Strona początkowa  ::   Dziennik elektroniczny  ::   TKS Reda  ::   Erasmus+  ::   Rose  ::   Europe Go Green  ::   Trzy kolory





Kapitał ludzki

Unia Europejska

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Dyrekcja
•  Zamówienia publiczne
•  Informacje dla rodziców
•  Dożywianie
•  Historia
•  Dokumentacja
•  Innowacje
•  Konkursy
•  Spis podręczników
•  Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Rekrutacja
•  Nasz patron
•  O nas
•  Grono pedagogiczne
•  Projekt unijny
•  Wydarzenia
•  Wycieczki
•  Wydarzenia Comenius
•  Erasmus +
•  Biblioteka
•  Logopeda
•  Galerie zdjęć
•  Klasy
•  Absolwenci
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Comenius 2005-2013
•  Pracowania komputerowa
•  Archiwum
•  PZPOW Wejherowo

Język kaszubski

•  Informacje ogólne
•  Organizacja nauki
•  Wycieczki

Logopeda

•  Zadania Logopedy
•  Rozwój mowy dziecka
•  Wady wymowy
•  Galeria

NEWS:

XV Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy
więcej >>

Polecamy

Nie pal

Bykom Stop

Spamerom mówimy NIE!

Firefox

Thunderbird

Bezpieczne strony

Dziecko w sieci

Sieciaki.pl

Helpline

Fundacja Dzieci Niczyje

Zagłosuj na nas

Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!

www.edukator.org.pl




Archiwum: rok szkolny 2013/2014

Najlepszy absolwent Gimnazjum Roku Szkolnego 2013/2014

W dniu 28 czerwca 2014r. w auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego wręczone zostały nagrody XII edycji Konkursu na Najlepszego Absolwenta Gimnazjum Gmin Wiejskich i Miasteczek Województwa Pomorskiego.
Aleksandra Janczewska - uczennica Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich w Redzie została laureatką tego konkursu.
Osiągnięcia kandydatów były bardzo precyzyjnie oceniane i punktowane przez Kapitułę Konkursową, dlatego w gronie laureatów znalazły się tylko osoby których osiągnięcia stały na najwyższym poziomie. Aleksandra Janczewska w roku szkolnym 2013/14 ukończyła Gimnazjum nr 2, osiągnęła jedną z najwyższych średnich ocen w szkole i może pochwalić się osiągnięciami naukowymi i artystycznymi na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Wykazała się także wielką aktywnością społeczną i pracą na rzecz środowiska szkolnego i wolontariatu.
Wśród 85 laureatów województwa pomorskiego, w klasyfikacji generalnej, Ola uplasowała się na 13 miejscu, a w oddzielnej kategorii - wyróżnień artystycznych już na miejscu drugim.
W uroczystej gali uczestniczyli między innymi: Katarzyna Hall, Franciszek Potulski, Jan Zarębski, Jan Kozłowski, Edmund Wittbrodt, Pomorski Kurator Oświaty - Elżbieta Wasilenko, Prezes Okregu Pomorskiego ZNP – Elżbieta Markowska i inni.
Wszyscy znamienici goście gratulowali absolwentom uzyskania bardzo wysokich osiągnięć. Oli na uroczystej gali, oprócz mamy, towarzyszyła Wiceburmistrz Miasta Redy p.Teresa Kania i wicedyrektor szkoły B.Zawal Brzezińska. Z rąk pani wiceburmistrz Ola otrzymała nagrodę ufundowaną przez Urząd Miasta w Redzie. Serdecznie gratulujemy naszej laureatce i życzymy dalszych wielu sukcesów w dorosłym życiu.

Tekst i zdjęcia: B. Zawal - Brzezińska

Podsumowanie II semestru i prac nad Projektem Comenius w Gimnazjum nr 2

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań. Podczas apelu zostali wyróżnieni uczniowie gimnazjum, którzy osiągnęli w nauce wyniki powyżej średniej 4,75 - było ich 32. Dwie osoby w szkole osiągnęły średnią równą 6,00: Bartosz Nowak z kl.1c oraz Patrycja Pawlik z kl.2c .
Klasy, które osiągnęły najwyższą średnią w nauce (3a - 1m, 3b - 2m, 2b - 3m) i uzyskały najlepszą frekwencję (1c - 1m, 3a - 2m, 2c - 3m) zostały nagrodzone wielkimi brawami.
Dyrektor Jan Skrobul wręczył dyplomy uczniom wyróżniający się w sporcie. Zwłaszcza osiągającym bardzo dobre wyniki w halowej lekkoatletyce indywidualnej na szczeblu szkolnym i miejskim oraz drużynom dziewcząt biorącym udział w rozgrywkach szkolnych.
Na apelu p.I.Nowicka oraz uczniowie biorący udział w projekcie Comenius podsumowali minione 2 lata współpracy międzynarodowej.
Przez dwa lata w Gimnazjum nr 2 w Redzie realizowany był międzynarodowy projekt ekologiczny pod nazwą "Europe - Go Green", w ramach unijnego programu Comenius "Uczenie się przez całe życie". Na realizację projektu szkoła otrzymała dotację z funduszy UE w wysokości 20.000 euro. Projekt został zakończony w czerwcu b.r. Brało w nim udział 5 szkół: - Europaschule Humboldt - Gymnasium z Gifhorn w Niemczech, Goethe Gymnasium z Burgas w Bułgarii, Liceo Statale "D. Cotugno” we włoskim mieście L’Aquila, Dumfries Academy w Dumfries w Szkocji oraz Gimnazjum nr 2 w Redzie.
Celem projektu było podniesienie świadomości dotyczącej problematyki środowiska naturalnego wśród uczniów oraz w społeczności lokalnej oraz upowszechnienie wiedzy o działaniach proekologicznych w różnych krajach Europy. Opiekunami projektu w naszej szkole były: Urszula Obłuda, Barbara Borkowska i Iwona Nowicka.
W bieżącym roku szkolnym odbył się wielozadaniowy Szkolny Konkurs na Najlepszego Ekologa. Nagrodą główną był wyjazd na ostatnie spotkanie projektowe w Gifhorn.
W ciągu dwóch lat 25 uczniów naszego gimnazjum miało okazję uczestniczyć w jednym z czterech wyjazdów do partnerskich szkół.
Na koniec dyrektor Jan Skrobul gratulując uczniom, życzył w następnym semestrze osiągnięcia jeszcze większych sukcesów i wyższych średnich i z zainteresowaniem oglądał wspomnieniową wystawę dotyczącą tego projektu.

Tekst: B. Zawal - Brzezińska, I.Nowicka
zdjęcia dostępne tutaj >>

Eurocamp - wymiana młodzieży

W dniach 18 - 25.06.2014r. młodzież z Gimnazjum nr 2 w Redzie wraz z paniami: Mariolą Szreder i Aleksandrą Kurzawą oraz uczniowie Europaschule Humboldt-Gymnasium w Gifhorn uczestniczyli w projekcje Eurocamp. Tematem spotkania była "Europa za 50 lat". Jednak podczas wyjazdu uczniowie nie tylko zajmowali się pracą nad projektem. Spędzaliśmy wspólnie czas wolny, zwiedzaliśmy, przygotowywaliśmy posiłki, wiele rozmawialiśmy, doskonaląc języki obce oraz współpracę w grupie.
Przez pierwsze dni, tj. od czwartku do soboty, polscy i niemieccy uczniowie mieszkali i pracowali nad projektem w leśnym ośrodku Jugendheim w Gifhorn - Winkel. W międzynarodowych grupach szukaliśmy odpowiedzi na pytania jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości. Wyobrażaliśmy sobie jaki będzie model rodziny, popularne zawody, rozwój medycyny, sztuki, techniki, system szkolny, jak będziemy spędzać czas wolnego oraz jak będzie wyglądało środowisko naturalne. Doszliśmy do ciekawych, nawet szokujących wniosków, które przedstawiliśmy w formie plakatów.
W sobotnie popołudnie wszyscy udali się do Gimnazjum w Gifhorn, gdzie na nas, uczniów z Redy, czekały rodziny, które miały się nami opiekować przez najbliższe dni. Tego dnia wielu z uczniów udało się do centrum miasta, by świętować coroczne obchody Schützenfest (tj. święta strzeleckiego).
Niedzielne popołudnie każdy uczestnik projektu spędził z niemieckimi rodzinami w niepowtarzalny sposób. Niektórzy pojechali do Wolfsburga, gdzie zwiedzili Auto Stadt i zobaczyli fabrykę Volkswagena, inni byli na meczu.
Poniedziałek spędziliśmy w szkole. Wzięliśmy udział w lekcjach prowadzonych przez niemieckich nauczycieli i zwiedziliśmy szkołę. Sposób prowadzenia zajęć jest podobny do naszego. Wrażenie zrobił na nas budynek szkoły oraz wyposażenie gabinetów. Najbardziej spodobała się wszystkim sala informatyczna, wyposażona m.in. w drukarkę 3D, która drukowała niesamowite rzeczy takie jak: kubki, bransoletki, kubki. Podczas zajęć informatycznych tworzyliśmy ruchome obrazki, muzykę, programowaliśmy własne avatary oraz zastanawialiśmy się nad obszarami naszego życia, w których wykorzystujemy techniki komputerowe.
Wtorek był zarówno bardzo ciekawym, ekscytującym, jak i męczącym dniem. Uczniowie wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę do Hamburga. Po trzygodzinnej jeździe pociągiem nadszedł czas na zwiedzanie miasta, a po nim na wyczekiwane przez wszystkich zakupy. Około godziny 17:00 wróciliśmy do Braunschweig, skąd o godz. 1:00 odjeżdżał autokar do Polski.
Po tak owocnej pracy i miłym wypoczynku wszyscy czekają na wiadomość, gdzie i kiedy znów odbędzie się Eurocamp, który w naszej szkole trwa od 2008r. Projekt został dofinansowany przez Urząd Miasta Redy oraz Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

