Strona początkowa  ::   Dziennik elektroniczny  ::   TKS Reda  ::   Erasmus+  ::   Rose  ::   Europe Go Green  ::   Trzy kolory





Kapitał ludzki

Unia Europejska

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Dyrekcja
•  Zamówienia publiczne
•  Informacje dla rodziców
•  Dożywianie
•  Historia
•  Dokumentacja
•  Innowacje
•  Konkursy
•  Spis podręczników
•  Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Rekrutacja
•  Nasz patron
•  O nas
•  Grono pedagogiczne
•  Projekt unijny
•  Wydarzenia
•  Wycieczki
•  Wydarzenia Comenius
•  Erasmus +
•  Biblioteka
•  Logopeda
•  Galerie zdjęć
•  Klasy
•  Absolwenci
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Comenius 2005-2013
•  Pracowania komputerowa
•  Archiwum
•  PZPOW Wejherowo

Język kaszubski

•  Informacje ogólne
•  Organizacja nauki
•  Wycieczki

Logopeda

•  Zadania Logopedy
•  Rozwój mowy dziecka
•  Wady wymowy
•  Galeria

NEWS:

XV Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy
więcej >>

Polecamy

Nie pal

Bykom Stop

Spamerom mówimy NIE!

Firefox

Thunderbird

Bezpieczne strony

Dziecko w sieci

Sieciaki.pl

Helpline

Fundacja Dzieci Niczyje

Zagłosuj na nas

Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!

www.edukator.org.pl




Archiwum: rok szkolny 2010/2011

Bal Absolwentów Gimnazjum nr 2 w Redzie


Kliknij: Galeria zdjęć: Bal Absolwentów Gimnazjum nr 2


Michał Kaczmarczyk - finalista Wojewódzkiego Konkursu Fizyki z Astronomią 2010/2011

Fizyka nie należy do ulubionych przedmiotów gimnazjalistów, a samo wypowiedzenie słowa wywołuje wędrujący dreszczyk po plecach. W przypadku Michała było podobnie. Zatem skąd ta pasja? Zaczęło się od udziału w projekcie "Odkrywać nieznane, tworzyć nowe" projekt rozwijania zainteresowań fizyką. Projekt był współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Podczas jego realizacji uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia z wykorzystaniem przedmiotów powszechnego użytku oraz pracowali i komunikowali się z koleżankami i kolegami w Polsce za pomocą platformy Moodle, która jest zaliczana do nauki metodą e-learningu, czyli nauki na odległość. Doświadczenia te spowodowały zainteresowanie fizyką, a później świadomy wybór i realizację wyznaczonych celów.
Zdaniem Michała w czasie realizacji podstawy programowej z fizyki pomijanych jest wiele ciekawych zjawisk i eksperymentów, więc watro sięgać po literaturę fachową, szczególnie dotyczącą ulubionych działów. Michał zalicza do nich: prąd elektryczny, akustykę i magnetyzm. Poza fizyką Michała interesuje elektronika, muzyka i sport.
Wzorując się przykładem Michała wniosek nasuwa się sam. Jeżeli nie lubi się fizyki, ale są szanse uczestniczenia w jakiś dodatkowych zajęciach z tego przedmiotu, warto podjąć wysiłek wzięcia w nich udziału, a wówczas wszystko się zdarzyć może.

Tekst: Ewa Wróblewska

2010/2011 2010/2011


Gimnazjaliści z ZS2 na Zielonej Szkole w Grecji

W dniach 17.05 - 27.05.2011r. 45-osobowa grupa uczniów Gimnazjum nr 2 w Redzie wraz z 4 nauczycielami przebywała w Grecji w niewielkiej turystycznej miejscowości Panteleimonas, położonej nad Morzem Egejskim, niedaleko Olimpu.
W ramach Zielonej Szkoły uczniowie realizowali projekt edukacyjny pt. "Wpływ starożytnej Grecji na rozwój i kulturę Europy". Oprócz zajęć edukacyjnych z geografii, biologii i historii, uczniowie mieli okazję podziwiać krajobrazy i zabytki Grecji podczas trzech wycieczek, w trakcie których zwiedzili:

•  Meteory - jeden z najciekawszych zabytków sakralnych w Grecji, przepiękne klasztory, zbudowane na wysokich skałach, przez co sprawiają wrażenie "zawieszonych w powietrzu"
•  Ateny, w których największą atrakcją było zwiedzanie Akropolu i pokaz zmiany warty przed greckim parlamentem;
•  Skiathos - miejscowość położona na wyspie należącej do archipelagu Sporad Północnych. Podczas rejsu na wyspę, niezapomnianych wrażeń dostarczył pasażerom kapitan statku, który osobiście uczył tańczyć "Zorbę".

Wolny czas uczniowie wykorzystali na kąpiele w czystym, błękitnym morzu, zabawy na piaszczystej, kameralnej plaży i wycieczki po najbliższej okolicy. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nocna eskapada do pobliskiej miejscowości Platamonas, gdzie na wzniesieniu, królującym nad miastem, znajdują się ruiny średniowiecznego zamku.
Uczniowie z żalem żegnali Grecję. Dla wielu z nich wyjazd był pierwszą w życiu okazją do poznania kultury śródziemnomorskiej, a także czasem, w którym mogli nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.

