Strona początkowa  ::   Dziennik elektroniczny  ::   TKS Reda  ::   Erasmus+  ::   Rose  ::   Europe Go Green  ::   Trzy kolory





Kapitał ludzki

Unia Europejska

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Dyrekcja
•  Zamówienia publiczne
•  Informacje dla rodziców
•  Dożywianie
•  Historia
•  Dokumentacja
•  Innowacje
•  Konkursy
•  Spis podręczników
•  Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3

•  Rekrutacja
•  Nasz patron
•  O nas
•  Grono pedagogiczne
•  Projekt unijny
•  Wydarzenia
•  Wycieczki
•  Wydarzenia Comenius
•  Erasmus +
•  Biblioteka
•  Logopeda
•  Galerie zdjęć
•  Klasy
•  Absolwenci
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Comenius 2005-2013
•  Pracowania komputerowa
•  Archiwum
•  PZPOW Wejherowo

Język kaszubski

•  Informacje ogólne
•  Organizacja nauki
•  Wycieczki

Logopeda

•  Zadania Logopedy
•  Rozwój mowy dziecka
•  Wady wymowy
•  Galeria

NEWS:

XV Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy
więcej >>

Polecamy

Nie pal

Bykom Stop

Spamerom mówimy NIE!

Firefox

Thunderbird

Bezpieczne strony

Dziecko w sieci

Sieciaki.pl

Helpline

Fundacja Dzieci Niczyje

Zagłosuj na nas

Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!

www.edukator.org.pl



Archiwum: rok szkolny 2009/2010

Zakończenie roku szkolnego dla klas trzecich gimnazjum.

W czwartek, 24 czerwca, w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbyło się uroczyste pożegnanie klas trzecich gimnazjum. Na początku pani wicedyrektor, Beata Zawal-Brzezińska, powitała bardzo serdecznie wszystkich gości, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. Na uroczystość przybyli goście: burmistrz Miasta Redy Krzysztof Krzemiński , Ks. Kanonik Zbigniew Kerlin oraz przewodnicząca Komisji Oświaty w Redzie p. Teresa Kania.
Po uroczystym przyrzeczeniu i odśpiewaniu hymnu szkolnego, pani wicedyrektor w asyście wychowawczyń: Małgorzaty Terleckiej, Elżbiety Rybarczyk, Katarzyny Gniewek oraz Teresy Liegman, wręczyła uczniom świadectwa, dyplomy oraz nagrody książkowe, tym którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce lub odnieśli sukcesy w zawodach sportowych lub konkursach.
Wręczone zostały również listy gratulacyjne rodzicom najzdolniejszych absolwentów.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, przygotowana przez panią Hannę Rojek i panią Agnieszkę Dzienisz.

Tekst: Elżbieta Rybarczyk
Zdjęcia: Hanna Zwierzycka

zdjęcia dostępne tutaj >>

Dzień Dziecka w Zespole Szkół nr 2

Tegoroczny Dzień Dziecka w naszej szkole upływał w pogodnej, radosnej i gorącej atmosferze, mimo że pogoda na dworze nie dopisywała. Dzieci w klasach młodszych zamiast tradycyjnych lekcji pałaszowały lody, grały w gry planszowe oraz bawiły się na dyskotece.
Na zakończenie zaś malowały plakaty na temat „Mój wymarzony plac zabaw”, które można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Na sportowo Dzień Dziecka obchodzili zerówkowicze, którzy sprawdzali się w różnych dyscyplinach i zdobywali nagrody.

Także uczniowie z klas starszych obchodzili swoje święto. Oprócz lodów, którymi częstował wszystkich pan dyrektor, wszystkie dzieci były zwolnione z odpytywania i pisania kartkówek, ponieważ obowiązywał „Dzień uśmiechniętej buźki”. Dodatkowo, klasy IV-VI oraz gimnazjaliści obejrzeli anglojęzyczny spektakl „The Darkness” w wykonaniu uczniów, którzy zajęli II miejsce w Wojewódzkim Konkursie „English Poetry and Drama”.
Przyznano również tytuł najbardziej kolorowej klasy naszego gimnazjum w roku szkolnym 2009/2010. Plebiscyt ten był inicjatywą Samorządu Uczniowskiego, który co miesiąc sprawdzał strój uczniów pod względem koloru. Członkowie SU w ustalony dzień sprawdzali ilu uczniów ma na sobie strój w danym kolorze. Musiała być to np. bluzka lub spodnie, na których dany kolor przeważał. Ilość uczniów w klasach była zliczana w każdym miesiącu. Punkty zsumowano i wyłoniono zwycięzcę. Ostatecznie, tytuł najbardziej kolorowej klasy zdobyła kl. III a. Kolejne miejsca uzyskały kl. I a (II miejsce) oraz III b (III miejsce). Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze.

