Strona początkowa  ::   Dziennik elektroniczny  ::   TKS Reda  ::   Erasmus+  ::   Rose  ::   Europe Go Green  ::   Trzy kolory





Kapitał ludzki

Unia Europejska

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Dyrekcja
•  Zamówienia publiczne
•  Informacje dla rodziców
•  Dożywianie
•  Historia
•  Dokumentacja
•  Innowacje
•  Konkursy
•  Spis podręczników
•  Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Rekrutacja
•  Nasz patron
•  O nas
•  Grono pedagogiczne
•  Projekt unijny
•  Wydarzenia
•  Wycieczki
•  Wydarzenia Comenius
•  Erasmus +
•  Biblioteka
•  Logopeda
•  Galerie zdjęć
•  Klasy
•  Absolwenci
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Comenius 2005-2013
•  Pracowania komputerowa
•  Archiwum
•  PZPOW Wejherowo

Język kaszubski

•  Informacje ogólne
•  Organizacja nauki
•  Wycieczki

Logopeda

•  Zadania Logopedy
•  Rozwój mowy dziecka
•  Wady wymowy
•  Galeria

NEWS:

XV Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy
więcej >>

Polecamy

Nie pal

Bykom Stop

Spamerom mówimy NIE!

Firefox

Thunderbird

Bezpieczne strony

Dziecko w sieci

Sieciaki.pl

Helpline

Fundacja Dzieci Niczyje

Zagłosuj na nas

Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!

www.edukator.org.pl


Archiwum Szkoły Podstawowej nr 3

Archiwum: rok szkolny 2009/2010

Szóstoklasiści żegnają podstawówkę

W czwartek, 24 czerwca, w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbyło się uroczyste pożegnanie klas szóstych. W tym to dniu szóstoklasiści po raz ostatni wystąpili w roli uczniów szkoły podstawowej. Na początku nastąpiło przekazanie sztandaru symboli szkoły piątoklasistom. Następnie pani wicedyrektor, Łucja Sadowska, powitała wszystkich bardzo serdecznie oraz w asyście wychowawczyń: Anny Galiń–Tatary i Anny Mielewczyk–Haustein, wręczyła uczniom świadectwa, dyplomy oraz nagrody książkowe, tym którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Wręczone zostały również listy gratulacyjne rodzicom najzdolniejszych absolwentów.
Po uroczystym przyrzeczeniu i odśpiewaniu hymnu szkolnego nastąpiła część artystyczna, przygotowana przez panią Annę Galiń – Tatarę. Młodzi aktorzy z klas: 6A i 6B zaprezentowali „naukową wersję Kopciuszka”, który dzięki swej nauce i mądrości podbił serce przedstawiciela kuratorium. Humorystyczny i świetnie zagrany spektakl zakończył przygodę szóstoklasistów ze Szkołą Podstawową nr 3 w Redzie.

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke

zdjęcia dostępne tutaj >>

Spotkanie grupy partnerskiej „Comeniusa” w Czechach

W dniach 24 – 28 maja 2010r. w miasteczku Podivin w Republice Czeskiej odbyło się kolejne spotkanie dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół, realizujących projekt „Budujemy międzykulturowe mosty”.
W czasie wizyty nauczyciele wymienili się pracami uczniów związanymi z analizą wybranych legend i baśni wszystkich krajów partnerskich. Zbiór wybranych przez poszczególne szkoły utworów, ilustrowany pracami plastycznymi dzieci, został opracowany przez szkołę partnerską w Holandii. Uczniowie wszystkich szkół szukali elementów powtarzających się w baśniach różnych narodów, elementów różniących, morałów i innych wartości. Wyrażali także opinie na temat wybranych utworów.
Uczestnicy spotkania zwiedzili szkołę Základní Škola Podivín, obserwowali zajęcia w przedszkolu, zapoznali się z systemem edukacji w Czechach. Nauczyciele podsumowali dotychczasowe działania oraz zaplanowali działania na kolejne miesiące. Przekazali również listy uczniom szkół partnerskich.
W spotkaniu wzięli także udział uczniowie z kilku krajów. Głównym celem wyjazdu dzieci było poznanie kultury Czech, otwarcie na Europę, poznanie realiów życia, zainteresowań i aspiracji dzieci i młodzieży z Czech, Włoch, Finlandii i Polski oraz nawiązanie przyjaźni. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Organizatorzy spotkania zorganizowali dla gości wycieczkę krajoznawczą, w czasie której uczniowie i nauczyciele zwiedzili Mikulov, Valtice, piękny neogotycki zamek w mieście Lednice oraz Minaret. Przejażdżka łodzią oraz spacer po pałacowym parku w Lednicy dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Wizyta w Czechach była trzecim spotkaniem grupy partnerskiej. We wrześniu, we Włoszech, dyrektorzy, szkolni koordynatorzy i nauczyciele przystąpią do szczegółowego planowania dalszej współpracy w ramach programu Comenius.

Tekst: Grażyna Napieraj

2009/2010 2009/2010


2009/2010 2009/2010


2009/2010 2009/2010


2009/2010


Biblioteczne „Spotkania z książką”

W tym roku po raz szósty biblioteka kontynuowała akcję pod hasłem „Spotkania z książką”. Dzieci z klas 0 – 2 podczas tych spotkań z panią bibliotekarką, Teresą Dopke , uważnie słuchały ciekawych legend, bajek i baśni, odpowiadały na pytania z nimi związane oraz zdobywały punkty za dobre odpowiedzi. Do każdego utworu uczniowie wykonywali również prace plastyczne. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego nastąpiło podsumowanie akcji, a 49 dzieci z największą liczbą punktów otrzymało dyplomy, tytuł „najlepszego słuchacza” oraz nagrody książkowe.
Tegorocznych „Spotkań z książką” odbyło się 70 i z pewnością będą one miały swoją kontynuację w przyszłym roku szkolnym.