Tekst: Barbara Kisiel

Konkurs "The Royal Family"

27 maja zespół naszych uczniów wziął udział w konkursie języka angielskiego organizowanym przez Gimnazjum nr 18 w Gdyni oraz Sieć Księgarń Językowo-Edukacyjnych POLANGLO. Tematem konkursu była brytyjska rodzina królewska (The Royal Family).
Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test gramatyczno-leksykalny, zaprezentować piosenkę w j. angielskim i program drużyny dopingującej oraz odpowiedzieć na pytania quizu realioznawczo-kulturowego. Przy bardzo wyrównanym poziomie drużyn we wszystkich konkurencjach, nasza drużyna uzyskała wyróżnienie za piosenkę i czwarte miejsce.
Udział w konkursie był nie tylko dobrym pretekstem do poszerzenia wiadomości o brytyjskiej rodzinie królewskiej, ale też okazją do porównania z innymi gimnazjalistami i "po prostu" do dobrej zabawy.

Tekst: Iwona Nowicka

2010/2011 2010/2011


2010/2011 2010/2011


2010/2011 2010/2011




Z wizytą u Pani Wiceburmistrz

26 maja uczniowie klasy III a Gimnazjum nr 2 wraz z wychowawcą odwiedzili w Urzędzie Miasta panią Teresę Kanię, do niedawna swoją "Panią od matematyki", a obecnie - zastępcę burmistrza miasta Redy.
Podczas spotkania młodzież usłyszała wiele ciekawych informacji o pracy samej pani Wiceburmistrz oraz całego Urzędu Miasta i jego poszczególnych działów. Pani Kania opisywała uczniom m.in., jak podejmuje się decyzje w istotnych dla miasta sprawach, mówiła o najważniejszych zadaniach Urzędu i Rady Miasta, wyjaśniała, dlaczego ważne jest zaangażowanie samych mieszkańców w to, co dzieje się w mieście. Dzięki dociekliwym pytaniom jednego z uczniów, Maćka Stanulewicza, uczniowie dowiedzieli się wiele na temat pozyskiwania funduszy europejskich oraz tego, że budowa skateparku w Redzie była w całości odpowiedzią na inicjatywę redzkiej młodzieży i że to środowisko "skejtowców" miało największy wpływ na ostateczny kształt tego miejsca.
Darzona przez uczniów wielką sympatią pani Kania, otrzymała od nich bukiet kwiatów, zaś młodzież dostała pamiątkowe długopisy. Godzinne spotkanie było nie tylko okazją do sentymentalnej wizyty u lubianego pedagoga, ale też znakomitą lekcją wychowania obywatelskiego.

Tekst: Iwona Nowicka

2010/2011


2010/2011


2010/2011


2010/2011



Wymiana młodzieżowa z holenderskim Zwolle

W dniach 09 -12 maja grupa naszych gimnazjalistów złożyła kolejną wizytę w holenderskim Zwolle. Tradycyjnie już, wyjazd był elementem wspólnej wymiany młodzieżowej obu redzkich gimnazjów - nr 1 i nr 2 ze szkołą Van der Capellen w Zwolle.
W programie czterodniowego pobytu znalazły się wspólne zajęcia sportowo-rekreacyjne, zwiedzanie Zwolle oraz całodniowa wycieczka do Amsterdamu. Niewątpliwą atrakcją pobytu w Amsterdamie było zwiedzanie Muzeum Van Gogh'a, w którym znajduje się ponad 200 wspaniałych obrazów tego znakomitego artysty.
Głównym celem prowadzonej od lat wymiany ze Zwolle jest stworzenie naszej młodzieży warunków i okazji do doskonalenia umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim oraz nawiązywania kontaktów z szeroko pojętą Europą. W trakcie pobytu w Holandii nasi uczniowie mieszkają u holenderskich rodzin, dzięki czemu poznają realia ich codziennego życia i ich wzajemne relacje.
Wycieczka do Amsterdamu i spacery w Zwolle są okazją do obserwacji specyfiki miast holenderskich, do poznawania ich architektury oraz klimatu wielokulturowej społeczności. Wspólne zajęcia sportowo-rekreacyjne z młodzieżą holenderską, wspólnie spędzany czas wolny służą nie tylko doskonaleniu języka angielskiego, ale też pomagają w przełamywaniu wzajemnych barier oraz uczą tolerancji i poszanowania dla innych.
Wyjazdy do Zwolle są dla naszej młodzieży źródłem wielu pozytywnych wrażeń , dla niektórych stają się nawet początkiem dłuższych, bliższych kontaktów z holenderskimi rówieśnikami. Cały program wymiany niewątpliwie w dużym stopniu przyczynia się do podnoszenia u naszych uczniów poczucia pewności siebie, wiary we własne możliwości oraz do budowania w nich świadomości bycia pełnoprawnym obywatelem Europy.
zdjęcia dostępne tutaj >>