Na słodko upływał ten dzień również w bibliotece. Wszyscy wypożyczający książkę byli częstowani cukierkami.

Tekst: Teresa Dopke, Małgorzata Terlecka
Zdjęcia: Małgorzata Terlecka zdjęcia dostępne tutaj >>

Wyjazd do Holandii w ramach wymiany młodzieżowej

W dniach 16 – 21 maja 2010 r. 27-osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum, pod opieką: p. Iwony Nowickiej, Małgorzaty Terleckiej i Lidii Skrobul, po raz trzeci wzięła udział w wymianie młodzieżowej z uczniami mieszkającymi w holenderskim Zwolle. Celem było „otwarcie” na Europę, zwiększające skłonność do współpracy między młodzieżą z dwóch całkiem różnych krajów oraz budujące poczucie przynależności do europejskiej wspólnoty historycznej i kulturowej. Ponadto, uczniowie mieli szansę nawiązania ciekawych kontaktów z rówieśnikami z Holandii, ale przede wszystkim komunikowania się w języku angielskim w warunkach pozaszkolnych.

Gdy dotarliśmy na miejsce zostaliśmy gorąco przywitani przez nauczycieli i goszczących nas uczniów szkoły Van Der Capellen w Zwolle. Po długiej podróży wszyscy myśleliśmy tylko o kąpieli i drzemce. Następnego dnia, wypoczęci i wyspani zwiedziliśmy miasto, a cała zabawa przypominała „podchody”. Po lunchu udaliśmy się do Hattem, gdzie pływaliśmy kajakami. Wieczorem zjedliśmy wspólną obiadokolację przygotowaną przez samych uczniów i ich rodziców. Holendrzy od wieków, znają różne egzotyczne potrawy i przyprawy, co jest związane z ich kolonialną przeszłością, dlatego mogliśmy spróbować m in. indonezyjskie rendang, surinamskie moksi meti czy chińskie bami. Po poczęstunku odbyła się dyskoteka oraz mini koncert w wykonaniu uczniów goszczącej nas szkoły.

W trzecim dniu naszego pobytu w Holandii, udaliśmy się do Amsterdamu. Naszą wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Nauki NEMO, w którym zwiedzający mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia wyjaśniające prawa nauki. Następnie odbyliśmy wycieczkę po Amsterdamie – pieszą, mimo iż rower jest absolutnie najszybszym środkiem komunikacji w Holandii, niezbędnym do codziennego poruszania się po mieście. Po powrocie do Zwolle, zjedliśmy wspólny podwieczorek, składający się z holenderskich przysmaków, czyli frytek polanych majonezem lub ketchupem oraz krokietów ziemniaczanych i frikandeli – kiełbasek z frytkownicy. Najedzeni, mieliśmy wystarczająco dużo siły i energii do wspólnych gier i zabaw integracyjnych.

W ostatnim dniu naszej wymiany, zaproszono nas na lekcje biologii, chemii i fizyki. Na pierwszej z nich staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: czy istnieje życie w kropli wody? W tym celu analizowaliśmy i oglądaliśmy pod mikroskopem wodę ze stawu. Na lekcji chemii robiliśmy różne ciekawe doświadczenia np. spalanie magnezu w tlenie, natomiast na fizyce zajmowaliśmy się badaniem natury światła, czyli optyką. Po zajęciach udaliśmy się na ostatnie zakupy, gdyż czas powrotu do Redy zbliżał się wielkimi krokami.

W ostatnim dniu naszej wymiany, zaproszono nas na lekcje biologii, chemii i fizyki. Na pierwszej z nich staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: czy istnieje życie w kropli wody? W tym celu analizowaliśmy i oglądaliśmy pod mikroskopem wodę ze stawu. Na lekcji chemii robiliśmy różne ciekawe doświadczenia np. spalanie magnezu w tlenie, natomiast na fizyce zajmowaliśmy się badaniem natury światła, czyli optyką. Po zajęciach udaliśmy się na ostatnie zakupy, gdyż czas powrotu do Redy zbliżał się wielkimi krokami.

Niektórzy żegnali swoich holenderskich kolegów ze łzami w oczach, ponieważ zarówno ten wyjazd jak i pozostałe, był pełen niesamowitych wrażeń i emocji, a także nowych przyjaźni i doświadczeń jakże ciekawych i pasjonujących, a żaden dzień nie okazał się nudnym, szarym i deszczowym .