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke

zdjęcia dostępne tutaj >>

„Śpiąca Królewna” w wykonaniu 3b

W środę, 16 czerwca, dzieci z klas młodszych miały okazję obejrzeć na sali gimnastycznej przedstawienie pt. „Śpiąca Królewna”. Zostało ono wystawione przez uczniów z klasy 3B, których przygotowała pani Bogumiła Deksanit–Naczk. Młodzi aktorzy zaprezentowali tę znaną bajkę w pięknych strojach i ze sporym talentem, który został nagrodzony gromkimi brawami zebranej publiczności.

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke

zdjęcia dostępne tutaj >>

Majowe Święto Książki w bibliotece

Już tradycyjnie w maju biblioteka obchodziła „Majowe Dni Książki”. W związku z tym świętem zostały przygotowane okolicznościowe gazetki, pod hasłem „Zalety książki”.
Szczególnie święto to uczcili najmłodsi czytelnicy, którzy uczestniczyli w spotkaniach z panią bibliotekarką, podczas których mieli okazję wysłuchać takich bajek i legend jak: „Kwiat paproci”, „Szklana góra”, „Szewczyk Dratewka”, „Piękna i bestia”, „Czarodziejska książka”.
Natomiast trzecioklasiści wzięli udział w „Majowym Turnieju Książkowym”, podczas którego w grupach wykonywali różne zadania, np. rozwiązywali krzyżówkę z hasłem „Książka”; dopasowywali bohaterów do odpowiednich tytułów książek; wykazywali się znajomością postaci bajkowych itd. W klasie 3a zwyciężyła drużyna w składzie: Anna Skorupska, Julia Koczakowska, Patrycja Plotzke, Weronika Kaczmarska i Marcin Puchalski. Natomiast w klasie 3b I miejsce zdobył zespół w skład, którego weszli: Agnieszka Hełminiak, Grzegorz Lis, Rafał Grzybowski, Szymon Lesner i Sebastian Chmara.
Zwycięzcy „Majowego Turnieju Książkowego” zostali nagrodzeni słodyczami oraz drobnymi nagrodami rzeczowymi.

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke

zdjęcia dostępne tutaj >>

Wielkanoc w bibliotece

Tematyka III Miejskiego Konkursu, przeznaczonego dla uczniów z poziomu IV-VI szkół podstawowych miasta Reda, obejmowała okres pontyfikatu papieża Jana Pawła II. „Pierwszy krok”, inicjujący przygotowania uczniów z naszej szkoły, poczyniła Pani Alina Dampc, przekazując materiały źródłowe dla pozostałych nauczycieli religii i zachęcając ich do działania. Ks. Grzegorz przygotował na tej podstawie materiały dydaktyczne dla zainteresowanych uczniów.
W piątek, 16 kwietnia, spotkaliśmy się na specjalnych zajęciach, podczas których poznawaliśmy ważne wydarzenia z okresu pontyfikatu Jana Pawła II, wspólnie odgrywaliśmy scenki z codziennego życia Papieża. Dalej uczniowie przygotowywali się indywidualnie w domu. Poświęciliśmy również kilkanaście minut czasu na „powtórki” o pontyfikacie JPII na lekcjach religii klas 5-tych.
Czas szybko upływał i nadszedł dzień decydującej próby. Eliminacje szkolne w Szkole Podstawowej nr 3 zgromadziły ostatecznie dziesięcioro najodważniejszych uczestników, z których została wyłoniona reprezentacja w składzie: Ania Klebba (Vb), Aleksandra Cichoń (Vc), Marta Plichta (Vc). Jury eliminacji tworzyli nauczyciele religii: ks Grzegorz Błasiak, p. Alina Dampc oraz p. Ewa Skrzypkowska.Nasze reprezentantki przygotowywały się dalej, spotykając się także po szkole w domu, aby jeszcze lepiej poznać dzieje Papieża-Polaka.
Finał konkursu zaplanowano w środę, 12 maja 2010 r., o godz. 13.00 w Szkole Postawowej nr 6. Pasjonujące zmagania zakończyły się zwycięstwem gospodarzy. Klasyfikacja końcowa ukształtowała się następująco: I miejsce: Szkoła Postawowa nr 6, II miejsce: Szkoła Postawowa nr 2, III miejsce: Szkoła Postawowa nr 3. Uczestnicy spotkali się jeszcze raz – tym razem podczas uroczystej gali 18 maja 2010 r. Nagrody wręczył Burmistrz miasta Reda, p. Krzysztof Krzemiński. Po obejrzeniu spektaklu teatralnego w wykonaniu małych aktorów z „szóstki” zaproszeni goście zasiedli do stołów, aby przekonać się jak pyszne są papieskie kremówki!