Tekst: Iwona Nowicka

Gala Młodych Przedsiębiorczych w Warszawie

Dnia 13 maja odbyła się wielka Gala programu Młodzi Przedsiębiorczy.
Sala im. Grabskiego w Narodowym Banku Polskim w Warszawie gościła ponad 100 osób - uczniów, nauczycieli oraz gości i ekspertów ze świata biznesu.
Na warszawską galę zostali zaproszeni finaliści ogólnopolskiego konkursu na najlepszą prezentację dotyczącą projektu firmy lub wycieczki, a jednocześnie zespoły, które w opinii moderatorów wyróżniają się solidną pracą i innowacyjnymi pomysłami na platformie internetowej programu. Gimnazjum nr 2 w Redzie reprezentowały uczennice ze Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości prowadzonego przez panią Justynę Zabrodzką: Ewa Guz, Magdalena Pachulska, Anna Zwierzycka, Patrycja Ładanaj, Iga Górska, Wiktoria Chąciak, które zdobyły wyróżnienie, otrzymując cenne nagrody rzeczowe.
Każdy zespół miał okazję zaprezentować swoje osiągnięcia oraz pomysły na specjalnie przygotowanych stoiskach, na których pojawiły się ulotki reklamowe, zdjęcia dokumentujące działania projektowe, a nawet produkty do degustacji, takie jak: babeczki z napisem "Hades" oraz specjalna herbata "Piekielne orzeźwienie", dodająca energii. Uczniowskie prezentacje oglądało grono ekspertów: z firmy doradczej KPMG (którzy jako wolontariusze są także moderatorami na platformie dla uczniów), a także Magdalena Świderska i Kamil Grabowski z ramienia CEO.
Uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Redzie przygotowali interesujący projekt przedsiębiorstwa o nazwie Bookarnia "Hades". Koncepcja zakłada założenie niewielkiego lokalu gastronomicznego, w którym klienci delektując się filiżanką ulubionego napoju będą mogli spędzić mile czas przy wybranej książce lub czasopiśmie. Praca nad projektem trwała przez kilka tygodni, w ciągu których zespół uczniowski musiał przygotować ofertę produktów, przeprowadzić badanie rynku, określić portret potencjalnego klienta oraz zaplanować strategię reklamową.
Uczniowie i nauczyciele obecni na gali zwiedzili także gmach Narodowego Banku Polskiego. Zobaczyli pokaz sortowania banknotów, Bibliotekę Ekonomiczną oraz Gabinet Numizmatyczny. Jedną z atrakcji była także Symulacja Chłopskiej Szkoły Biznesu - gry ekonomicznej, podczas której uczniowie wcielili się w role tkaczy, piekarzy i kowali z XIX-wiecznego Andrychowa i musieli wykazać się nie lada sprytem i przedsiębiorczością, by uzbierać kapitał niezbędny do realizacji zamówień i wypraw handlowych.
Gimnazjaliści z Redy wrócili z Warszawy bogatsi o doświadczenia związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz pełni nowych pomysłów do pracy, które zamierzają wykorzystać w następnej edycji konkursu.


Tekst: Justyna Zabrodzka

2010/2011 2010/2011


2010/2011 2010/2011



Konstytucyjne Święto 3 - Majowe

W środę, 4 maja, odbyła się uroczysta akademia poświęcona obchodom 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku przez Sejm Wielki. Gimnazjaliści, przygotowani przez panią Gabrielę Orzechowską, w ciekawy sposób zaprezentowali główne założenia i uchwały tej drugiej na świecie Ustawy Rządowej.
Podczas apelu wspomniano wiele wydarzeń i postaci historycznych, wśród których nie mogło zabraknąć m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i marszałka Stanisława Małachowskiego.
Uroczystość 3 - Majową uświetniły występy chóru, przygotowanego przez panią Monikę Kitel.

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke

2010/2011 2010/2011


2010/2011 2010/2011


2010/2011 2010/2011


2010/2011 2010/2011



Zwycięzcy konkursu ekonomicznego

Dwie uczennice Gimnazjum nr 2 w Redzie Adriana Dopke oraz Oliwia Lademann zdobyły I miejsce w międzyszkolnym konkursie ekonomicznym organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Gdyni-Orłowie.
Gimnazjalistki przygotowywały się do eliminacji podczas zajęć kółka z przedsiębiorczości prowadzonego przez panią Justynę Zabrodzką. Konkurs składał się z dwóch etapów realizowanych w zespołach dwuosobowych.
W pierwszym etapie należało przygotować kampanię reklamową i naklejkę samoprzylepną dla firmy „Pucuś”. Naklejka wykonana przez uczennice redzkiego gimnazjum zawierała zaprojektowany przez nie znak firmowy, adres przedsiębiorstwa, slogan oraz oryginalne elementy graficzne. Natomiast wymyślona przez zwyciężczynie kampania reklamowa stawiała na zbudowanie silnej marki i pozyskanie jak największej liczby klientów.
Drugi etap polegał na napisaniu testu składającego się z 20 pytań o różnym stopniu trudności przygotowanych przez komisję konkursową szkoły. Nagrodą główną było otrzymanie karty przyjęcia do wybranej klasy pierwszej Technikum Ekonomicznego bez względu na wynik egzaminu gimnazjalnego oraz oceny na świadectwie. Prócz tego Adriana Dopke i Oliwia Lademann otrzymały cenne nagrody rzeczowe, w tym pomoce dydaktyczne oraz nośniki pamięci.

Tekst i zdjęcie: Justyna Zabrodzka

2010/2011


Laureaci konkursu „TWÓJ PRZYJACIEL-BANK”

W dniu 15 marca 2011r. w Kaszubskim Banku Spółdzielczym w Wejherowie odbył się finał konkursu „TWÓJ PRZYJACIEL-BANK” skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych.
W II etapie tego konkursu uczestniczyli uczniowie z 13 szkół powiatu wejherowskiego, w tym reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Redzie w składzie: Adriana Dopke, Krzysztof Rydlewicz, Gniewko Kurczyk. Uczniowie, pod kierunkiem pani Justyny Zabrodzkiej, przygotowywali się do konkursu na zajęciach pozalekcyjnych w ramach działającego w gimnazjum Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości. W finałowych rozgrywkach uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie testu składającego się z części teoretycznej - z zakresu wiedzy na temat polskiego systemu bankowego oraz części rachunkowej (zadania matematyczne z zakresu finansów).
Uczennica Gimnazjum nr 2 w Redzie Adriana Dopke zdobyła wyróżnienie i otrzymała nagrodę książkową ufundowaną przez zarząd banku

Tekst: Justyna Zabrodzka

2010/2011


Turniej Wiedzy Pożarniczej

21 marca w siedzibie OSP Reda odbył się miejski etap XXXIV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczestnicy turnieju odpowiadali na pytania testowe z wiedzy o historii straży pożarnych, o taktyce i ochronie przeciwpożarowej oraz z zasad pierwszej pomocy medycznej.
Zespół reprezentujący nasze gimnazjum zajął I miejsce w grupie gimnazjalnej i zdobył puchar ufundowany przez prezesa ZM ZOSP RP Reda-Rumia.