Tekst: Małgorzata Terlecka
zdjęcia dostępne tutaj >>

Wojewódzki Konkurs Poezji i Dramy Angielskiej

13 maja uczniowie naszego gimnazjum po raz kolejny wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Poezji i Dramy Angielskiej „English Poetry and Drama”, zorganizowanym w zaprzyjaźnionym Gimnazjum nr 1 w Redzie.
Celem przeglądu było przede wszystkim upowszechnienie znajomości języka angielskiego, a hasłem przewodnim tegorocznej edycji: „If you want a friend, be a friend”.

Nasi uczestnicy zaprezentowali wiersz pt.” The Gift of Knowing You”, piosenkę zespołu Metallica „Nothing else matters” oraz dwie scenki: “The Darkness” i “Worth Fighting for Friends”.

Komisja po długiej naradzie doceniła i nagrodziła naszych reprezentantów. Podopieczny pani Iwony Nowickiej, uczeń kl. III dKrzysztof Nieradko zajął III miejsce w kategorii wiersz, natomiast grupa uczniów kl. III a, III b, I a i I b, w składzie: Mateusz Abraham, Daniel Elwart, Dawid Hoppe, Tomasz Kaczmarek, Paweł Kozioł, Mateusz Kucharski, Karolina Rosenkranz, Patrycja Tessmer, Agata Szreder, Iga Górska, Anna Zwierzycka, Wiktoria Chąciak, Ewa Guz i Magdalena Pachulska, zajęła II miejsce w kategorii scenka językowa. Opiekę nad grupą sprawowała p. Małgorzata Terlecka. Przedstawienie opowiada o wampirze Edwardzie, który za wszelką cenę stara się znaleźć przyjaciół. W tym celu organizuje imprezę na którą zaprasza znane postacie z bajek. Rola upiornego wampira, w którą wcieliła się Patrycja Tessmer, tak bardzo spodobała się jury, że została dodatkowo nagrodzona. Otóż, uczennicę „okrzyknięto” Odkryciem Roku.

Serdecznie gratulujemy zdobycia tak zaszczytnych, punktowanych miejsc i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Terlecka
zdjęcia dostępne tutaj >>

Dzień szkocki w naszym gimnazjum.

Dnia 11 maja 2010r. odbył się turniej klasowy poświęcony Szkocji, skierowany do wszystkich uczniów naszego gimnazjum. Tego dnia poznawaliśmy kulturę i obyczaje kolejnego wyspiarskiego kraju. Impreza, jak co roku, związana była z obchodami Dnia Europejskiego.

Celem turnieju było rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania kulturą krajów anglojęzycznych, poszerzanie wiedzy na temat Zjednoczonego Królestwa, wzbudzanie ciekawości otaczającego nas świata oraz tolerancji wobec bliższych i dalszych sąsiadów, a także kształtowanie zdrowego współzawodnictwa oraz integracja z grupą wiekową.

Każda klasa została podzielona na zespoły, które pracowały nad zadaniami do konkurencji takich jak: stworzenie pracy plastycznej „Szkocja w moich oczach”, przedstawienie humorystycznej reklamy wylosowanego pojęcia np. haggis, sporran, potwór z Loch Ness, kilt, itp. Ponadto uczniowie mieli wykonać tradycyjną szkocką piosenkę „Auld Lang Syne” , zaprezentować typowy strój szkocki oraz przedstawić wylosowaną postać związaną z tym krajem. Tak więc, gościliśmy Seana Connery, Davida Coultharda, Susan Boyle, Davida Livingstona, a nawet Williama Wallace’a. Ostatecznie I miejsce zajęła klasa III a, uzyskując 180 pkt, II miejsceklasa II a (174 pkt), a III miejsceklasa III d (167 pkt).

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Terlecka
zdjęcia dostępne tutaj >>

219 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W piątek, 30 kwietnia, w Zespole Szkół nr 2 odbył się uroczysty apel z okazji 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel miał charakter audycji radiowej, podczas której nadawano relacje z obchodów tej uroczystości. Podczas relacji słuchacze mogli usłyszeć podstawowe reformy zawarte w tej Konstytucji oraz dowiedzieć się o najważniejszych postaciach, które przyczyniły się do jej uchwalenia podczas obrad Sejmu Wielkiego, a byli to: Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, b oraz król Stanisław August Poniatowski.
Całość apelu uświetniała muzyka Fryderyka Chopina oraz dekoracja przygotowana przez panią Beatę Zawal–Brzezińską. Akademia została zaprezentowana przez gimnazjalistów, których przygotowała pani Gabriela Orzechowska.

Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Wycieczka Szczecin – Berlin – Poczdam

W dniach 14-16 kwietnia prawie 40-osobowa grupa gimnazjalistów uczestniczyła w wycieczce do Szczecina, Berlina i Poczdamu. W pierwszym dniu odwiedziliśmy stolicę Pomorza ZachodniegoSzczecin. Miasto to, ze względu na specyficzny, gwieździsty układ ulic, urokliwą architekturę oraz bardzo dużą ilość terenów zielonych często nazywane jest Paryżem Północy. Nasza wizyta w Szczecinie objęła m.in. zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich i Bazyliki Archikatedralnej oraz spacer słynnymi Wałami Chrobrego.
W kolejnym dniu pojechaliśmy do stolicy zjednoczonych Niemiec – Berlina. Wizyta w tym mieście była jak podróż w czasie. W Muzeum Pergamonu zagłębiliśmy się w świat starożytnej Grecji, Asyrii, Mezopotamii, Bliskiego Wschodu. Kierowani przez „osobistego przewodnika” (tzw. audioguide – urządzenie ze słuchawkami z nagranymi wskazówkami do zwiedzania) spacerowaliśmy uliczkami starożytnych miast, uczestniczyliśmy w życiu codziennym i uroczystościach żyjących w nich przed wiekami ludzi, poznawaliśmy ich wierzenia, kulturę, piękne dzieła sztuki i organizację życia społecznego. W historycznym centrum Berlina podziwialiśmy przykłady architektury z czasów bardziej nam współczesnych, jak zbudowany z czerwonej cegły budynek Ratusza Miejskiego czy monumentalna Katedra Berlińska mieszcząca potężne katakumby z sarkofagami niemieckich władców i członków rodzin królewskich.
W klimat bliższy XX wieku i jego dramatycznych wydarzeń wprowadziły nas m.in. budynek Parlamentu Niemiec – Reichstag z niedaleką Bramą Brandenburską, symbolem zakończenia II wojny światowej. Tamten tragiczny czas upamiętnia Pomnik Holocaustu – labirynt kilkuset bloków granitowych na jednym z placów w centrum Berlina. Szukając śladów historii najnowszej, wysłuchaliśmy informacji o murze berlińskim i obejrzeliśmy jego pozostałości, odwiedziliśmy również miejsce upamiętniające wkład Polski do przezwyciężania powojennych podziałów – pomnik z fragmentu muru Stoczni Gdańskiej.
Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Poczdamie – mieście kameralnej architektury, urokliwych dworów i pałacyków. Głównym punktem naszej wizyty był dworek Cecilienhof, w którym odbywały się spotkania przywódców Wielkiej TrójkiAnglii, Rosji i Stanów Zjednoczonych, ustanawiających powojenny ład w Europie. Zwiedziliśmy również piękny zespół pałacowo-parkowy Sanssouci i odbyliśmy spacer po przytulnych uliczkach Starego Miasta.
Kilkudniowy wyjazd pozostawił we wszystkich bardzo dużo wrażeń i wspomnień. Była to świetna okazja nie tylko do poznania nowych zakątków Polski i Europy, ale także do wspólnego spędzenia czasu i integracji pomiędzy uczniami różnych klas.

Tekst: Iwona Nowicka

Baranki, palmy i wielkanocne malowanki

Już po raz czternasty odbył się w Redzie Miejski Konkurs Wielkanocny, którego organizatorem jest Zespół Szkół Nr 2 we współpracy z Parafią św. Wojciecha w Ciechocinie i MOKSIRem.
W skład jury oceniającego prace weszły następujące osoby:

Brygida Śniatecka – przewodnicząca jury,
Hanna Janiak – radna,
Hanna Hertha – Biblioteka Miejska,
Teresa Kania – radna,
Jadwiga Kamionka – Stowarzyszenie „Kunszt”,
Marzena Jodłowska – MOKSIR.

Na konkurs wpłynęła rekordowa ilość prac – łącznie 469, w tym 236 malowanek i wyklejanek, 143 palmy i 91 baranków.
Najciekawszymi pracami okazały się malowanki wykonane przez najmłodszych uczestników. Dzieci wykazały się wielka pomysłowością w doborze materiałów – używano krepy, ryżu, kaszy, wykałaczek, wycinanek groszków i innych materiałów. Można było nawet podziwiać formy wypukłe w kształcie jajek, z elementami wyklejanymi z bazi. Kolorowe prace dzieci w pełni oddały prawdziwą radość ze zbliżających się świąt.
W palmach dominowały formy z bibułki. Jednak na wystawie można było zobaczyć także prace wykonane z mniej tradycyjnego materiału, np. malowany farbą makaron, suszone hortensje, słoma. Dużą pomysłowością wykazali się uczniowie podczas lepienia baranka wielkanocnego. Najczęściej wykorzystywana była masa solna, a także kokos, popcorn, wafle ryżowe, wata, nitki, bazie.
Szkoda jedynie, że pośród gimnazjalistów baranek cieszył się małym zainteresowaniem, bo na konkurs wpłynęło jedynie 22 rzeźby.
Chcąc docenić jak najwięcej dzieci, jury przyznało 65 nagród we wszystkich kategoriach wiekowych. Malowanki, baranki i palmy były na bardzo wysokim poziomie, więc wybór był trudny. Prace dzieci były eksponowane zarówno w szkole jak i w kościele św. Wojciecha.
Mamy nadzieję, że Miejski Konkurs Wielkanocny będzie się nadal cieszył dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży i w przyszłości wciąż będą powstawały tak piękne prace jak dotychczas.

Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Bez pracy nie ma kołaczy - Tydzień praktyk w Niemczech

Trzy uczennice z Gimnazjum Nr 2 w Redzie odbyły tygodniową praktykę w Niemczech. Zajęcia miały miejsce w wybranych przez nie przedsiębiorstwach.
Dorota Wasik mogła rozwijać swoje zainteresowania w dziedzinie weterynarii. Przygotowywała zwierzęta do operacji, asystowała lekarzowi oraz zakładała opatrunki. Personel kliniki małych zwierząt chwalił Dorotę za zaangażowanie, odwagę oraz dużą wiedzę w tej dziedzinie. Agata Szreder doskonaliła swoje umiejętności pedagogiczne w KINDERSCHUTZ, opiekując się grupą przedszkolaków. Jej praca polegała na organizowaniu zabaw dzieciom, przygotowywaniu posiłków, pomaganiu w odrabianiu prac domowych. Natomiast Patrycja Tessmer towarzyszyła dziennikarzom lokalnej gazety, robiła zdjęcia i przygotowywała teksty prasowe. Praktyki są nowym elementem trwającej od 2008 roku współpracy w ramach projektu EUROCAMP między szkołami Gimnazjum im. Humbolta w Gifhorn oraz Gimnazjum Nr 2 Redzie.

Tekst: Mariola Szreder

Z Redy do Genewy

Kolejnym osiągnięciem jednego z naszych uczniów podczas realizacji projektu „Odkrywać nieznane, tworzyć nowe – projekt rozwijania zainteresowań fizyką” jest wyjazd Michała Bazychowskiego, z klasy 3b gimnazjum, na pięciodniowe warsztaty do CERN pod Genewą - największego na świecie Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych. Wyjazd jest nagrodą dla najlepszego uczestnika w regionie.

Opiekunem jedenastoosobowej grupy uczniów była nauczycielka fizyki Ewa Wróblewska. Co tydzień uczestnicy wykonywali nowe zadania doświadczalne na podstawie instrukcji umieszczonych na platformie Moodle, a następnie za jej pomocą wymieniali się spostrzeżeniami z koleżankami i kolegami z całej Polski.
Podczas realizacji projektu uczniowie: dwukrotnie wyjeżdżali do Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, gdzie brali udział w wykładach i zajęciach laboratoryjnych, wzięli udział w konkursie ZZZ (Zobacz – Zbadaj – Zrozum), o którym informację wcześniej zamieszczono na stronie internetowej, oraz rozwiązywali test z fizyki. Za realizację tych zadań otrzymywali punkty, które były sumowane. Michał zebrał ich najwięcej w regionie.
Gratulujemy Michałowi i życzymy niezapomnianych wrażeń podczas warsztatów.

Tekst: Ewa Wróblewska
Reportaż o uczniu dostępny na stronie TK Chopin kliknij



Michał Bazychowski



Najlepszy nauczyciel przedsiębiorczości

Nauczyciele i uczniowie z kilkudziesięciu szkół z całej Polski uczestniczyli w czwartej Gali Klubu Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS 2009, która odbyła się 6 listopada 2009r. w Teatrze Kamienica w Warszawie.
Na Gali wręczono nagrody najlepszym nauczycielom przedsiębiorczości 2009 w rankingu wojewódzkim i ogólnopolskim w kategorii szkoła gimnazjalna i szkoła ponadgimnazjalna oraz najlepszym szkołom i najlepszym Szkolnym Klubom Przedsiębiorczości w 2009 roku w obu kategoriach.
Najlepszym nauczycielem przedsiębiorczości w województwie pomorskim została
po raz drugi Justyna Zabrodzka – nauczycielka języka polskiego i WOS-u w Gimnazjum nr 2 w Redzie.
Tytuł najlepszego nauczyciela przedsiębiorczości w woj. pomorskim zawdzięczam przede wszystkim uczniom, którzy uczestniczyli w różnego rodzaju projektach organizowanych pod patronatem Narodowego Banku Polskiego – mówi Justyna Zabrodzka.
Braliśmy udział w programie „Młodzi przedsiębiorczy”, którego celem było zapoznanie młodzieży z procedurami zakładania własnej firmy. W naszej szkole powstały dwa zespoły uczniowskie, które przedstawiły pomysł na własny biznes, zbadały otoczenie firmy oraz jej mocne i słabe strony.
Innym przedsięwzięciem, w które angażowała się młodzież, należąca do Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości przy ZS Nr 2 w Redzie był konkurs „Droga do euro”. Uczniowie zapoznali się z warunkami przystąpienia Polski do strefy euro, poznali szanse i zagrożenia wynikające z wprowadzenia wspólnej waluty.
Uczniowie na bieżąco korzystali z oferty edukacyjnej NBP za pośrednictwem platformy internetowej. Rozwiązywali konkursy dotyczące podstawowych poj
ęć ekonomicznych, sposobów efektywnego oszczędzania oraz funkcjonowania giełdy papierów wartościowych.
Obecnie Szkolny Klub Przedsiębiorczości, prowadzony przez panią Justynę Zabrodzką, realizuje drugi moduł projektu „Młodzi przedsiębiorczy”, który poświęcony jest kształtowaniu umiejętności dokonywania świadomych wyborów ekonomicznych, m.in. lokat bankowych, akcji, obligacji oraz zaciągania kredytów.

