|
Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 3
Język kaszubski
Logopeda
NEWS:
XV Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy
więcej >>
Polecamy
Bezpieczne strony
Zagłosuj na nas
|
|
Archiwum Szkoły Podstawowej nr 3
Archiwum: rok szkolny 2009/2010
Szóstoklasiści żegnają podstawówkę
W czwartek, 24 czerwca, w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbyło się uroczyste pożegnanie klas szóstych. W tym to dniu szóstoklasiści po raz ostatni wystąpili w roli uczniów szkoły podstawowej. Na początku nastąpiło przekazanie sztandaru symboli szkoły piątoklasistom. Następnie pani wicedyrektor, Łucja Sadowska, powitała wszystkich bardzo serdecznie oraz w asyście wychowawczyń: Anny Galiń–Tatary i Anny Mielewczyk–Haustein, wręczyła uczniom świadectwa, dyplomy oraz nagrody książkowe, tym którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Wręczone zostały również listy gratulacyjne rodzicom najzdolniejszych absolwentów.
Po uroczystym przyrzeczeniu i odśpiewaniu hymnu szkolnego nastąpiła część artystyczna, przygotowana przez panią Annę Galiń – Tatarę. Młodzi aktorzy z klas: 6A i 6B zaprezentowali „naukową wersję Kopciuszka”, który dzięki swej nauce i mądrości podbił serce przedstawiciela kuratorium.
Humorystyczny i świetnie zagrany spektakl zakończył przygodę szóstoklasistów ze Szkołą Podstawową nr 3 w Redzie.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Spotkanie grupy partnerskiej „Comeniusa” w Czechach
W dniach 24 – 28 maja 2010r. w miasteczku Podivin w Republice Czeskiej odbyło się kolejne spotkanie dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół, realizujących projekt „Budujemy międzykulturowe mosty”.
W czasie wizyty nauczyciele wymienili się pracami uczniów związanymi z analizą wybranych legend i baśni wszystkich krajów partnerskich. Zbiór wybranych przez poszczególne szkoły utworów, ilustrowany pracami plastycznymi dzieci, został opracowany przez szkołę partnerską w Holandii. Uczniowie wszystkich szkół szukali elementów powtarzających się w baśniach różnych narodów, elementów różniących, morałów i innych wartości. Wyrażali także opinie na temat wybranych utworów.
Uczestnicy spotkania zwiedzili szkołę Základní Škola Podivín, obserwowali zajęcia
w przedszkolu, zapoznali się z systemem edukacji w Czechach. Nauczyciele podsumowali dotychczasowe działania oraz zaplanowali działania na kolejne miesiące. Przekazali również listy uczniom szkół partnerskich.
W spotkaniu wzięli także udział uczniowie z kilku krajów. Głównym celem wyjazdu dzieci było poznanie kultury Czech, otwarcie na Europę, poznanie realiów życia, zainteresowań i aspiracji dzieci i młodzieży z Czech, Włoch, Finlandii i Polski oraz nawiązanie przyjaźni. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Organizatorzy spotkania zorganizowali dla gości wycieczkę krajoznawczą, w czasie której uczniowie i nauczyciele zwiedzili Mikulov, Valtice, piękny neogotycki zamek w mieście Lednice oraz Minaret. Przejażdżka łodzią oraz spacer po pałacowym parku w Lednicy dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Wizyta w Czechach była trzecim spotkaniem grupy partnerskiej. We wrześniu, we Włoszech, dyrektorzy, szkolni koordynatorzy i nauczyciele przystąpią do szczegółowego planowania dalszej współpracy w ramach programu Comenius.
Tekst: Grażyna Napieraj
Biblioteczne „Spotkania z książką”
W tym roku po raz szósty biblioteka kontynuowała akcję pod hasłem „Spotkania z książką”. Dzieci z klas 0 – 2 podczas tych spotkań z panią bibliotekarką, Teresą Dopke , uważnie słuchały ciekawych legend, bajek i baśni, odpowiadały na pytania z nimi związane oraz zdobywały punkty za dobre odpowiedzi. Do każdego utworu uczniowie wykonywali również prace plastyczne. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego nastąpiło podsumowanie akcji, a 49 dzieci z największą liczbą punktów otrzymało dyplomy, tytuł „najlepszego słuchacza” oraz nagrody książkowe.
Tegorocznych „Spotkań z książką” odbyło się 70 i z pewnością będą one miały swoją kontynuację w przyszłym roku szkolnym.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
„Śpiąca Królewna” w wykonaniu 3b
W środę, 16 czerwca, dzieci z klas młodszych miały okazję obejrzeć na sali gimnastycznej przedstawienie pt. „Śpiąca Królewna”. Zostało ono wystawione przez uczniów z klasy 3B, których przygotowała pani Bogumiła Deksanit–Naczk. Młodzi aktorzy zaprezentowali tę znaną bajkę w pięknych strojach i ze sporym talentem, który został nagrodzony gromkimi brawami zebranej publiczności.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Majowe Święto Książki w bibliotece
Już tradycyjnie w maju biblioteka obchodziła „Majowe Dni Książki”.
W związku z tym świętem zostały przygotowane okolicznościowe gazetki, pod hasłem „Zalety książki”.
Szczególnie święto to uczcili najmłodsi czytelnicy, którzy uczestniczyli w spotkaniach z panią bibliotekarką, podczas których mieli okazję wysłuchać takich bajek i legend jak: „Kwiat paproci”, „Szklana góra”, „Szewczyk Dratewka”, „Piękna i bestia”, „Czarodziejska książka”.
