W dniach 23 - 24 czerwca kolejny rok szkolny pożegnali uczniowie Zespołu Szkół nr 2. Każda grupa wiekowa począwszy od zerówek, aż po gimnazjalistów z klas trzecich pożegnała go w nieco inny sposób. Najbardziej uroczyste były akademie z okazji pożegnania uczniów z klas szóstych i trzecich gimnazjum, przygotowane przez panie: Mirosławę Niewiadomską (w szkole podstawowej), Martę Stodolską (w gimnazjum), Monikę Kitel - opiekunkę chóru oraz Agnieszkę Brzezińską, odpowiedzialną za dekorację plastyczną.
Na wszystkich uroczystościach bardzo liczną grupę stanowili rodzice, z których ogromny zaszczyt mieli Ci, którzy otrzymali listy gratulacyjne z rąk dyrekcji za świetne wyniki w nauce swoich dzieci z klas szóstych i trzecich gimnazjum.
Emocje związane z zakończeniem roku szkolnego towarzyszyły wszystkim bez wyjątku. Były więc życzenia, podziękowania, kwiaty, a nawet ocierane ukradkiem łzy.
Kolejny rok szkolny był dla wszystkich pełen wyzwań, trudnych zadań, ale i radości oraz dumy z osiągniętych sukcesów, których nie brakowało.
Rozstrzygnięcie konkursu o tytuł "Najbardziej zgranej i kreatywnej klasy w roku szkolnym 2015/2016"
W dniu 15 czerwca 2016 roku w naszym Gimnazjum miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu o tytuł "Najbardziej zgranej i kreatywnej klasy w roku szkolnym 2015/2016" organizowanego przez Samorząd Uczniowski.
Drugi semestr przyniósł wiele emocji i dużą rywalizację miedzy klasami o zaszczytne I miejsce i nagrodę główną "Klasowe wyjście na kręgle".
Klasy zmagały się z następującymi konkurencjami: "Modna Kobieta". Z okazji Dnia Kobiet SU przygotował krótki apel na wesoło, podczas którego wszystkie Panie i dziewczyny mogły zaczerpnąć nowych trendów mody na wiosnę 2016. Reprezentanci (chłopcy) klas w przygotowanych kreacjach wieczorowych i sportowych zaprezentowali się na wybiegu przed całą społecznością szkolną. W tej konkurencji najlepiej zaprezentowała się klasa III c otrzymując 30 punktów. Konkurs wielkanocny. Każda z klas miała możliwość włączenia się w akcję "Palemka dla...". Zadaniem klasy było przygotowanie jak największej ilości palemek, które zostały charytatywnie sprzedane przed Kościołem Parafialnym w Redzie. Tutaj również klasa III c zajęła zaszczytne pierwsze miejsce. "Zdrowe Śniadanie". Świętując Światowy Dzień Zdrowia każda z klas miała wspólnie przygotować zdrowe i pożywne śniadanie. Ocenie podlegała nie tylko pomysłowość dekoracji, ale przede wszystkim walory zdrowotne posiłku oraz całość zamykała rymowanka zachęcająca do zdrowego odżywiania. Tę konkurencję wygrała klasa Ib. "Unijni sąsiedzi Polski". Klasy po wstępnym wylosowaniu państwa - członka UE, musieli przygotować: flagi, godła oraz folder prezentujący atrakcje turystyczne danego państwa. Liczyła się tutaj pomysłowość, oryginalność i staranność wykonania, a także zaangażowanie. Ponadto, dwuosobowe reprezentacje klasowe miały również okazję popisać się znajomością geografii i historii, rywalizując w unijnym teście wiedzy. Pomimo, iż wszyscy gimnazjaliści niewątpliwie włożyli wiele wysiłku w przygotowanie prac, wykazując się zmysłem estetycznym oraz niezaprzeczalnym talentem plastycznym, zwycięzca mógł być tylko jeden - okazała się nim klasa Ib. "Palenie szkodzi zdrowiu". Chcąc upamiętnić Światowy Dzień bez papierosa uczniowie musieli wykonać plakat, na którym pokazują swą niechęć do palenia papierosów. Liczyła się tutaj pomysłowość, oryginalność i staranność wykonania prac oraz odbiór przekonujący, że palenie bardzo szkodzi naszemu zdrowiu. Zwycięzcą tej konkurencji została klasa IIa. "Nasz wspólnie spędzony czas". Konkurencja ta polegała na przedstawieniu na forum społeczności szkolnej prezentacji multimedialnej lub filmu upamiętniającego życie klasy nie tylko w szkole, ale również poza nią. Najciekawszy film przedstawiła klasa III a otrzymując tym samym najwyższą liczbę punktów.
Jak w każdym konkursie zwycięzca może być tylko jeden a została nim klasa IIIc, która wspólnie z wychowawcą w dniu 17 czerwca 2016r. w dobrych humorach, miło spędziła czas na kręglach.
I miejsce - klasa III c - 485,5 pkt
II miejsce - klasa I b - 431 pkt
III miejsce - klasa II c - 369 pkt
IV miejsce - klasa I c i klasa II b - 346 pkt
V miejsce - klasa Ia - 339 pkt
VI miejsce - klasa II a - 323 pkt
VII miejsce - klasa III a - 316 pkt
VIII miejsce - klasa III b - 228 pkt
Wszystkim klasom dziękujemy za udział.
Tekst i zdjęcia: Marlena Skowrońska
Sukces gimnazjalistów w konkursie "Bank wiedzy"
Dnia 17 czerwca w siedzibie Kaszubskiego Banku Spółdzielczego w Wejherowie odbyły się eliminacje finałowe konkursu wiedzy matematyczno-bankowej "Bank Wiedzy". Drużyna uczniów z naszego gimnazjum w składzie: Natalia Klóskowska z IIc, Oliwier Jabłonowski z IIc i Arkadiusz Szamocki z IIa rywalizowała z uczniami z jedenastu szkół powiatu wejherowskiego, zdobywając II miejsce.
Najpierw uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi, rozwiązując indywidualnie test wiedzy, a następnie po przerwie przystąpili do rywalizacji grupowej. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach, pracownicy banku oceniali gimnazjalistów w takich umiejętnościach jak: zwijanie na czas rulonu monet, układanie wieży z klocków, znajomość krajów strefy euro, znajomość walut krajów Europy, rozpoznawanie wizerunków królów polskich na banknotach.
W ramach konkursu uczniowie nagrali również film dotyczący oferty Kaszubskiego Banku Spółdzielczego, który został oceniony bardzo wysoko i znalazł się w finałowej trójce.
Uczniowie, przygotowywani pod kierunkiem p. Justyny Zabrodzkiej, poszerzyli wiedzę z zakresu polskiego systemu bankowego, banków spółdzielczych oraz doskonalili umiejętności rachunkowe.
Tekst i zdjęcia: Justyna Zabrodzka
Konkurs czytelniczy z języka angielskiego w Gimnazjum nr 2
Czytanie nie musi kojarzyć się z nudnym obowiązkiem, wręcz przeciwnie - może być czystą przyjemnością, kluczem do poszerzenia wiedzy o otaczającym świecie i rozwijania swoich umiejętności językowych, o czym niewątpliwie przekonali się uczestnicy konkursu czytelniczego z języka angielskiego, który odbył się 8 czerwca 2016r. w Gimnazjum nr 2 w Redzie.
Celem współzawodnictwa było wykazanie się znajomością treści wybitnego dzieła angielskiej pisarki i poetki okresu romantyzmu Mary Shelley - "Frankensteina". Uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem sprawdzającym nie tylko umiejętność czytania ze zrozumieniem w języku angielskim, lecz również znajomość struktur i środków językowych. Choć wydawałoby się, że intrygująca fabuła i przerażająca postać powieściowego monstrum są wszystkim doskonale znane, to jednak przygotowane zadania wymagały dość dokładnego przestudiowania lektury.
Spośród dziesięciorga uczestników najlepszy rezultat uzyskał Arkadiusz Szamocki z klasy 2a (36 pkt), a dosłownie o włos za nim uplasowały się Dominika Plewińska z klasy 1c (35,5 pkt) i Karolina Walczyk z klasy 2c (34 pkt).
Serdeczne gratulujemy laureatom i uczestnikom konkursu, a wszystkich uczniów naszego gimnazjum zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej, tym razem dużo dłuższej odsłonie - tuż po wakacjach.
Tekst i zdjęcia: Patryk Wielmowiec
Kolejne sukcesy gimnazjalistów
Ciężka i systematyczna praca Weroniki Bańdo i Bartosza Nowaka, uczniów klasy 3c gimnazjum, przyniosła zasłużoną nagrodę. Po zmaganiach z zadaniami konkursowymi etapu szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego Bartosz Nowak uzyskał tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Geograficznym oraz tytuł finalisty w Wojewódzkim Konkursie Historycznym i w Wojewódzkim Konkursie Chemicznym. Weronika Bańdo otrzymała tytuł finalistyWojewódzkiego Konkursu Biologicznego.
Weronice i Bartoszowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych naukowych sukcesów.
Tekst i zdjęcia: Estera Miotk
Dzień Patrona w Gimnazjum nr 2
Tegoroczny Dzień Patrona w Gimnazjum nr 2, obchodzony 3 czerwca, przebiegał pod hasłem: "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza". Uczniowie poszczególnych klas rywalizowali ze sobą w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich dotyczyła ekranizacji filmowych dzieł Henryka Sienkiewicza. Uczniowie musieli przygotować plakat filmowy do wybranego utworu pisarza. Podczas oceny prac brano pod uwagę między innymi takie kryteria jak: estetyka wykonania, elementy typowego plakatu filmowego, kreatywność w wykonaniu pracy. Drugą konkurencją był quiz dotyczący życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Po obu etapach zmagań wyłoniono zwycięską klasę - 2c, tuż za nią na miejscu drugim uplasowała się klasa 1c, a trzecie miejsce zdobyła klasa 3c. Po zaciętej rywalizacji przydała się odrobina wytchnienia. Cała społeczność gimnazjalna zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie dyrektor szkoły, Jan Skrobul, przybliżył uczniom sylwetkę jednego z patronów szkoły oraz wręczył uczniom zwycięskich klas pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Po części oficjalnej uczniowie mieli okazję obejrzeć film pt."Latarnik".
Tegoroczne Święto Patrona w gimnazjum było związane z obchodzonym właśnie rokiem Henryka Sienkiewicza.