Tekst: ks Grzegorz Błasiak

2009/2010 2009/2010


2009/2010 2009/2010



Z wizytą w Rumunii, czyli kolejne spotkanie Comeniusa

W dniach 3 – 8 maja nauczyciele z Zespołu Szkól nr 2 w Redzie: Mirosława Niewiadomska - koordynator projektu, Beata Zawal-Brzezińska, Hanna Zwierzycka oraz Katarzyna Kałuża, gościli w przedszkolu w Bacau w Rumunii wraz z dyrektorami i nauczycielami ze szkoły w Newcastle upon Tyne (Wielka Brytania) i przedszkola w Tomelilli (Szwecja).
Instytucje partnerskie wspólnie realizują projekt „Gry i zabawy w procesie nauczania. Warsztat pracy nauczyciela.” Celem wizyty było poznanie systemu szkolnictwa w Rumunii, zapoznanie się z polityką oświatową w regionie oraz zakończenie i podsumowanie trwającego dwa lata projektu.
Podczas pobytu w Bacau zostaliśmy przywitani przez dzieci przedszkola „Pinokio” chlebem i solą. Obejrzeliśmy występy dzieci, które w tradycyjnych strojach rumuńskich tańczyły i śpiewały. Wzięliśmy udział we wspólnych zabawach, co było jednym z elementów realizowanego projektu. Mieliśmy też okazję zapoznać się z pracą szkoły średniej- GRADINITA CU PP oraz Uniwersytetu w Bacau. Tam zobaczyliśmy nowoczesną bibliotekę wraz z czytelnią wyposażoną w sprzęt komputerowy oraz sale wykładowe. W sali konferencyjnej Uniwersytetu odbyło się spotkanie uczestników projektu z przedstawicielami władz oświatowych Bacau oraz Agencji Narodowej – Comenius. Przedstawiono na nim system oświaty Rumunii oraz założenia polityki oświatowej Rumunii. Gabriel Tudor, koordynator rumuńskiego projektu, podsumował realizację celów i założeń projektu. Zapoznał z produktami końcowymi oraz przedstawił wyniki ewaluacji.
Gościliśmy również w szkole podstawowej- SCOLA CU CLASE I-VIII ”Mihai Dragon”, w której równie przywitano nas „chlebem i solą”. Wysłuchaliśmy pieśni rumuńskich, zobaczyliśmy tradycyjny taniec, którego mieliśmy się okazję nauczyć.
Z zainteresowaniem obejrzeliśmy zaplecze sportowe Bacau – basen, budynek lekkiej atletyki, budynek gimnastyczek oraz boiska.
W czasie wizyty wymieniono się pracami plastycznymi dzieci, listami, materiałami i produktami, które powstały w ramach działań podejmowanych w ramach projektu oraz podsumowano projekt. Na realizację tego projektu, który jest jednym z dwóch realizowanych obecnie, nasza szkoła otrzymała grant w wysokości 16 tys. Euro. Ze środków pozyskanych z funduszy unijnych zakupiliśmy tablice interaktywne, które wzbogacają warsztat pracy nauczycieli oraz aktywizują uczniów.

Tekst: Hanna Zwierzycka

zdjęcia dostępne tutaj >>

Turniej Wiedzy Pożarniczej

Dnia 30 marca 2010 w świetlicy OSP Reda odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Była to już XXXIII edycja konkursu, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, historii straży pożarnych, taktyki oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Drużyna, składająca się z trzech reprezentantów szkoły, zajęła I miejsce i zdobyła puchar ufundowany przez prezesa ZM ZOSP RP Reda-Rumia, a w klasyfikacji indywidualnej uczniowie SP Nr 3 zajęli trzy pierwsze miejsca:

I miejsceKrystian Horbik - uczeń kl. Va
II miejsceAleksandra Cichoń - uczennica kl.Vc
III miejsce Jakub Grubba - uczeń kl.Va

Zdobywca I miejsca weźmie udział w eliminacjach powiatowych w Wejherowie.

Uczestnicy i opiekunowie wzięli udział w krótkim programie szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej, który poprowadzili strażacy ratownicy redzkiej OSP.

Turniej przyczynił się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat ochrony przeciwpożarowej oraz zasad postępowania na wypadek powstania pożaru i innych zagrożeń.



Tekst: Grażyna Napieraj

zdjęcia dostępne tutaj >>

Spotkanie grupy partnerskiej w Finlandii

W roku szkolnym 2009/2010 Szkoła Podstawowa Nr 3 w Redzie realizuje kolejny projekt Comeniusa w ramach Programu “Uczenie się przez całe życie”. W dniach 21 - 25 marca 2010r. odbyło się w Kuusamo, w Finlandii, spotkanie dyrektorów i nauczycieli szkół, które wspólnie realizują projekt „Budujemy międzykulturowe mosty”. Głównym celem spotkania była prezentacja dotychczasowych działań, związanych z poznawaniem legend i baśni swojego kraju. Nauczyciele wymienili się płytami CD oraz DVD z nagranymi przedstawieniami dzieci, prezentacjami legend i baśni, a także pracami plastycznymi dzieci. Uczniowie szkoły fińskiej zaprosili gości na przedstawienie teatralne o elfach. Nauczyciele przekazali listy dla uczniów szkół partnerskich. W czasie spotkania rozstrzygnięty został konkurs na logo projektu. Zwycięzcą została szkoła z Irlandii Północnej. Uczestnicy spotkania ustalili także plan pracy na kolejne trzy miesiące.
Spotkanie w Kuusamo było także okazją do poznania systemu edukacji w Finlandii oraz do znalezienia odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytanie – dlaczego Finowie są najlepsi w świecie w matematyce, czytaniu ze zrozumieniem, naukach ścisłych i zastosowaniu wiedzy w praktyce. Uczestnicy wizyty odwiedzili szkoły w Kuusamo – szkołę partnerską Nilon Koulu (szkoła podstawowa oraz gimnazjum), a także bardzo nowoczesną szkołę średnią Kuusamon Lukio. Obserwacje lekcji oraz rozmowy z nauczycielami i uczniami utwierdziły nas w przekonaniu, że wiele szkół na świecie może brać przykład ze szkolnictwa fińskiego.
Organizatorzy spotkania zorganizowali także dla gości wizytę na farmie reniferów oraz zwiedzanie centrum sportów zimowych Kuusamo – Ruka, gdzie zorganizowali zawody w curlingu, a także pięciokilometrowy spacer na rakietach śnieżnych.
Kolejna wizyta jest planowana w Czechach, w miejscowości Podivin, gdzie zostaną przedstawione sprawozdania z działań podjętych w szkołach.

Tekst: Grażyna Napieraj

zdjęcia dostępne tutaj >>

Wielkanoc w bibliotece

Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy uczniowie mogli wziąć udział w bibliotecznym konkursie pod hasłem „Zwyczaje wielkanocne”.
Aby wziąć w nim udział należało pisemnie odpowiedzieć na 10 pytań z wiązanych ze zwyczajami wielkanocnymi w Polsce. Niezbędnych informacji można było zasięgnąć z przygotowanej gazetki poświęconej tematyce świątecznej. W konkursie wzięło udział 29 uczestników, wśród których największą ilość punktów zdobyły: Adriana Bieschke z 4a, Dominika Gruba z 4a, Aleksandra Janczewska z 5a oraz Aleksandra Stenka z 6a.
Ogłoszenie wyników oraz wręczenie słodkich upominków wszystkim uczestnikom konkursu nastąpiło w środę, 31 marca,podczas apelu. Serdecznie gratulujemy!