Natomiast trzecioklasiści wzięli udział w „Majowym Turnieju Książkowym”, podczas którego w grupach wykonywali różne zadania, np. rozwiązywali krzyżówkę z hasłem „Książka”; dopasowywali bohaterów do odpowiednich tytułów książek; wykazywali się znajomością postaci bajkowych itd. W klasie 3a zwyciężyła drużyna w składzie: Anna Skorupska, Julia Koczakowska, Patrycja Plotzke, Weronika Kaczmarska i Marcin Puchalski. Natomiast w klasie 3b I miejsce zdobył zespół w skład, którego weszli: Agnieszka Hełminiak, Grzegorz Lis, Rafał Grzybowski, Szymon Lesner i Sebastian Chmara.
Zwycięzcy „Majowego Turnieju Książkowego” zostali nagrodzeni słodyczami oraz drobnymi nagrodami rzeczowymi.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Wielkanoc w bibliotece
Tematyka III Miejskiego Konkursu, przeznaczonego dla uczniów z poziomu IV-VI szkół podstawowych miasta Reda, obejmowała okres pontyfikatu papieża Jana Pawła II. „Pierwszy krok”, inicjujący przygotowania uczniów z naszej szkoły, poczyniła Pani Alina Dampc, przekazując materiały źródłowe dla pozostałych nauczycieli religii i zachęcając ich do działania. Ks. Grzegorz przygotował na tej podstawie materiały dydaktyczne dla zainteresowanych uczniów.
W piątek, 16 kwietnia, spotkaliśmy się na specjalnych zajęciach, podczas których poznawaliśmy ważne wydarzenia z okresu pontyfikatu Jana Pawła II, wspólnie odgrywaliśmy scenki z codziennego życia Papieża. Dalej uczniowie przygotowywali się indywidualnie w domu. Poświęciliśmy również kilkanaście minut czasu na „powtórki” o pontyfikacie JPII na lekcjach religii klas 5-tych.
Czas szybko upływał i nadszedł dzień decydującej próby. Eliminacje szkolne w Szkole Podstawowej nr 3 zgromadziły ostatecznie dziesięcioro najodważniejszych uczestników, z których została wyłoniona reprezentacja w składzie: Ania Klebba (Vb), Aleksandra Cichoń (Vc), Marta Plichta (Vc). Jury eliminacji tworzyli nauczyciele religii: ks Grzegorz Błasiak, p. Alina Dampc oraz p. Ewa Skrzypkowska.Nasze reprezentantki przygotowywały się dalej, spotykając się także po szkole w domu, aby jeszcze lepiej poznać dzieje Papieża-Polaka.
Finał konkursu zaplanowano w środę, 12 maja 2010 r., o godz. 13.00 w Szkole Postawowej nr 6. Pasjonujące zmagania zakończyły się zwycięstwem gospodarzy. Klasyfikacja końcowa ukształtowała się następująco: I miejsce: Szkoła Postawowa nr 6, II miejsce: Szkoła Postawowa nr 2, III miejsce: Szkoła Postawowa nr 3. Uczestnicy spotkali się jeszcze raz – tym razem podczas uroczystej gali 18 maja 2010 r. Nagrody wręczył Burmistrz miasta Reda, p. Krzysztof Krzemiński. Po obejrzeniu spektaklu teatralnego w wykonaniu małych aktorów z „szóstki” zaproszeni goście zasiedli do stołów, aby przekonać się jak pyszne są papieskie kremówki!
Tekst: ks Grzegorz Błasiak
Z wizytą w Rumunii, czyli kolejne spotkanie Comeniusa
W dniach 3 – 8 maja nauczyciele z Zespołu Szkól nr 2 w Redzie: Mirosława Niewiadomska - koordynator projektu, Beata Zawal-Brzezińska, Hanna Zwierzycka oraz Katarzyna Kałuża, gościli w przedszkolu w Bacau w Rumunii wraz z dyrektorami i nauczycielami ze szkoły w Newcastle upon Tyne (Wielka Brytania) i przedszkola w Tomelilli (Szwecja).
Instytucje partnerskie wspólnie realizują projekt „Gry i zabawy w procesie nauczania. Warsztat pracy nauczyciela.” Celem wizyty było poznanie systemu szkolnictwa w Rumunii, zapoznanie się z polityką oświatową w regionie oraz zakończenie i podsumowanie trwającego dwa lata projektu.
Podczas pobytu w Bacau zostaliśmy przywitani przez dzieci przedszkola „Pinokio” chlebem
i solą. Obejrzeliśmy występy dzieci, które w tradycyjnych strojach rumuńskich tańczyły i śpiewały. Wzięliśmy udział we wspólnych zabawach, co było jednym z elementów realizowanego projektu. Mieliśmy też okazję zapoznać się z pracą szkoły średniej- GRADINITA CU PP oraz Uniwersytetu w Bacau. Tam zobaczyliśmy nowoczesną bibliotekę wraz z czytelnią wyposażoną w sprzęt komputerowy oraz sale wykładowe. W sali konferencyjnej Uniwersytetu odbyło się spotkanie uczestników projektu z przedstawicielami władz oświatowych Bacau oraz Agencji Narodowej – Comenius. Przedstawiono na nim system oświaty Rumunii oraz założenia polityki oświatowej Rumunii. Gabriel Tudor, koordynator rumuńskiego projektu, podsumował realizację celów i założeń projektu. Zapoznał z produktami końcowymi oraz przedstawił wyniki ewaluacji.
Gościliśmy również w szkole podstawowej- SCOLA CU CLASE I-VIII ”Mihai Dragon”,
w której równie przywitano nas „chlebem i solą”. Wysłuchaliśmy pieśni rumuńskich, zobaczyliśmy tradycyjny taniec, którego mieliśmy się okazję nauczyć.