Tekst: Patrycja Pawik
Zdjęcia: Mariola Szreder
zdjęcia dostępne tutaj >>

BAL POŻEGNALNY KLAS III

W piątek, 13 czerwca, odbył się bal pożegnalny klas III gimnazjum. Tradycją szkoły jest przygotowywanie wystroju sali przez sekcję plastyczną samorządu szkoły. Praca nad wystrojem jest pracochłonna, lecz efekt zawsze jest za każdym razem inny. W tym roku tematem przewodnim został "Cyrk". Salę gimnastyczną wypełniły zgrabne baletnice i żonglerzy, a na oknach wisiały roześmiane buzie clownów. Grono pedagogiczne siedziało pod kolorowa płachtą namiotu cyrkowego w otoczeniu baloników. Wnętrze sali wypełniały girlandy balonów, które zwieszały się z sufitu.
Uczniowie rozpoczęli zabawę wspólnym odtańczeniem poloneza. Nowością była "cha - cha", którą uczniowie zaprezentowali po raz pierwszy. Do obu tańców zostali przygotowani przez p. Lidię Skrobul. Za swój taniec zostali nagrodzeni wielkimi brawami, a niejednemu nauczycielowi zakręciła się łza wzruszenia. Zwracały uwagę kreacje dziewcząt i eleganckie garnitury chłopców. Humory dopisywały. Bal rozpoczął p. dyrektor Jan Skrobul dziękując rodzicom, nauczycielom i uczniom za minione 3 lata nauki i życząc wszystkim udanej zabawy. To były ostatnie chwile , które uczniowie mogli spędzić ze swoimi wychowawcami p. Esterą Miotk, p.Justyną Zabrodzką, p.Iwona Nowicką i p.Moniką Werner. Na bal przybyła także p. Elżbieta Rybarczyk, która była wychowawczynią klasy IIId w I i II klasie gimnazjum. Dobrej zabawie sprzyjała muzyka i efekty w postaci świateł lasera i sztucznego dymu.

Tekst: B. Zawal - Brzezińska
zdjęcia dostępne tutaj >>





Święto Patrona Szkoły w Gimnazjum im. Noblistów Polskich nr 2 w Redzie

4 czerwca 2014 r. był dla naszego gimnazjum dniem szczególnym, gdyż po raz pierwszy świętowaliśmy rocznicę nadania imienia szkole. Społeczność Gimnazjum im. Noblistów Polskich utożsamia noblistów z takimi ideałami jak: wolność, demokracja, odpowiedzialność za wspólne dobro i z tego też względu 4 czerwca jest ustalony dniem Patrona Szkoły.
W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na wyjątkową poetkę – Wisławę Szymborską. Noblistka z dziedziny literatury nagrodę otrzymała w 1996 r. za błyskotliwą i żartobliwą twórczość. Aby przybliżyć jej sylwetkę gospodarze poszczególnych klas wylosowali zadania do zrealizowania. Oto lista zadań dla każdej klasy:
Ia- Scenka humorystyczna do wybranego utworu Wisławy Szymborskiej.
Ib - Wywiad z noblistką.
Ic - Recytacja wybranego wiersza poetki.
IIa - Przygotowanie tablicy poświęconej ciekawostką związanym z życiem i twórczości noblistki.
IIb - Portret poetki w dowolnej technice formatu A1.
IIc - Przedstawienie poetki w okresie młodzieńczym.
IIIa - Przedstawienie poetki w okresie dojrzałym.
IIIb - Reklama zachęcająca do czytania poezji.
IIIc - List do Wisławy Szymborskiej od młodzieży.
IIId - Zredagowanie limeryku na dowolnie wybrany temat.
Uroczystość rozpoczął skrócony reportaż Katarzyny Kolendy - Zalewskiej pt. "Chwilami życie bywa znośne", który prezentował noblistkę jako zwykłą osobę z jej zaletami i wadami. Następnie poszczególne klasy prezentowały swoje dokonania. W przerwie uczniowie mogli wysłuchać koncertu naszego szkolnego zespołu gitarowego "Moherowe glany", który przygotował w mocnej rokowej wersji wiersz Wisławy Szymborskiej pt. "Kot w pustym mieszkaniu". Zakończenie uświetnił przygotowany w ramach projektu edukacyjnego hymn szkoły. Uczniowie, pod okiem pani Moniki Kitel, wypracowali tekst oraz muzykę. Natomiast pani Hanna Rojek uczuwała nad całym przebiegiem uroczystości w szkole.

Tekst: Hanna Rojek
zdjęcia dostępne tutaj >>

Spektakl profilaktyczny w Gimnazjum

4 czerwca 2014r. uczniowie Gimnazjum nr 2 obejrzeli spektakl pt. "Najlepszy z najlepszych" przygotowany przez TEATR KURTYNA. Kanwą spektaklu jest szkolny plebiscyt na najbardziej popularnego ucznia, cieszącego się szacunkiem i uznaniem w społeczności szkolnej. Główny bohater spektaklu - Jacek, to tzw. "czarny charakter". Chłopiec manipulując innymi uczniami, zastraszając ich psychicznie i fizycznie, zostaje zwycięzcą plebiscytu. Jego zachowania mają źródła w środowisku domowym, w którym dobrze sytuowani rodzice gardzą elementarnymi wartościami i zasadami współżycia społecznego. Jednak podczas wywiadu w studium telewizyjnym, Jacek nieoczekiwanie zdradza prawdę o sobie i kulisach sukcesu. Spektakl porusza ważne dla gimnazjalistów problemy, takie jak: budowania poczucia własnej wartości w oparciu o poczucie dobra i zła, przewidywanie i przyjmowanie konsekwencji dokonywanych wyborów, poszanowanie i tolerancja dla odmienności.

Tekst: Barbara Kisiel

Uczniowie z ZS2 nagrodzeni w Wojewódzkim Maratonie Czytelniczym

W tym roku szkolnym uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 po raz kolejny wzięli udział w Wojewódzkim Maratonie Czytelniczym, odbywającym się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty. Tym razem było to 12 uczniów z podstawówki i 28 gimnazjalistów. Uczniowie przez cały rok czytali książki konkursowe i co miesiąc pisali z nich testy. Z całego województwa pomorskiego w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 100 szkół podstawowych (1242 uczniów) oraz 63 szkoły gimnazjalne (888 uczniów).
Z Zespołu Szkół nr 2 w kategorii szkół podstawowych laureatem został Szymon Pobłocki z 5c, zaś tytuł finalisty zdobyli: Rafał Wasiuta z 5a, Anna Gawrych z 4b i Karol Kuter z 5a. Natomiast wśród gimnazjalistów laureatami zostali: Bartosz Nowak z Ic, Adriana Bieschke z IIc i Marcelina Wilczewska z IIIc, a tytuł finalisty osiągnęli: Agnieszka Lademann z IIb, Dominika Gruba z IIb i Aleksandra Konkol z IIb. Uroczysta gala z rozdaniem nagród odbyła się 6 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku, dokąd uczniowie udali się wraz z bibliotekarkami: Teresą Dopke i Mirosławą Wróblewską, pod opieką których czytelnicy przygotowywali się do tego konkursu.

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke, Mirosława Wróblewska
zdjęcia dostępne tutaj >>

Gimnazjaliści z wizytą w Gifhorn, Niemcy

W dniach 12 - 17 maja 2014 r. odbyło się piąte, ostatnie już spotkanie zespołów z pięciu szkół uczestniczących w projekcie ekologicznym "EUROPE GO GREEN", realizowanym w ramach unijnego programu Comenius - "Uczenie się przez całe życie".
Gimnazjum nr 2 w Redzie reprezentowali uczestnicy projektu: Klaudia Stelmaszyk i Marta Plichta oraz zwycięzcy Szkolnego Konkursu Ekologicznego: Bartosz Nowak, Paulina Kreft, Paulina Paczoska, Roksana Avetisyan i Leszek Klebba oraz opiekunowie - dyr. Jan Skrobul, Urszula Obłuda, Iwona Nowicka, Barbara Borkowska.
Celem spotkania w Gifhorn było podsumowanie dwuletniej pracy nad projektem w uczestniczących w nim szkołach. Uczniowie z Dumfries (Szkocja), Burgas (Bułgaria), Gifhorn (Niemcy), L`Aquila (Włochy) oraz z Redy (Polska) przedstawili przygotowane prezentacje podsumowujące działalność w każdej ze szkół. Już w trakcie spotkania w Gifhorn, pracując w międzynarodowych zespołach, młodzież zastanawiała się nad przyszłością ekologiczną świata i przygotowała na ten temat prezentacje multimedialne. Miłym akcentem było też wykonanie budek lęgowych dla ptaków z regionalnymi akcentami każdej ze szkół.
Oprócz spotkań roboczych, uczestnicy projektu mieli okazję poznać wiele niezwykle interesujących miejsc i atrakcji kraju gospodarzy. Poczynając od zwiedzania samego Gifhorn oraz Berlina, stolicy Niemiec, a następnie podczas wizyty w Wolfsburgu, stolicy jednego z najpopularniejszych samochodów świata, volkswagena, mogliśmy podziwiać urok zabytków, nowoczesnej architektury oraz najnowszych rozwiązań technologicznych w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością wizyta w niemieckim parlamencie, Bundestagu i rozwiązania pro - ekologiczne, które znalazły tam zastosowanie.
Pobyt w Gifhorn dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Pracując nad zadaniami ekologicznego projektu uczniowie mieli możliwość porównania sposobów rozwiązywania problemów środowiskowych w szkołach i miastach szkół partnerskich. Jednocześnie mieli okazję poznać codzienne życie i problemy swoich niemieckich gospodarzy, a mieszkając pod jednym dachem wraz z innymi uczestnikami projektu kształcić umiejętność porozumiewania się w j. angielskim.
Takie kontakty są dobrą lekcją tolerancji i otwartości na innych ludzi i inne kultury. Dzięki tym wszystkim aspektom, udział w projekcie stanowi znakomitą platformę integracyjną dla młodych ludzi z różnych krajów europejskich.