Tekst: Teresa Dopke

2009/2010 2009/2010


2009/2010 2009/2010


2009/2010 2009/2010



Przedstawienie klas IV: "Księżniczka na ziarnku grochu"

Dnia 11 marca 2010 roku odbyło się w naszej szkole przedstawienie „Księżniczka na ziarnku grochu”, którego wykonawcami byli uczniowie klasy IV b, pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, Justyny Zabrodzkiej.
Na spektakl przybyła liczna publiczność: rodzice, rodzeństwo oraz dziadkowie młodych aktorów. Inscenizacja tej baśni była zwieńczeniem cyklu lekcji poświeconych baśniom oraz zrealizowana w ramach projektu Comenius.
Przedstawienie zostało przyjęte entuzjastycznie i nagrodzone gromkimi brawami. Po inscenizacji zaproszeni goście zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez dzieci.

Tekst: Mirosława Niewiadomska

zdjęcia dostępne tutaj >>

Obchody Dnia Żeromskiego w redzkiej „Trójce”

W marcu Szkoła Podstawowa Nr 3 w Redzie obchodziła święto Patrona Szkoły – Stefana Żeromskiego. Z tej okazji uczniowie z klas 4 – 6 oglądali film poświęcony temu pisarzowi oraz zasięgali informacji z gazetek i tablic prezentujących jego sylwetkę. Każda klasa wykonywała również pracę dotyczącą życia i twórczości Żeromskiego, a uczniowie z klas 6 pisali wiersze jemu poświęcone. Najlepiej zaprezentowały się klasy: 4b, 5b i 6a. Wszyscy uczniowie pisali także test sprawdzający ich wiedzę o patronie szkoły. Największą ilość punktów zdobyła w tej kategorii klasa 5a.
Dyplomami oraz książkami nagrodzono 7 osób, które najlepiej wypadły w tym sprawdzianie: Aleksandrę Janczewską 5a, Katarzynę Kabatę 6a, Agnieszkę Lademann 4a, Zuzannę Błaszczyk 5a, Adrianę Bieschke 4a, Malwinę Kokosińską 6a, Wojciecha Skierkę 4a.
W końcowej punktacji w ogólnoszkolnym konkursie poświęconym Stefanowi Żeromskiemu, komisja w składzie: Teresa Dopke, Łucja Sadowska i Mirosława Wróblewska, przyznała: I nagrodę klasie 5a. II miejsce zajęła klasa 6a, a na III miejscu znalazły się klasy 4a i 4b.
Tegoroczne święto Patrona Szkoły zakończyło się w piątek, 19 marca, apelem, podczas którego nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród. Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke

zdjęcia dostępne tutaj >>

Recytacje uczniów z klas 4 – 6

W środę, 10 marca, w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski, w którym wzięło udział 14 uczestników z klas 4 – 6.
Młodzi recytatorzy prezentowali wiersze Kofty, Kerna, Zielińskiej oraz innych polskich poetów.
Komisja w składzie: Anna Galiń–Tatara, Mirosława Niewiadomska i Mirosława Wróblewska, przyznały I miejsce Katarzynie Kabata z 6a, II miejsce Joannie Janiak z 6b oraz Gracjanie Kunikowskiej z 4c. III miejsce zajęła Agnieszka Modzelewska z 6a, a wyróżnienie otrzymała Alicja Peplińska z 4c.
Wszystkim recytatorom gratulujemy, a laureatkom pierwszego i drugiego miejsca życzymy powodzenia podczas Miejskiego Konkursu Recytatorskiego. Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Nowi czytelnicy w szkolnej bibliotece.

W lutym i w marcu w bibliotece Zespołu Szkół Nr 2 w Redzie odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika” 65 pierwszoklasistów z klas: IA, IB i IC. Dzieci podczas tego spotkania mówiły o swoich ulubionych książkach, biblioteczkach domowych i szanowaniu książek. Uczniowie zapoznali się również z regulaminem biblioteki i podstawowymi pojęciami związanymi z jej działalnością. Potem odbyło się uroczyste ślubowanie, w którym dzieci przyrzekały być dobrymi czytelnikami, szanować książki i przestrzegać zasad korzystania z biblioteki szkolnej. Po złożeniu przysięgi nowi czytelnicy podpisywali swoje karty czytelnicze i ozdabiali kieszonki. Pierwszaki wzięły także udział w inscenizacji scenki „Po raz pierwszy wypożyczam książkę z biblioteki szkolnej”.
Na zakończenie uroczystości nowo pasowani czytelnicy otrzymali zakładki, dyplomy i książeczki.
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Szkolny Konkurs Recytatorski w klasach młodszych

W wtorek, 2 marca, w szkolnej bibliotece odbył się konkurs recytatorski, w którym wzięło udział piętnaścioro dzieci z klas 1 - 3. Uczniowie recytowali wiersze Tuwima, Brzechwy, Konopnickiej, Strzałkowskiej, Śliwiaka i innych poetów. Komisja w składzie: Hanna Zwierzycka, Katarzyna Kończak i Teresa Dopke, przyznały:
I miejsce: Julii Sarbak z 3A.
II miejsce: Oliwia Skoczka z 3B i Rafał Wasiuta z 1A,
III miejsce: Paulina Cimochowska z 2B i Agnieszka Kaczmarek z 2B.
Za recytację wyróżniono również: Brygidę Bojka z 1C, Kamilę Kisielewską z 3B, Izabelę Zabiegała z 2C oraz Weronikę Rosengart z 1A. Laureaci I i II miejsc będą reprezentowali naszą szkołę podczas miejskiego etapu konkursu recytatorskiego. Dyplomy otrzymali wszyscy laureaci i uczestnicy konkursu, którym serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Święto Babci i Dziadka

W styczniu dzieci z zerówek przygotowały dla swoich babć i dziadków uroczystość z okazji ich święta. Dzieci recytowały wierszyki okolicznościowe, śpiewały piosenki na tę okazję a także zaprezentowały się w tańcu śląskim "Koziorajka", który poznały na zajęciach rytmiki. Zerówkowicze wręczyli również swoim dziadkom i babciom wcześniej przygotowane laurki.
Przybyli goście nagrodzili występy dzieci gromkimi brawami.
W organizację uroczystości aktywnie włączyli się rodzice, którzy przygotowali poczęstunek. Cała uroczystość przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze.