Z zainteresowaniem obejrzeliśmy zaplecze sportowe Bacau – basen, budynek lekkiej atletyki, budynek gimnastyczek oraz boiska.
W czasie wizyty wymieniono się pracami plastycznymi dzieci, listami, materiałami
i produktami, które powstały w ramach działań podejmowanych w ramach projektu oraz podsumowano projekt.
Na realizację tego projektu, który jest jednym z dwóch realizowanych obecnie, nasza szkoła otrzymała grant w wysokości 16 tys. Euro. Ze środków pozyskanych z funduszy unijnych zakupiliśmy tablice interaktywne, które wzbogacają warsztat pracy nauczycieli oraz aktywizują uczniów.
Tekst: Hanna Zwierzycka
zdjęcia dostępne tutaj >>
Turniej Wiedzy Pożarniczej
Dnia 30 marca 2010 w świetlicy OSP Reda odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Była to już XXXIII edycja konkursu, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, historii straży pożarnych, taktyki oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Drużyna, składająca się z trzech reprezentantów szkoły, zajęła I miejsce i zdobyła puchar ufundowany przez prezesa ZM ZOSP RP Reda-Rumia, a w klasyfikacji indywidualnej uczniowie SP Nr 3 zajęli trzy pierwsze miejsca:
I miejsce –Krystian Horbik - uczeń kl. Va
II miejsce –Aleksandra Cichoń - uczennica kl.Vc
III miejsce –Jakub Grubba - uczeń kl.Va
Zdobywca I miejsca weźmie udział w eliminacjach powiatowych w Wejherowie.
Uczestnicy i opiekunowie wzięli udział w krótkim programie szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej, który poprowadzili strażacy ratownicy redzkiej OSP.
Turniej przyczynił się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat ochrony przeciwpożarowej oraz zasad postępowania na wypadek powstania pożaru i innych zagrożeń.
Tekst: Grażyna Napieraj
zdjęcia dostępne tutaj >>
Spotkanie grupy partnerskiej w Finlandii
W roku szkolnym 2009/2010 Szkoła Podstawowa Nr 3 w Redzie realizuje kolejny projekt Comeniusa w ramach Programu “Uczenie się przez całe życie”.
W dniach 21 - 25 marca 2010r. odbyło się w Kuusamo, w Finlandii, spotkanie dyrektorów i nauczycieli szkół, które wspólnie realizują projekt „Budujemy międzykulturowe mosty”. Głównym celem spotkania była prezentacja dotychczasowych działań, związanych z poznawaniem legend i baśni swojego kraju. Nauczyciele wymienili się płytami CD oraz DVD z nagranymi przedstawieniami dzieci, prezentacjami legend i baśni, a także pracami plastycznymi dzieci. Uczniowie szkoły fińskiej zaprosili gości na przedstawienie teatralne o elfach. Nauczyciele przekazali listy dla uczniów szkół partnerskich. W czasie spotkania rozstrzygnięty został konkurs na logo projektu. Zwycięzcą została szkoła z Irlandii Północnej. Uczestnicy spotkania ustalili także plan pracy na kolejne trzy miesiące.
Spotkanie w Kuusamo było także okazją do poznania systemu edukacji w Finlandii oraz do znalezienia odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytanie – dlaczego Finowie są najlepsi w świecie w matematyce, czytaniu ze zrozumieniem, naukach ścisłych i zastosowaniu wiedzy w praktyce. Uczestnicy wizyty odwiedzili szkoły w Kuusamo – szkołę partnerską Nilon Koulu (szkoła podstawowa oraz gimnazjum), a także bardzo nowoczesną szkołę średnią Kuusamon Lukio. Obserwacje lekcji oraz rozmowy z nauczycielami i uczniami utwierdziły nas w przekonaniu, że wiele szkół na świecie może brać przykład ze szkolnictwa fińskiego.
Organizatorzy spotkania zorganizowali także dla gości wizytę na farmie reniferów oraz zwiedzanie centrum sportów zimowych Kuusamo – Ruka, gdzie zorganizowali zawody w curlingu, a także pięciokilometrowy spacer na rakietach śnieżnych.
Kolejna wizyta jest planowana w Czechach, w miejscowości Podivin, gdzie zostaną przedstawione sprawozdania z działań podjętych w szkołach.
Tekst: Grażyna Napieraj
zdjęcia dostępne tutaj >>
Wielkanoc w bibliotece
Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy uczniowie mogli wziąć udział w bibliotecznym konkursie pod hasłem „Zwyczaje wielkanocne”.
Aby wziąć w nim udział należało pisemnie odpowiedzieć na 10 pytań z wiązanych ze zwyczajami wielkanocnymi w Polsce. Niezbędnych informacji można było zasięgnąć z przygotowanej gazetki poświęconej tematyce świątecznej.
W konkursie wzięło udział 29 uczestników, wśród których największą ilość punktów zdobyły: Adriana Bieschke z 4a, Dominika Gruba z 4a, Aleksandra Janczewska z 5a oraz Aleksandra Stenka z 6a.
Ogłoszenie wyników oraz wręczenie słodkich upominków wszystkim uczestnikom konkursu nastąpiło w środę, 31 marca,podczas apelu. Serdecznie gratulujemy!
Tekst: Teresa Dopke
Przedstawienie klas IV: "Księżniczka na ziarnku grochu"
Dnia 11 marca 2010 roku odbyło się w naszej szkole przedstawienie „Księżniczka na ziarnku grochu”, którego wykonawcami byli uczniowie klasy IV b, pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, Justyny Zabrodzkiej.