Tekst i zdjęcia: Barbara Borkowska
zdjęcia dostępne tutaj >>

V Konkurs Teatralny "Theater macht Spass"

W piątek, 23 maja uczennice z Gimnazjum nr 2 : Adrianna Bieschke, Patrycja Pawlik, Paulina Kreft, Paulina Paczoska, Nicola Kołakowska oraz Klaudia Deptuła wzięły udział w V konkursie Teatralnym z języka niemieckiego. Konkurs ten odbył się w Gimnazjum nr 1 w Gdyni. Uczennice z pomocą nauczycieli: Sandry Irzyk i Marioli Szreder przygotowały skecz pod tytułem "Im Wartezimmer" - "W Poczekalni". Skecz przedstawiał sytuację mającą miejsce w polskiej służbie zdrowia. W poczekalni pojawiają się coraz to nowi pacjenci, niestety lekarza wciąż brak. Z każdą chwilą chorzy stają się coraz bardziej poirytowani i niecierpliwi, co staje się powodem zabawnych sytuacji i dialogów. W przedstawieniu nie zabrakło ironii, sarkazmu oraz dawki czarnego humoru. Uczennice wykazały się kreatywnością oraz zdolnościami aktorskimi, co niesamowicie spodobało się jury i publiczności. Wszyscy śmiali się oraz bili brawo. Skecz uświadomił nam, że stresujące sytuacje zawsze powinno traktować się z przymrużeniem oka.

Tekst: Sandra Irzyk
Zdjęcia: Mariola Szreder

 

 

Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Holandii

W dniach 18 - 23 maja odbyła się wymiana językowa uczniów z Gimnazjum nr 2 z holenderskimi uczniami szkoły Van der Capellen w Zwolle. W programie wymiany wzięło udział 16 uczniów pod opieką nauczycieli: Sandry Irzyk oraz Tomasza Grodzickiego. Pobyt w Holandii obfitował w niemałe atrakcje. Pierwszego dnia uczniowie mieli czas by zintegrować się ze swoimi holenderskimi gospodarzami oraz odpocząć po podróży. Drugi dzień dostarczył nam sporych emocji. W programie znalazł się bowiem park przetrwania, w którym uczniowie w drużynach 8 osobowych (holendersko-polskich) mieli za zadanie zbudować z beczek i desek tratwy, a następnie przepłynąć nimi kanał w miejscowości Hattem. Budowa tratw nie była jedyną okazją do wykazania się wytrwałością. Innymi atrakcjami było: przejście po linach nad wodą, spływ kajakiem oraz jazda na hulajnodze. Po emocjonującym dniu uczniowie relaksowali się przy kolacji przygotowanej przez holenderskich rodziców w szkole Van der Capellen. Następnego dnia wyruszyliśmy do Amsterdamu. Zaczęliśmy od zwiedzania muzeum Zaanse Schans - unikalny żywy skansen wiatraków. Potem promem dotarliśmy do centrum Amsterdamu, gdzie uczniowie zwiedzali tamtejsze zabytki. Końcowym etapem pobytu w Amsterdamie było godzinne zwiedzanie Amsterdamu łodzią kanałami. Wieczorem odbyła się integracyjna dyskoteka. Ostatni dzień pobytu był okazją do zapoznania się ze sposobem nauczania w Holandii. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach: chemii i fizyki. Po zajęciach gimnazjaliści mieli za zadanie rozwiązać zagadki dostarczone przez holenderskich nauczycieli w trakcie zwiedzania Zwolle. Czas tak efektywnie zorganizowany podczas wymiany minął niezwykle szybko. Po pożegnaniu z uczniami holenderskimi, przy którym nie brakowało łez, nadszedł czas na powrót do domu. Wyjazd ten dostarczył wszystkim uczestniczącym w wymianie mnóstwo niesamowitych przeżyć i wspomnień.

Tekst i zdjęcia: Sandra Irzyk
zdjęcia dostępne tutaj >>

Uczniowie-woluntariusze z Zespołu Szkół nr 2 czynnie wspierają Parafialny Zespół Caritas parafii pod wezwaniem Św. Wojciecha w Redzie

Już od 2013 roku młodzież z naszej parafii uczestniczy w programie "TAK POMAGAM", zbierając w osiedlowych sklepach żywność dla najuboższych rodzin z naszej okolicy. Poza tym woluntariusze pomagają w wydawaniu żywności i ubrań najbardziej potrzebującym. Uczniowie pomagają również przy organizacji corocznego festynu świętego Rocha.
Z całego serca pragniemy podziękować za pomoc następującym "dzieciakom": Paulinie Kreft, Klaudii Lewandowskiej, Weronice Miotke, Patrycji Plotzke, Anecie Rosenkranz, Klaudii Rosenkranz, Wojciechowi Kanikuła, Wiktorowi Konik, Mikołajowi Lieder, Michałowi Łączyńskiemu, Jędrzejowi Niewiadomskiemu, Szymonowi Niewiadomskiemu. Zachęcamy wszystkie dzieci do pomocy, gdyż każda para rąk się przyda. Chętni uczniowie mogą zgłosić się do pani Marioli Szreder. Małgorzata Wyszyńska z PZC przy parafii pw. Św. Wojciecha w Redzie Ciechocino

Tekst: M. Szreder

 

Uczciliśmy 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji
3 maja i 10 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

We wtorek, 29 kwietnia w naszej szkole uczczono 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i 10 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tym razem jednak, postanowiono odejść od tradycyjnej formy uroczystego apelu i pójść z duchem czasu. Zamiast standardowej akademii, gimnazjaliści z klasy 3A pod kierunkiem Barbary Stenzel-Wencel przygotowali słuchowisko, które pozostali uczniowie Zespołu Szkół wysłuchali przez szkolny radiowęzeł.

Tekst: Barbara Stenzel-Wencel

Akcja "Palemka dla…"

13 kwietnia, w Niedzielę Palmową już po raz dwunasty przeprowadziliśmy naszą tradycyjną akcję charytatywną, podczas której sprzedajemy przy redzkich kościołach palemki, z których dochód przeznaczany jest na wsparcie leczenia i rehabilitacji ciężko chorych dzieci z naszego miasta.
W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową szkoła, jak co roku, zamieniła się w wielką "fabrykę palemek". W ich przygotowanie zaangażowani byli wszyscy uczniowie całego Zespołu, dzięki czemu mogliśmy mieszkańcom miasta zaoferować ok. 700 palemek. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przygotowali palemki oraz wszystkim nauczycielom, którzy zaangażowali się w pomoc w przygotowaniu palemek i zbieraniu ich od dzieci, a szczególnie Pani Gabrieli Orzechowskiej za koordynację tych prac.
W niedzielę od godziny siódmej do południa, przy trzech redzkich kościołach palemki sprzedawała liczna grupa naszych wolontariuszy pod opieką nauczycieli. Ich wytrwałość – mimo chłodu, deszczu i wiatru - zasługuje na ogromne uznanie i podziękowanie. W tegorocznej akcji zebraliśmy 4.111 zł.! Pieniądze te zostaną przekazane za pomoc ciężko chorym dzieciom.
Serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom. Byli to: Magda Cimochowska, Dominika Gruba, Magda Konkel, Julia Kleine, Agnieszka Lademann, Roksana Gammert, Paulina Paczoska, Sandra Pilipas, Ania Pokriefke, Julia Pallach, Marta Szymańska, Bartek Dopke, Łukasz Koy, Michał Mróz, Janek Pufund, Szymon Szreder, Dominik Świtoński, Patryk Zawitkowski.
Podziękowania kierujemy również do nauczycieli, którzy opiekowali się uczniami w tę niedzielę. Byli to: B. Borkowska, B. Kisiel, ks. Krystian, T. Liegman, E. Miotk, I. Nowicka, E. Ryś, Lidia Skrobul, Mariola Szreder, B. Zawal-Brzezińska.

Tekst i zdjęcia: Iwona Nowicka



 

 

Finał Konkursu "ABC Ekonomii"

Dnia 26 marca 2014r. w Gimnazjum nr 1 w Gdyni odbył się finał Konkursu Ekonomicznego "ABC Ekonomii". Nasze gimnazjum reprezentowała trójka uczniów: Patrycja Pawlik, Anna Klebba oraz Piotr Trębicki. Gimnazjaliści z jedenastu szkół województwa pomorskiego rywalizowali ze sobą, rozwiązując test wiedzy na temat zagadnień z dziedziny bankowości, marketingu i przedsiębiorczości.
Piotr Trębicki, po rozstrzygającej dogrywce, uzyskał IV miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez firmę Insoft Consulting z Gdyni.

Tekst i zdjęcia: J. Zabrodzka



 

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w akcji "Pola Nadziei"

W niedzielę 6 kwietnia grupa uczniów z naszego gimnazjum uczestniczyła w akcji wolontariatu "Pola Nadziei". Celem akcji jest pozyskiwanie funduszy na prowadzenie i utrzymanie hospicjów - placówek, w których osoby cierpiące, terminalnie chore mogą liczyć na fachową i serdeczną opiekę.
Nasi uczniowie, ubrani w charakterystyczne żółte koszulki, kwestowali po każdej mszy przed kościołami w Ciechocinie, Rekowie i Rekowie Górnym. Osoby składające datki otrzymywały żonkila - słoneczny symbol budzącego się wiosną życia.
Akcja "Pola Nadziei" jest piękną inicjatywą mającą na celu wsparcie bardzo szczególnych miejsc - schronień dla ludzi cierpiących, potrzebujących szczególnej pomocy i opieki w ostatnim okresie życia. Cieszymy się, że i nasza społeczność szkolna mogła choćby w drobnym stopniu dołożyć swoją cegiełkę do tego działania. Dla młodzieży to znakomita szkoła wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.
W "słonecznym" wolontariacie pod opieką p. B. Borkowskiej i I. Nowickiej wzięli udział: Weronika Miotke i Patrycja Plotzke z kl. I b, Julia Kleine (II c), Dominika Gruba, Agnieszka Lademann, Roksana Gammert, Kamila Pawelczyk, Maciek Król, Krystian Pepliński (kl. II b), Kuba Neumann (III a), Roksana Avetisyan, Natalia Jeka, Marcelina Wilczewska i Łukasz Koy (kl. III c) oraz Patryk Kreft.