Tekst i zdjęcia: Estera Miotk
I Międzynarodowy Plener Malarski
W dniach 29.05. - 02.06.2016r. uczennice naszego gimnazjum: Aleksandra Hinc, Agnieszka Kaczmarek oraz Marta Kuraczyk wzięły udział w I Międzynarodowym Plenerze Malarskim w Lublińcu. Podczas pleneru dziewczęta rozwijały swoje umiejętności plastyczne, a także miały możliwość poznać uczniów z miast partnerskich Lublińca: Kiskunmajsy (Węgry), Kravare (Czechy) oraz Łowicza.
Czterodniowy, ciekawy i bogaty w atrakcje program okazał się niesamowitą inspiracją dla naszych młodych artystów. Warsztaty, rozmowy z artystami i mnóstwo zabawy, tak można podsumować ten niezwykły czas spędzony w urokliwym Lublińcu.
Pierwszy dzień warsztatów to spotkanie z właścicielkę przepięknego Zamku Lublinieckiego, a zarazem wspaniałą artystkę Danielę Stier. Uczestnicy pod jej kierunkiem wykonali prace malarskie inspirowane dumą gościnnego miasteczka - Zamku Lublinieckiego. Zwieńczeniem tego dnia był koncert zespołu folklorystycznego z Kiskunmajsy i uroczysta kolacja z udziałem władz miejskich. Kolejne niesamowite przeżycia czekały na uczniów również następnego dnia, tym razem na łonie natury. Te warsztaty prowadziła Anna Konig. Inspiracją było przepiękne otoczenie lasu, stawów i odgłosów natury. Okazało się, że to dopiero wprowadzenie do tematu dnia. Wszyscy uczestnicy mieli okazję stworzyć jeden, wspólny obraz. Praca grupowa początkowo sprawiała artystom nie lada kłopot, ale wzajemna pomoc i życzliwość okazały się skutecznym sposobem na integrację i lepsze wzajemne poznanie. Trzeci dzień był chwilą odpoczynku i doskonałą okazją do wspólnej zabawy na zajęciach zumby i odmiennych od poprzednich, ale również utrzymany w duchu artystycznym warsztatów zakończonych pokazami mody.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Brzezińska
Wybory do Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 2 na rok szkolny 2016/2017
W środę, 1 czerwca, odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 2 na rok szkolny 2016/2017. Do walki o prestiżowe stanowisko stanęło dziewięcioro kandydatów: Starosta Paulina 1a, Wróblewski Damian 1a, Kwiatkowska Aleksandra 1b, Czech Aleksandra 1b, Bojka Brygida 1b, Rosłanowski Maciej 1c, Sudnik Julia 1c, Szamocki Arkadiusz 2a, Bojanowska Nikola 2b. Kandydaci z wielkim zaangażowaniem i powagą stanęli do wyborów. Na kilka dni przed wyborami zamieścili na korytarzu szkolnym swoje plakaty wyborcze, zachęcające do głosowania oraz zaprezentowali się osobiście podczas specjalnego apelu szkolnego. Społeczność szkolna miała bardzo trudny wybór, gdyż każdy kandydat miał interesujący plan działania na przyszły rok szkolny.
Po zliczeniu głosów wszystko było już jasne. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2016/2017 została Paulina Starosta z klasy 1a. Zastępcą Przewodniczącej SU została Czech Aleksandra uczennica klasy 1b. Natomiast stanowisko sekretarza przypadło uczniowi klasy 2a - Szamockiemu Arkadiuszowi.
Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy do spełnienia przedstawionych w planach wyborczych obietnic.
Ostatniego dnia maja br. w Samorządowym Gimnazjum w Bolszewie odbyło się wręczenie nagród w finale konkursu literackiego "Co mi w duszy gra". Nie zabrakło tam także reprezentantki naszej szkoły.
Opowiadanie Karoliny Walczyk (uczennicy klasy 2c gimnazjum) pt. "Moje spotkanie z Janem Pawłem II" spodobało się jury i zajęło zaszczytne 3 miejsce w kategorii proza. Uroczystość uświetniło odczytanie zwycięskich utworów przez uczennice szkoły w Bolszewie.
Karolinie serdecznie gratulujemy!!
Tekst i zdjęcia: Marta Stodolska
Pogadanki profilaktyczne w gimnazjum
20.05.2016r. gościliśmy w szkole przedstawicieli policji: st. sierżant Patrycję Plińską z Komisariatu w Redzie i praktykanta ze Szkoły Policyjnej w Słupsku. Pani sierżant przeprowadziła pogadanki w klasach 2 i 3, na temat prawnej odpowiedzialności nieletnich. W związku ze zbliżającymi się wakacjami, przestrzegła uczniów przed podejmowaniem ryzykownych zachowań, szczególnie piciem alkoholu i zażywaniem narkotyków lub dopalaczy. Przypomniała też podstawowe zasady bezpiecznych zachowań na plaży, w środkach komunikacji miejskiej oraz w czasie imprez masowych. Uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące naboru do Szkoły Policyjnej.
Tekst i zdjęcia: Barbara Kisiel
Wyjazd gimnazjalistów na Targi Edukacyjne
19 maja 2016r. grupa gimnazjalistów z klas 3 odwiedziła Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie, gdzie odbyły się Targi Edukacyjne powiatu wejherowskiego. Uczniowie mieli okazję obejrzeć funkcjonujące w szkole warsztaty: samochodowy, tokarski i spawalniczy i dowiedzieć się, na czym polegają praktyki zawodowe w tych warsztatach. Niewątpliwą atrakcją była pracownia fotograficzna, gdzie jedna z uczennic wcieliła się w rolę fotografa, a grupa chłopców pozowała do zdjęć. Po zwiedzeniu budynku szkolnego, uczniowie udali się na salę gimnastyczną, gdzie swoje ekspozycje przygotowały wszystkie szkoły powiatu wejherowskiego.
Wizyta w ZSP nr 4 w Wejherowie podobała się uczniom, część z nich zadeklarowała, że chcą podjąć naukę w tej szkole.
Tekst i zdjęcia: Barbara Kisiel
Dzień Europy w Gimnazjum nr 2
Chociaż celebrowany w naszym kraju od stosunkowo niedawna, bo zaledwie kilkunastu lat, zdążył już na stałe wpisać się do kalendarza corocznych uroczystości. Dzień Europy, bowiem o nim tu mowa, oficjalnie obchodzony jest 9 maja. W trakcie licznych parad, pikników, zabaw oraz konkursów manifestuje się poparcie dla idei integracji oraz świętuje pokój i jedność na naszym kontynencie. W naszej szkole uczciliśmy ten dzień tuż po długim weekendzie; była to niebywała okazja do poszerzenia wiedzy na temat państw Unii Europejskiej i szansa bliższego poznania przedstawicieli innych narodów.
W tym roku, po wstępnym wylosowaniu państwa - członka UE, zadaniem każdej z klas gimnazjum było przygotowanie materiałów promocyjnych dotyczących tegoż kraju: flagi, godła oraz folderu prezentującego jego atrakcje turystyczne. Liczyła się tutaj pomysłowość, oryginalność i staranność wykonania, a także zaangażowanie. Ponadto, dwuosobowe reprezentacje klasowe miały również okazję popisać się znajomością geografii i historii, rywalizując w unijnym teście wiedzy.
Pomimo, iż wszyscy gimnazjaliści niewątpliwie włożyli wiele wysiłku w przygotowanie prac, wykazując się zmysłem estetycznym oraz niezaprzeczalnym talentem plastycznym, zwycięzca mógł być tylko jeden - okazała się nim klasa 1b, a na kolejnych stopniach podium stanęły klasy 1c i 2a. Wyróżnione prace zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej.
Serdecznie gratulujemy laureatom, a wszystkim klasom dziękujemy za udział w obchodach Dnia Europy.
Tekst i zdjęcia: Patryk Wielmowiec
Wycieczka gimnazjalistów do JUMPCITY
Dnia 12 maja 2016 roku klasa 1a gimnazjum wraz z opiekunami: Tomaszem Grodzickim i ks. Krystianem Kowalewskim udała się na wycieczkę do JUMPCITY w Gdyni. Celem wycieczki było spędzenie czasu na ruchu, a nie jak zazwyczaj w sposób multimedialny - granie w gry komputerowe, sprawdzanie portali społecznych w Internecie, które często powodują spadek sprawności fizycznej. Podczas wyjazdu zdobyliśmy nowe umiejętności sportowe, chociaż niektórzy już na początku zaimponowali nam swoimi zdolnościami. Czasu tam spędzonego pewnie długo nie zapomnimy.
Tekst: Maria Minczykow Zdjęcia: Maria Minczykow, Tomasz Grodzicki
Uczniowie gimnazjum ponownie na podium
W dniu 12 maja br. uczniowie klasy II c wzięli udział w IX Wojewódzkim Konkursie Poezji i Dramy Angielskiej"English Poetry and Drama Contest" uzyskując zaszczytne III miejsce. Grupa przygotowana przez autorkę scenariusza p. Małgorzatę Terlecką zaprezentowała scenkę językową pt. "Homeless Cinderella - Bezdomny Kopciuszek".
Celem konkursu jest doskonalenie i propagowanie znajomości języka obcego poprzez przedstawienie sztuki teatralnej w języku angielskim, która zgodnie z regulaminem musi zawierać myśl przewodnią. Tegorocznej edycji przyświecało motto: "There’s no place like home". Grupa w składzie: N. Klóskowska, K. Walczyk, K. Murszewska, W. Bistram,
O. Jabłonowski, A. Kwiatkowski, P. Rutkowski oraz D. Baranowski, zaprezentowała wysoki poziom artystyczny i językowy, świetnie się przy tym bawiąc. Uzyskanie III miejsca, oprócz dyplomu, statuetki i nagród rzeczowych, dało naszym uczniom wpis na świadectwie oraz dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
To kolejny sukces naszych uczniów w konkursie "English Poetry and Drama",
w którym braliśmy udział już pięciokrotnie, za każdym razem uzyskując miejsce na podium.
Oby tak dalej...