Na spektakl przybyła liczna publiczność: rodzice, rodzeństwo oraz dziadkowie młodych aktorów. Inscenizacja tej baśni była zwieńczeniem cyklu lekcji poświeconych baśniom oraz zrealizowana w ramach projektu Comenius.
Przedstawienie zostało przyjęte entuzjastycznie i nagrodzone gromkimi brawami. Po inscenizacji zaproszeni goście zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez dzieci.
Tekst: Mirosława Niewiadomska
zdjęcia dostępne tutaj >>
Obchody Dnia Żeromskiego w redzkiej „Trójce”
W marcu Szkoła Podstawowa Nr 3 w Redzie obchodziła święto Patrona Szkoły – Stefana Żeromskiego. Z tej okazji uczniowie z klas 4 – 6 oglądali film poświęcony temu pisarzowi oraz zasięgali informacji z gazetek i tablic prezentujących jego sylwetkę. Każda klasa wykonywała również pracę dotyczącą życia i twórczości Żeromskiego, a uczniowie z klas 6 pisali wiersze jemu poświęcone. Najlepiej zaprezentowały się klasy: 4b, 5b i 6a. Wszyscy uczniowie pisali także test sprawdzający ich wiedzę o patronie szkoły. Największą ilość punktów zdobyła w tej kategorii klasa 5a.
Dyplomami oraz książkami nagrodzono 7 osób, które najlepiej wypadły w tym sprawdzianie: Aleksandrę Janczewską 5a, Katarzynę Kabatę 6a, Agnieszkę Lademann 4a, Zuzannę Błaszczyk 5a, Adrianę Bieschke 4a, Malwinę Kokosińską 6a, Wojciecha Skierkę 4a.
W końcowej punktacji w ogólnoszkolnym konkursie poświęconym Stefanowi Żeromskiemu, komisja w składzie: Teresa Dopke, Łucja Sadowska i Mirosława Wróblewska, przyznała: I nagrodę klasie 5a. II miejsce zajęła klasa 6a, a na III miejscu znalazły się klasy 4a i 4b.
Tegoroczne święto Patrona Szkoły zakończyło się w piątek, 19 marca, apelem, podczas którego nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Recytacje uczniów z klas 4 – 6
W środę, 10 marca, w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski,
w którym wzięło udział 14 uczestników z klas 4 – 6.
Młodzi recytatorzy prezentowali wiersze Kofty, Kerna, Zielińskiej oraz innych polskich poetów.
Komisja w składzie: Anna Galiń–Tatara, Mirosława Niewiadomska i Mirosława Wróblewska, przyznały I miejsce Katarzynie Kabata z 6a, II miejsce Joannie Janiak z 6b oraz Gracjanie Kunikowskiej z 4c. III miejsce zajęła Agnieszka Modzelewska z 6a, a wyróżnienie otrzymała Alicja Peplińska z 4c.
Wszystkim recytatorom gratulujemy, a laureatkom pierwszego i drugiego miejsca życzymy powodzenia podczas Miejskiego Konkursu Recytatorskiego.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Nowi czytelnicy w szkolnej bibliotece.
W lutym i w marcu w bibliotece Zespołu Szkół Nr 2 w Redzie odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika” 65 pierwszoklasistów z klas: IA, IB i IC. Dzieci podczas tego spotkania mówiły o swoich ulubionych książkach, biblioteczkach domowych i szanowaniu książek. Uczniowie zapoznali się również z regulaminem biblioteki i podstawowymi pojęciami związanymi z jej działalnością. Potem odbyło się uroczyste ślubowanie, w którym dzieci przyrzekały być dobrymi czytelnikami, szanować książki i przestrzegać zasad korzystania z biblioteki szkolnej. Po złożeniu przysięgi nowi czytelnicy podpisywali swoje karty czytelnicze i ozdabiali kieszonki. Pierwszaki wzięły także udział w inscenizacji scenki „Po raz pierwszy wypożyczam książkę z biblioteki szkolnej”.
Na zakończenie uroczystości nowo pasowani czytelnicy otrzymali zakładki, dyplomy i książeczki.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Szkolny Konkurs Recytatorski w klasach młodszych
W wtorek, 2 marca, w szkolnej bibliotece odbył się konkurs recytatorski, w którym wzięło udział piętnaścioro dzieci z klas 1 - 3. Uczniowie recytowali wiersze Tuwima, Brzechwy, Konopnickiej, Strzałkowskiej, Śliwiaka i innych poetów. Komisja w składzie: Hanna Zwierzycka, Katarzyna Kończak i Teresa Dopke, przyznały:
I miejsce: Julii Sarbak z 3A.
II miejsce: Oliwia Skoczka z 3B i Rafał Wasiuta z 1A,
III miejsce: Paulina Cimochowska z 2B i Agnieszka Kaczmarek z 2B.
Za recytację wyróżniono również: Brygidę Bojka z 1C, Kamilę Kisielewską z 3B, Izabelę Zabiegała z 2C oraz Weronikę Rosengart z 1A.
Laureaci I i II miejsc będą reprezentowali naszą szkołę podczas miejskiego etapu konkursu recytatorskiego. Dyplomy otrzymali wszyscy laureaci i uczestnicy konkursu, którym serdecznie gratulujemy!
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Święto Babci i Dziadka
W styczniu dzieci z zerówek przygotowały dla swoich babć i dziadków uroczystość z okazji ich święta. Dzieci recytowały wierszyki okolicznościowe, śpiewały piosenki na tę okazję a także zaprezentowały się w tańcu śląskim "Koziorajka", który poznały na zajęciach rytmiki. Zerówkowicze wręczyli również swoim dziadkom i babciom wcześniej przygotowane laurki.
Przybyli goście nagrodzili występy dzieci gromkimi brawami.