Tekst i zdjęcia: I.Nowicka
zdjęcia dostępne tutaj >>

Miejski Turniej BRD

W dniu 28 marca 2014 r. w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbył się miejski etap Turnieju BRD przeznaczony dla uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjalistów. W tym roku uroczystego otwarcia turnieju dokonała wiceburmistrz Miasta Redy - Teresa Kania.
I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Szkoła Podstawowa nr 3 w Redzie, którą reprezentowali: Artur Kwiatkowski, Robert Elwart i Klaudia Murszewska. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu powiatowego Turnieju BRD.
W punktacji indywidualnej zwyciężył Artur Kwiatkowski ze Szkoły Podstawowej nr 3. Na II miejscu uplasował się zawodnik ze Szkoły Podstawowej nr 4 – Artur Durajewski. Natomiast III miejsce przypadło w udziale uczniowi ze Szkoły Podstawowej nr 3 - Robertowi Elwart.
W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zdobyło Gimnazjum nr 2 reprezentowane przez uczniów: Nicolę Kołakowską, Antoniego Kreft i Szymona Szreder. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu powiatowego Turnieju BRD. II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyło Gimnazjum nr 1 w składzie: Mariusz Bartol, Dawid Grunwald oraz Szymon Kryża.
W punktacji indywidualnej szkół gimnazjalnych I miejsce zajął - Szymon Szreder z Gimnazjum nr 2, natomiast II miejsce i III miejsce zdobyli uczniowie z Gimnazjum nr 1 - Mariusz Bartol i Szymon Kryża.
Podczas Turnieju BRD zawodnicy rywalizowali ze sobą w 4 konkurencjach: udzielaniu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej (PPP), Rowerowym Torze Przeszkód (RTP), jeździe w Miasteczku Ruchu Drogowego (MRD) a także w rozwiązywaniu testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego.
Tegoroczna, wyjątkowo ciepła aura wiosenna sprzyjała zawodnikom podczas rozgrywania konkurencji sprawnościowych tj. toru przeszkód i jazdy w miasteczku ruchu drogowego.
Na zwycięzców turnieju czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez przewodniczącego Komisji Prawnej i Bezpieczeństwa publicznego - pana Jerzego Koskę oraz Radę Miasta Redy i jej przewodniczącego - pana Kazimierza Okroja. Fundatorom nagród składamy serdeczne podziękowania. Natomiast zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!

Tekst: Barbara Borkowska
Zdjęcia: Beata Zawal - Brzezińska
zdjęcia dostępne tutaj >>

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 najlepszymi ekologami

27 marca 2014 roku w Zespole Szkół nr 1 w Redzie odbyło się XVII Spotkanie Ekologiczne pod hasłem "Okaż kulturę i chroń naturę" (impreza pod patronatem Burmistrza Miasta Redy i Pomorskiego Kuratora Oświaty, o zasięgu wojewódzkim). Spotkania poświęcone są przybliżeniu i uświadomieniu wagi problemów ekologicznych, kształtowaniu zachowań ukierunkowanych na ochronę środowiska przyrodniczego.
W ramach spotkania odbyły się konkursy: wiedzy ekologicznej, literacki, plastyczny i fotograficzny. W konkursie wiedzy naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II c Adriana Bieschke i Patrycja Pawlik. Po pięciu rundach trudnych pytań z bardzo szerokiego zakresu wiedzy ekologicznej, po zaciętej walce z bardzo dobrze przygotowanymi uczniami z innych szkół nasze uczennice zajęły czołowe lokaty: I miejsce zajęła Adriana Bieschke, III miejsce Patrycja Pawlik. Adriana Bieschke oprócz dyplomu otrzymała główną nagrodę - rower.
Ponadto nasi uczniowie osiągnęli najwyższe miejsca w konkursie plastycznym - I miejsce za plakat otrzymały Roksana Gammert z kl.2b oraz Klaudia Elwart z kl.3d, wyróżnienie Krzysztof Hewelt z kl.2b. I miejsce w konkursie fotograficznym otrzymał Szymon Niewiadomski kl. 2c , II miejsce Klaudia Elwart z kl.3d, a III miejsce Jędrzej Niewiadomski z kl. 2c. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii za fotografię otrzymała Dominika Boruszewska z kl. 2c
W części literackiej I miejsce za wiersz ekologiczny otrzymała Zuzanna Orłowska z kl.3a, II miejsce Dominika Gruba z kl.2b. A najlepsze opowiadanie ekologiczne napisała Marcelina Wilczewska z kl. 3c oraz Dominika Gruba z kl. 2b.
Gratulujemy naszym uczniom wszystkich osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów w reprezentowaniu szkoły!

Tekst: Urszula Obłuda
Zdjęcia: Adriana Bieschke



Najlepszy "geograf" w szkole!

Bartosz Nowak, uczeń klasy 1c otrzymał tytuł finalisty w Wojewódzkim Konkursie Geograficznym "Palcem po mapie". Bartosz przygotowywał się do konkursu przez kilka miesięcy. Jego ciężka praca zaowocowała ogromnym sukcesem. Gratulujemy serdecznie i czekamy na więcej sukcesów!
Poniżej jedno z zadań, z którym uczestnicy konkursu musieli się zmierzyć w finale.
Zadanie 4 (0 - 4 pkt.)
W samo południe słoneczne John sięgnął po wodę. Słońce leniwie przeglądało się w wodzie głębokiej studni. Jak wiatr przemknęła mu myśl, że świat stanął na głowie, spojrzał na zegarek, nie przestawiał go od momentu wyruszenia z domu, była 16:32, zamyślił się. Od tygodnia siedział na tym pustkowiu czekając na transport, a tam w domu, w Londynie za dziewięć dni o tej porze będą odliczać godziny do Nowego Roku, drugiego już roku bez niego… Zapisz w tabeli współrzędne geograficzne John’a.

Tekst i zdjęcia: E. Miotk

 

III Powiatowy Konkurs Geograficzny zakończony sukcesem!

W dniu 28 marca po raz trzeci odbył się Powiatowy Konkurs Geograficzny, zatytułowany "Niezwykła podróż do wnętrza Ziemi", którego organizatorem jest Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich w Redzie.
W tym roku gościliśmy uczniów i nauczycieli z pięciu szkół: Gimnazjum Społeczne nr 1 z Wejherowa, Salezjańskie Gimnazjum z Rumi, Gimnazjum nr 2 z Rumi, Zespół Szkół z Bożegopola Wielkiego oraz Zespół Szkół im. Unii Europejskiej z Choczewa.
Konkurs tradycyjnie podzielony był na dwa etapy. Pierwszy z nich odbywał się w poszczególnych szkołach. Jego celem było wytypowanie dwuosobowych zespołów do drugiego etapu. Drugi etap składał się z trzech części: test, zadania zespołowe, prezentacja prac na wybrany temat . Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności dotyczące zagadnień związanych z litosferą. Wykazali się wiedzą dotyczącą m.in. budowy wnętrza Ziemi; rodzajów skał; procesów geologicznych, kształtujących rzeźbę powierzchni Ziemi; dziejów Ziemi. Gimnazjaliści rozwiązywali przygotowane zadania oraz prezentowali prace na wybrany temat.
Po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęły Aleksandra Janczewska i Zuzanna Orłowska z Gimnazjum nr 2, im. Noblistów Polskich w Redzie. Na II zaszczytnym miejscu uplasował się zespół z Gimnazjum Społecznego nr 1 w Wejherowie w składzie: Filip Biernacki i Maciej Herbasz. III miejsce na podium zajęli uczniowie: Kacper Bąk i Katarzyna Żuk, reprezentujący Zespół Szkół z Choczewa. Tuż za podium , na IV miejscu znaleźli się Natalia Dawidowska i Filip Mucha z Salezjańskiego Gimnazjum z Rumi. Nagrody uczniom wręczali dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Redzie - Jan Skrobul oraz wiceburmistrz Miasta Redy – pani Teresa Kania.
Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe w postaci akcesoriów komputerowych. Wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu bardzo serdecznie gratulujemy!
Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Redzie - Jana Skrobula oraz wiceburmistrz Miasta Redy -Teresy Kani za pomoc w przygotowaniu konkursu.