Tekst: Klaudia Osowicka

V Megaolimpiada Wiedzy w Gdańsku

W dniach 12-13 stycznia 2010r. w Gdańsku odbywała się V Megaolimpiada Wiedzy pod patronatem Pomorskiego Kuratorium Oświaty i „Gazety Wyborczej”.
Z naszej szkoły w konkursie brali udział uczniowie z klas drugich i trzecich. W teście z języka angielskiego wystartowali:. Laura Elwart – II a, Filip Dzienisz – II b, Bartek Nowak – III a, Maciej Dopke – III b. Natomiast z działu matematyczno – przyrodniczego wiedzą wykazywali się: Maksymilian Aszyk – II c oraz Arkadiusz Szamocki – II c. Oprócz udziału w konkursie uczniowie Ci mieli możliwość podziwiania zabytków Gdańska w zimowej szacie. Do konkursu przygotowały dzieci: Katarzyna Kałuża i Katarzyna Kończak.

Tekst: Katarzyna Kończak

Klasa 1b Klasa 1b


Klasa 1b


Góra grosza

Zakończyliśmy zbiórkę monet w roku 2009. Udało nam się przekazać na potrzeby dzieci 272 zł i 77 gr.
W akcję zaangażowani byli wszyscy uczniowie z naszej szkoły, szczególnie jednak: Patrycja Pawlik, Paulina Paczoska, Zuzia Dzienisz, Magda Cimochowska i Patrycja Pranczka. Dziewczyny chodziły z puszką po szkole i zachęcały do wrzucania „grosików”.
Zebraną górę groszy policzył uczeń klasy 6b Artur Szreder. Zebraliśmy następujące monety:
5 zł – 1 szt.,
2 zł – 13 szt.,
1 zł – 30 szt.,
50 gr. – 78 szt.,
20 gr. – 191 szt.,
10 gr. – 257 szt.,
5 gr. – 1087 szt.,
2 gr. – 1394 szt.
1 gr. – 2628 szt.
Ofiarowane przez Was pieniądze pomogą dzieciom z Rodzinnych Domów Dziecka. Jeden z takich domów znajduje się na terenie naszego osiedla.
Dziękujemy i zachęcamy do odkładania grosików na przyszłą akcję.

Tekst: Mariola Szreder

Comenius

Boże Narodzenie w krajach Unii Europejskiej

W wielu krajach święta Bożego Narodzenia są jednym z ważniejszych wydarzeń roku - czasem niepowtarzalnym, pełnym radości i miłości, okazją do spotkań rodzinnych oraz spotkań w gronie przyjaciół. Każdy kraj pielęgnuje swoje świąteczne obyczaje. Niektóre tradycje bożonarodzeniowe różnią się bardzo od tych, które znamy i pielęgnujemy w naszym kraju. Dlatego też postanowiliśmy poznać ciekawe obyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia w wybranych państwach UE.
W listopadzie każda klasa wylosowała jeden kraj, w którym znajduje się szkoła współpracująca z nami w ramach projektu Comenius. Uczniowie nie tylko rozpoczęli poszukiwania informacji na temat tradycji bożonarodzeniowych. Dużym wyzwaniem dla wszystkich było także przygotowanie prezentacji zgromadzonych wiadomości.

Comenius Comenius


Dnia 21 grudnia 2009 roku zaprosiliśmy nauczycieli i uczniów klas IV – VI w bożonarodzeniową podróż po krajach partnerskich programu Comenius. Podróż naszą rozpoczęliśmy od Irlandii Północnej. Dyrektor Szkoły Jan Skrobul wprowadził wszystkich w ‘europejski’ nastrój przedstawiając uczniom i nauczycielom informację ze spotkania grupy partnerskiej w Londonderry. Następnie p. Grażyna Napieraj opowiedziała o przebiegu wizyty i przedstawiła prezentację najważniejszych i najciekawszych miejsc, które w Irlandii odwiedził dyrektor szkoły oraz nauczyciele.

Comenius Comenius


Po tej części wstępnej uczniowie rozpoczęli prezentacje tradycji bożonarodzeniowych w poszczególnych krajach. Wszystkie klasy wybrały najciekawsze informacje dotyczące obrzędów. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o tym, jak w Finlandii ważna jest w Wigilię oczyszczająca duszę i ciało wizyta w saunie, w Holandii Święty Mikołaj przypływa łodzią, a we Włoszech Befana daje niegrzecznym dzieciom węgielki. Na świątecznym stole w Szwecji nie może zabraknąć pierników domowego wypieku, w Rumunii – prosiaka, a w Republice Czeskiej karpia podawanego z sałatką ziemniaczaną. Starym obyczajem w Irlandii jest organizowanie szopki budowanej z czarnego torfu.

Comenius Comenius


Największe zainteresowanie publiczności wzbudzili kolędnicy, którzy we wspaniałych strojach i ze specjalnie przygotowanymi rekwizytami przedstawili obrzędy świąteczne w Polsce oraz prezentacja prawdziwych „niespodzianek wybuchowych” (crackers), które są nieodłącznie związane ze świętami w Wielkiej Brytanii. Dużymi brawami publiczność nagrodziła także występ taneczny uczniów w strojach tureckich. Przedstawienie tradycji świątecznych w Turcji było dla uczniów dużym wyzwaniem.
Przygotowanie i prezentacje tradycji bożonarodzeniowych w Europie nie tylko wzbogaciły wiedzę uczniów i nauczycieli o kulturze innych krajów, ale także zwiększyły umiejętności uczniów w zakresie pracy zespołowej oraz w zakresie wykorzystania TIK. Uczniowie wykazali się bardzo dużą pomysłowością i solidnością, a i wielu rodziców zaangażowało się w przygotowania do tego ‘happeningu’. Ponieważ wszystkim podobała się bożonarodzeniowa podróż po krajach partnerskich programu Comenius, już myślimy o następnym ‘europejskim happeningu’…