Miejsca w klasyfikacji indywidualnej:

I Radek Horbik (IIb) II Aleksandra Strosowska (IIb) III Robert Dettlaff (IIIc)

Wszyscy uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zwycięzca, Radek Horbik będzie reprezentował Redę w eliminacjach powiatowych turnieju.

Dużą atrakcją dla wszystkich uczestników był pokaz podręcznego sprzętu gaśniczego – gaśnic różnego rodzaju. Każdy z uczniów mógł osobiście przećwiczyć uruchamianie gaśnicy i gaszenie ognia.

Przygotowania do turnieju i udział w nim są dla młodzieży dobrą okazją do poszerzenia wiedzy na temat zasad ochrony przeciwpożarowej, udzielania pierwszej pomocy oraz postępowania na wypadek powstania pożaru i innych zagrożeń.

Tekst: Iwona Nowicka

2010/2011 2010/2011


2010/2011 2010/2011


2010/2011 2010/2011


2010/2011 2010/2011


2010/2011


„Europe go green”- spotkanie Eurocamp w Gifhorn.

W drugim tygodniu ferii zimowych, od dnia 22 do 29.01.2011r. młodzież z Gimnazjum nr 2 w Redzie pod opieką nauczycieli: p. Karoliny Hajdel, p. Marioli Szreder i p. Justyny Zabrodzkiej uczestniczyła w kolejnej wymianie międzynarodowej w ramach projektu Eurocamp.
Uczniowie wyjechali do Gifhorn w Niemczech, aby tam przez siedem dni pracować z rówieśnikami z Niemiec i Bułgarii nad projektem pod tytułem: „Europe go green”. Integracji grupy sprzyjało wspólne przygotowywanie posiłków, organizowanie czasu wolnego, a także praca w grupach zadaniowych. Uczestnicy zbierali materiały oraz przygotowywali prezentacje na tematy związane z alternatywnymi źródłami energii.
- Zadaniem mojej grupy było przedstawić możliwości pozyskiwania energii z elektrowni wiatrowych – mówi jedna z uczennic Paulina Rembelska. Zastanawialiśmy się nad pozytywnymi aspektami tej formy zasilania energią, porównywaliśmy funkcjonowanie elektrowni wiatrowych w Polsce, Bułgarii oraz Niemczech.
Pozostałe grupy pracowały m.in. nad wykorzystaniem energii z elektrowni wodnych, słonecznych, materii zawartej w organizmach - biomasa oraz nad nowymi możliwościami produkcji samochodów hybrydowych, napędzanych wodorem lub ładowanych elektrycznie. Oprócz pracy nad projektem uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia doświadczeń związanych z ekologią. Budowali makiety elektrowni wodnych, wiatrowych, organizowali wyścigi samochodów napędzanych energią słoneczną. Efektywnym sposobem zdobywania wiedzy okazała się wizyta w interaktywnym centrum techniki Pheano w Wolfsburgu. Uczniowie mogli odkrywać świat poprzez dotyk, doświadczenie, granie, badanie. Najwięcej emocji wzbudziły takie eksperymenty jak: płomienne tornado, elektromagnetyczny jeż, melodia z baniek mydlanych.
Uczestnicy wymiany mieli możliwość uczestniczyć również w wybranych lekcjach prowadzonych przez nauczycieli Gimnazjum im. Humbolta w Gifhorn. Natomiast opiekunowie grupy spotkali się z dyrektorem szkoły, któremu przedstawili dalsze perspektywy współpracy w ramach projektu Eurocamp.
Niemieccy gospodarze zadbali też o atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego. Młodzież zwiedziła zabytki starówki w Gifhorn, nowoczesną zabudowę architektoniczną Hamburga, odbyła rejs po malowniczej rzece Łabie, natomiast ostatniego dnia bawiła się na pożegnalnej dyskotece.
Takie międzynarodowe wymiany od lat organizowane przez nauczycieli Gimnazjum nr 2 w Redzie są doskonałą formą zdobywania wiedzy poprzez praktykę, kształcą umiejętności komunikacji, sprawnego posługiwania się językiem angielskim i niemieckim oraz uczą postawy tolerancji i współodpowiedzialności za przyszłość zjednoczonej Europy.
zdjęcia dostępne tutaj >>

Tekst: Justyna Zabrodzka
Zdjęcia: Mariola Szreder

Rejonowy Konkurs Historyczny

W środę, 5 stycznia, już po raz kolejny, w Zespole Szkół nr 2 w Redzie, odbył się Rejonowy Konkurs Historyczny. Wszyscy przybyli zostali serdecznie powitani przez dyrektora szkoły, Jana Skrobula.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 57 uczniów z powiatów: wejherowskiego i puckiego.
Prace oceniała komisja w składzie: Gabriela Orzechowska, Barbara Stenzel-Wencel i Teresa Brunath. Najwyższy wynik osiągnął gimnazjalista z Rumi, który zdobył 40 z 55 punktów. Gratulujemy!

Publikujemy listę uczestników Rejonowego Konkursu Historycznego wraz z otrzymanymi punktami. więcej>>

Tekst: Barbara Stenzel-Wencel

XVI Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy w Redzie już za nami!