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Terlecka
Spotkanie gimnazjalistów z Arkadiuszem Niemirskim
9 maja 2016r. uczniowie pierwszych klas gimnazjum zostali zaproszeni do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim - autorem książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu wzięły udział klasy: Ib i Ic pod opieką nauczycielek: Teresy Liegman i Barbary Stenzel-Wencel. Niemirski zadebiutował w 2000 roku książką "Pan Samochodzik i skarby wikingów". Miłośnicy książek Zbigniewa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika na pewno ucieszyli się, że znalazł się ktoś, kto podjął się dzieła tworzenia dalszych przygód pana Tomasza. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, którą stworzył autor. Pisarz w ciekawy i interesujący sposób opowiadał o swoim życiu i twórczości, a prezentacja multimedialna dodatkowo wzbogacała jego wypowiedzi. Uczniowie z wielką uwagą i zaciekawieniem słuchali o pracy tego pisarza.
Na zakończenie wykonano wspólne zdjęcie uczestników spotkania, a niektórzy zakupili książki autora oraz otrzymali imienną dedykację. Także nasza biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o "Testament bibliofila" Arkadiusza Niemirskiego z pięknym wpisem dla naszych czytelników.
Tekst: Mirosława Wróblewska Zdjęcia: Michał Kaczmarek
Uroczysta akademia z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dnia 29 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbyła się uroczysta akademia z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez panią Barbarę Stenzel-Wencel i klasę 2c gimnazjum. Uroczystość została przygotowana w konwencji lekcji historii. Młodzi aktorzy grali uczniów, którzy próbują znaleźć sposób na "facetkę" z historii, by nie robiła sprawdzianu z wiedzy o okolicznościach powstania i głównych założeniach Konstytucji 3 Maja. W efekcie tych działań uczniowie przedstawiają żywą lekcje historii, podczas której m.in. ustawiają się jak postaci na obrazie Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja". Na końcu dochodzą do wniosku, że przez "kombinacje" pt. "Jak nie pisać sprawdzianu?" nauczyli się wszystkiego, co niezbędne, by dostać pozytywną ocenę.
Tekst: Barbara Stenzel-Wencel Zdjęcia: Teresa Dopke
Dzień Otwarty w Gimnazjum nr 2
28 kwietnia 2016r. w ramach Dnia Otwartego gościliśmy w naszym gimnazjum szóstoklasistów z redzkich szkół podstawowych: SP2, SP3 i SP5. Licznie przybyłych uczniów i ich opiekunów przywitał dyrektor szkoły - Jan Skrobul.
Po krótkiej części wstępnej, uczniowie podzieleni na grupy, pod opieką gimnazjalistów ruszyli na zwiedzanie szkoły. W kilku salach, specjalnie dla nich, zostały przygotowane zajęcia. W pracowni fizyczno-chemicznej, pod czujnym okiem pani Ewy Wróblewskiej, starsi koledzy wykonali kilka doświadczeń chemicznych. W sali polonistycznej, pani Marta Stodolska zaprezentowała możliwości wykorzystania tablicy multimedialnej w czasie lekcji. Natomiast panie: Katarzyna Paradowska i Elżbieta Rybarczyk, przygotowały prelekcję filmików nakręconych przez gimnazjalistów w ramach różnorodnych projektów, realizowanych w szkole. Niewątpliwą atrakcją dla gości był pokaz wspinaczki na ściance, przygotowany przez pana Tomasza Grodzickiego. Najpierw uczniowie gimnazjum zademonstrowali swoje umiejętności, a potem chętni szóstoklasiści mieli okazję zmierzyć się ze ścianką.
Dzień otwarty przebiegł w spokojnej i przyjaznej atmosferze. Zajęcia i prezentacje przygotowane dla uczniów spotkały się z zainteresowaniem ze strony gości.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy nas odwiedzili. Mamy nadzieję, że spotkanie z naszą szkołą dostarczyło pozytywnych i miłych wrażeń. Serdecznie dziękujemy również naszej młodzieży i nauczycielom, którzy zaangażowali się w organizację tego dnia.
Tekst: Barbara Kisiel Zdjęcia: Wojciech Niziński
Turniej BRD
W dniu 15 kwietnia 2016r. w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbył się etap miejskiTurnieju BRD dla szkół podstawowych i gimnazjum. Uroczystego otwarcia turnieju dokonały panie wicedyrektor Zespołu Szkół nr2 w Redzie - Justyna Zabrodzka i Estera Miotk. I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 w Redzie, którą reprezentowali: Mikołaj Hałeda, Kamil Piątkowski, Aleksandra Wołonowicz i Natalia Zygmunt. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu powiatowego Turnieju BRD. Nasz szkoła w składzie: Kamil Dziecielski, Wiktoria Kaczmarczyk, Aleksandra Kuchnowska oraz Dawid Sahota uplasowała się na III miejscu.
W punktacji indywidualnej zwyciężył Michał Rompczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4. Na II miejscu uplasował się zawodnik ze Szkoły Podstawowej nr 2 - Kamil Piątkowski. Natomiast III miejsce przypadło w udziale uczniowi ze Szkoły Podstawowej nr 2 - Mikołajowi Hałeda.
W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zdobyło Gimnazjum nr 2 z Redy, które reprezentowali uczniowie: Bartosz Nowak, Mateusz Nowak oraz Krzysztof Skorupski. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu powiatowego Turnieju BRD. II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyło Gimnazjum nr 1, w składzie: Marek Baranowski, Mateusz Budzisz oraz Dariusz Roda. W punktacji indywidualnej szkół gimnazjalnych I miejsce zajął - Bartosz Nowak z Gimnazjum nr 2, II miejsce zajął Mateusz Budzisz z Gimnazjum nr 1, natomiast III miejsce zdobył uczeń z Gimnazjum nr 2 - Mateusz Nowak.
Podczas Turnieju BRD zawodnicy rywalizowali ze sobą w trzech konkurencjach, tj.: Rowerowym Torze Przeszkód (RTP), jeździe w Miasteczku Ruchu Drogowego (MRD), a także rozwiązywali testy ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Tegoroczna, wyjątkowo ciepła wiosna sprzyjała zawodnikom podczas rozgrywania konkurencji sprawnościowych tj. toru przeszkód i jazdy w miasteczku ruchu drogowego. Na zwycięzców turnieju czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Jana Skrobula - dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Redzie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Danisewicz
Czas na rower!!! Wiosenny rajd rowerowy 2016 - Mechelinki
Mechelinki - stara wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Kosakowo. W bezpośrednim sąsiedztwie Mechelinek znajduje się rezerwat przyrody "Beka". Znajduje się tu przystań rybacka z charakterystycznymi kaszubskimi kutrami rybackimi, mały targ rybny, piaszczysta plaża oraz nowe molo.
Rajd był dość krótki (3 godz.), lecz dostarczył masę wrażeń, a piękne widoki. Z pewnością na długo zostaną w pamięci.
Dziękujemy wszystkim za wspólny rajd i zapraszamy na kolejne nasze wypady!
Tekst i zdjęcia: Tomasz Grodzicki
Konkurs "Zdrowe śniadanie" w gimnazjum
W nawiązaniu do Światowego Dnia Zdrowia, przypadającego 7 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w konkursie "Zdrowe śniadanie", zorganizowanym w dniach 4 - 8 kwietnia. Na godzinach wychowawczych uczniowie mieli za zadanie przygotować "talerz zdrowia", czyli porcję zdrowego posiłku dla gimnazjalisty. Przy ocenie dania brana była pod uwagę estetyka podania posiłku oraz jego walory zdrowotne. Dopełnieniem pracy była rymowanka zachęcająca do zdrowego odżywiania. Wszystkie klasy wykazały się dużą pomysłowością oraz różnorodnością wykonania zadania. Po spornych dyskusjach komisji oceniającej wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce - klasa I b II miejsce - klasa II a III miejsce - klasa III c
IV miejsce - klasa II b
V miejsce - klasa II c
VI miejsce - klasa III a
VII miejsce - klasa I a
VIII miejsce - klasa I c
Wszystkim klasom gratulujemy.
Tekst: Marlena Skowrońska Zdjęcia: Barbara Kisiel, Marlena Skowrońska
Nikola Wilczewska w finale wojewódzkim XXXIII Konkursu Recytatorskiego
01.04.2016r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się eliminacje powiatowe XXXIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Uczennica naszej szkoły - Nikola Wilczewska, uczęszczająca do klasy Ic gimnazjum, oczarowała jury swoim wykonaniem fragmentu prozy Hanny Ożogowskiej oraz wiersza ks. Jana Twardowskiego pt. "Aniele Boży" i zajęła II miejsce (nie wytypowano miejsca I), pokonując 18 uczestników. Tym samym została wybrana do reprezentowania naszego powiatu w finalnym, wojewódzkim etapie konkursu. Nikoli i jej opiekunce pani Teresie Liegman serdecznie gratulujemy!
Tekst i zdjęcia: Kamila Gawryjołek
Językowe sukcesy Przemysława Peplinskiego
W dniu 22 marca br. uczeń naszego gimnazjum Przemysław Peplinski wziął udział w VI Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego "Super Bowl" zajmując V miejsce. Celem konkursu było zmotywowanie uczniów do rozwijania swojego talentu w kierunku języka angielskiego, propagowanie umiejętności komunikacyjnych, sprawdzenie swoich wiadomości i możliwości językowych oraz skonfrontowanie ich z wiedzą innych uczniów. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu leksykalno-gramatycznego. Etap ten wyłonił najlepszych uczestników, którzy wzięli udział w części ustnej, do której również zakwalifikował się nasz uczeń. V miejsce w w/w konkursie to nie jedyne osiągnięcie Przemka w tym roku szkolnym. W grudniu zajął XI miejsce w województwie pomorskim w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego "English High Flier".
Zadowolenie, wysokie miejsce, oraz chęć podniesienia poziomu umiejętności językowych na pewno będą dla Przemka impulsem do jeszcze większego wysiłku i dalszych sukcesów, zwłaszcza iż jest on dopiero w pierwszej klasie.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Terlecka
Sukces gimnazjalistek w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej
W dniu 21 marca 2016r. w świetlicy OSP Reda przy ul. Puckiej 1 odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje miejskie pod hasłem: "Młodzież Zapobiega Pożarom". W konkursie tym, uczestniczyło troje uczniów naszego gimnazjum. Konkurs składał się z dwóch etapów: części pisemnej oraz z części ustnej, do której zakwalifikowali się uczniowie z największą ilością zdobytych punktów z testu.