Tekst: E. Miotk
Zdjęcia: B.Zawal - Brzezinska
zdjęcia dostępne tutaj >>

DZIEŃ OTWARTY W GIMNAZJUM NR 2 W REDZIE

22 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Otwarty. Gości przywitał dyrektor - pan Jan Skrobul i gimnazjaliści, którzy na tę okazję przygotowali krótki występ artystyczny oraz film reklamujący szkołę, nakręcony przez naszych uczniów.
Po wspólnej części wstępnej, uczniowie VI klas zostali podzieleni na 3 grupy (czerwoną, żółtą i zieloną) i pod opieką starszych kolegów udali się do klas, w których nauczyciele przygotowali dla nich specjalne zadania. W pracowni fizyczno - chemicznej, pod czujnym okiem pani E. Wróblewskiej, najpierw oglądali a później wykonywali różnorodne doświadczenia. Pani K. Paradowska przygotowała dla nich zestaw logicznych układanek do wykonania na czas. Natomiast pani H. Rojek zademonstrowała w jaki sposób można wykorzystywać tablicę multimedialną, a jako zadanie przygotowała składanie orgiami. Wszystkie zadania wykonane przez grupy, były oceniane za pomocą punktów. Zwyciężyła grupa czerwonych. Uczniowie zostali nagrodzeni słodyczami.
Na zakończenie goście mogli obejrzeć naszą halę sportową i pokaz wspinaczki na ściance, przygotowany przez pana T. Grodzickiego. Pani w-ce dyrektor Beata Zawal - Brzezińska odpowiadała na pytania rodziców i udzielała informacji na temat gimnazjum.
Spotkanie uczniów i ich opiekunów z naszą szkołą przebiegło w spokojnej i przyjaznej atmosferze. Prezentacje i zadania przygotowane dla gości cieszyły się z dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że spotkanie z nową szkołą pozostawi po sobie miłe wrażenia i przekona, że naszym atutem jest bezpieczeństwo, kameralność oraz życzliwa atmosfera.
Dziękujemy wszystkim szóstoklasistom oraz towarzyszącym im opiekunom za skorzystanie z zaproszenia i odwiedzenie naszej szkoły.
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 2 w Redzie.

Tekst: Barbara Kisiel
zdjęcia dostępne tutaj >>

Prawie jak na czerwonym dywanie ! Nagrody filmowe rozdane!

17 marca br. uczniowie naszego gimnazjum, jak za sprawą magicznej różdżki, na krótki czas przenieśli się do Los Angeles. Otóż, tego dnia odbyła się pełna wrażeń pierwsza "Szkolna Gala Filmowa", dzięki której mogliśmy poznać magiczny świat kina. Inspiracją uroczystości były filmowe Oskary rozdawane co roku w Hollywood (LA). Ceremonia odbyła się w ramach Turnieju o Puchar Wagarowicza 2014 i przyciągnęła rzesze wybitnych osobowości i honorowych gości specjalnie zaproszonych na tę niezwykłą galę. W ich role wcielili się nasi gimnazjaliści. Gospodarzami gali byli S. Dowgiałło i B. Pupka-Lipiński, którzy w żartobliwy sposób, utrzymując cały czas wszystkich w napięciu, przedstawiali nominowanych do poszczególnych kategorii oraz zapowiadali gości specjalnych, którzy mieli zaszczyt odczytać zwycięzcę nagrody i wręczyć dyplom.
"Szkolna Gala Filmowa" rozpoczęła się od projekcji filmu nakręconego przez grupę młodzieży biorącej udział w szkolnym projekcie edukacyjnym "Jak Cię widzą, tak Cię filmują". Ciężka, kilkumiesięczna praca zaowocowała filmem, który jest wyjątkową reklamą szkoły, bo stworzoną przez uczniów dla uczniów. Podczas uroczystości zaprezentowano również krótkometrażowe konkursowe filmy przygotowane przez naszą zdolną młodzież. Filmy miały ukazać jeden dzień z życia ucznia danej klasy, a zarazem być reklamą Gimnazjum nr 2 w Redzie. Uroczystość uświetnił występ artystyczny A. Czuryńskiej oraz J. Neumanna. Zaprezentowane przez nich oskarowe przeboje "Skyfall" oraz "Can you feel the love tonight?" zrobiły ogromne wrażenie na publiczności, która ich występ nagrodziła gromkimi brawami.
Podobnie jak robią to Amerykanie, podczas filmowych Oskarów, ogłosiliśmy nominacje w dziesięciu kategoriach: najlepsza reżyseria, montaż, pomysł, oryginalność, zdjęcia, kostiumy, a także najlepsza kobieca i męska kreacja aktorska, odkrycie roku, oraz najważniejsza – najlepszy film. Jak zawsze przed wręczeniem nagród było wiele spekulacji i domysłów. Niektórzy starali się wskazać tzw. "czarnego konia", jednak na twarzach wszystkich widać było wypieki i lekkie zdenerwowanie. Poniżej przedstawiamy wyniki Szanownej Szkolnej Kapituły:
najlepszy montaż - klasa I a
najlepsza reżyseria - klasa III c
najlepsze kostiumy - klasa I b
najlepsze zdjęcia - klasa III b
najlepszy pomysł - klasa III a
oryginalność - klasa II b
odkrycie roku - N. Kołakowska (klasa II c)
najlepsza aktorka - M. Szymańska (klasa II a)
najlepszy aktor - D. Felkner (klasa I c)
najlepszy film - klasa I c
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do obejrzenia owoców naszej pracy tj. filmu projektowego, jak i pozostałych - konkursowych.

Tekst: M. Terlecka, E. Miotk
Zdjęcia: M. Terlecka
zdjęcia dostępne tutaj >>

SZKOLNA GALA FILMOWA - filmy klasowe dostępne tutaj >>

Sukcesy uczniów gimnazjum

Uczennica gimnazjum Weronika Kaczmarska z klasy 1B otrzymała nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym. Tematem konkursu było własne miasto widziane oczami bajkowych postaci -Smerfów. Należało pokazać w dowolnej technice urodę własnego miasta i jego walory turystyczne.
Prace wybrano spośród bardzo wielu, które napłynęły z całej Polski. Autorzy 3 najciekawszych prac zostali wyróżnieni smartfonami Sony Xperia. Wśród nich znalazła się uczennica naszego gimnazjum. Gratulujemy Weronice i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.



Eliminacje Miejskie 37-go Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Dnia 6 marca 2014 r. w świetlicy OSP Reda odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom". Była to 37. edycja konkursu, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, historii straży pożarnych, taktyki oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej.
I miejsce w grupie szkół podstawowych zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie: Piotr Damrath, Klaudia Murszewska, Kamila Miotke.
I miejsce w grupie szkół gimnazjalnych zajęła drużyna Gimnazjum nr 2 w składzie: Maciej Renusch, Dominika Gruba, Krystian Horbik.
Zwycięzcy otrzymali medale, dyplomy oraz cenne nagrody: tablety, MP4 oraz przenośne odtwarzacze DVD.
W eliminacjach powiatowych w Wejherowie nasze miasto będą reprezentować: Piotr Damrath, Maciej Renusch, a także uczeń Gimnazjum nr 2 – Szymon Szreder, który zajął I miejsce w grupie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
Podczas przerwy w konkursie uczestnicy wzięli czynny udział w krótkim szkoleniu w zakresie posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym. Turniej przyczynił się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat ochrony przeciwpożarowej, udzielania pierwszej pomocy, a także przybliżył podstawowe zasady postępowania na wypadek powstania pożaru oraz innych zagrożeń.

Tekst: Grażyna Napieraj
zdjęcia dostępne tutaj >>

Mistrzostwa Redy w Piłce Ręcznej gimnazjalistów

W środę 26. 02.2014r. w naszej szkole odbyły się Miejskie Mistrzostwa Redy w Piłce Ręcznej. Dziewczęta i chłopcy z naszego Gimnazjum zakwalifikowali się do Powiatowych Mistrzostw. Dziewczęta wygrały z zespołem Gimnazjum Nr 1 w Redzie wynikiem 17 : 6. Skład drużyny: Błaszczyk Z., Lilla O., Pranczka P.. Orłowska Z., Dowgiałło S., Grubba D., Karpowicz A., Bieschke A., Kołakowska N., Płomin A., Klebba A., Wenta W., Magdziak P., Kisielewska K. Chłopcy natomiast zwyciężyli jednym punktem po emocjonującej dogrywce 26 : 25. Skład drużyny: Gruba J., Szczypior M., Rozenkranz M., Neumann K., Brejski B., Kreft A., Lipiński B., Neumann J., Dopke B., Hewelt S., Bralczyk W., Kloka M., Drobik A., Klebba L. Rywalizacja stała na wysokim poziomie. Zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Gratulacje !!!!!!

Tekst: Lidia Skrobul
zdjęcia dostępne tutaj >>

Gimnazjalne eliminacje konkursu recytatorskiego

Dnia 21 lutego odbył się w naszym gimnazjum szkolny etap konkursu recytatorskiego poezji. Komisja w składzie: p. T. Liegman, p. H. Rojek i p. J. Zabrodzka oceniała wystąpienia uczestników, biorąc pod uwagę, m.in. poprawną dykcję, opanowanie pamięciowe, interpretację oraz wrażenie estetyczne. Najlepiej zaprezentowała się Julia Sarbak, a drugie miejsce zajął Jakub Neumann. Uczniowi ci będą reprezentować naszą szkołę dnia 1 marca podczas eliminacji miejskich. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a dwójce finalistów życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji.

Tekst: Justyna Zabrodzka

Spotkanie z radnym w naszym gimnazjum

Dnia 19 lutego odbyło się spotkanie uczniów kl. IIb z radnym Miasta Redy – panem Sebastianem Kozioł. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak funkcjonuje samorząd lokalny, na czym polega praca radnego, a także poznać problemy naszej gminy. Radny zwrócił uwagę, jak ważne jest angażowanie się młodych ludzi w życie publiczne, którzy już na etapie gimnazjum są ważną cząstką społeczeństwa obywatelskiego.
Pod koniec uczniowie zadawali radnemu pytania, m.in. dotyczące nowych inwestycji planowanych w naszej gminie, przewidzianych remontów dróg oraz przyszłych wyborów samorządowych.
Spotkanie z radnym – panem Sebastianem Kozioł odbyło się w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie, na zaproszenie pani Justyny Zabrodzkiej.