Tekst: Justyna Zabrodzka



Nauczyciel przdsiębiorczości



Obchody 91 rocznicy odzyskania niepodległości w ZS2 w Redzie

We wtorek, 10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem „11.XI.1918 – Polska Niepodległa”.
Apel rozpoczął dyrektor szkoły, Jan Skrobul, który przypomniał historię obchodzenia święta niepodległości oraz znaczenie i wartość odzyskania przez Polskę suwerenności.
Następnie miała miejsce część artystyczna, przygotowana przez panią Barbarę Stenzel–Wencel, w której uczniowie przypomnieli dzieje Rzeczypospolitej Polskiej od czasu rozbiorów naszego kraju aż do momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku. Występujący aktorzy przypomnieli również postaci, które krzewiły treści patriotyczne w tych trudnych czasach. Znaleźli się wśród nich m.in.: Józef Wybicki, Jan Matejko, Fryderyk Chopin i Henryk Sienkiewicz.
Całość przedstawienia przeplatały występy chóru, który pod opieką pani Agnieszki Dzienisz, przygotował piękny repertuar pieśni patriotycznych.
Niepodległościowy program artystyczny zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.

Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>

Wizyta młodzieży holenderskiej w Gimnazjum nr 2 w Redzie.

W dniach 26 – 29 października uczniowie naszego gimnazjum po raz kolejny wzięli udział w wymianie polsko-holenderskiej ze szkołą Van der Capellen w Zwolle. Opiekę merytoryczną i organizacyjną sprawowały p. Iwona Nowicka i Małgorzata Terlecka.

Głównym celem wymiany jest doskonalenie języka angielskiego, przezwyciężanie barier i stereotypów pomiędzy narodami oraz budowanie porozumienia. Jest to również świetna okazja do bezpośredniej obserwacji realiów życia codziennego w naszym kraju niejako od kuchni, w domu polskiego ucznia. Dzięki temu, wymiana młodzieży jest naturalna i polega na swobodnych kontaktach młodych ludzi, znajomościach, a nawet przyjaźniach.

Młodzież od pierwszego dnia znalazła wspólny język. Ciekawy i bogaty program pobytu obfitujący w szeroką gamę wrażeń zapewne w tym pomógł, angażując wszystkich w niesamowitą zabawę połączoną z nauką. Pierwszy dzień upłynął pod hasłem wzajemnego poznania w domach rodzin goszczących. W kolejnych dniach pobytu nie zabrakło wyjazdów bliższych i dalszych. Wszyscy uczestnicy wymiany młodzieżowej pojechali na wycieczkę do muzeum hitlerowskiego obozu koncentracyjnego „KL Stutthof” w Sztutowie, a także na Westerplatte, gdzie funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się jednym z najbardziej znanych symboli walki Polaków z hitlerowską agresją. Ponadto udaliśmy się do nowoczesnego centrum edukacji w forcie Góry Gradowej w Gdańsku – Centrum Hewelianum, gdzie mogliśmy pogłębić wiedzę z fizyki i astronomii dzięki interaktywnej wystawie „Energia, Niebo i Słońce”. Następnie odkrywaliśmy słodkie tajemnice, w niezwykłej manufakturze cukierków i lizaków „Ciuciu”. Urzeczeni zapachem karmelu, kolorami, wymyślnymi kształtami i atmosferą, poznaliśmy tajniki produkcji tych fantazyjnych łakoci. W ostatnim dniu pobytu młodzieży holenderskiej w Redzie, udaliśmy się do Akwarium Gdyńskiego, gdzie odkrywaliśmy tajemnice podwodnego świata flory i fauny morskiej. Dopełnieniem czasu spędzonego w Redzie stała się dyskoteka oraz turniej piłki koszykowej i nożnej.