XVI Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy w Redzie jest już za nami. Pięcioosobowe jury składające się z przedstawicieli kultury i redzkich radnych pod przewodnictwem pani Brygidy Śniateckiej oceniło nadesłane na konkurs prace. Łącznie było ich 342. W tym 20 szopek, 216 kartek z motywem anioła w kategorii wiekowej: przedszkole - zerówka i I - III szkoły podstawowej, 71 zabawek na choinkę w kategorii klas IV -VI szkoły podstawowej oraz 35 stroików bożonarodzeniowych w kategorii gimnazjum.
Tradycyjnie najważniejszą i najwyżej nagradzaną kategorią konkursu jest „Szopka rodzinna”. Celem tej pracy jest skupienie rodziny nad wspólnym wykonaniem szopki. Wykonuje się ją z materiałów naturalnych, jednak liczy się szczególnie pomysłowość i precyzja wykonania. Do najciekawszych w tym roku, zaliczyć można szopkę rodziny Stasiak oraz rodziny Gruba w kształcie ciechocińskiego kościoła św. Wojciecha z ziaren fasoli, kawy i maku.
Jury najwyżej oceniło szopkę rodziny Sawickich, za którą otrzymali główną nagrodę. Drugie miejsce uzyskała rodzina Gruba, a trzecie rodzina Sawickich. Nagrodę Burmistrza Redy otrzymała rodzina Stasiak.
Najmłodsi uczestnicy konkursu wykonywali kartki świąteczne z motywem anioła. Napłynęło bardzo dużo kartek na wysokim poziomie i jury miało problem z wyborem tych najpiękniejszych. Nagrodę Przewodniczącej jury otrzymał Maciej Kamiński z klasy pierwszej Szkoły Prywatnej, a nagrodę Proboszcza otrzymał Tomasz Głodowski ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Klasy IV –VI przygotowały zabawki na choinkę. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą i wyobraźnią. Niektóre prace okazały się bardzo pomysłowe. Większość z nich wykonana była na bazie kuli styropianowej ozdobionej wycinanka lub wstążką.
Równorzędne dwa pierwsze miejsca zajęli: Aleksandra Kostuch ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Karol Ruchniewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3. Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta otrzymała Patrycja Pawlik ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Gimnazjaliści natomiast wykonywali stroik bożonarodzeniowy. Stroiki w większości były wykonane na bazie świerku i materiałów naturalnych. Nagrodę Pani Brygidy Śniateckiej otrzymała Katarzyna Kabata z Gimnazjum nr 2.
Tegoroczny konkurs można zaliczyć do bardzo udanych. Nadeszła duża ilość różnorodnych prac, choć szopek było zdecydowanie mniej niż w latach ubiegłych. Prace wykonane przez uczestników stały na wysokim poziomie. Jury przydzieliło łącznie 56 nagród i bardzo żałuje, że nie mogło nagrodzić większej liczby dzieci.
Nagrody finansowe, książkowe i słodycze wręczone zostały 21 grudnia w Zespole Szkół nr 2 w Redzie. Nagrody finansowe sponsorował proboszcz Parafii Św. Wojciecha w Ciechocinie Zbigniew Kerlin, Urząd Miasta w Redzie, MOKSiR, Burmistrz i Przewodniczący RM Redy, radne: Karolina Bochan, Teresa Kania i Hanna Janiak oraz Brygida Śniatecka. Najciekawsze prace będzie można było podziwiać w kościele Św. Wojciecha w Ciechocinie już od 22 grudnia.

Szczegółowe wyniki konkursu   pobierz >>

zdjęcia dostępne tutaj >>

Tekst: Beata Zawal-Brzezińska
Zdjęcia: Teresa Dopke

Wyjazd na spektakl „Okruchy życia”

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie. Pod takim hasłem nasze gimnazjum po raz kolejny przystąpiło do corocznej ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. W dniach 22 listopada – 3 grudnia zbieraliśmy pieniądze dla najbardziej potrzebujących dzieci wychowujących się poza własną rodziną, domów dla dzieci, pogotowi rodzinnych oraz rodzin zastępczych. Aby uświadomić naszym wychowankom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz osieroconych dzieci i pomóc tym, które naprawdę potrzebują wsparcia, Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs szkolny zachęcając wszystkich uczniów do udziału w akcji. Celem konkursu była integracja zespołów klasowych polegająca na wspólnym przedsięwzięciu jakim jest zgromadzenie jak największej kwoty dla potrzebujących dzieci. Łączna kwota jaką udało nam się zebrać to 417,31 zł.
Poniżej prezentujemy wyniki poszczególnych klas:
•  I miejsce – klasa II a (114,39 zł)
•  II miejsce – klasa I c (96,32 zł)
•  III miejsce – klasa I b (71,84 zł)
•  IV miejsce – klasa II b (40,16 zł)
•  V miejsce – klasa III c (38,38 zł)
•  VI miejsce – klasa III b (29,04 zł)
•  VII miejsce – klasa I a (16,17 zł)
•  VIII miejsce – klasa III a (11,01 zł)


Tekst: Małgorzata Terlecka

Wizyta młodzieży holenderskiej w Gimnazjum nr 2 w Redzie.