W ostatecznej rywalizacji uczennice: Klaudia Marszewska z klasy 2c i Aleksandra Kwiatkowska z klasy 1b zdobyły odpowiednio I i III miejsce oraz otrzymały cenne rzeczowe nagrody. Klaudii i Oli gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst i zdjęcia: Ewa Wróblewska
Turniej Wagarowicza w Gimnazjum nr 2
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, aczkolwiek od lat kojarzony jest on również z Dniem Wagarowicza. Pierwsze promienie wiosennego słońca i powolne przebudzenie przyrody po długim zimowym śnie zachęcają uczniów do spędzenia tego czasu poza szkołą, jednakże nie w Gimnazjum nr 2, gdzie społeczność szkolna obchodziła to wydarzenie na sportowo, biorąc udział w Turnieju Wagarowicza, w tym roku nawiązującym tematyką do zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Po oficjalnym powitaniu i otwarciu zawodów przez dyrektora Zespołu Szkół nr 2 - Jana Skrobula, pod czujnym okiem szanownego jury, w skład, którego weszły panie: Estera Miotk, Kamila Gawryjołek, Adriana Janor, Małgorzata Terlecka, gimnazjaliści rozpoczęli rywalizację w szeregu wymagających konkurencji, przygotowanych przez panie: Lidię Skrobul i Justynę Potrykus, w trakcie, których należało wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, lecz również intelektualną.
Podczas pierwszego z zadań przedstawiciele poszczególnych klas sukcesywnie przedstawiali zgromadzonym na sali gimnastycznej uczniom i nauczycielom sylwetki piłkarzy, interesujące fakty i ciekawostki dotyczące prezentowanych przez siebie reprezentacji narodowych uczestniczących w finale EURO 2016, a były to kolejno: 1a - Włochy, 1b - Francja, 1c - Niemcy, 2a - Hiszpania, 2b - Irlandia Północna, 2c - Portugalia, 3a - Polska, 3b - Ukraina, 3c - Belgia. Choć pierwszoklasiści wydawali się nieco onieśmieleni wyzwaniem, jakim był występ przed tak liczną publicznością, to już klasy drugie i trzecie błysnęły w tej materii niemałym doświadczeniem i wprawą.
Pomiędzy prezentacjami odbyły się wymagające zmagania sportowe: strzał do celu po uprzednich obrotach wokół pachołka, slalom z piłką z dodatkowym balastem w postaci koleżanki lub kolegi na plecach oraz turniej wiedzy o piłce nożnej. Wisienką na torcie okazała się jednak konkurencja dla wychowawców klas - strzał w światło bramki po dziesięciu obrotach wokół pachołka - podczas której belfrowie popisali się niezwykłą celnością, odpornością psychiczną i świetnym zmysłem równowagi.
Wszyscy uczestnicy turnieju, niesieni żywiołowym dopingiem swoich kibiców, przeszli jak burza przez przygotowane zadania. Po zaciętej walce zwycięzcami okazali się Belgowie (klasa 3c), a tuż za nimi na kolejnych miejscach podium stanęli Hiszpanie z klasy 2a i Portugalczycy z klasy 2c, którzy po emocjonującej dogrywce o włos wyprzedzili Francuzów (klasa 1b). Mistrzowie zawodów otrzymali z rąk pani wicedyrektor, Estery Miotk pamiątkowy puchar, dyplom oraz słodkie upominki. Wszyscy uczestnicy - zarówno uczniowie, jak i ich wychowawcy - wykazali się wielką wolą walki, zaangażowaniem i świetnym przygotowaniem fizycznym, a sam Turniej Wagarowicza był niebywałą okazją nie tylko do wyśmienitej zabawy, lecz również nauki i integracji społeczności szkolnej.
"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi." Jan Paweł II
W historię Zespołu Szkół nr 2 w Redzie wpisała się na stałe tradycja niesienia pomocy chorym dzieciom. W Niedzielę Palmową 20 marca br. przeprowadzona została akcja charytatywna "Palemka dla...", w którą włączyli się wszyscy uczniowie od przedszkola aż po klasy gimnazjalne, przy pomocy rodziców i pod kierunkiem nauczycieli p. G. Orzechowskiej i p. A. Brzezińskiej.
W ramach tej akcji nasi uczniowie przygotowali ponad 600 sztuk palemek wielkanocnych. Różnobarwne, pomysłowe, ozdobione bukszpanem, misternie wykonane palemki cieszyły się dużym uznaniem w oczach wiernych, zdążających na msze święte do trzech Kościołów w naszym mieście. Dzięki hojności tak wielu ludzi dobrej woli z całej sprzedaży uzyskaliśmy dochód 4293,85zł, który zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację uczniów.
Składamy serdecznie podziękowania wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w tę akcję charytatywną.
Tekst: Marlena Skowrońska Zdjęcia: Marlena Skowrońska i uczniowie z Gimnazjum nr 2
V Powiatowy Konkurs Geograficzny rozstrzygnięty
W dniu 18 marca po raz piaty odbył się Powiatowy Konkurs Geograficzny, zatytułowany "Bajkowe klimaty Ziemi", którego organizatorem jest Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich w Redzie.
W tym roku gościliśmy uczniów i nauczycieli z pięciu szkół: Gimnazjum Społecznego nr 1 z Wejherowa, Gimnazjum nr 1 z Rumi, Gimnazjum nr 4 z Rumi, Zespołu Szkół nr 3 z Wejherowa oraz Gimnazjum nr 1 z Redy.
Konkurs tradycyjnie podzielony był na dwa etapy. Pierwszy z nich odbywał się w poszczególnych szkołach. Jego celem było wytypowanie dwuosobowych zespołów do drugiego etapu. Drugi etap składał się z trzech części: testu, zadania zespołowego oraz wzbudzającego najwięcej emocji quizu. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy dotyczącej zagadnień związanych z atmosferą.
Po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęli: Mateusz Piotrowicz i Nikodem Cybulski z Gimnazjum Społecznego w Wejherowie. Na II miejscu uplasował się zespół z Zespołu Szkół nr 3 w Wejherowie w składzie: Magdalena Schulz i Maksymilian Rudnik. III miejsce na podium zajęli: Maciej Pachulicz i Dawid Kasprzyk, reprezentujący Gimnazjum nr 1 w Rumi. Tuż za podium, na IV miejscu znaleźli się: Igor Rusiecki i Jan Jabłonowski-Kęska z Gimnazjum nr 1 w Redzie. V miejsce przypadło drużynie Zespołu Szkół nr 3 z Wejherowa, w składzie: Milena Milewczyk i Radosław Milewski. Nagrody uczniom wręczali: dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Redzie - Jan Skrobul oraz doradca burmistrza do spraw społecznych i oświaty - pani Teresa Kania.
Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe w postaci akcesoriów komputerowych. Wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu bardzo serdecznie gratulujemy!
Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Redzie - Jana Skrobula oraz pani Teresy Kania za pomoc w przygotowaniu konkursu.
Tekst: Estera Miotk Tekst: Teresa Dopke, Barbara Kisiel
Wymiana językowa Polska - Holandia
W dniach 13 - 18 marca uczniowie z Gimnazjum nr 2 wzięli udział w wymianie językowej ze szkołą Van der Capellen w Zwolle, Holandia. Pomimo długiej drogi nastroje uczniów były rewelacyjne. Udział w wymianie pozwolił uczniom poznać codzienne życie ich holenderskich rówieśników. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach: chemii, języka holenderskiego, sztuki, geografii oraz wychowania fizycznego.
Każdy dzień sprzyjał ekscytującym wydarzeniom, takim jak: dyskoteka, kolacja przygotowana przez holenderskich uczniów, wyjazd do Amsterdamu, czy też wycieczka rowerowa po Zwolle.
Podczas wymiany uczniowie mieli szansę odwiedzić Rijksmuseum, gdzie podziwiali prace sławnych malarzy, takich jak Rembrandt oraz Van Gogh. Wyjazd wzbogacił uczniów zarówno pod względem edukacyjnym jak i kulturalnym, oraz sprawił, iż uczniowie płynniej posługują się językiem angielskim.
Tekst i zdjęcia: Sandra Irzyk
Nasi uczniowie nagrodzeni w XIX Spotkaniach Ekologicznych
W czwartek, 17 marca, w Zespole Szkól nr 1 miało miejsce wręczenie nagród w konkursach odbywających się w ramach XIX Spotkań Ekologicznych pod hasłem "Myślę, więc segreguję". Spotkania te odbywały się pod patronatem Burmistrza Miasta Redy i Pomorskiego Kuratora Oświaty.
W kategorii wiersz I miejsce zdobyła Aleksandra Wasiuta z 5c. Natomiast w kategorii opowiadanie I miejsce otrzymała Karolina Zabrodzka z 5b, a wyróżnienie przypadło Paulinie Nastały z 4a. Konkursami literackimi zajmowały się panie: Mirosława Niewiadomska i Justyna Zabrodzka.
Wśród gimnazjalistów w konkursie plastycznym II miejsce zajęła Klaudia Warszewska z 2b i Aleksandra Hinc z 2b. III miejsce należało do Roberta Elwart z 2c, zaś wyróżnienie zdobyła Paulina Kuchnowska z 2c. Opiekunem konkursu była pani Agnieszka Brzezińska.
Odbył się również konkurs wiedzy ekologicznej, w którym Dominika Plewińska z 1c zdobyła II miejsce, a Nikola Wilczewska z 1c zajęła III miejsce. Uczennice te przygotowywała do konkursu pani Urszula Obłuda.
Gratulujemy zwycięzcom!
Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke
Dzień Kobiet z humorem w tle w Gimnazjum nr 2
8 marca Samorząd Uczniowski z Gimnazjum nr 2 zorganizował apel, podczas którego Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Bartosz Nowak i Wojciech Niziński, złożyli wszystkim Paniom i dziewczętom życzenia z okazji Dnia Kobiet. Apel był również doskonałą okazją do przeprowadzenia kolejnej konkurencji konkursu "Na najbardziej zgraną i kreatywną klasę". Tym razem chłopiec z każdej klasy miał wystąpić w damskim stroju. Kilku uczniów, odważnych i z wielkim poczuciem humoru, zaprezentowało się w nieco innej odsłonie. Pokazanie się w damskich strojach było dla nich nie lada wyzwaniem, któremu sprostali bez cienia wątpliwości. Chłopcy zeszli ze sceny jako bohaterowie, podziwiani przez rówieśników za dystans do siebie i odwagę. Specjalna komisja powołana przez uczniów Samorządu Uczniowskiego oceniała pokazy. Niekwestionowanym zwycięzcą został Maciej Dopke z klasy 3c. Gratulujemy zwycięzcy.
Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za pomysł i realizację tego ciekawego przedsięwzięcia.