Tekst: Justyna Zabrodzka

III Powiatowy Konkurs wiedzy Ekonomicznej rozstrzygnięty

Dnia 12 lutego w Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich w Redzie odbył się finał III Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej, przygotowany przez panią Katarzynę Paradowską, panią Monikę Werner oraz panią Justynę Zabrodzką. W zmaganiach wzięli udział gimnazjaliści z pięciu szkół powiatu wejherowskiego, którzy najpierw rozwiązywali test, a następnie odpowiadali na pytania ekspertów. Młodzież musiała wykazać się umiejętnością wypełniania druków urzędowych, obliczania podatku na formularzu PIT, a także planowania kariery zawodowej gimnazjalisty. Najtrudniejszym zadaniem dla uczestników konkursu okazało się obliczanie wynagrodzenia netto oraz wskazanie zalet zatrudnienia na umowę zlecenie lub na umowę o pracę. Nad poprawnością odpowiedzi uczniowskich czuwali eksperci: wiceburmistrz Miasta Redy - pani Teresa Kania, sekretarz Miasta Redy - pani Hanna Janiak, prywatny przedsiębiorca - pan Waldemar Szreder, przedstawiciel Kaszubskiego Banku Spółdzielczego - pani Dorota Zborowska. Uczniowie obejrzeli także prezentację na temat kont młodzieżowych przygotowaną przez panią Dorotę Zborowską. Zwycięstwo w konkursie wywalczyli następujący uczniowie:
I miejsce - Igor Ewertowski z Gimnazjum nr 1 w Redzie
II miejsce - Jakub Nalepa z Gimnazjum nr 1 w Redzie
III miejsce - Filip Woźniak z Gimnazjum w Strzebielinie
Wyróżnienie - Wojciech Piepka z Gimnazjum nr 1 w Wejherowie

Nagrody w postaci akcesoriów komputerowych wręczył laureatom burmistrz Miasta Redy - pan Krzysztof Krzemiński oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Redzie - pan Jan Skrobul.

Tekst: Justyna Zabrodzka
Zdjęcia: Justyna Zabrodzka, Monika Werner, Katarzyna Paradowska
zdjęcia dostępne tutaj >>

Gimnazjaliści z wizytą w Szkocji

W dniach 18.01. - 24.01. w szkockim mieście Dumfries (Wielka Brytania) odbyło się czwarte już spotkanie zespołów z pięciu szkół uczestniczących w projekcie ekologicznym "EUROPE GO GREEN", realizowanym w ramach unijnego programu Comenius - "Uczenie się przez całe życie".
Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie: Patryk Buć, Antoni Kreft, Oskar Patocki, Maciej Renusch i Piotr Trębicki oraz opiekunowie - Urszula Obłuda, Iwona Nowicka i Barbara Borkowska. Celem spotkania grup ze szkół w Dumfries, Burgas (Bułgaria), Gifhorn (Niemcy), L`Aquila (Włochy) oraz Redy było przedstawienie działań projektowych, jakie odbywały się w każdej ze szkół w ciągu ostatnich miesięcy. Podczas sesji roboczych w Szkocji uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne przedstawiające bieżące działania projektowe. Istotnym elementem prezentacji było omówienie wypracowanych dotychczas rezultatów i korzyści osiągniętych z realizacji projektu.
W nawiązaniu do lokalnych aspektów i problemów dotyczących środowiska naturalnego, odbyły się warsztaty projektowe, których tematem była powódź. Mieszkańcy Dumfries często narażeni są na zalewanie ulic miasta przez płynącą przez centrum rzekę Nith. Jest to temat bardzo aktualny i szeroko opracowywany przez grupę ze Szkocji.
Oprócz spotkań roboczych, uczestnicy projektu mieli okazję poznać wiele niezwykle interesujących miejsc i atrakcji kraju gospodarzy. Podczas wizyty w Edynburgu, stolicy Szkocji, mogliśmy podziwiać piękno surowej, kamiennej architektury królewskiego zamku i edynburskiej Starówki. W Glasgow, w pięknie zaaranżowanym Muzeum Motoryzacji obejrzeliśmy historyczne modele tramwajów miejskich, samochodów, wozów strażackich, wagonów metra, a wizyta w Centrum Nauki i Techniki przeniosła nas w świat najnowszych technologii i praktycznych zastosowań wynalazków z obszaru nauk przyrodniczych. Odwiedziliśmy też New Lanark - zachowane w oryginalnym kształcie XIX-wieczne osiedle powstałe wokół przędzalni bawełny. Obecnie jest ono dużym skansenem, w którym zwiedzający mogą zapoznać się z warunkami życia i pracy rodzin robotniczych w czasie rozkwitu przemysłu fabrycznego.
W związku z przypadającym podczas naszego pobytu Dniem Roberta Burnsa (najwybitniejszy narodowy poeta szkocki), nasi gospodarze zorganizowali naukę szkockich tańców, które mogliśmy zatańczyć po uroczystej kolacji ze szkockimi specjałami (tradycyjne danie na kolację Burnsa to: haggis, puree z ziemniaków i puree z gotowanej brukwi). Atmosfera podczas tego spotkania była bardzo radosna, a rodzice, nauczyciele i uczniowie w tradycyjnych szkockich strojach – kiltach, zrobili ogromne wrażenie na uczestnikach projektu.
Pobyt w Dumfries dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Pracując nad zadaniami ekologicznego projektu uczniowie mieli możliwość porównania sposobów rozwiązywania problemów środowiskowych w szkołach i miastach szkół partnerskich. Jednocześnie mieli okazję poznać codzienne życie i problemy swoich szkockich gospodarzy, a także – co bardzo ważne – kształcić umiejętność porozumiewania się w j. angielskim. Takie kontakty są dobrą lekcją tolerancji i otwartości na innych ludzi i inne kultury. Dzięki tym wszystkim aspektom, udział w projekcie stanowi znakomitą platformę integracyjną dla młodych ludzi z różnych krajów europejskich.

•  Galeria zdjęć: Gimnazjaliści z wizytą w Szkocji

Tekst: Barbara Borkowska
Zdjęcia: Barbara Borkowska, Iwona Nowicka

Rejonowy Konkurs Historyczny

W piątek, 17 stycznia w Gimnazjum nr 2 w Redzie odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. W szranki stanęło 60 uczniów z powiatów wejherowskiego i puckiego. Test, który przyszło uczniom rozwiązać okazał się dosyć trudny. Komisja konkursowa w składzie: Gabriela Orzechowska - przewodnicząca, Barbara Stenzel-Wencel, Teresa Brunath i Gertruda Kowalczyk sprawdziły prace, a wyniki zostały przekazane do Wojewódzkiej Komisji w Gdańsku. Oficjalną informację o tym, kto z uczestników zmagań weźmie udział w etapie wojewódzkim zostaną ogłoszone w lutym przez Wojewódzką Komisję Konkursową.

Tekst: Barbara Stenzel - Wencel
Zdjęcia: Beata Zawal - Brzezińska
zdjęcia dostępne tutaj >>

Apel kończący I semestr w Gimnazjum nr 2

Koniec pierwszego semestru to czas podsumowań. Podczas apelu uczniowie gimnazjum którzy osiągnęli w nauce wyniki powyżej średniej 4,75, także klasy, które osiągnęły najwyższą średnią w nauce (3a - 1m, 2b - 2m, 3b - 3m) i uzyskały najlepszą frekwencję (3a - 1m, 1c - 2m, 2c - 3m) zostali nagrodzeni wielkimi brawami.

Dyrektor Jan Skrobul wręczył dyplomy drużynom dziewcząt, które zajęły od 1-3 miejsca w piłce ręcznej oraz drużynom chłopców klas I-III gimnazjum, które zdobyły od 1-3 miejsca w piłce ręcznej na szczeblu klas.
Ponadto dyplomami zostali nagrodzeni uczniowie wyróżniający się w sporcie. Zwłaszcza osiągający bardzo dobre wyniki w halowej lekkoatletyce indywidualnej na szczeblu szkolnym i miejskim. Wicedyrektor Beata Zawal Brzezińska skierowała podziękowania do rodziców, którzy wspierali organizacje WOŚP w naszej szkole oraz do uczniów, którzy tego zimnego dnia kwestowali na ulicach Redy. Uczniowie wielką owacją nagrodzili też głównego organizatora WOŚP i zbiórki "Góry Grosza" w Zespole Szkół nr 2 - panią Iwonę Nowicką. (WOŚP - zebrano 18 300,00 zł , "Góra Grosza" - 411,33 zł - w tym 10 952 monety).
Na apelu wręczono również słodkie upominki 6 klasom, które wyróżniły się w przystrojeniu świątecznym naszej szkoły. Za najpiękniejszą choinkę - kl.3c, najładniejszy wystrój klasy - kl. 2a, a pozostałym za udział w kilku akcjach charytatywnych. Dyrektor Jan Skrobul gratulując uczniom, życzył w następnym semestrze osiągnięcia jeszcze większych sukcesów i wyższych średnich.

Tekst: Beata Zawal - Brzezińska
Zdjęcia: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Gimnazjum w świątecznej szacie

W grudniu, w okresie przedświątecznym, szkoła zyskuje radosny, kolorowy wygląd za sprawą pięknych dekoracji. Tradycyjnie już, w tym czasie samorząd gimnazjum ogłasza konkurs na najpiękniejszy świąteczny wystrój klas i najpiękniejszą choinkę. Wszystkie zespoły klasowe dokładają wszelkich starań i wykazują się ogromną pomysłowością, by ich gabinety i choinki wyglądały wyjątkowo pięknie. Dzięki temu, końcówka roku i początek nowego roku upływają w radosnej, prawdziwie świątecznej atmosferze.
Wystrój klas i choinki oceniła komisja złożona z gospodarzy wszystkich klas. Najwyższe oceny uzyskały gabinety: I m. - 207 (opiekun - klasa II a), II m. - 114 (kl. III c), III m. - 116 (kl. II b). Za najpiękniejsze uznano choinki w salach: I m - 114 (kl. III c) , II m. - 116 (II b), III m. - 205 (kl. III d).
Zwycięskim klasom gratulujemy, a wszystkim klasom i ich wychowawcom dziękujemy za udział w tym współzawodnictwie, dzięki któremu szkoła nabiera ciepłego, świątecznego charakteru.