W dniach 18-21 października tradycyjnie już, wraz z Gimnazjum nr 1, gościliśmy 45-osobową grupę holenderskiej młodzieży ze szkoły van der Capellen w Zwolle. Pierwszy dzień po przyjeździe nasi goście spędzili z przyjmującymi ich polskimi rodzinami. Następnego dnia, od rana wyruszyliśmy do Gdańska. W trakcie tej wycieczki młodzież nie tylko miała okazję do długiego spaceru urokliwymi uliczkami gdańskiej Starówki, ale także spędziła ekscytujący czas w nowoczesnym, interaktywnym centrum naukowo-eksperymentalnym Hewelianum, na Górze Gradowej. Podsumowaniem wyczerpującego, pełnego wrażeń dnia był wieczór dyskotekowo-rekreacyjny.
Kolejny dzień upłynął pod znakiem historii. Jak co roku, wspólnie z holenderskimi gośćmi złożyliśmy wizytę w Muzeum Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie. W skupieniu i z wielkim przejęciem młodzież oglądała i słuchała świadectw okrutnych, nieludzkich wydarzeń, jakie miały miejsce w tym otoczonym lasem obozie podczas II wojny światowej. Po zapaleniu znicza i symbolicznej minucie ciszy, udaliśmy się na Westerplatte – miejsce wybuchu tej najstraszniejszej w historii Europy wojny.
Na zakończenie tego dnia pełnego zadumy i dość bolesnych refleksji, uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych. W ostatnim dniu wymiany, przed południem, młodzież uczestniczyła w mini-lekcjach przygotowanych i poprowadzonych przez nauczycieli obu redzkich szkół. Ostatnim punktem programu był wspólny wyjazd do Gdyni.
Jak co roku, pożegnanie po czterech niezwykle intensywnych dniach było pełne emocji i żalu, że to już koniec. Bogaty program zajęć, w jakich młodzież bierze wspólnie udział, godziny spędzane z polskimi rodzinami, wspólne zagospodarowanie każdej wolnej chwili – wszystko to sprawia, że – mimo dość krótkiego czasu wymiany – młodzież z obu krajów nawiązuje z sobą bardzo żywe relacje. Ogromną wartością tych kontaktów jest przełamywanie wzajemnych barier i stereotypów oraz, oczywiście, tworzenie polskim uczniom okazji do praktycznego korzystania z j. angielskiego. Na podkreślenie też zasługuje fakt, iż to wspólne działanie Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 pełni istotną rolę w integracji środowisk uczniowskich obu szkół.

zdjęcia z pobytu młodzieży z Holandii w Gimnazjum nr 2 dostępne tutaj >>

Tekst i zdjęcia: Iwona Nowicka

Wyjazd na spektakl „Okruchy życia”

7 października 33-osobowa grupa uczniów z klas II i III gimnazjum wzięła udział w wyjeździe do Teatru Miejskiego w Gdyni na spektakl „Okruchy życia. Anioły są wśród nas…”. Przez ponad dwie godziny uczestniczyliśmy w żywym, przejmującym widowisku poświęconym tematom ważnym zwłaszcza dla młodych ludzi: miłości, prawdzie, zaufaniu, relacjom w rodzinie i między rówieśnikami.
W przygotowanym głównie z myślą o młodym widzu musicalu udział wzięło ponad 60 aktorów – dzieci i młodzieży z całej Polski, którzy nad tym projektem pracowali od października 2009r. Dzięki musicalowej formie i nieustannym zmianom tempa i nastroju akcji, spektakl dostarczył wszystkim wiele wspaniałych przeżyć. Dramatyczna akcja, ciekawe muzycznie songi, zwłaszcza duety, a także porywające układy taneczne sprawiły, że młodzież obejrzała sztukę z zapartym tchem.
Wyjazd ten był znakomitą okazją do wejścia w klimat prawdziwego teatru – ze sceną oddzieloną od widza ciężką kurtyną, z rozgrzanymi światłami rampy, z długotrwałą owacją na stojąco, a nawet – z wyczekiwaniem na autografy upatrzonych artystów. Ta ogromna dawka pozytywnych emocji sprawia, że bardzo aktualne staje się motto spektaklu: anioły są wśród nas, a dostrzec je możemy nawet tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy.

Tekst: Barbara Kisiel i Iwona Nowicka

Wyjazd integracyjny klas pierwszych

1 października 2010r. wszystkie klasy pierwsze naszego gimnazjum pod opieką wychowawców: p. T. Liegman, p. M. Terleckiej i p. E. Wróblewskiej, pojechały na wycieczkę do centrum bowlingowego w Gdyni. Celem wyjazdu była przede wszystkim integracja młodzieży, poczucie solidarności i koleżeństwa przy dużej dawce radości i śmiechu. Mimo iż, większość uczestników wycieczki była już wcześniej w takim miejscu, to ta wizyta wzbudziła w nich zaciekawienie i podekscytowanie. Wszyscy byli zachwyceni czekającą ich świetną zabawą. Pełni wrażeń rozpoczęli półtoragodzinną walkę o jak największą liczbę punktów. Ta rywalizacja okazała się dosyć trudna, ale strącenie wszystkich 10 kręgli w pierwszym rzucie (strike) sprawiało, że uśmiechy nie schodziły niektórym z twarzy. Po wspaniałej i pouczającej grze, zadowoleni i uśmiechnięci, aczkolwiek wyczerpani, wróciliśmy do Redy. Teraz, z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd, tym razem do centrum edukacji i poznawania wiedzy „Hewelianum” w Gdańsku.