Tekst i zdjęcia: Estera Miotk
XI Ogólnopolski Konkurs "Barwy morza 2016"
W styczniu br. uczniowie naszych szkół wzięli udział w XI Ogólnopolskim Konkursie "Barwy Morza 2016" organizowanym przez Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum mieszczących się w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Piramowicza 1/2. Konkurs organizowany jest jako impreza towarzysząca w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Stoczniowego, a także - Dni Otwartych tej szkoły. Uczniowie mogli zgłaszać prace w czterech kategoriach: fotograficznej, plastycznej, literackiej oraz modelarskiej (w jednej lub kilku).
W kategorii plastycznej ze Szkoły Podstawowej nr 3 wzięło udział 8 naszych uczniów: podkategoria "Morze": Aleksandra Wasiutakl. V c, Cezary Truszkowski kl. VI a, Alicja Nowosadzka kl. VI b, Wiktoria Bojanowska kl. VI c, Karolina Bańdo kl. VI c, Margareta Durys kl. VI c.
Podkategoria "Statki i okręty": Małgorzata Gawrych kl. V a, Anna Gawrych kl. VI b.
W podkategorii "Morze" wyróżnienie otrzymała Aleksandra Wasiuta ze swoją pracą pod tytułem "Klif nadmorski".
W podkategorii "Statki i okręty"III miejsce otrzymała Anna Gawrych ze swoją pracą "Rejs w nieznane".
W kategorii plastycznej z Gimnazjum nr 2 wzięło udział 7 uczniów: Klaudia Warszewska kl. II b, Aleksandra Hinc kl. II b, Klaudia Murszewska kl. II c, Agnieszka Kaczmarek kl. II c, Artur Kwiatkowski kl. II c, Robert Elwart kl. II c oraz Michał Nieradko kl. II c. Wszystkie prace wykonane zostały w podkategorii "Morze".
Laureatom oraz wszystkim pozostałym uczestnikom gratulujemy! Laureaci otrzymali nagrody podczas uroczystości, która odbyła się 11 marca 2016r. w auli Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących CONRADINUM. Uroczystości towarzyszyła wystawa pokonkursowa.
Zdjęcia prac konkursowych dostępne w Galerii zdjęć.
II Powiatowy Konkurs z języka angielskiego "Braveheart"
Dnia 4.03.2016r. odbył się drugi etap Powiatowego Konkursu z języka angielskiego "Braveheart" pod patronatem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie. Uczennica naszego gimnazjum - Natalia Bil zakwalifikowała się do drugiego etapu konkursu.
Konkurs ten odbył się w formie teleturnieju. Liczyła się szybkość, znajomość kultury krajów anglojęzycznych, zasób słownictwa oraz wiedza dotycząca gramatyki. Każdy z uczestników miał tylko 5 sekund na odpowiedź, co dodatkowo utrudniało odpowiedź.
Serdecznie gratulujemy Natalii, która zajęła 7 miejsce i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst i zdjęcia: Sandra Irzyk
Sukcesy naszych uczennic w Miejskim Konkursie Recytatorskim
W czwartek, 3 marca, w Miejskim Domu Kultury odbył się XXXII Miejski Konkurs Recytatorski, w którym wzięło udział 6 uczennic z naszej szkoły: Weronika Stogowska, Alicja Dawidowska, Milena Żabiełowicz, Anna Gawrych, Klaudia Murszewska i Nikola Wilczewska. W kategorii klas młodszych wyróżnienie otrzymała Weronika Stogowska, natomiast wśród gimnazjalistów II miejsce zdobyła Nikola Wilczewska, a wyróżnienie przypadło Klaudii Murszewskiej. Gratulujemy i życzymy powodzenia Nikoli podczas eliminacji powiatowych!
Dnia 10 lutego 2016r. w Gimnazjum nr 2 odbyły się eliminacje finałowe V Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej. Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami testowymi z zakresu przedsiębiorczości, bankowości oraz finansów, a następnie odpowiedzieć na pytania ekspertów. Gimnazjaliści musieli wykazać się umiejętnością wypełniania druków urzędowych, obliczania podatku VAT oraz scharakteryzować budżet państwa. W komisji konkursowej zasiadali: p. Teresa Kania, p. H. Janiak, p. Anna Miszke, p. Jan Skrobul oraz nauczyciele - opiekunowie uczniów startujących w konkursie.
Poziom przygotowania uczniów był bardzo wysoki, o zdobyciu poszczególnych miejsc decydowały różnice 0,25 punktów. Wyróżnieni uczniowie:
- I miejsce - Mateusz Mera z Gimnazjum nr 1 w Wejherowie,
- II miejsce - Wojciech Zarychta z Gimnazjum nr 1 w Wejherowie,
- III miejsce - Arkadiusz Szamocki z Gimnazjum nr 2 w Redzie,
- IV miejsce - Maciej Dopke z Gimnazjum nr 2 w Redzie,
- V miejsce - Maksymilian Rudnik z Gimnazjum nr 3 w Wejherowie.
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe - sprzęt elektroniczny, ufundowane ze środków Urzędu Miasta Redy. Konkurs przygotowały panie: Justyna Zabrodzka i Katarzyna Paradowska.
Tekst i zdjęcia: Justyna Zabrodzka
Zmagania gimnazjalistów w rejonowym etapie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego
Dnia 22 stycznia 2016 roku w Gimnazjum nr 2 w Redzie odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Udział w nim wzięło 16 uczniów z powiatów: puckiego i wejherowskiego. Komisja w składzie: Barbara Stenzel-Wencel - przewodnicząca, Gabriela Orzechowska i Teresa Brunath, wytypowała 10 uczniów do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 4 marca w IX LO w Gdańsku. W "szczęśliwej dziesiątce" znalazło się dwoje uczniów z redzkich gimnazjów: Robert Jabłonowski-Kęsk z Gimnazjum nr 1 i Bartosz Nowak z Gimnazjum nr 2.
Serdecznie gratulujemy całej "dziesiątce"!
Tekst: Barbara Stenzel-Wencel Zdjęcia: Estera Miotk
Projekt edukacyjny - "Szkolni mistrzowie"
W ostatnim czasie w naszym gimnazjum, w ramach Projektu Edukacyjnego "Szkolni Mistrzowie", odbył się turniej Piłki Ręcznej dziewcząt. Głównymi celami projektu była popularyzacja gry zespołowej - piłki ręcznej, propagowanie aktywności fizycznej, poznanie zasad organizowania turniejów sportowych, uczenie pracy zespołowej, kształtowanie nawyku odpowiedzialności za własne zadania. Natomiast dla dziewcząt nie zaangażowanych w projekt bezpośrednio, był to sposób sprawdzenia się i zaprezentowania swoich umiejętności sportowych.
Podczas zmagań uczestników turnieju również aktywnie działali członkowie projektu, do których zadań należało m. in.: sędziowanie, protokołowanie, obsługa tablicy punktacyjno-elektronicznej, fotografowanie całego wydarzenia oraz przygotowanie tablicy informacyjnej.
Ostatecznymi zwyciężczyniami turnieju zostały zawodniczki z klasy II b, natomiast drugie miejsce zajęła klasa II c, ostatni stopień podium należał do klasy I c, tuż za podium uplasowały się dziewczęta z klasy III b. Zawodniczki, których drużyny stanęły na podium, zostały nagrodzone medalami.
Warto też wspomnieć, że wszystkie mecze były bardzo wyrównane i drużyny spisały się na medal, ale jak wiadomo zwycięzca może być tylko jeden.
Gratulujemy!
Rozstrzygnięto gimnazjalny konkurs "Najbardziej zgrana i kreatywna klasa"!
W roku szkolnym 2015/2016 gimnazjalny Samorząd Uczniowski zorganizował konkursu o tytuł "Najbardziej zgranej i kreatywnej klasy".
Celem tego konkursu jest integracja klasowa i zaangażowanie się wszystkich uczniów w życie szkoły. Uczniowie biorąc udział w różnorodnych konkurencjach muszą wykazywać się pomysłowością, umiejętnościami artystycznymi, ale przede wszystkim współpracą zespołu klasowego. Każda konkurencja jest oceniana przez wyznaczone jury składające się z nauczycieli (ale nie wychowawców). W pierwszym semestrze klasy zmagały się z następującymi konkurencjami.
1. "Transparent powitalny dla klas pierwszych" - uczniowie klas II i III musieli przygotować transparent, którym dopingowali nowo przyjętym do społeczności szkolnej kolegom i koleżankom. Klasy I oceniane zostały za przygotowanie się do Otrzęsin. W konkurencji tej każda klasa miło zaskoczyła jury i przygotowała się na najwyższym poziomie otrzymując maksymalną liczbę punktów.
2. "Zbiórka zużytych starych telefonów". Uczniowie organizowali się w klasie i zbierali urządzenia, które zabierały miejsce w szafie i zanieczyszczały nasze środowisko. Najlepiej wypadła klasa Ib. Zebrała 26 sztuk.
3. "Nie biorę, nie piję, nie palę". Uczniowie musieli przygotować plakat, który miał przestrzegać kolegów przed uzależnieniami. Największą pomysłowością wykazała się klasy II b i IIc.
4. "Jak aktywnie spędzamy czas" - foto - historia lub film. Uczniowie przy pomocy amatorskich kamer filmowych musieli nagrać film, w którym pokazują jak aktywnie, bez uzależnień spędzają czas po szkole. Pracę swą na maksymalną liczbę punktów wykonali uczniowie, aż czterech klas - Ia, Ic, IIc i IIIc.
5. Akcja "GÓRA GROSZA" - łącząc się z ogólnopolską akcją uczniowie zbierali monety w swoich klasach. Największą liczbę monet i jednocześnie uzyskana z nich kwotę uzyskała klasa Ic.
6. "Piosenka lub wierszyk dla św. Mikołaja". W dniu, kiedy szkołę odwiedził Mikołaj, każda z klas musiała zaśpiewać lub powiedzieć wierszyk właśnie dla niego. Swoimi największymi talentami wykazała się klasa Ib.
7. "Kiermasz Bożonarodzeniowy" - uczniowie musieli wykazać się przede wszystkim umiejętnościami manualnymi. Żadnej z klas nie zabrakło pomysłów, bo każda uzyskała maksymalna liczbę punktów.
8. "Najładniej udekorowana choinka i klasa". Wszystkim uczniom i w tej konkurencji nie zabrakło pomysłów. Wszystkie sale wypełnione były świątecznymi dekoracjami. Jednak najbardziej jury urzekła sala przygotowana przez uczniów klasy Ib.