W organizację uroczystości aktywnie włączyli się rodzice, którzy przygotowali poczęstunek. Cała uroczystość przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze.
Tekst: Klaudia Osowicka
V Megaolimpiada Wiedzy w Gdańsku
W dniach 12-13 stycznia 2010r. w Gdańsku odbywała się V Megaolimpiada Wiedzy pod patronatem Pomorskiego Kuratorium Oświaty i „Gazety Wyborczej”.
Z naszej szkoły w konkursie brali udział uczniowie z klas drugich i trzecich. W teście z języka angielskiego wystartowali:. Laura Elwart – II a, Filip Dzienisz – II b, Bartek Nowak – III a, Maciej Dopke – III b. Natomiast z działu matematyczno – przyrodniczego wiedzą wykazywali się: Maksymilian Aszyk – II c oraz Arkadiusz Szamocki – II c.
Oprócz udziału w konkursie uczniowie Ci mieli możliwość podziwiania zabytków Gdańska w zimowej szacie. Do konkursu przygotowały dzieci: Katarzyna Kałuża i Katarzyna Kończak.
Tekst: Katarzyna Kończak
Góra grosza
Zakończyliśmy zbiórkę monet w roku 2009. Udało nam się przekazać na potrzeby dzieci 272 zł i 77 gr.
W akcję zaangażowani byli wszyscy uczniowie z naszej szkoły, szczególnie jednak: Patrycja Pawlik, Paulina Paczoska, Zuzia Dzienisz, Magda Cimochowska i Patrycja Pranczka. Dziewczyny chodziły z puszką po szkole i zachęcały do wrzucania „grosików”.
Zebraną górę groszy policzył uczeń klasy 6b Artur Szreder.
Zebraliśmy następujące monety:
5 zł – 1 szt.,
2 zł – 13 szt.,
1 zł – 30 szt.,
50 gr. – 78 szt.,
20 gr. – 191 szt.,
10 gr. – 257 szt.,
5 gr. – 1087 szt.,
2 gr. – 1394 szt.
1 gr. – 2628 szt.
Ofiarowane przez Was pieniądze pomogą dzieciom z Rodzinnych Domów Dziecka. Jeden z takich domów znajduje się na terenie naszego osiedla.
Dziękujemy i zachęcamy do odkładania grosików na przyszłą akcję.
Tekst: Mariola Szreder
Boże Narodzenie w krajach Unii Europejskiej
W wielu krajach święta Bożego Narodzenia są jednym z ważniejszych wydarzeń roku - czasem niepowtarzalnym, pełnym radości i miłości, okazją do spotkań rodzinnych oraz spotkań w gronie przyjaciół. Każdy kraj pielęgnuje swoje świąteczne obyczaje. Niektóre tradycje bożonarodzeniowe różnią się bardzo od tych, które znamy i pielęgnujemy w naszym kraju. Dlatego też postanowiliśmy poznać ciekawe obyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia w wybranych państwach UE.
W listopadzie każda klasa wylosowała jeden kraj, w którym znajduje się szkoła współpracująca z nami w ramach projektu Comenius. Uczniowie nie tylko rozpoczęli poszukiwania informacji na temat tradycji bożonarodzeniowych. Dużym wyzwaniem dla wszystkich było także przygotowanie prezentacji zgromadzonych wiadomości.
Dnia 21 grudnia 2009 roku zaprosiliśmy nauczycieli i uczniów klas IV – VI w bożonarodzeniową podróż po krajach partnerskich programu Comenius. Podróż naszą rozpoczęliśmy od Irlandii Północnej. Dyrektor Szkoły Jan Skrobul wprowadził wszystkich w ‘europejski’ nastrój przedstawiając uczniom i nauczycielom informację ze spotkania grupy partnerskiej w Londonderry. Następnie p. Grażyna Napieraj opowiedziała o przebiegu wizyty i przedstawiła prezentację najważniejszych i najciekawszych miejsc, które w Irlandii odwiedził dyrektor szkoły oraz nauczyciele.
Po tej części wstępnej uczniowie rozpoczęli prezentacje tradycji bożonarodzeniowych w poszczególnych krajach. Wszystkie klasy wybrały najciekawsze informacje dotyczące obrzędów. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o tym, jak w Finlandii ważna jest w Wigilię oczyszczająca duszę i ciało wizyta w saunie, w Holandii Święty Mikołaj przypływa łodzią, a we Włoszech Befana daje niegrzecznym dzieciom węgielki. Na świątecznym stole w Szwecji nie może zabraknąć pierników domowego wypieku, w Rumunii – prosiaka, a w Republice Czeskiej karpia podawanego z sałatką ziemniaczaną. Starym obyczajem w Irlandii jest organizowanie szopki budowanej z czarnego torfu.
Największe zainteresowanie publiczności wzbudzili kolędnicy, którzy we wspaniałych strojach i ze specjalnie przygotowanymi rekwizytami przedstawili obrzędy świąteczne w Polsce oraz prezentacja prawdziwych „niespodzianek wybuchowych” (crackers), które są nieodłącznie związane ze świętami w Wielkiej Brytanii. Dużymi brawami publiczność nagrodziła także występ taneczny uczniów w strojach tureckich. Przedstawienie tradycji świątecznych w Turcji było dla uczniów dużym wyzwaniem.