zdjęcia dostępne tutaj >>

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Terlecka

Otrzęsiny 2010

29 września 2010r. odbyły się Otrzęsiny 2010. Jest to doroczna impreza organizowana przez Samorząd Uczniowski, podczas której następuje oficjalne powitanie w naszym gimnazjum uczniów klas pierwszych. Otrzęsiny sprzyjają przełamaniu barier pomiędzy młodzieżą klas starszych, a uczniami klas młodszych. Zawierają elementy zabawy i są świetną formą integracji całej społeczności szkolnej. Tegoroczna impreza miała charakter tematyczny – bajkowa i mroczna. Otóż, każda klasa pierwsza musiała przebrać się za wylosowane wcześniej postacie z bajek: smerfy, krasnoludki, bądź teletubisie i zaliczyć kilka niezwykle ciekawych i śmiesznych konkurencji. O certyfikat „idealnego zespołu klasowego ” walczyły trzy pierwsze klasy wraz z wychowawcami, p. T. Liegman (Ia), p. E. Wróblewską (Ib), oraz p. M. Terlecką (Ic).
Wszyscy wchodzący na salę gimnastyczną podziwiali mroczne imperium Wiktorelli – „Pani Ciemności”, w której rolę wcieliła się przewodnicząca SU.
Następnie klasy pierwsze przystąpiły do przyrzeczenia. W akcie ślubowania, uczniowie zobowiązali się zdobywać wiedzę i w pełni wykorzystywać czas przeznaczony na naukę oraz godnie reprezentować naszą szkołę i przestrzegać jej regulaminu. „Czym spróbują nas postraszyć nasi starsi koledzy?” - zapewne takie myśli przewijały się przez głowę niejednego pierwszaka po zakończeniu części oficjalnej. Na dobry początek odbyła się prezentacja klas. Zadaniem każdej z nich było przygotowanie scenki, wiersza lub piosenki oraz zaprezentowanie swoich bajkowych przebrań. Następnie konkurencja dla tancerzy, którzy musieli zatańczyć do usłyszanego podkładu muzycznego na kawałku gazety. Kolejna, polegała na wypiciu magicznego napoju w jak najkrótszym czasie. Wygrał uczeń klasy Ia, który zrobił to najszybciej. Konkurencja nie okazała się łatwa, gdyż zawodnicy musieli wypić dany płyn przez smoczek. Kolejne rywalizacje okazały się równie ciekawe, np.: zaśpiewanie bajki o drużynie przeciwnej do usłyszanego utworu muzycznego, zjedzenie ptysia bez używania rąk, zareklamowanie wylosowanego przedmiotu, czy przeciąganie liny. Nie zabrakło również konkurencji dla wychowawców klas. Panie musiały wykonać strój postaci z bajki na modelu (uczniu z klasy) z przygotowanych materiałów, takich jak: gazety, bibuła, wstążki, czy kolorowy papier. Rywalizacja między klasami o zdobycie pierwszego miejsca była bardzo zacięta. Ostatecznie wygrała klasa Ic, która otrzymała certyfikat zwalniający z obowiązku odpowiedzi ustnych i kartkówek w najbliższy czwartek oraz darmowy wstęp na dyskotekę. Uśmiechnięte twarze, duża doza humoru i głośne śmiechy pozwalają stwierdzić, że Otrzęsiny 2010 można uznać za udane, a cała impreza odegrała wielką rolę w tworzeniu pozytywnych relacji między młodzieżą gimnazjalną.
zdjęcia dostępne tutaj >>
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Terlecka

POLSKO-BUŁGARSKA współpraca młodzieży

„Bez pracy nie ma kołaczy” – nasza przyszłość w Unii Europejskiej - takie hasło przyświecało uczestnikom spotkania Eurocamp w Redzie. W dniach od 11 do 18 września 2010r. młodzież z Bułgarii, Niemiec oraz Polski pracowała nad wspólnym projektem którego realizacja możliwa była dzięki środkom unijnym z programu „Młodzież w działaniu” oraz wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta. Grupa młodzieży należąca do Stowarzyszenia: ”Towarzystwo Kulturalno-Sportowe przy Zespole Szkół nr 2 w Redzie TKS Reda-Ciechocino”, pod kierunkiem p. Marioli Szreder, p. Karoliny Hajdel i p. Justyny Zabrodzkiej napisała projekt, którego celem była wymiana doświadczeń związanych z wstąpieniem państw partnerskich do Unii Europejskiej, wypracowywanie skutecznych sposobów uczenia się i zdobywania nowej wiedzy, wyrabianie umiejętności współpracy w grupie, samodyscypliny, wywiązywania się z przydzielonych zadań oraz poznanie funkcjonowania przedsiębiorstw w naszym regionie i określenie wyzwań współczesnego rynku pracy.
- Temat projektu dotyczył spraw związanych z wyborem zawodowej drogi życiowej – mówi koordynator Mariola Szreder. Zajęliśmy się możliwościami, jakie stoją przed młodymi ludźmi jeśli chodzi o wybór wykształcenia, zawodu, możliwości zarobkowania oraz kulturę spędzania czasu wolnego. Poprzez kontakty z rówieśnikami z Bułgarii nasza młodzież miała możliwość przełamywać bariery językowe, kulturowe. Natomiast poprzez zgłębianie zagadnień dotyczących ekonomii i przedsiębiorczości przygotowywała się do aktywnego udziału w życiu gospodarczym.
Przez cały tydzień trwania projektu młodzież w międzynarodowych grupach pracowała nad stworzeniem biznesplanu własnej firmy, reklamy przedsiębiorstwa oraz prezentacji produktu finalnego.
- Moja grupa zajmowała się branżą odzieżową – mówi uczestniczka spotkania Wiktoria Kowalewska. Naszym zadaniem było wymyślenie nazwy i logo firmy. Musieliśmy zbadać rynek odzieżowy, żeby określić grupy potencjalnych klientów, przedstawić analizę SWOT naszego przedsiębiorstwa oraz stworzyć reklamę naszej firmy. Komunikowałam się głównie po angielsku, chociaż język niemiecki, którego uczę się od trzech lat w gimnazjum też był potrzebny.
Młodzież miała okazję podczas spotkania z burmistrzem Redy, radnymi oraz dyrekcją ZS nr 2 w Redzie przedstawić prezentację na temat: „Przedsiębiorstwa naszego regionu a wyzwania współczesnego rynku pracy”. Prezentacja była okazją do wymiany doświadczeń między młodymi Europejczykami dotyczącymi możliwości zatrudnienia w branżach charakterystycznych dla lokalnej gospodarki.
W tworzeniu biznesplanów pomogły młodzieży wizyty w zakładach naszego regionu. Uczestnicy projektu odwiedzili m.in. zakład stolarski Miro, hotel Victoria, piekarnię GS, zakład produkcji maszyn do przetwórstwa spożywczego, lakiernię p. Kędzierskiej oraz zakład fotograficzny Foto-Lusia.
Oprócz pracy nad projektem był też czas przeznaczony na zwiedzanie uroczych zakątków naszego regionu. Młodzież bułgarska miała okazję poznać zabytki Gdańska, pospacerować po bulwarze w Gdyni, wejść na wieżę widokową „Morskie Oko” w Gniewinie.
Ważnym elementem spotkania było uwrażliwienie młodych ludzi na kulturę spędzania czasu wolnego, dlatego też na terenie nowej hali sportowej ZS 2 w Redzie odbyły się rozgrywki sportowe piłki siatkowej, koszykowej oraz wspinaczka na ściance.
Projekt zakończył się sukcesem. Bułgarscy partnerzy wyjeżdżali z Redy bogatsi o nowe doświadczenia w zakresie ekonomii i przedsiębiorczości, zawiązały się też przyjaźnie między uczestnikami wymiany i chęć współpracy w kolejnych latach.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

