2.Wasiuta Rafał 3.Formella Grzegorz 4. Balicki Mateusz 5. Hinc Paweł 6. Kwiatkowski Artur 7. Grzenkowicz Dawid 8. Balicki Patryk 9. Gruba Jakub 10. Hirsz Radosław 11. Majcherek Jakub

Tekst i zdjęcia: Anna Kloskowska

2013/2014

2013/2014 2013/2014


Spotkania najmłodszych z policją

W miesiącu październiku najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z funkcjonariuszem policji, który odwiedził dzieci z klas I- III. Uczniowie zostali poinstruowani, co należy robić, aby ich droga do szkoły była bezpieczna. Dzieci, między innymi, poznały podstawowe zasady poruszania się po drodze, utrwaliły wiedzę dotyczącą znaków i sygnalizacji świetlnej, poznały zasadę ograniczonego zaufania wobec osób nieznanych. Spotkania z pewnością utrwaliły i rozszerzyły wiedzę już posiadaną przez dzieci oraz przybliżyły im pracę policji.

Tekst i zdjęcia: Patrycja Hewelt - Skrobul

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014


Leśna wycieczka klas 3

W październiku klasy 3 pojechały do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo - Leśnej "MUZA" znajdującego się niedaleko Wejherowa. Na początku uczniowie oglądali krótki film przyrodniczy nt. prawidłowego zachowania się w lesie. Następnie zwiedzili trzy sale wystawiennicze prezentujące "Świat roślin", "Zwierzęta naszych lasów", oraz "Gospodarkę leśną". Była również okazja aby posłuchać głosów różnych zwierząt, które zamieszkują pobliskie lasy. Kolejnym punktem wycieczki był spacer do lasu, podczas którego dzieci zostały podzielone na cztery grupy, a ich zadaniem było odnalezienie jak najwięcej śladów, które pozostawiają po sobie leśnicy. Wycieczka była bardzo ciekawa oraz pouczająca i z pewnością wzbogaciła wiedzę przyrodniczą trzecioklasistów.

Tekst i zdjęcia: Anna Siuda

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014


Świetlicowy tydzień owocowy

W minionym tygodniu w świetlicy odbył się "Owocowy tydzień". Każdego dnia miały miejsce zajęcia związane z owocowym tematem. Na początku dzieci zapoznały się z wiadomościami dotyczącymi odżywczych wartości owoców oraz zaletami ich spożywania. Uczniowie rozpoznawali także owoce za pomocą różnych zmysłów: smaku, węchu i dotyku, mając przy tym nie lada zabawę. Kolejnego dnia rozwiązywano rebusy i zagadki owocowe. Emocjonującym zajęciem było również wykonywanie owocowych szaszłyków. Dzieci nakładały na patyczki swoje ulubione owoce, a następnie miały możliwość zjedzenia własnej pracy. Zajęcie to było okazją do przypomnienia sobie o zasadach zachowania higieny – wszystkie owoce były umyte, a i dzieci myły ręce przed i po jedzeniu. W planie był też spacer w celu obserwacji drzew owocowych w pobliskich ogrodach, lecz niestety deszczowa pogoda uniemożliwiła ten zamiar. Ostatnim etapem owocowego tygodnia było wykonywanie przez dzieci prac plastycznych przedstawiających owoce, np. za pomocą styropianowych kulek. Prace te można podziwiać na szkolnym korytarzu przy świetlicy.
Owocowy tydzień, choć zorganizowany już po raz kolejny, niezmiennie jest pozytywnie odbierany przez dzieci i sprawia im sporo przyjemności.