Tekst: Grażyna Napieraj



Comenius Comenius


Comenius Comenius


Bal karnawałowy dla klas 2 - 3

W piątek, 8stycznia uczniowie z klas 2 i 3 przybyli do szkoły w przeróżnych strojach po to, by bawić się na balu karnawałowym. Wśród przybyłych nie zabrakło wróżek, czarownic, księżniczek, rycerzy, piratów, muszkieterów, itp. Dzieci bawiły się wraz ze swoimi wychowawczyniami i brały udział w różnych konkurencjach tanecznych, przygotowanych przez panią Gabrielę Krzemińską. I miejsce zajęła klasa 2c, II miejsceklasa 3B, a na 3 miejscu znalazła się klasa 2a. Podczas balu oceniano nie tylko zabawę, ale i przepiękne stroje, wśród których nagrodzono: Nikolę Bojanowską z 2c, Klaudię Murszewską z 2a, Weronikę Bańdo z 3b, Martynkę Formela z 2a i Macieja Buję z 3b. Wyróżniono również przebrania: Marka Domasiewicza z 2c, Macieja Staniszewskiego z 3a i Natalii Bil z 3a.
Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody. Po szalonej zabawie wszyscy udali się do swoich sal na słodki poczęstunek.

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Spotkanie grupy partnerskiej w Irlandii Północnej

Szkoła Podstawowa Nr 3 w Redzie rozpoczęła realizację kolejnego projektu Comenius pt. „Budujemy międzykulturowe mosty”, w którym uczestniczą nauczyciele i uczniowie z Irlandii Północnej, Holandii, Anglii, Czech, Turcji, Włoch, Finlandii.
Pierwsza wizyta partnerska odbyła się w grudniu w Londonderry w Irlandii Północnej. W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor szkoły Jan Skrobul, koordynator Grażyna Napieraj oraz nauczycielki języka polskiego: Mirosława Niewiadomska i Justyna Zabrodzka. Celem spotkania było ustalenie szczegółowego planu pracy na najbliższy kwartał. Poszczególne kraje zaprezentowały tradycyjne piosenki, a także filmy i prezentacje multimedialne dotyczące regionu, miasta i szkoły. Poznaliśmy system edukacji Irlandii Północnej przedstawiony przez dyrektora Holy Family Primary and Nursery School w Derry. Mieliśmy również okazję poznać ludową muzykę oraz nauczyć się tradycyjnego tańca irlandzkiego.
Ciekawym doświadczeniem była dla nas wizytacja lekcji w szkole gospodarzy – mówi koordynator projektu Grażyna Napieraj. Porównywaliśmy metody i programy nauczania oraz sposób finansowania szkolnictwa.
Praca w projekcie przynosi wiele korzyści uczniom, nauczycielom oraz szkole. Uczniowie wymieniają listy i emaile z dziećmi z krajów partnerskich, nawiązują przyjaźnie oraz przełamują bariery językowe. Przed wizytą w Irlandii uczniowie nakręcili film promujący nasze miasto i ukazujący walory naszego regionu. Nauczyciele zdobywają nowe doświadczenia oraz wymieniają się przykładami dobrych praktyk. Realizują w ramach projektu ścieżki międzyprzedmiotowe oraz współpracują z różnymi organizacjami pozarządowymi, m.in. Towarzystwem Kulturalno – Sportowym przy ZS Nr 2 w Redzie.
Kolejna wizyta planowana jest w marcu w Kuusamo (Finlandia), gdzie zostaną zaprezentowane legendy z poszczególnych krajów partnerskich, prace plastyczne dzieci oraz sprawozdania z działań podjętych w szkołach.

Tekst: Justyna Zabrodzka



Comenius Comenius


Comenius Comenius


Lekcja muzealna dla pierwszaków

W piątek, 18 grudnia 2009r. klasy Ia i Ib wraz wychowawczyniami: Hanną Zwierzycką i Mariolą Szreder pojechały do muzeum w Pucku.
Tam przywitał nas kustosz, który poprowadził lekcje o zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych na Kaszubach. Lekcja odbyła się w bardzo starej sali lekcyjnej, w jakiej uczyli się nasi pradziadowie. Ławki miały dziurkę na kałamarz i pochylone blaty. Pan nauczyciel był bardzo surowy, za karę dostawaliśmy lanie dyscypliną (biczykiem), albo musieliśmy klęczeć na grochu w kącie. Po lekcji mogliśmy obejrzeć zabawki z minionej epoki, a niektórymi nawet się pobawić. Na zakończenie oglądaliśmy dom biednego mieszkańca Kaszub. Zobaczyliśmy tam warsztaty tkackie, sieci rybackie, warsztat krawiecki, szewski. Zobaczyliśmy jak wyglądało życie, praca i zwyczaje naszych pradziadów.

Tekst: Hanna Zwierzycka
zdjęcia dostępne tutaj >>

Świąteczny grudzień w bibliotece

W grudniu biblioteka przygotowała dla swoich czytelników kilka atrakcji. Oprócz „Konkursu Mikołajkowego”, dzieci z klas 0 – 2 uczestniczyły w „Spotkaniach ze świąteczną bajką”, podczas których słuchano takich opowieści jak „Święta z Mikołajem”, „Opowieść o choince”, „Prezent dla świętego Mikołaja” czy też „Opowieść o worku z prezentami”.
Dzieci nie tylko uważnie słuchały świątecznych historii i odpowiadały na pytania dotyczące ich treści, ale również wykonywały piękne kolorowanki.
Także uczniowie z klas trzecich mieli swoje spotkanie w bibliotece podczas konkursu pod hasłem „Święta Bożego Narodzenia w Bullerbyn”, związanego z książką ”Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. Trzecioklasiści odgadywali zimowe zagadki, odpowiadali na pytania dotyczące życia i twórczości tej szwedzkiej pisarki, rozwiązywali świąteczne krzyżówki itp. W konkursie I miejsce zajęła klasa 3B z wychowawczynią Bogumiłą Deksnait–Naczk, zdobywając 65 punktów, a II miejsce zajęła klasa 3A pod opieką pani Anny Siudy, zdobywając 55 punktów. Podczas tych świątecznych spotkań dzieci opowiadały również o swoich ulubionych potrawach wigilijnych, prezentach oraz śpiewały piękne kolędy w języku polskim i angielskim.
Wszystkie grudniowe spotkania z młodymi czytelnikami kończyły się słodkim upominkiem oraz wzajemnym składaniem świątecznych życzeń.

Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

„Ida święta na Kaszubach”

Tradycyjne, jak co roku w grudniu w Zespole Szkół Nr 2 odbył się konkurs pod hasłem „Idą święta na Kaszubach”. W pierwszej turze brały w nim udział dzieci z zerówek i klas pierwszych, a drugiej uczniowie z klas drugich i trzecich. Pierwszą z konkurencji było zrobienie jak najdłuższego łańcucha na choinkę z wcześniej przygotowanych przez każdą klasę kolorowych paseczków. I miejsce w tej zabawie zdobyła klasa 1b, pod kierunkiem pani Marioli Szreder. Następnym zadaniem było wycinanie bombek z papieru, które po pokolorowaniu należało przykleić do choinki swojej klasy. Tu największą ilość bombek wyprodukowała klasa 1c z wychowawczynią Brygidą Komorkiewicz.
Natomiast w klasach 2 – 3 w pierwszej konkurencji zwyciężyła klasa 3a z panią Anną Siudą, a w drugim zadaniu największą ilością bombek swoją choinkę przystroiła klasa 2c z panią Katarzyną Kończak. Uczniowie z klas 0 – 3 bawili się wyśmienicie wykonując świąteczne ozdoby i dekoracje.
Tegoroczny konkurs uświetnił również występ członków zespołu „Redzanie”, którzy przybyli do naszej szkoły w tradycyjnych strojach kaszubskich. Zapoznali oni uczniów z „Legendą o powstaniu Kaszub”, opowiedzieli o swoich strojach i zwyczajach świątecznych na Kaszubach oraz śpiewali kaszubskie kolędy.

Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Mikołaj w ZS2

Początek grudnia upłynął w Zespole Szkół Nr 2 na obchodach związanych z mikołajkami. W czwartek, 3 grudnia najmłodsi uczniowie z zerówek mieli okazję pobawić się na „Balu Mikołajkowym”, podczas którego dzieci tańczyły, śpiewały oraz spotkały się z Mikołajem , od którego otrzymały prezenty.
Natomiast w poniedziałek, 7 grudnia, dla uczniów klas 4 – 6 panował „Dzień mikołajkowej czapeczki”, który zwalniał z odpytywania na lekcjach osoby posiadające czapeczkę mikołajową. Wszyscy chętni mogli również wziąć udział w „Konkursie Mikołajkowym”, zorganizowanym przez panie bibliotekarki. Aby wziąć w nim udział należało wypożyczyć książkę i odpowiedzieć na jedno z wylosowanych pytań dotyczących postaci Świętego Mikołaja i tradycji mikołajkowych w Polsce i innych krajach europejskich. Za prawidłową odpowiedź zwycięzcy otrzymywali słodką niespodziankę. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem wśród uczniów.
Przygotowane atrakcje mikołajkowe sprawiły wszystkim wiele radości.

Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Święto Pluszowego Misia w bibliotece

W listopadzie w bibliotece Zespołu Szkół Nr 2 trwał „Misiowy miesiąc” zorganizowany przez panią Teresę Dopke, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, przypadającego 25 listopada. Z tej okazji dzieci z klas 0 – 3 uczestniczyły w misiowych zajęciach, podczas których poznawały przygody misia Uszatka, misia Paddingtona oraz Kubusia Puchatka. Na lekcje te uczniowie przynosili swoje ukochane pluszowe misie, o których chętnie opowiadali. Do każdej przeczytanej przygody dzieci wykonywały misiowe rysunki. Trzecioklasiści uczestniczyli również w „Puchatkowym Turnieju”, podczas którego, podzieleni na drużyny: Puchatka, Prosiaczka, Tygryska, Kłapouchego i Sowy, odpowiadali na pytania związane z książką A.A. Milne „Kubuś Puchatek”; rozwiązywali krzyżówkę oraz uzupełniali „Hymn na cześć Kubusia Puchatka”. W klasie 3A zwyciężyła drużyna Tygrysków, natomiast w 3B wygrała drużyna Kłapouszków. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni drobnymi puchatkowymi nagrodami.
Ponadto dzieci z klas 2 i 3 miały szansę wziąć udział w „Misiowym Konkursie”, w którym musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące np. misia Baloo, Colargola, Uszatka, Puchatka i Paddingtona. Najwięcej prawidłowych odpowiedzi udzieliły Agnieszka Kaczmarek z 2B i Karolina Walczyk z 2A. Laureatki oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali misiowe nagrody rzeczowe.
Misiowy miesiąc, który nie obył się bez słodkości, sprawił wiele radości wszystkim maluchom oraz ich misiom.

Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Andrzejkowe zabawy w ZS2 w Redzie

Końcówka listopada przebiegała w Zespole Szkół Nr 2 pod znakiem obchodów związanych z andrzejkami. Uczniowie z klas 4 – 6 oraz gimnazjum bawili się na andrzejkowych dyskotekach. Ponadto w piątek, 27 listopada, w bibliotece, andrzejkowe wróżby urządziły dziewczęta z kółka recytatorskiego.
Także dzieci przebywające tego dnia w świetlicy próbowały poznać swoją przyszłość za pomocą różnych wróżb, bawiąc się np. w lanie wosku, serca z imionami, czy też ustawiając kolejkę z butów.
O wróżbach i tradycjach andrzejkowych można było również dowiedzieć się z gazetek przygotowanych przez panie z biblioteki i ze świetlicy.

Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Wizyta robocza w ramach projektu Comenius

W dniach 12 – 15 października Szkoła Podstawowa Nr 3 w Redzie gościła dyrektorów i nauczycieli szkoły w Newcastle upon Tyne (Wielka Brytania), przedszkola w Tomelilli (Szwecja) oraz przedszkola w Bacau (Rumunia). Instytucje partnerskie wspólnie realizują projekt „Gry i zabawy w procesie nauczania. Warsztat pracy nauczyciela.”. Celem wizyty było ustalenie szczegółowego planu pracy na rok 2009/2010, poznanie systemu szkolnictwa w Polsce oraz zapoznanie się z polityką oświatową w regionie.
Spotkanie nauczycieli z innych krajów w ramach programu Comenius było już trzecim takim spotkaniem organizowanym przez SP Nr 3 w Redzie, jednak organizatorom tej wizyty udało się z dużym powodzeniem wprowadzić nowe, ciekawe elementy, aby zaangażować do współpracy większą liczbę nauczycieli, a także uczniów. Oficjalne powitanie gości zostało wzbogacone występami uczniów, którzy grali na instrumentach, śpiewali i tańczyli. Goście uczestniczyli także w lekcjach. Każdy z gości prowadził zajęcia razem z nauczycielem szkoły w Redzie, rozmawiał z uczniami, opowiadał o swojej szkole, miejscowości, kraju. Goście uczyli także uczniów popularnych i lubianych przez dzieci w Szwecji, Anglii i Rumunii piosenek i zabaw w języku angielskim, a także w swoim języku ojczystym. Goście wzięli również udział w obchodach Dnia Edukacji Narodowej.
Nauczyciele i dyrektorzy instytucji partnerskich zwiedzili również nowoczesne, w pełni przygotowane do potrzeb rozwojowych dzieci Przedszkole Nr 1 w Redzie, a także Zespół Szkół Nr 3 im. Martyrologii Piaśnicy w Wejherowie, w którym poznali stosowane tam metody pracy w klasach integracyjnych, a dzięki wizycie w Izbie Pamięci ofiar Piaśnicy zapoznali się z historią regionu. Z zainteresowaniem obejrzeli także zaplecze sportowe szkoły – basen, salę gimnastyczną, boisko.
W czasie pobytu w Polsce goście zwiedzili także Puck, Rozewie oraz Gdańsk. Nawet sztormowa pogoda nie przeszkodziła gościom w zwiedzaniu najciekawszych miejsc naszego regionu. W Gdańsku największym zainteresowaniem gości cieszyło się Europejskie Centrum Solidarności oraz Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew”.
W czasie wizyty ustalono plan dalszej wspólnej pracy, wymieniono się pracami plastycznymi dzieci, materiałami i produktami, które powstały w ramach działań podejmowanych w ramach projektu oraz ustalono szczegóły spotkania kończącego projekt, które odbędzie się w kwietniu, w Bacau, w Rumunii.

Tekst: Grażyna Napieraj, Mirosława Niewiadomska
Zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>



Comenius Comenius


Comenius Comenius


Comenius Comenius


Comenius Comenius


Comenius Comenius


Comenius Comenius



Uroczystość „Pasowania na ucznia” w ZS2 w Redzie

W piątek, 2 października, na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 2 w Redzie odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” 64 pierwszoklasistów. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, wszystkich zebranych powitał bardzo serdecznie dyrektor szkoły Jan Skrobul.
Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i odbyła się ceremonia pasowania, dokonana przez dyrektora szkoły. Potem nastąpił ciekawy program artystyczny, podczas którego dzieci tańczyły, śpiewały oraz recytowały wiersze. Nowo pasowani uczniowie otrzymali w prezencie piękne zakładki wykonane przez ich koleżanki i kolegów z klas trzecich.
Uroczystość zakończyła się wykonaniem pamiątkowych zdjęć dzieci wraz z wychowawczyniami: Hanną Zwierzycką, Mariolą Szreder i Brygidą Komorkiewicz, oraz poczęstunkiem dla licznie przybyłych rodziców i gości.

Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Akcja „Sprzątanie świata” w ZS2 w Redzie

W tym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Redzie po raz kolejny uczestniczyli w akcji „Sprzątanie świata”.
W piątek, 18 września, dzieci i młodzież wraz z nauczycielami wyposażeni w worki i rękawiczki wybrali się na sprzątanie okolic naszej szkoły i miasta. 162 uczniów z podstawówki zebrało 35 worków ze śmieciami, natomiast 168 gimnazjalistów posprzątało nieczystości do 86 worków.
W porównaniu z rokiem ubiegłym zebrano mniejszą liczbę śmieci, co oznacza, że społeczność z naszego regionu coraz bardziej dba o wygląd i czystość swojej okolicy.

Tekst: Teresa Dopke



Sprzątanie świata Sprzątanie świata


Sprzątanie świata Sprzątanie świata





Gimnazjum nr 2

•  Rekrutacja
•  Grono pedagogiczne
•  Aktualności
•  Patron szkoły
•  Hymn szkoły
•  Nadanie imienia
•  Comenius w G2
•  Projekty
•  Wymiana językowa
•  Rose
•  Klasy
•  Osiągnięcia
•  Egzamin gimnazjalny
•  Doradztwo zawodowe
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Galeria zdjęć
•  Gazetka szkolna
•  Samorząd szkolny
•  Ciekawe linki
•  Archiwum
•  Publikacje nauczycieli

Kalendarz

Kącik komputerowy

•  Przeglądarki internetowe
•  Bezpieczeństwo komputera
•  Bezpieczeństwo w necie
•  Systemy operacyjne

NEWS:

Terminy zebrań i konsultacji z Rodzicami
więcej >>

O nas

Jesteśmy szkołą z klasą!

Jesteśmy szkołą z klasą!

Statystyka strony

Standardy

Strona spełnia dwa ważne standardy:

Valid CSS!

Valid HTML 4.01 Transitional




Opracowanie © Elżbieta Rybarczyk

© 2005-2007