zdjęcia dostępne tutaj >>

Tekst: Justyna Zabrodzka
Zdjęcia: Justyna Zabrodzka

Sportowy Festyn Rodzinny w ZS2

W związku z otwarciem nowej hali sportowej w Zespole Szkół nr 2 społeczność szkolna zorganizowała Sportowy Festyn Rodzinny pod hasłem „Sport na wesoło”, który odbył się w sobotnie popołudnie, 18 września. Podczas imprezy licznie zebrani goście mieli okazję obejrzeć program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży, który zaprezentowano podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego. Wiele emocji wzbudziły zawody sportowe dla uczniów i rodziców z klas 0–3. Zawodnicy musieli się zmagać z różnymi, wcale niełatwymi zadaniami. W poszczególnych poziomach klasowych zwyciężyły: 0A, 1B, 2B oraz 3A.
Emocjonujący był także mecz piłki siatkowej, sędziowany przez dyrektora szkoły, Jana Skrobula, rozegrany między Radnymi Miasta Redy a drużyną TKS Ciechocino. Mecz po zaciętej rywalizacji zakończył się wygraną zespołu TKS.
Przez cały czas trwania festynu goście mogli brać udział w loterii fantowej, której wszystkim fundatorom składamy serdeczne podziękowania. Ogromnym powodzeniem, jak zwykle, cieszyła się kawiarenka z pysznymi wypiekami rodziców naszych uczniów, którym dziękujemy za wspaniałe ciasta. Spore zainteresowanie wzbudziła także ścianka wspinaczkowa, gdzie pod okiem instruktorów można było spróbować swoich sił. Nie zabrakło również stoiska ze strzelnicą oraz rzutami piłeczką do puszek. Na zakończenie festynu odbył się pokaz ratownictwa medycznego.
Rodzinny Festyn Sportowy w naszej szkole był dla społeczności Ciechocina przyjemnym uatrakcyjnieniem tego sobotniego popołudnia.
zdjęcia dostępne tutaj >>
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke i Hanna Zwierzycka

Sprzątanie świata po raz kolejny

W tegorocznej akcji „Sprzątanie świata” po raz kolejny wzięli udział uczniowie z naszej szkoły.
W piątek, 17 września, po zakończeniu zajęć lekcyjnych, uczniowie z klas starszych i gimnazjaliści uczestniczyli w apelu porządkowym, a następnie pod opieką nauczycieli wyruszyli na sprzątanie wyznaczonych terenów Ciechocina. W efekcie 167 uczniów z podstawówki zebrało 63 worki, natomiast 148 gimnazjalistów zebrało 84 worki różnych śmieci.
Udział w tej akcji jest ważnym elementem edukacji ekologicznej młodego pokolenia i uczy, ze ziemia jest własnością wszystkich i należy o nią dbać.

Tekst: Teresa Dopke





Gimnazjum nr 2

•  Rekrutacja
•  Grono pedagogiczne
•  Aktualności
•  Patron szkoły
•  Hymn szkoły
•  Nadanie imienia
•  Comenius w G2
•  Projekty
•  Wymiana językowa
•  Rose
•  Klasy
•  Osiągnięcia
•  Egzamin gimnazjalny
•  Doradztwo zawodowe
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Galeria zdjęć
•  Gazetka szkolna
•  Samorząd szkolny
•  Ciekawe linki
•  Archiwum
•  Publikacje nauczycieli

Kalendarz

Kącik komputerowy

•  Przeglądarki internetowe
•  Bezpieczeństwo komputera
•  Bezpieczeństwo w necie
•  Systemy operacyjne

NEWS:

Terminy zebrań i konsultacji z Rodzicami
więcej >>

O nas

Jesteśmy szkołą z klasą!

Jesteśmy szkołą z klasą!

Statystyka strony

Standardy

Strona spełnia dwa ważne standardy:

Valid CSS!

Valid HTML 4.01 Transitional




Opracowanie © Elżbieta Rybarczyk

© 2005-2007