Tekst: Samorząd Szkolny Gimnazjum
Zdjęcia: Iwona Nowicka

zdjęcia dostępne tutaj >>

"Góra Grosza" w gimnazjum

W grudniu wzięliśmy udział w kolejnej - 14. edycji ogólnopolskiej akcji charytatywnej, "Góra Grosza". Celem akcji jest zbiórka funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną - w domach dziecka, w rodzinnych domach dziecka, w pogotowiach rodzinnych czy w rodzinach zastępczych. Akcja ta polega na zbiórce monet, a jej istotnym aspektem wychowawczym jest uświadomienie sobie, że z najmniejszych kwot drobnych pieniędzy powstają duże sumy, dzięki którym można pomóc dzieciom i młodzieży pozbawionym najważniejszej w życiu wartości - własnej rodziny.
W tym roku w naszej szkole zebraliśmy 411 złotych 33 grosze. Na kwotę tę złożyło się aż 10.950 monet! Najwyższe kwoty uzbierały klasy: III c - 147,46 zł., I a - 66,54 zł., III a - 63,70 zł., II b - 42,24 zł., I b - 41,05 zł.

Tekst: Iwona Nowicka

Jasełkowa "Opowieść wigilijna"

Tegoroczne spotkania wigilijne uczniów i wychowawców miały miejsce 20 grudnia. Tego dnia wychowankowie wraz z opiekunami dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i wspólnie spędzali czas przy przygotowanym przez uczniów poczęstunku. Po spotkaniach klasowych młodzież udała się na jasełka przygotowane przez panie: Ramonę Bronki Hannę Rojek.
W tym roku uczniowie z klasy IIIa i dwójka uczniów z klasy IIa przygotowali "Opowieść wigilijną" Karola Dickensa. Treść została subtelnie zmodyfikowana, ale bez większego uszczerbku dla sztuki, o co zadbał Maciej Renusch, pisząc samodzielnie jedną ze scen. Rolę bezdusznego bankiera Scroooge’a zagrał Piotr Trębicki, który już nie raz zaskoczył nas swoimi umiejętnościami aktorskimi. W rolę jego pomocnika wcielił się Krystian Horbik, a siostrzeńca zagrał Jakub Neumann. Ciekawie została również zaprezentowana postać Jakuba (wspólnika Scrooge’a), w którą wcielił się Kacper Neumann. Świetnie oddawał atmosferę głosem i rekwizytami. Napięcie i niezwykłość scen podkreślały efekty specjalne (dym), który pojawiał się w trakcie wyłania się kolejnych aniołów świąt Bożego Narodzenia (Aleksandra Janczewska, Angelika Hoppe).
Na uwagę zasługuje również oryginalna i estetycznie wykonana sceneria, o którą zadbała pani Agnieszka Brzezińska. Dekoracje przygotowane przez panią Brzezińską dzieliły scenę na trzy przestrzenie, w których odbywała się akcja powieści. Oczywiście w pamięci poza grą aktorską i scenerią zostanie występ chóru, który przygotowywany pod okiem p. Moniki Kitel zachwycił słuchaczy nietypowym wykonaniem kolęd.
Gratuluję również aktorom drugoplanowym. Interesująco przedstawili swoje postacie (Karolowi Ruchniewiczowi, Annie Klebba, Zuzannie Błaszczyk, Zuzannie Orłowskiej, Madzie Cimochowskiej i Łukaszowi Matusiak), co również przyczyniło się w dużej mierze do odbioru sztuki.
Mam nadzieję, że przedstawienie wywołało refleksję nad kondycją człowieka w dzisiejszym świecie i uświadomiło o jakie wartości powinniśmy dbać, a co pozostawić w ich cieniu.

Tekst: Hanna Rojek
Zdjęcia: Teresa Dopke

zdjęcia dostępne tutaj >>

Mikołajki w gimnazjum

6 grudnia szkoła była pełna "mikołajów" w charakterystycznych czapeczkach, których noszenie chroniło w tym dniu przed niemiłym rozliczaniem z wiedzy. Odwiedził nas również najprawdziwszy Mikołaj w towarzystwie wdzięcznych Śnieżynek i nie mniej sympatycznego elfa Leszka. Mikołaj - jak to Mikołaj – podzwaniał dzwonkiem, pohukiwał, grzecznych przytulał, niegrzecznym groził rózgą, a Śnieżynki rozdawały słodycze. Było słodko i wesoło!
Święta tuż tuż, więc, jak co roku, zaprosiliśmy wszystkie klasy do udziału w konkursie na najciekawszy świąteczny wystrój klas i najpiękniejszą choinkę. W niektórych gabinetach już jest bardzo świątecznie, a inne jeszcze czekają na nowe dekoracje. Rozstrzygnięcie konkursu - 18 grudnia.

Tekst i zdjęcia: Iwona Nowicka
zdjęcia dostępne tutaj >>

Uczennice z ZS2 nagrodzone w ogólnopolskim konkursie plastycznym poświęconym Stefanowi Żeromskiemu!

W związku z 150 rocznicą urodzin Stefana Żeromskiego, która przypada w przyszłym roku Stowarzyszenie im. Stefana Żeromskiego zorganizowało konkurs plastyczno-literacki, przeznaczony dla szkół noszących imię tego pisarza. Ogółem na konkurs wpłynęło 78 prac plastycznych z dwunastu szkół w Polsce. Ze Szkoły Podstawowej nr 3 panie bibliotekarki, Teresa Dopke i Mirosława Wróblewska wysyłały 14 prac. Jury plastyczne wyłonione wśród członków Stowarzyszenia, ogłosiło wyniki swoich obrad. Nagrodzono 2 prace: Jowity Plichty i Julii Sarbak, które od 6 grudnia można odnaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia (www.stefanzeromski.pl). Z prac konkursowych powstał kalendarz, w którym praca Julii jest wrześniem, a praca Jowity - grudniem. Przyznano również wyróżnienia, które otrzymały: Laura Elwart i Nikola Wilczewska. Nagrodzonym uczennicom składamy największe gratulacje!

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke

2013/2014  2013/2014


"Odkryj wrażliwość przez muzykę" - spotkanie z perkusistą Tomaszem Łosowskim

28 listopada uczniowie gimnazjum uczestniczyli w koncercie i warsztatach perkusisty Tomasza Łosowskiego. Artysta profesjonalną działalność muzyczną rozpoczął od występu wraz z grupą Kombi w 1991 roku. Jest kompozytorem i producentem muzycznym. Współpracuje z wieloma zespołami i znanymi polskimi wokalistami.Uczniowie wysłuchali na żywo popisów perkusyjnych artysty, dowiedzieli się wielu informacji dotyczących koordynacji ruchowej w tej dziedzinie muzyki. Poznali dźwięki poszczególnych części składowych perkusji i bębnów, a przede wszystkim dowiedzieli, że warto mieć zainteresowania i pasje. Niektórzy z uczniów mieli możliwość zagrania na żywo. Do gry zostali wywołani także p.Tomasz Grodzicki i p.M.Szreder którzy zakończyli grę aplauzem uczniów.

Tekst i zdjęcia: B.Zawal - Brzezinska
zdjęcia dostępne tutaj >>


GIMNAZJALNE ROZGRYWKI DZIEWCZĄT W PIŁKĘ RĘCZNĄ
O MISTRZOSTWO SZKOŁY

W listopadzie odbyły się gimnazjalne rozgrywki dziewcząt w piłkę ręczną o Mistrzostwo Szkoły, w których brało udział 70 zawodniczek. Celem zawodów była popularyzacja gier zespołowych, podnoszenie sprawności fizycznej, wdrażanie zasady fair play. Młodzież uczestnicząca w zawodach wykazała się bardzo dużym zaangażowaniem.
I miejsce - zajęła klasa II A
SKŁAD: Lilla O., Dowgiałło S., Cimochowska M., Szymańska M., Styn L., Pilipas S., Głodowska P.
II miejsce – klasa IIIA
SKŁAD: Błaszczyk Z., Janczewska A., Karpowicz A., Klebba A., Małszycka D., Orłowska Z., Hoppe A.
III miejsce – klasa IIC
SKŁAD: Bieschke A., Bietzke J., Kleine J., Kołakowska N., Kropidłowska K., Ruszewska N., Szwichtenberg A.
Serdeczne gratulacje !!!

Tekst i zdjęcia: Lidia Skrobul

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014


I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego

W dniu 22 listopada br. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w II edycji Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego "Kultura i obyczaje Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej", który odbył się w Rumi. Celem konkursu było przybliżenie uczniom kultury i obyczajów krajów anglojęzycznych, oraz upowszechnienie znajomości języków obcych. Grupa przygotowana przez p. Małgorzatę Terlecką zajęła zaszczytne I miejsce za scenkę pt. "American Heaven", otrzymując nie tylko nagrody i dyplomy, ale także wpis na świadectwo i cenne punkty. Skład zwycięskiej grupy: Marcelina Wilczewska (kupidyn), Adriana Bieschke (Marilyn Monroe), Patrycja Pawlik (Pocahontas), Bartosz Nowak (John Wayne), Marta Plichta (Neil Armstrong), oraz Maciej Dopke (Elvis Presley).