Przygotowanie i prezentacje tradycji bożonarodzeniowych w Europie nie tylko wzbogaciły wiedzę uczniów i nauczycieli o kulturze innych krajów, ale także zwiększyły umiejętności uczniów w zakresie pracy zespołowej oraz w zakresie wykorzystania TIK. Uczniowie wykazali się bardzo dużą pomysłowością i solidnością, a i wielu rodziców zaangażowało się w przygotowania do tego ‘happeningu’. Ponieważ wszystkim podobała się bożonarodzeniowa podróż po krajach partnerskich programu Comenius, już myślimy o następnym ‘europejskim happeningu’…
Tekst: Grażyna Napieraj
Bal karnawałowy dla klas 2 - 3
W piątek, 8stycznia uczniowie z klas 2 i 3 przybyli do szkoły w przeróżnych strojach po to, by bawić się na balu karnawałowym. Wśród przybyłych nie zabrakło wróżek, czarownic, księżniczek, rycerzy, piratów, muszkieterów, itp. Dzieci bawiły się wraz ze swoimi wychowawczyniami i brały udział w różnych konkurencjach tanecznych, przygotowanych przez panią Gabrielę Krzemińską. I miejsce zajęła klasa 2c, II miejsce – klasa 3B, a na 3 miejscu znalazła się klasa 2a. Podczas balu oceniano nie tylko zabawę, ale i przepiękne stroje, wśród których nagrodzono: Nikolę Bojanowską z 2c, Klaudię Murszewską z 2a, Weronikę Bańdo z 3b, Martynkę Formela z 2a i Macieja Buję z 3b. Wyróżniono również przebrania: Marka Domasiewicza z 2c, Macieja Staniszewskiego z 3a i Natalii Bil z 3a.
Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody. Po szalonej zabawie wszyscy udali się do swoich sal na słodki poczęstunek.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Spotkanie grupy partnerskiej w Irlandii Północnej
Szkoła Podstawowa Nr 3 w Redzie rozpoczęła realizację kolejnego projektu Comenius pt. „Budujemy międzykulturowe mosty”, w którym uczestniczą nauczyciele i uczniowie z Irlandii Północnej, Holandii, Anglii, Czech, Turcji, Włoch, Finlandii.
Pierwsza wizyta partnerska odbyła się w grudniu w Londonderry w Irlandii Północnej. W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor szkoły Jan Skrobul, koordynator Grażyna Napieraj oraz nauczycielki języka polskiego: Mirosława Niewiadomska i Justyna Zabrodzka. Celem spotkania było ustalenie szczegółowego planu pracy na najbliższy kwartał. Poszczególne kraje zaprezentowały tradycyjne piosenki, a także filmy i prezentacje multimedialne dotyczące regionu, miasta i szkoły. Poznaliśmy system edukacji Irlandii Północnej przedstawiony przez dyrektora Holy Family Primary and Nursery School w Derry. Mieliśmy również okazję poznać ludową muzykę oraz nauczyć się tradycyjnego tańca irlandzkiego.
Ciekawym doświadczeniem była dla nas wizytacja lekcji w szkole gospodarzy – mówi koordynator projektu Grażyna Napieraj. Porównywaliśmy metody i programy nauczania oraz sposób finansowania szkolnictwa.
Praca w projekcie przynosi wiele korzyści uczniom, nauczycielom oraz szkole. Uczniowie wymieniają listy i emaile z dziećmi z krajów partnerskich, nawiązują przyjaźnie oraz przełamują bariery językowe. Przed wizytą w Irlandii uczniowie nakręcili film promujący nasze miasto i ukazujący walory naszego regionu. Nauczyciele zdobywają nowe doświadczenia oraz wymieniają się przykładami dobrych praktyk. Realizują w ramach projektu ścieżki międzyprzedmiotowe oraz współpracują z różnymi organizacjami pozarządowymi, m.in. Towarzystwem Kulturalno – Sportowym przy ZS Nr 2 w Redzie.
Kolejna wizyta planowana jest w marcu w Kuusamo (Finlandia), gdzie zostaną zaprezentowane legendy z poszczególnych krajów partnerskich, prace plastyczne dzieci oraz sprawozdania z działań podjętych w szkołach.
Tekst: Justyna Zabrodzka
Lekcja muzealna dla pierwszaków
W piątek, 18 grudnia 2009r. klasy Ia i Ib wraz wychowawczyniami: Hanną Zwierzycką i Mariolą Szreder pojechały do muzeum w Pucku.
Tam przywitał nas kustosz, który poprowadził lekcje o zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych na Kaszubach. Lekcja odbyła się w bardzo starej sali lekcyjnej, w jakiej uczyli się nasi pradziadowie. Ławki miały dziurkę na kałamarz i pochylone blaty. Pan nauczyciel był bardzo surowy, za karę dostawaliśmy lanie dyscypliną (biczykiem), albo musieliśmy klęczeć na grochu w kącie. Po lekcji mogliśmy obejrzeć zabawki z minionej epoki, a niektórymi nawet się pobawić. Na zakończenie oglądaliśmy dom biednego mieszkańca Kaszub. Zobaczyliśmy tam warsztaty tkackie, sieci rybackie, warsztat krawiecki, szewski. Zobaczyliśmy jak wyglądało życie, praca i zwyczaje naszych pradziadów.
Tekst: Hanna Zwierzycka
zdjęcia dostępne tutaj >>
Świąteczny grudzień w bibliotece
W grudniu biblioteka przygotowała dla swoich czytelników kilka atrakcji. Oprócz „Konkursu Mikołajkowego”, dzieci z klas 0 – 2 uczestniczyły w „Spotkaniach ze świąteczną bajką”, podczas których słuchano takich opowieści jak „Święta z Mikołajem”, „Opowieść o choince”, „Prezent dla świętego Mikołaja” czy też „Opowieść o worku z prezentami”.
Dzieci nie tylko uważnie słuchały świątecznych historii i odpowiadały na pytania dotyczące ich treści, ale również wykonywały piękne kolorowanki.