9. "Tydzień kultury". Jury w skład, którego wchodzili wszyscy nauczyciele oceniali za pomocą punktów (0 -10) zachowanie się zespołu klasowego na przerwie, przed lekcja i w czasie niej, stawiając na pierwszym miejscu kulturę osobistą uczniów. Po uśrednieniu wyników najlepiej wypadła klasa IIc.
Reasumując wyniki zespołów klasowych w pierwszym semestrze:
I miejsce klasa Ib - 228 pkt II miejsce klasa Ic - 224 pkt III miejsce klasa IIIc - 216,5 pkt
IV miejsce klasa IIc - 212 pkt
V miejsce klasa IIb - 209 pkt
VI miejsce klasa Ia - 203 pkt
VII miejsce klasa IIIb - 198 pkt
VIII miejsce klasa IIIa - 189 pkt
IX miejsce klasa IIa - 154 pkt
Tekst i zdjęcia: Marlena Skowrońska
Młodzieżowa Rada Miejska
Dnia 30.12.2015r. w Urzędzie Miasta w Redzie odbyło się pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Uczniowie naszej szkoły odebrali z rąk burmistrza Krzysztofa Krzemińskiego i przewodniczącego Rady Miasta Kazimierza Okroja akty wyboru na młodzieżowych radnych. Nowo wybrani radni ustalili wstępny harmonogram spotkań, sposoby komunikacji, a także omówili kilka kwestii związanych z organizacją WOŚP w Redzie. Łukasz Kamiński, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej, został koordynatorem projektu.
Naszą szkołę w Młodzieżowej Radzie Miejskiej reprezentują: Natalia Klóskowska, Wiktoria Bistram, Wiktoria Wenta, Przemysław Rutkowski, Wojciech Niziński, Bartosz Nowak.
Tekst i zdjęcia: Estera Miotk
Świąteczny wystrój naszej szkoły
Każdego roku na okres Świąt Bożego Narodzenia nasza szkoła nabiera świątecznego, ciepłego wyglądu. Dzieje się to dzięki Wam Koledzy i Koleżanki, za co bardzo dziękujemy. Z roku na rok pojawiają się nowe i jeszcze ciekawsze pomysły. Sale lekcyjne wyglądają świątecznie i miło spędza się w nich czas. A oto kilka pamiątkowych fotografii.
Samorząd Uczniowski
Charytatywna akcja świąteczna
W piątek 18 grudnia odbył się w ZS2 kiermasz świąteczny, z którego dochód przeznaczony został na leczenie i rehabilitację 2-letniej Kalinki zmagającej się z nowotworem.
Kiermasz rozpoczął się już o godzinie 8.00 i przyciągnął wielu mieszkańców Redy, którzy chętnie kupowali ozdoby choinkowe, świąteczne wypieki, kartki lub wigilijne sianko. W kiermasz zaangażowani byli nauczyciele, samorządy uczniowskie gimnazjum oraz szkoły podstawowej, a także rodzice, którzy przygotowali niektóre ozdoby i smakołyki.
W czasie trwania kiermaszu rozegrany został mecz piłki siatkowej "Nauczyciele ZS2 kontra Drużyna TKS Reda Ciechocino", który po 3 setach zakończył się zwycięstwem nauczycieli. Przerwy w meczu uatrakcyjniane były przez występy artystyczne dzieci z klas 1-3. Pierwszaki zatańczyły między innymi polkę "Dziadek", klasy drugie zaprezentowały piosenki "Zimową wyliczankę" oraz "Święta to czas niespodzianek" wraz z animacją. Natomiast trzecioklasiści zatańczyli zumbę w układzie zbiorowym do popularnych świątecznych piosenek.
Jedną z największych atrakcji kiermaszu była licytacja dwóch piłek. Pierwsza z podpisami zawodników Lotosu Trefl Gdańsk zlicytowana została za 1000PLN, natomiast druga z Euro 2012 z podpisem Michela Platiniego, po zaciętej licytacji, sprzedana została za 1500PLN.
Bardzo dziękujemy za wszystkim za okazane serce i zaangażowanie w tę akcję charytatywną.
Tekst: Katarzyna Kałuża Zdjęcia: Adam Zabrodzki, Teresa Dopke, Magda Rojek
Projekt "Kształtujemy tożsamość narodową poprzez śpiewanie pieśni patriotycznych"
Od września 2015 roku w Zespole Szkół nr 2 w Redzie realizowaliśmy projekt "Kształtujemy tożsamość narodową poprzez śpiewanie pieśni patriotycznych".
Przybyli ułani, Wojenko, wojenko, My Pierwsza Brygada, Płynie Wisła, Chociaż każdy z nas jest młody, Pałacyk Michla, Biały krzyż, Jak długo w sercach naszych - te piosenki rozbrzmiewały od pierwszego miesiąca nauki we wszystkich klasach uczonych przez p. Monikę Kitel. 10 listopada br. na akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości odświętnie ubrani uczniowie z biało-czerwonymi kokardami, zmotywowani patriotycznymi słowami p. dyrektora Jana Skrobula zaśpiewali przygotowane pieśni. Porywający akompaniament p. Moniki Kitel i spontaniczny śpiew chóru szkolnego przyczyniły się do ogromnego zaangażowania społeczności szkolnej. Mimo naturalnego oporu, charakterystycznego dla wieku gimnazjalnego, do zbiorowego śpiewania, śpiew był donośny. Projekt okazał się wartościowy, zaszczepił w uczniach przekonanie, że pieśń łączy, cieszy i buduje wspólnotę. Organizującym udało się zrealizować założony cel, angażując młodzież we wspólne śpiewanie, w atrakcyjny sposób przekazano wartości patriotyczne.
Oprawę wizualną akademii przygotowała p. Agnieszka Brzezińska, a p. Gabriela Orzechowska z uczniami: Wiktorią Wentą, Olą Wasiutą i Hubertem Bogackim zadbała o komentarze prezentowane pomiędzy piosenkami. Wojciech Niziński, uczeń klasy 3 gimnazjum, wykonał krótki film z uroczystości.
Tekst: Gabriela Orzechowska Prezentacja (na stronie w formie zdjęć): Agnieszka Brzezińska
Zbiórka starych telefonów komórkowych
Na przełomie października i listopada 2015 roku nasze gimnazjum brało udział w międzynarodowej akcji "Sprzątanie Świata" - Clean Up the World 2015". Była to akcja ekologiczna pod hasłem "Oddaj zużyty telefon komórkowy, odbierz nowy aparat fotograficzny".
Jak nam wiadomo telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak ołów oraz kadm, które są zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego, szczególnie wody i gleby.
Dbając o nasze środowisko naturalne uczniowie aktywnie włączyli się w niniejszą akcję. Zebrali 5 kg takich urządzeń. Zostały one odpowiednio spakowane i odesłane do firmy EKOPHONE, gdzie ulegną profesjonalnemu recyklingowi.
Dzięki takim akcjom gruntujemy postawy i nawyki ekologiczne naszej społeczności, a nasza planeta staje się z roku na rok czystsza i bezpieczniejsza. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.
Tekst: Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 2 Zdjęcia: Marlena Skowrońska
Tydzień profilaktyki z gimnazjum
Miniony tydzień (od 19 do 23.10.15r.) przebiegł pod hasłem "Stop Dopalaczom! Nie biorę, nie piję, nie palę". W ramach profilaktyki uniwersalnej, uczniowie gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Władysławowa, którzy przygotowali pogadankę dotyczącą zagrożeń związanych z narkotykami. Zainteresowanie i sympatię młodzieży wzbudził piesek towarzyszący prelegentom, który został wyszkolony do szukania narkotyków. Uczniowie klas I spotkali się z policjantem, który przybliżył im kwestie dotyczące prawnej odpowiedzialności nieletnich, ze szczególnym uwzględnieniem palenia papierosów i zażywania substancji psychoaktywnych. Natomiast klasy II brały udział w warsztatach profilaktycznych ukierunkowanych na kształtowanie właściwych postaw młodzieży wobec wszelkiego rodzaju uzależnień. Na lekcji WOS-u uczniowie obejrzeli film profilaktyczny pt. "FAS - wieczne dziecko".
Tydzień profilaktyki to wstęp do zaplanowanych działań profilaktycznych w szkole, które mają na celu dostarczenie uczniom rzetelnych informacji dotyczących szkodliwości palenia, picia alkoholu, zażywania substancji psychoaktywnych, ale przede wszystkim są ukierunkowane na rozwijanie ważnych umiejętności życiowych, takich jak: radzenie sobie ze stresem, rozwijanie pasji, opieranie się naciskom otoczenia. O tych ważnych sprawach będą wychowawcy rozmawiać ze swoimi uczniami na godzinach wychowawczych. Każda klasa ma za zadanie przygotowanie plakatu dotyczącego uzależnień i filmiku lub foto - historii, w którym zaprezentuje aktywne formy spędzania przez nich czasu wolnego.
Tekst: Barbara Kisiel Zdjęcia: Estera Miotk
Wymiana językowa Reda - Zwolle
W dniach 12.10. - 15.10.2015r. uczniowie z Gimnazjum nr 2 brali udział w wymianie językowej z uczniami z holenderskiej szkoły Van der Cappelen. W planie wymiany znalazł się czas, zarówno na zwiedzanie historycznych miejsc, jak i na integrację oraz zabawę.Odwiedziliśmy wiele interesujących miejsc związanych z polską kulturą i historią - Muzeum w Sztutowie, Westerplatte, plac Jakuba Wejhera oraz Stare Miasto w Gdańsku. Nie zabrakło też wyjazdów do Akwarium, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz szkolnej dyskoteki.
Uczniowie porozumiewali się ze swoimi gośćmi z Holandii w języku angielskim. Wymiana językowa udowodniła nam, iż pomimo różnic religijnych, kulturalnych możemy się z kimś porozumieć oraz zaprzyjaźnić. Z niecierpliwością czekamy na nasz wyjazd do Holandii.
Tekst: Sandra Irzyk Zdjęcia: Sandra Irzyk, Tomasz Grodzicki
Dzień Edukacji Narodowej w ZS2
We wtorek, 13 października, na hali Zespołu Szkół nr 2 odbyła się uroczystość z okazji dnia Komisji Edukacji Narodowej. Wszystkich zebranych powitał dyrektor szkoły, Jan Skrobul, który złożył pracownikom naszej szkolnej społeczności najlepsze życzenia oraz przedstawił rys historyczny powołania i działalności Komisji Edukacji Narodowej. Serdeczne życzenia w imieniu rodziców nauczyciele otrzymali także od przedstawicielki Rady Rodziców, pani Wioletty Buć. Również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli na ręce Dyrekcji "życzeniowe zwoje" oraz kwiaty.