Tekst i zdjęcia: M. Terlecka
zdjęcia dostępne tutaj >>


Holenderska młodzież w Redzie

Od 14 do 18 października nasze gimnazjum brało udział w kolejnej wymianie językowej z uczniami z holenderskiej szkoły Van der Capellen w Zwolle. Jak co roku, w programie wymiany znalazły się takie punkty i miejsca, dzięki którym nasi holenderscy koledzy mogli poznać bogactwo i specyfikę naszej najbliższej okolicy i całego regionu.
Spacer po centrum Gdańska wprowadził nas w wielowiekową historię i wielokulturowość stolicy Pomorza, a popołudnie w Gdyńskim Parku Nauki i Techniki – Centrum Experyment, było wycieczką w świat nowoczesnych technologii i interaktywnej zabawy nauką. Z wyjazdu do Muzeum Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof w Sztutowie oraz ze spaceru po Westerplatte wróciliśmy pełni zadumy i refleksji.
W programie nie zabrakło też aktywności w szkole: dyskoteka, wieczór sportowy i mini-lekcje były dla holenderskich uczniów okazją do poznania naszej placówki, a jednocześnie do szeregu działań integracyjnych. Podczas dyskoteki próbowaliśmy słodkich specjalności naszego regionu takich jak sękacz, który cieszył się niezwykłym powodzeniem. Na mini-lekcjach uczniowie zarówno z Holandii jak i Polski zdołali m.in. nauczyli się tańczyć Poloneza oraz przeprowadzić krótką ewaluację pobytu. Jak wynikło z ewaluacji, największe wrażenie na uczniach wywarł wyjazd do Gdańska oraz do Muzeum KL Stutthof w Sztutowie. Ostatnim punktem programu był wyjazd do Gdyni, gdzie holenderscy uczniowie mogli nabyć pamiątki i zrobić zakupy przed wyjazdem do domu.
Bogaty program zajęć, jak i przebywanie w polskich domach sprawiły, iż nawiązały się więzi przyjaźni pomiędzy uczniami z holenderskiej szkoły van der Capellen, a uczniami naszego gimnazjum. Przy pożegnaniu nie zabrakło serdecznych uścisków, łez, jak i obietnic przyjazdu do Holandii.

Tekst: Sandra Irzyk
Zdjęcia: Sandra Irzyk, Iwona Nowicka

zdjęcia dostępne tutaj >>


"Tydzień Kultury" w Gimnazjum

W dniach 14 - 18.10.2013r. odbywał się w naszym gimnazjum Tydzień Kultury pod hasłem "Kultura na co dzień, czyli jak obycie ułatwia życie". Głównym celem akcji było wdrożenie uczniów do przestrzegania kulturalnych zachowań na terenie szkoły oraz do używania na co dzień zwrotów i form grzecznościowych: proszę, dziękuję, przepraszam.... Przez cały tydzień wszystkie klasy oceniane były przez nauczycieli za zachowanie podczas zajęć lekcyjnych oraz na przerwie. Ponadto klasy miały za zadanie opracowanie własnych propozycji cech, jakie powinien posiadać kulturalny uczeń - Kodeks kulturalnego ucznia oraz zwrotów grzecznościowych w formie haseł, cytatów lub rymowanek. Prace przygotowane przez poszczególne klasy zostały ocenione przez komisję w składzie: Kamila Czylkowska, Barbara Kisiel, Beata Zawal - Brzezińska i wyeksponowane na gazetce szkolnej.
Największą ilość punktów podczas Tygodnia Kultury i I miejsce zdobyła klasa IIb, którą nagrodzono tortem. II i III miejsce zdobyły klasy: IIIa i IIIb. Zwycięskie klasy otrzymały gratulacje oraz dyplomy z rąk dyrektora szkoły, Jana Skrobula.
Dzięki „Tygodniowi Kultury” uczniowie niewątpliwie wzbogacili wiedzę o kulturze bycia oraz przypomnieli sobie zasady kulturalnego zachowania w życiu codziennym.

Tekst i zdjęcia: Kamila Czylkowska
zdjęcia dostępne tutaj >>


IX Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów

Dnia 03.10.2013r. odbył się etap stopnia pierwszego IX Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów – projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Fundusz Społecznego. W tym etapie brało udział kilkoro uczniów z klas drugich i trzecich gimnazjum. Test zawierał 15 zadań o podwyższonym stopniu trudności, wiedza musiała wykraczać poza podstawę programową z matematyki. Uczniowie bardzo chętnie podjęli się takiej próby swoich sił. Najlepszym w tej próbie okazał się Maciej Renusch uczeń klasy 3a. Średnia naszego gimnazjum jest lepsza niż średnia powiatu.
2013/2014
Uczniowie naszego gimnazjum zmagają się także z zadaniami w konkursie korespondencyjnym Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów, którego jest kilka etapów.
Opiekunami konkursu są p. Monika Werner i p. Katarzyna Paradowska.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Paradowska
zdjęcia dostępne tutaj >>


Spotkanie uczniów gimnazjum z funkcjonariuszami straży granicznej

04.10.2013r. Gimnazjum nr 2 w Redzie gościło funkcjonariuszy straży granicznej z Władysławowa. Celem spotkania było przeprowadzenie pogadanki profilaktycznej na temat aspektów prawnych dotyczących posiadania i zażywania narkotyków, a także zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w służbach granicznych. Niewątpliwą atrakcją dla młodzieży był pokaz umiejętności 2 psów, wyszkolonych do szukania narkotyków i materiałów wybuchowych. Uczniowie dowiedzieli się, jak przebiega ich szkolenie i mogli zobaczyć, jak te psy pracują, czyli w jaki sposób wyszukują i oznaczają znaleziony materiał.

Tekst: Barbara Kisiel
Zdjęcia: Beata Zawal - Brzezińska, Iwona Nowicka
zdjęcia dostępne tutaj >>


Ślubowanie i otrzęsiny w Gimnazjum

26 września kolejny rocznik gimnazjalistów został uroczyście przyjęty do społeczności szkolnej Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Redzie. W tym roku wydarzenie to miało szczególny charakter, ponieważ po raz pierwszy uczniowie klas pierwszych składali ślubowanie w obecności nowego sztandaru szkoły.
Po części oficjalnej odbył się tradycyjny turniej otrzęsinowy, w którym pierwszoklasiści mieli okazję do zaprezentowania się w różnorodnych konkurencjach. Tematem przewodnim był „Leśny Obóz Przetrwania”, a każda z klas występowała jako oddział zbrojny rycerzy, jaskiniowców i wojów Mieszka I z wychowawcami jako władcami charakterystycznymi dla danej epoki. Przygotowując prezentację klasy, stroje, a także totemy i okrzyki bojowe, wszystkie klasy wykazały się dużą pomysłowością i poczuciem humoru. W ramach konkurencji sportowych klasy zmagały się m.in. w przeciąganiu liny oraz w wieloboju zręcznościowym.
W turnieju zwyciężyli "jaskiniowcy" - klasa I c z wychowawczynią, p. Małgorzatą Terlecką. Oprócz dyplomu dla zwycięzców, wszystkie zespoły otrzymały słodkie nagrody oraz certyfikaty przyjęcia do społeczności gimnazjum.
Turniej otrzęsinowy, tradycyjnie przygotowywany przez uczniów klas III, jest znakomitym sposobem na wprowadzenie najmłodszych kolegów do społeczności szkolnej w atmosferze przyjaznej zabawy połączonej z żartobliwą rywalizacją. Obecność sztandaru szkoły nadaje tej uroczystości szczególnie podniosłego charakteru, wzmacniając wagę ślubowania i poczucie identyfikacji nowych uczniów ze społecznością szkolną.
Całość uroczystości została przygotowana pod opieką p. I. Nowickiej i p. T. Grodzickiego.

Tekst: Iwona Nowicka
Zdjęcia: Estera Miotk, Aleksandra Kurzawa, Iwona Nowicka
zdjęcia dostępne tutaj >>


Integracyjny wyjazd klas pierwszych

W dniu 27 września br. odbył się wyjazd "pierwszoklasistów" naszego gimnazjum do Centrum Bowlingowego U7 w Gdyni. Celem wycieczki była integracja zespołów klasowych, poczucie więzi i solidarności oraz budowanie wzajemnej tolerancji i zaufania. Opiekunami grupy były panie: S. Irzyk, E. Wróblewska, M. Terlecka i B. Kisiel.
Wszyscy byli zachwyceni świetną zabawą, miłą atmosferą, oraz zdrową rywalizacją przy dużej dawce radości i śmiechu.

Tekst i zdjęcia: M. Terlecka

2013/2014

2013/2014 2013/2014

2013/2014 2013/2014

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

W poniedziałek, 2 września, w aurze już zupełnie jesiennej, uczniowie, rodzice i nauczyciele powitali nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły, Jan Skrobul, powitał bardzo serdecznie wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Przedstawił również nowych nauczycieli oraz poinformował o zmianie na stanowisku zastępcy dyrektora w SP3, którym została pani Justyna Zabrodzka. Na zakończenie części oficjalnej pan dyrektor złożył wszystkim życzenia pomyślności w tym nowym roku szkolnym 2013/2014.

Tekst: Teresa Dopke

2013/2014 2013/2014

2013/2014





Gimnazjum nr 2

•  Rekrutacja
•  Grono pedagogiczne
•  Aktualności
•  Patron szkoły
•  Hymn szkoły
•  Nadanie imienia
•  Comenius w G2
•  Projekty
•  Wymiana językowa
•  Rose
•  Klasy
•  Osiągnięcia
•  Egzamin gimnazjalny
•  Doradztwo zawodowe
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Galeria zdjęć
•  Gazetka szkolna
•  Samorząd szkolny
•  Ciekawe linki
•  Archiwum
•  Publikacje nauczycieli

Kalendarz

Kącik komputerowy

•  Przeglądarki internetowe
•  Bezpieczeństwo komputera
•  Bezpieczeństwo w necie
•  Systemy operacyjne

NEWS:

Terminy zebrań i konsultacji z Rodzicami
więcej >>

O nas

Jesteśmy szkołą z klasą!

Jesteśmy szkołą z klasą!

Statystyka strony

Standardy

Strona spełnia dwa ważne standardy:

Valid CSS!

Valid HTML 4.01 Transitional




Opracowanie © Elżbieta Rybarczyk

© 2005-2007