Tekst i zdjęcia:: Izabela Jarzębska - Pawłowska

2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

„Ślubujemy”, czyli uroczystość pasowania na ucznia klas pierwszych

W środę, 25 września uczniowie z klas pierwszych wraz z wychowawczyniami: Hanną Zwierzycką, Mariolą Szreder i Brygidą Komorkiewicz, przeżywali uroczystość „Pasowania na ucznia”. Dzieci powitane przez dyrektora szkoły, Jana Skrobula, pięknie odśpiewały hymn państwowy w obecności sztandaru naszej szkoły. Następnie szczególnym ołówkiem pierwszoklasiści zostali pasowani i zyskali miano uczniów oraz złożyli przysięgę. Dzieci musiały się również postarać o uzyskanie odznak: sprawności, zręczności, mądrości oraz wzorowego ucznia, które otrzymały z rąk pana dyrektora. Pomogli im w tym rodzice, którzy przygotowali różne zadania, pytania i zagadki, z którymi świeżo upieczeni uczniowie świetnie sobie poradzili. Oficjalna część uroczystości zakończyła się wręczeniem dyrekcji pamiątkowych koszulek oraz wspólnymi zdjęciami. O oprawę tego szczególnego dla pierwszaków dnia zadbały klasy drugie i trzecie, które przygotowały dekorację oraz ozdobne zakładki dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Święto pierwszoklasistów zakończyło się słodkim poczęstunkiem, podczas którego dzieci otrzymały pamiątkowe koszulki, długopisy oraz dyplomy, z tej jedynej w swoim rodzaju uroczystości.

Tekst i zdjęcia:: Teresa Dopke

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014 2013/2014

2013/2014

2013/2014

2013/2014



Spotkanie czytelników z SP3 z pisarzem Wojciechem Cesarzem

W piątek, 13 września uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 z klas: 2c, 3a i 3c pod opieką wychowawców: Katarzyny Kończak, Anny Siudy, Danuty Gajewskiej oraz bibliotekarki, Teresy Dopke, udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Redzie na spotkanie z pisarzem Wojciechem Cesarzem. Było to kolejne spotkanie w szóstej już edycji Pomorskich Spotkań „Z książką na walizkach”. Dzieci wysłuchały historii o głównym bohaterze książek: Pamiętnik grzecznego psa i Nowe przygody grzecznego psa o psie Winterze oraz poznały fragmenty tych ciekawych lektur. Dowiedziały się również jaki jest proces tworzenia książki od momentu jej napisania aż do chwili, w której trafia ona w ręce czytelników i przekonały się, że to wcale nie jest łatwy i krótki proces. Wojciech Cesarz, współautor przygód tego niezwykłego psa odpowiadał także na liczne pytania słuchaczy, którzy mieli okazję nie tylko zakupić książki, ale i zdobyć autograf. Pozycje Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz z dedykacją znalazły się również w księgozbiorze szkolnej biblioteki.

Tekst i zdjęcia:: Teresa Dopke

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014

2013/2014



Rok szkolny 2013/2014 rozpoczęty!

W poniedziałek, 2 września, w aurze już zupełnie jesiennej, uczniowie, rodzice i nauczyciele powitali nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły, Jan Skrobul, powitał bardzo serdecznie wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Przedstawił również nowych nauczycieli oraz poinformował o zmianie na stanowisku zastępcy dyrektora w SP3, którym została pani Justyna Zabrodzka. Na zakończenie części oficjalnej pan dyrektor złożył wszystkim życzenia pomyślności w tym nowym roku szkolnym 2013/2014.

Tekst: Teresa Dopke


2013/2014 2013/2014


2013/2014 2013/2014




Gimnazjum nr 2

•  Rekrutacja
•  Grono pedagogiczne
•  Aktualności
•  Patron szkoły
•  Hymn szkoły
•  Nadanie imienia
•  Comenius w G2
•  Projekty
•  Wymiana językowa
•  Rose
•  Klasy
•  Osiągnięcia
•  Egzamin gimnazjalny
•  Doradztwo zawodowe
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Galeria zdjęć
•  Gazetka szkolna
•  Samorząd szkolny
•  Ciekawe linki
•  Archiwum
•  Publikacje nauczycieli

Kalendarz

Kącik komputerowy

•  Przeglądarki internetowe
•  Bezpieczeństwo komputera
•  Bezpieczeństwo w necie
•  Systemy operacyjne

NEWS:

Terminy zebrań i konsultacji z Rodzicami
więcej >>

O nas

Jesteśmy szkołą z klasą!

Jesteśmy szkołą z klasą!

Statystyka strony

Standardy

Strona spełnia dwa ważne standardy:

Valid CSS!

Valid HTML 4.01 Transitional




Opracowanie © Elżbieta Rybarczyk

© 2005-2007