Także uczniowie z klas trzecich mieli swoje spotkanie w bibliotece podczas konkursu pod hasłem „Święta Bożego Narodzenia w Bullerbyn”, związanego z książką ”Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. Trzecioklasiści odgadywali zimowe zagadki, odpowiadali na pytania dotyczące życia i twórczości tej szwedzkiej pisarki, rozwiązywali świąteczne krzyżówki itp. W konkursie I miejsce zajęła klasa 3B z wychowawczynią Bogumiłą Deksnait–Naczk, zdobywając 65 punktów, a II miejsce zajęła klasa 3A pod opieką pani Anny Siudy, zdobywając 55 punktów. Podczas tych świątecznych spotkań dzieci opowiadały również o swoich ulubionych potrawach wigilijnych, prezentach oraz śpiewały piękne kolędy w języku polskim i angielskim.
Wszystkie grudniowe spotkania z młodymi czytelnikami kończyły się słodkim upominkiem oraz wzajemnym składaniem świątecznych życzeń.
Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
„Ida święta na Kaszubach”
Tradycyjne, jak co roku w grudniu w Zespole Szkół Nr 2 odbył się konkurs pod hasłem „Idą święta na Kaszubach”. W pierwszej turze brały w nim udział dzieci z zerówek i klas pierwszych, a drugiej uczniowie z klas drugich i trzecich. Pierwszą z konkurencji było zrobienie jak najdłuższego łańcucha na choinkę z wcześniej przygotowanych przez każdą klasę kolorowych paseczków. I miejsce w tej zabawie zdobyła klasa 1b, pod kierunkiem pani Marioli Szreder. Następnym zadaniem było wycinanie bombek z papieru, które po pokolorowaniu należało przykleić do choinki swojej klasy. Tu największą ilość bombek wyprodukowała klasa 1c z wychowawczynią Brygidą Komorkiewicz.
Natomiast w klasach 2 – 3 w pierwszej konkurencji zwyciężyła klasa 3a z panią Anną Siudą, a w drugim zadaniu największą ilością bombek swoją choinkę przystroiła klasa 2c z panią Katarzyną Kończak. Uczniowie z klas 0 – 3 bawili się wyśmienicie wykonując świąteczne ozdoby i dekoracje.
Tegoroczny konkurs uświetnił również występ członków zespołu „Redzanie”, którzy przybyli do naszej szkoły w tradycyjnych strojach kaszubskich. Zapoznali oni uczniów z „Legendą o powstaniu Kaszub”, opowiedzieli o swoich strojach i zwyczajach świątecznych na Kaszubach oraz śpiewali kaszubskie kolędy.
Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Mikołaj w ZS2
Początek grudnia upłynął w Zespole Szkół Nr 2 na obchodach związanych z mikołajkami. W czwartek, 3 grudnia najmłodsi uczniowie z zerówek mieli okazję pobawić się na „Balu Mikołajkowym”, podczas którego dzieci tańczyły, śpiewały oraz spotkały się z Mikołajem , od którego otrzymały prezenty.
Natomiast w poniedziałek, 7 grudnia, dla uczniów klas 4 – 6 panował „Dzień mikołajkowej czapeczki”, który zwalniał z odpytywania na lekcjach osoby posiadające czapeczkę mikołajową. Wszyscy chętni mogli również wziąć udział w „Konkursie Mikołajkowym”, zorganizowanym przez panie bibliotekarki. Aby wziąć w nim udział należało wypożyczyć książkę i odpowiedzieć na jedno z wylosowanych pytań dotyczących postaci Świętego Mikołaja i tradycji mikołajkowych w Polsce i innych krajach europejskich. Za prawidłową odpowiedź zwycięzcy otrzymywali słodką niespodziankę. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem wśród uczniów.
Przygotowane atrakcje mikołajkowe sprawiły wszystkim wiele radości.
Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Święto Pluszowego Misia w bibliotece
W listopadzie w bibliotece Zespołu Szkół Nr 2 trwał „Misiowy miesiąc” zorganizowany przez panią Teresę Dopke, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, przypadającego 25 listopada. Z tej okazji dzieci z klas 0 – 3 uczestniczyły w misiowych zajęciach, podczas których poznawały przygody misia Uszatka, misia Paddingtona oraz Kubusia Puchatka. Na lekcje te uczniowie przynosili swoje ukochane pluszowe misie, o których chętnie opowiadali. Do każdej przeczytanej przygody dzieci wykonywały misiowe rysunki.
Trzecioklasiści uczestniczyli również w „Puchatkowym Turnieju”, podczas którego, podzieleni na drużyny: Puchatka, Prosiaczka, Tygryska, Kłapouchego i Sowy, odpowiadali na pytania związane z książką A.A. Milne „Kubuś Puchatek”; rozwiązywali krzyżówkę oraz uzupełniali „Hymn na cześć Kubusia Puchatka”. W klasie 3A zwyciężyła drużyna Tygrysków, natomiast w 3B wygrała drużyna Kłapouszków. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni drobnymi puchatkowymi nagrodami.
Ponadto dzieci z klas 2 i 3 miały szansę wziąć udział w „Misiowym Konkursie”, w którym musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące np. misia Baloo, Colargola, Uszatka, Puchatka i Paddingtona. Najwięcej prawidłowych odpowiedzi udzieliły Agnieszka Kaczmarek z 2B i Karolina Walczyk z 2A. Laureatki oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali misiowe nagrody rzeczowe.
Misiowy miesiąc, który nie obył się bez słodkości, sprawił wiele radości wszystkim maluchom oraz ich misiom.
Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Andrzejkowe zabawy w ZS2 w Redzie
Końcówka listopada przebiegała w Zespole Szkół Nr 2 pod znakiem obchodów związanych z andrzejkami. Uczniowie z klas 4 – 6 oraz gimnazjum bawili się na andrzejkowych dyskotekach. Ponadto w piątek, 27 listopada, w bibliotece, andrzejkowe wróżby urządziły dziewczęta z kółka recytatorskiego.
Także dzieci przebywające tego dnia w świetlicy próbowały poznać swoją przyszłość za pomocą różnych wróżb, bawiąc się np. w lanie wosku, serca z imionami, czy też ustawiając kolejkę z butów.
O wróżbach i tradycjach andrzejkowych można było również dowiedzieć się z gazetek przygotowanych przez panie z biblioteki i ze świetlicy.
Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Wizyta robocza w ramach projektu Comenius
W dniach 12 – 15 października Szkoła Podstawowa Nr 3 w Redzie gościła dyrektorów i nauczycieli szkoły w Newcastle upon Tyne (Wielka Brytania), przedszkola w Tomelilli (Szwecja) oraz przedszkola w Bacau (Rumunia).
Instytucje partnerskie wspólnie realizują projekt „Gry i zabawy w procesie nauczania. Warsztat pracy nauczyciela.”. Celem wizyty było ustalenie szczegółowego planu pracy na rok 2009/2010, poznanie systemu szkolnictwa w Polsce oraz zapoznanie się z polityką oświatową w regionie.
Spotkanie nauczycieli z innych krajów w ramach programu Comenius było już trzecim takim spotkaniem organizowanym przez SP Nr 3 w Redzie, jednak organizatorom tej wizyty udało się z dużym powodzeniem wprowadzić nowe, ciekawe elementy, aby zaangażować do współpracy większą liczbę nauczycieli, a także uczniów. Oficjalne powitanie gości zostało wzbogacone występami uczniów, którzy grali na instrumentach, śpiewali i tańczyli. Goście uczestniczyli także w lekcjach. Każdy z gości prowadził zajęcia razem z nauczycielem szkoły w Redzie, rozmawiał z uczniami, opowiadał o swojej szkole, miejscowości, kraju. Goście uczyli także uczniów popularnych i lubianych przez dzieci w Szwecji, Anglii i Rumunii piosenek i zabaw w języku angielskim, a także w swoim języku ojczystym. Goście wzięli również udział w obchodach Dnia Edukacji Narodowej.
Nauczyciele i dyrektorzy instytucji partnerskich zwiedzili również nowoczesne, w pełni przygotowane do potrzeb rozwojowych dzieci Przedszkole Nr 1 w Redzie, a także Zespół Szkół Nr 3 im. Martyrologii Piaśnicy w Wejherowie, w którym poznali stosowane tam metody pracy w klasach integracyjnych, a dzięki wizycie w Izbie Pamięci ofiar Piaśnicy zapoznali się z historią regionu. Z zainteresowaniem obejrzeli także zaplecze sportowe szkoły – basen, salę gimnastyczną, boisko.
W czasie pobytu w Polsce goście zwiedzili także Puck, Rozewie oraz Gdańsk. Nawet sztormowa pogoda nie przeszkodziła gościom w zwiedzaniu najciekawszych miejsc naszego regionu. W Gdańsku największym zainteresowaniem gości cieszyło się Europejskie Centrum Solidarności oraz Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew”.
W czasie wizyty ustalono plan dalszej wspólnej pracy, wymieniono się pracami plastycznymi dzieci, materiałami i produktami, które powstały w ramach działań podejmowanych w ramach projektu oraz ustalono szczegóły spotkania kończącego projekt, które odbędzie się w kwietniu, w Bacau, w Rumunii.
Tekst: Grażyna Napieraj, Mirosława Niewiadomska
Zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Uroczystość „Pasowania na ucznia” w ZS2 w Redzie
W piątek, 2 października, na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 2 w Redzie odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” 64 pierwszoklasistów. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, wszystkich zebranych powitał bardzo serdecznie dyrektor szkoły Jan Skrobul.
Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i odbyła się ceremonia pasowania, dokonana przez dyrektora szkoły. Potem nastąpił ciekawy program artystyczny, podczas którego dzieci tańczyły, śpiewały oraz recytowały wiersze. Nowo pasowani uczniowie otrzymali w prezencie piękne zakładki wykonane przez ich koleżanki i kolegów z klas trzecich.
Uroczystość zakończyła się wykonaniem pamiątkowych zdjęć dzieci wraz z wychowawczyniami: Hanną Zwierzycką, Mariolą Szreder i Brygidą Komorkiewicz, oraz poczęstunkiem dla licznie przybyłych rodziców i gości.
Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>
Akcja „Sprzątanie świata” w ZS2 w Redzie
W tym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Redzie po raz kolejny uczestniczyli w akcji „Sprzątanie świata”.
W piątek, 18 września, dzieci i młodzież wraz z nauczycielami wyposażeni w worki i rękawiczki wybrali się na sprzątanie okolic naszej szkoły i miasta. 162 uczniów z podstawówki zebrało 35 worków ze śmieciami, natomiast 168 gimnazjalistów posprzątało nieczystości do 86 worków.
W porównaniu z rokiem ubiegłym zebrano mniejszą liczbę śmieci, co oznacza, że społeczność z naszego regionu coraz bardziej dba o wygląd i czystość swojej okolicy.
Tekst: Teresa Dopke
|
|
Gimnazjum nr 2
Kalendarz
Kącik komputerowy
NEWS:
Terminy zebrań i konsultacji z Rodzicami
więcej >>
O nas
Statystyka strony
Standardy
Strona spełnia dwa ważne standardy:
|
|