Święto Edukacji Narodowej jest również okazją do wręczania nagród. W tym roku Nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty otrzymał dyrektor szkoły, Jan Skrobul, natomiast Nagrodę Burmistrza otrzymały panie: Hanna Zwierzycka i Urszula Obłuda. Nagrodą Dyrektora zaś zostali wyróżnieni następujący nauczyciele: Justyna Zabrodzka, Estera Miotk, Mirosława Niewiadomska, Mariola Szreder, Ewa Ryś, Grażyna Napieraj, Anna Mielewczyk-Haustein, Anna Lewińska, Katarzyna Kałuża, Wojciech Guzow, Teresa Dopke, Anna Galiń-Tatara, Tomasz Grodzicki, Barbara Kisiel, Teresa Liegman, Lidia Skrobul, Katarzyna Paradowska.
W części artystycznej przygotowanej przez panie: Annę Galiń-Tatarę i Teresę Liegman, uczniowie zaprezentowali "różnice gatunkowe między uczniami a nauczycielami" oraz przedstawili ciekawą ofertę "Mody Nauczycielskiej", która wzbudziła zainteresowanie wśród zebranego na sali grona pedagogicznego. Z nutką sentymentu wysłuchano także występu chóru, przygotowanego przez panią Monikę Kitel.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole upłynął w uroczystej atmosferze, wśród życzeń, kwiatów i życzliwości płynącej z uczniowskich serc.
W dniach 27.09 - 2.10 redzka młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 2 wzięła udział w wymianie z młodzieżą z niemieckiego gimnazjum z miejscowości Karlsbad. Młodzi ludzie pochodzący także z naszego miasta partnerskiego Waldbronn przyjechali do Redy i Trójmiasta, by poznać piękno tego regionu i wspólnie z naszymi gimnazjalistami wymienić swoje spostrzeżenia dotyczące ich przyszłości zawodowej.
Pod auspicjami fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, uczniowie zapoznali się z systemami szkolnictwa oraz rynkiem pracy w Polsce i Niemczech. Towarzyszyły temu: wizyta w średniej firmie lokalnego przedsiębiorcy w Redzie, wspólne warsztaty o przyszłości zawodowej, zapoznanie z działalnością: branży turystycznej, przemysłu stoczniowego, gastronomii i lotnictwa. Wspólnie poznawana była też historia współczesna Polski na tle historii Europy. Odwiedziliśmy Malbork, Westerplatte oraz Europejskie Centrum Solidarności. Wszystko to razem dało możliwość poznania siebie, współpracy i rozwijania umiejętności językowych. Podstawą komunikacji młodych ludzi był język angielski, a językami pomocniczymi były niemiecki i polski.
Młodzieżą redzką opiekowali się: pani Mariola Szreder i pan Łukasz Kamiński. Finansowe wsparcie otrzymaliśmy również z Urzędu Miasta Redy, a w organizacje przedsięwzięcia włączył się również redzki Cech Rzemiosł Różnych.
Tekst: Ł. Kamiński. M. Szreder Zdjęcia: A. Skorupska, B. Arnold
"EXCHANGES FOR ALL" - młodzieżowy projekt edukacyjny
W dniach od 19 do 25 września w redzkim MOSIRZE miała miejsce II część projektu "EXCHANGES FOR ALL". W projekcie uczestniczyły cztery uczennice z klas pierwszych gimnazjum pod opieką p. Aleksandry Kurzawy i p. Patryka Wielmowca. Projekty "Wymiany dla Wszystkich" to partnerstwo pomiędzy krajami nadbałtyckimi. W czasie wymian młodzieży organizowanych w ramach projektu "Wymiany dla Wszystkich" badane są efekty edukacyjne udziału w międzynarodowych wymianach młodzieży opartych na zastosowaniu działań artystycznych. W Redzie pojawiła się młodzież wraz z opiekunami z Polski, Niemiec, Szwecji oraz Danii. Spotkania te są ogromną szansą dla młodzieży na nawiązanie przyjaźni z uczniami ze szkół partnerskich; uczą zrozumienia i poszanowania dla osób o odmiennym języku, religii, tradycjach i zwyczajach; kształcą umiejętności komunikacyjne i społeczne w obcym środowisku; a także doskonalą umiejętność posługiwania się językiem angielskim, który podczas spotkań jest językiem obowiązującym.
Wizyta w Polsce poprzedzona była pobytem naszej młodzieży w Danii, która miała miejsce w okresie wakacyjnym od 25 lipca do 3 sierpnia.
Tekst: Aleksandra Kurzawa Zdjęcia: Teresa Dopke, Aleksandra Kurzawa
W poniedziałek, 28.09.2015r., odbył się wyjazd integracyjny klas pierwszych do Adventure Park Gdynia Kolibki, uczniowie mieli zajęcia zorganizowane dla nich pod hasłem: Leśna ekspedycja.
Jest to kilkugodzinny program nastawiony na poznanie i zbliżenie jego uczestników. Poznanie to odbywa się jednak w nietypowy sposób, na leśnej ścieżce i w silnych objęciach przy wspólnym wysiłku, na wysokościach i w wielu innych niezwyczajnych sytuacjach. Grupa, pod czujnym okiem instruktora pokonuje szlak wykonując kilkanaście przygotowanych zadań. Każde zadanie posiada myśl przewodnią, którą uczestnicy, w trakcie jego wykonywania, odnajdują. I tak zadania nastawione są na: komunikację, współpracę, wyłonienie i rolę lidera, odpowiedzialność i inne. Po każdym zadaniu odbywa się dyskusja, podsumowanie i wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Instruktor prowadzący grupę od początku szlaku utrzymuje klimat "niesamowitej ekspedycji w tropikalnej lub mroźnej scenerii". Wyzwala to w uczestnikach zabawy wprost nieograniczoną wyobraźnię, fantazję i nietuzinkowe, ukryte zdolności, co często prowadzi też do zabawnych dialogów i sytuacji...
Relacja jednej z uczestniczek: "Moim zdaniem wyjazd z klasą do Adventure Park był udany. Mieliśmy dużo fajnych, chociaż ciężkich zadań. Dzięki tej wycieczce wydaje mi się, że bardziej się zgraliśmy i zbliżyliśmy. A po tak ciężkiej przeprawie zasłużyliśmy na pyszną nagrodę, czyli ognisko i pyszne przypieczone na ognisku kiełbaski".
Tekst: Katarzyna Paradowska Zdjęcia: Katarzyna Paradowska, Tomasz Grodzicki
Turniej Otrzęsinowy w Gimnazjum
W czwartek, 25 września, w Gimnazjum nr 2 w Redzie odbyła się uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów do zaszczytnego grona gimnazjalistów, czyli popularny Turniej Otrzęsinowy. Tradycyjnie otrzęsiny stanowią niebywałą okazję do integracji wewnątrzszkolnej i dają szansę pierwszoklasistom do zaprezentowania się przed starszymi kolegami i koleżankami oraz gronem pedagogicznym z nieco innej niż na co dzień, mniej oficjalnej strony.
Jak co roku najmłodsi uczniowie wystąpili w oryginalnych przebraniach, by pokazać swoją gotowość do zabawy i współzawodnictwa? Jako że tegorocznym hasłem przewodnim była "Gala filmowa";, cała społeczność szkolna mogła podziwiać znamienitą galerię postaci z trzech popularnych gatunków filmowych: horrorów (klasa 1a z wychowawcą p. Tomaszem Grodzickim), filmów science-fiction (klasa 1b z wychowawczynią p. Urszulą Obłudą) i westernów (klasa 1c z wychowawczynią p. Katarzyną Paradowską).
Pod czujnym okiem jury, w skład którego weszły p. Estera Miotk, p. Lidia Skrobul oraz p. Adriana Janor, pierwszoklasiści rywalizowali w szeregu wymagających konkurencji, podczas których należało wykazać się kreatywnością, sprawnością fizyczną oraz intelektualną, refleksem i przede wszystkim szczyptą dobrego humoru.
Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele mieli okazję dopingować pierwszaków stających w szranki nie tylko podczas pokazu tanecznego, jedzenia jabłka bez użycia rąk czy wymagających konkurencji sportowych, lecz również prezentacji Czerwonego Kapturka w trzech odsłonach - wampira, avatara i cowgirl, a także pokazu umiejętności aktorskich - odegrania charakterystycznych scenek właśnie z "Czerwonego Kapturka" (tym razem w wersji tradycyjnej).
Pierwszoklasiści mieli również szansę sprawdzić się podczas testu wiedzy na temat swoich wychowawców, jednakże i na samych belfrów czekało nie lada wyzwanie - swoisty "sprawdzian" znajomości swojej klasy - zidentyfikowanie swoich wychowanków na podstawie ich głosów.
W oczekiwaniu na werdykt szanownego jury, przy dźwiękach charakterystycznego motywu muzycznego z cyklu Star Wars, klasy drugie i trzecie zaprezentowały transparenty zagrzewające pierwszaków do rywalizacji i witające ich pośród społeczności szkolnej.
Ostatecznie wszyscy uczestnicy Turnieju Otrzęsinowego, z uśmiechem na ustach, szczęśliwie przetrwali trudy współzawodnictwa, zaś najlepszą okazała się klasa Ic, która w nagrodę otrzymała z rąk dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Redzie, p. Jana Skrobula, pachnący kosz soczystych jabłek, natomiast wszystkie klasy pierwsze zostały uhonorowane pamiątkowymi dyplomami. Na znak przyjęcia w szeregi społeczności szkolnej, pełnoprawni już gimnazjaliści pozostawili pamiątkowe odciski dłoni na specjalnie przygotowanych arkuszach papieru.
Zabawa była bardzo udana, a wszystkie klasy pierwsze wykazały się wielkim poczuciem humoru oraz ogromnym zaangażowaniem. Najmłodsi gimnazjaliści zostali przyjęci do zaszczytnego grona uczniów naszej szkoły i na pewno w przyszłości staną na wysokości zadania, podtrzymując otrzęsinową tradycję.
W piątek, 18 września, wzięliśmy udział w kolejnej wycieczce. Jak w czasie pierwszego wyjazdu skierowaliśmy się w stronę Kazimierza. Tym razem odbiliśmy jednak nieco w prawo, do Rewy. Tam, po krótkiej wizycie na molo, udaliśmy się na dobrze wszystkim znany Cypel Rewski. Na jego piaskach mogliśmy zauważyć duże ilości wyrzuconych przez fale meduz, co świadczy o dużej czystości wody w tej okolicy. Dzięki doskonałej, słonecznej pogodzie udało nam się dostrzec cały Półwysep Helski.
Po niedługim czasie, w spokojnym tempie, wróciliśmy tą samą drogą do Redy.
Tekst: Bartosz Nowak Zdjęcia: Tomasz Grodzicki
Znamy wyniki wyborów gimnazjalnego Samorządu Uczniowskiego
W piątek, 18 września, odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w Gimnazjum nr 2 w Redzie. Do walki o prestiżowe stanowisko stanęło troje poważnych kandydatów. W czwartek na specjalnym apelu zaprezentowali swoje programy wyborcze. Przed społecznością szkolną był trudny wybór.
Po zliczeniu głosów wszystko było już jasne. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Wiktoria Wenta z klasy 3c. Zastępcą przewodniczącej SU został Bartosz Nowak, uczeń klasy 3c. Natomiast stanowisko sekretarza przypadło uczennicy klasy 2c - Natalii Klóskowskiej.
Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów.
Tekst: Estera Miotk Zdjęcia: Katarzyna Paradowska, Teresa Dopke
Jesienny rajd rowerowy - Rzucewo
W piątek, 11 września, odbył się drugi wyjazd, tym razem do Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie. Dzięki temu, że udział w nim wzięli tylko czterej uczniowie naszego gimnazjum, udało nam się stosunkowo szybko pokonać tę odległość.
Około godziny 15.30 wyjechaliśmy w stronę Rekowa i z niemałym wysiłkiem wjechaliśmy na górę do Połchowa. Po krótkim postoju skierowaliśmy się do Mrzezina, a następnie piaskową drogą do Osłonina. Stamtąd słynna Aleja Lipowa doprowadziła nas pod sam zamek w Rzucewie. Tam również mieliśmy czas na chwilę wytchnienia. Przy okazji obejrzeliśmy stałą wystawę nt. historii Rzucewa i samego zamku, która znajduje się w jego wnętrzu. Potem, po minięciu stadniny koni, dojechaliśmy do celu naszej wycieczki. Muzeum niestety nie mogliśmy zwiedzić, ale dowiedzieliśmy się wiele informacji o tym miejscu z umieszczonych tam tablic informacyjnych. Oprócz tego obejrzeliśmy przepiękny widok na Zatokę Pucką, stojąc na tarasie widokowym. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na molo w Osłoninie, skąd obserwowaliśmy licznych windsurferów.
Cała wycieczka minęła nam w miłej atmosferze. Poza tym wiele nas nauczyła na temat naszego regionu. Już niedługo zostaną zorganizowane następne rajdy, w których do wzięcia udziału szczerze zachęcam.
Tekst: Bartosz Nowak Zdjęcia: Tomasz Grodzicki
Jesienne rajdy rowerowe
W piątek, 4 września, odbył się rajd rowerowy organizowany w ramach projektu "Rowerowa szkoła", w którym bierze udział nasze gimnazjum. Wraz z opiekunem, panem Tomaszem Grodzickim, 7-osobowa grupa uczniów udała się na wycieczkę do rezerwatu "Beka".
O godzinie 15.10 wyruszyliśmy w stronę dzielnicy "Moście Błota". Oczywiście skorzystaliśmy z wygodnej ścieżki rowerowej, biegnącej w tamtym kierunku. Po wyjeździe z miasta mogliśmy zauważyć jak bardzo - mimo bliskiej obecności morza - pofałdowany jest teren, po którym codziennie się poruszamy. My (na szczęście) nie musieliśmy się wspinać na niemałe wzgórza Kępy Puckiej, ponieważ cały czas jechaliśmy Pradoliną Redy - Łeby.
Już po kilku kilometrach dotarliśmy do głównego celu naszego wyjazdu, czyli tzw. Kaszubskiej Atlantydy - dawnej osady Beka nad brzegiem Zatoki Puckiej. Dziś przypominają o niej tylko resztki fundamentów oraz drewniany krzyż pamiątkowy. Obecnie znajduje się ona na terenie rezerwatu o tej samej nazwie, będącym miejscem występowania tzw. roślin słonolubnych oraz rzadkich gatunków ptaków. Wracając, udało nam się nawet dostrzec parę żurawi.
Ogółem cała wycieczka bardzo mi się podobała. Mimo, że nie była zbyt długa (ok. 2,5h), znacznie poszerzyła naszą wiedzę. Mam nadzieję, że już wkrótce zostanie zorganizowany podobny rajd, w którym bardzo chętnie wezmę udział.
Tekst: Bartosz Nowak Zdjęcia: Tomasz Grodzicki
ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 - INNOWACYJNA SZKOŁA
W Zespole Szkół nr 2 w Redzie w nowym roku szkolnym 2015/16 będą realizowane trzy innowacje pedagogiczne.
Pierwsza z nich "Tasks with Ben - angielski bez kserówek" autorstwa p. Grażyny Napieraj będzie realizowana na lekcjach języka angielskiego w klasie V szkoły podstawowej.
Uczniowie będą wykonywać zadania na platformie edukacyjnej, która umożliwia wspólną, efektywną pracę z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych oraz udostępnia nauczycielowi pomocne narzędzia do zarządzania klasami, tworzenia interaktywnych zadań i odbierania szczegółowych raportów z wynikami uczniów. Ćwiczenia, zabawy edukacyjne, przydatne linki, objaśnienia, wskazówki będą gromadzone na blogu prowadzonym przez stworzonego przez uczniów awatara, Bena. Uczniowie będą wykorzystywać gotowe materiały edukacyjne oraz zasoby przygotowane przez nauczyciela przy pomocy m.in. LearningApps.org oraz narzędzia mInstructor, które jest kompatybilne z platformą mCourser.
Kolejną innowacją w szkole podstawowej realizowaną przez panią Mirosławę Niewiadomską jest "Zeszyt w chmurze" nauczanie języka polskiego z wykorzystaniem narzędzi Google. Zajęcia te dadzą możliwość wykorzystania narzędzi Google docs, jako sposobu na indywidualne tworzenie dokumentów tekstowych, z możliwością ich edytowania i publikowania. Praca w chmurze będzie bardziej efektywna poprzez tworzenie arkuszy, formularzy i prezentacji. Można to wykorzystać np. do sprawdzania czytania ze zrozumieniem za pomocą testów. Można udostępniać pojedyncze pliki, lub całe zbiory dysku Google, a służyć do tego będzie udostępniony link.
Natomiast w gimnazjum uczniowie klas III będę realizować innowację metodyczną autorstwa pani Justyny Zabrodzkiej "Cyfrowy obywatel" - nauczanie wiedzy o społeczeństwie w oparciu o model SAMR. Praca z modelem SAMR zakłada, że uczeń przechodzi przez kilka poziomów integracji technologii w procesie edukacji, od najprostszych po bardziej skomplikowane. Uczeń zaczyna od poziomu, np. robienie notatek w Evernote, robienia zdjęć telefonem lub tabletem, potem udostępnia je innym, komentuje i ocenia prace innych uczniów, a na koniec realizuje złożone działania takie jak: projekt edukacyjny, - którego efekty upublicznia w Internecie.
Uczniowie będą przygotowywać materiały edukacyjne dotyczące Unii Europejskiej, globalizacji, przedsiębiorczości oraz elementów ekonomii dla swoich rówieśników z wykorzystaniem technologii informacyjnej, np. narzędzi dysku Google. Wypracowane materiały zostaną zamieszczone w chmurze oraz na witrynie Wix, dzięki czemu będą mogły służyć kolejnym rocznikom.
Tekst: Justyna Zabrodzka
Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 rozpoczęli rok szkolny 2015/2016
We wtorkowe przedpołudnie, 1 września społeczność Zespołu Szkół nr 2 rozpoczęła kolejny rok szkolny. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zebrani na placu apelowym wysłuchali przemówienia dyrektora szkoły, Jana Skrobula, a następnie rozeszli się do sal, gdzie wychowawcy przedstawili im plan zajęć i omówili sprawy organizacyjne. Dla uczniów z klas pierwszych gimnazjum uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego była połączona z uroczystością "Ślubowania".
Rok 2015/2016 z pewnością będzie czasem pełnym nauki, pracy, nowych wyzwań, rozwijania zainteresowań i umiejętności oraz nawiązywania przyjaźni.
Życzymy więc wszystkim, by ten rok szkolny spełnił ich oczekiwania i przyniósł wiele dobrego.
Najlepszy absolwent gimnazjum gmin wiejskich i miasteczek województwa pomorskiego 2014/2015 z Gimnazjum nr 2
27 czerwca 2015r. w Auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Najlepszy absolwent gimnazjum gmin wiejskich i miasteczek województwa pomorskiego 2014/2015". Adriana Bieschke z klasy 3c (wych. Katarzyna Paradowska) została laureatką tego wyjątkowego konkursu. Ada reprezentowała Gimnazjum nr 2 w licznych turniejach wiedzy i konkursach: historycznych, ekologicznych, ekonomicznych, plastycznych oraz w zawodach sportowych i jest ich laureatką na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i miejskim. Pracowała w Samorządzie Szkolnym, udzielała się w wolontariacie. Uzyskała najwyższą średnią w szkole (6,0).
Dlatego znalazła się w tak zaszczytnym gronie najlepszych gimnazjalistów z całego województwa pomorskiego.
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem: "ROK 2015 ROKIEM MATEMATYKI w WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM". Pomysłodawcą i organizatorem konkursu był Zarząd Okręgu Pomorskiego ZNP.
Na Gali nie zabrakło też koncertu "Przyjaciół konkursu", którzy ze wszystkimi uczestnikami Gali wykonali Ballady Bułata Okudżawy.
Adriana otrzymała nagrodę rzeczową ufundowaną przez Urząd Miasta w Redzie.
Bardzo serdecznie gratulujemy Adzie tego zaszczytnego wyróżnienia i życzymy wielu sukcesów w nauce i przyszłym życiu.
Tekst: Beata Zawal-Brzezińska Zdjęcia: archiwum rodziny Bieschke