Pełni niezwykłych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia i znajomości wszyscy uczestnicy wymiany żegnali się ze łzami w oczach. W sympatycznej atmosferze, wymienili się adresami i numerami telefonów oraz obiecali sobie wymianę maili, dających możliwość wspólnego spotkania się już w maju 2010 w Zwolle. Opiekunowie wymiany pragną przy okazji gorąco podziękować młodzieży uczestniczącej, oraz ich rodzinom za pomoc i zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia.

Tekst: Małgorzata Terlecka
Zdjęcia: Małgorzata Terlecka
zdjęcia dostępne tutaj >>

Wycieczka do Stutthofu i Westerplatte

27 października ponad 40-osobowa grupa gimnazjalistów uczestniczyła w wycieczce do Stutthofu i na Westerplatte. Główną częścią wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof. Uczniowie z uwagą i w wielkim skupieniu słuchali informacji o warunkach życia w tym hitlerowskim obozie zagłady, oglądali wnętrza baraków, eksponaty, zdjęcia i relacje ukazujące koszmar obozowego życia oraz grozę eksterminacji zwożonych tu w okresie II wojny światowej ludzi. W pomieszczeniu z piecami krematoryjnymi uczciliśmy pamięć pomordowanych zapaleniem znicza i minutą ciszy. Młodzież obejrzała również filmy dokumentalne pokazujące m.in. stan obozu po wyzwoleniu oraz dzieje terroru hitlerowskiego w Wolnym Mieście Gdańsku.

Po pełnej zadumy wizycie w Stutthofie przejechaliśmy na Westerplatte. Wielu z nas oglądało ten skrawek polskiego Wybrzeża po raz pierwszy. Dzięki informacjom przekazanym przez Panią Orzechowską, mogliśmy łatwiej wyobrazić sobie, jak we wrześniu 1939 roku wyglądały działania wojenne w tym owianym legendą bohaterskiej obrony miejscu. Chodząc po opadłych z drzew, szeleszczących liściach, próbowaliśmy w wyobraźni rekonstruować nieistniejące już wartownie i stanowiska obronne, odwiedziliśmy maleńki cmentarz poległych obrońców oraz, rzecz jasna, wspięliśmy się na wzgórze, by zrobić wspólne zdjęcie pod górującym nad okolicą pomnikiem.

Wyjazd ten, łączący w sobie bogate treści historyczne i patriotyczne, na pewno pozostanie na długo w pamięci uczestniczącej w nim młodzieży.

Tekst: Iwona Nowicka



Wymiana językowa Wymiana językowa


Wymiana językowa


Święto Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Nr 2 w Redzie

W środę, 14 października, w Zespole Szkół Nr 2 w Redzie odbyła się uroczystość z okazji 236 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Na tę okoliczność zorganizowano akademię poświęconą pracy nauczycieli i pracowników oświaty.
W uroczystym apelu wzięli udział m.in. burmistrz miasta Redy, Krzysztof Krzemiński; przewodnicząca Komisji Edukacji w naszym mieście, Teresa Kania oraz nauczyciele z Anglii, Rumunii i Szwecji, którzy w tych dniach gościli w naszej szkole w ramach europejskiego projektu Socrates Comenius. Wszystkich zebranych bardzo serdecznie powitał dyrektor szkoły, Jan Skrobul, który przypomniał historię powołania KEN oraz złożył życzenia i podziękowania nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.
Życzenia i kwiaty pracownicy szkoły otrzymali od burmistrza Redy oraz przewodniczącego Rady Rodziców, Jacka Skorupskiego.

Dyrektor wręczył „Nagrody Dyrektora” nauczycielom. Nagrody otrzymały: Beata Zawal-Brzezińska, Barbara Kisiel, Katarzyna Gniewek, Karolina Hajdel, Urszula Obłuda, Lidia Skrobul, Małgorzata Terlecka, Justyna Zabrodzka, Łucja Sadowska, Gabriela Krzemińska, Anna Galiń-Tatara, Izabela Jarzębska-Pawłowska, Ewa Ryś, Grażyna Napieraj, Mirosława Niewiadomska, Mariola Szreder, Estera Miotk, Mariola Thomas.

Dyrektor szkoły poinformował zebranych, że w tym roku Nagrodę Burmistrza otrzymała Elżbieta Rybarczyk. Nagroda ta została wręczona w czasie miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

Następnie odbył się program artystyczny pod hasłem „W podzięce za trud…”, przygotowany przez panie: Teresę Liegman, Agnieszkę Dzienisz i Beatę Zawal–Brzezińską, która zadbała o piękne dekoracje. Na zakończenie uroczystości nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali od uczniów piękne kwiaty.

Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia: Teresa Dopke, Elżbieta Rybarczyk, Krzysztof Nieradko
zdjęcia dostępne tutaj >>

„Wszystkie koty do roboty, czyli otrzęsiny 2009”

W piątek 2 października odbyły się otrzęsiny klas pierwszych, przygotowane przez Samorząd Uczniowski z pomocą p. M. Terleckiej oraz p. B. Kisiel. W tym dniu pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów naszej szkoły.
Jednak, zanim to nastąpiło, „kociaki” musiały zaliczyć kilka konkurencji. Nie obyło się bez upadków i śmiesznych sytuacji. O certyfikat „idealnej kociej rodziny” walczyły trzy pierwsze klasy wraz z wychowawcami, p. H.Żuk (I a), p. U.Obłudą (I b), oraz p. K.Hajdel (I c).

Pierwszą konkurencją była prezentacja klasy, podczas której uczniowie wykazali się wielką pomysłowością i poczuciem humoru. Pierwszaki musiały przygotować krótką scenkę, wiersz, skecz kabaretowy lub piosenkę na temat swojej klasy. Później przyszedł czas na następną konkurencję - plastyczną, w której wzięły udział po trzy osoby z każdej klasy. Zadanie polegało na namalowaniu portretu wychowawcy, ale bez używania rąk. Myślicie sobie: „nic trudnego!” Musimy przyznać, że nie było to łatwe zadanie, ale efekt pracy zadziwiający. Zadaniem muzyczno-słownym było zaśpiewanie znanej kociej piosenki „Wlazł kotek na płotek” do dość nietypowych podkładów muzycznych, takich jak: heavy metal czy hip hop.

Wiele emocji i zabawy dostarczyły również takie konkurencje jak: taniec z kotem-miotłą, jedzenie jogurtu z zawiązanymi oczami, tor przeszkód, czy konkurencja „kot na wybiegu” polegająca na stworzeniu mundurka szkolnego przez wychowawcę klasy. Panie miały do dyspozycji takie materiały jak: gazety, worki, papier toaletowy, oraz skrawki materiału. Uczniowie mieli również stworzyć reklamę wylosowanego przez klasę przedmiotu i znaleźć dla niego ciekawe zastosowanie (stary kalosz, rolka papieru toaletowego, kajdanki).

Konkurencją która chyba wszystkich zadziwiła najbardziej było jak najdłuższe „miauczenie”. Uczeń klasy I b był bezkonkurencyjny, gdyż pokonał pozostałych uczestników miaucząc aż pół minuty!!! Ostatnim obrzędem otrzęsin było obcinanie kotom ogonów oraz ślubowanie.

Ostatecznie w turnieju zwyciężyła klasa I a i otrzymała tytuł idealnej kociej rodziny, oraz certyfikat zwalniający z odpowiedzi ustnych i kartkówek w najbliższy poniedziałek. Dopełnieniem całej imprezy był występ chłopców z klasy II b, jako zespołu „Nagły atak sprzątaczy”. Ich show rozbawił wszystkich, a stroje i układ choreograficzny były „dopięte na ostatni guzik”. To „mrożące krew w żyłach wydarzenie” zostało przypieczętowane wieczorną dyskoteką na której wszyscy świetnie się bawili, zwłaszcza nasze kochane kociaki – już gimnazjalne dzieciaki.

Tekst: M. Piaskowska, M. Terlecka
Zdjęcia: M. Terlecka
zdjęcia dostępne tutaj >>

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Redzie na warsztatach ZZZ

W marcu 2009r. jedenastu uczniów z Gimnazjum nr 2 w Redzie pod opieką nauczycielki fizyki Ewy Wróblewskiej przystąpiło do realizacji projektu: „ Odkrywać nieznane, tworzyć nowe… - program rozwijania zainteresowań fizyką” współfinansowanego z EFS. Projekt jest realizowany na obszarze całej Polski w ośmiu regionach do 28 lutego 2010r.
W ramach projektu raz w tygodniu odbywają się zajęcia laboratoryjne – 2 godziny oraz zajęcia w pracowni komputerowej na platformie e – learningowej Modle - 1 godzina. Jednym z elementów projektu był udział w konkursie Zobacz – Zbadaj – Zrozum (ZZZ). Zespół nr 1 w składzie: Agata Szreder, Michał Bazychowski i Mateusz Abraham wysłali konkursowe doświadczenia i znaleźli się w grupie finalistów. W nagrodę wzięli udział w warsztatach ZZZ podczas, których prezentowali wyróżnione doświadczenia. Warsztaty zorganizowano w Łebie, gdzie oprócz własnej prezentacji eksperymentów było wiele atrakcji, co widać na załączonych zdjęciach.

Tekst: Ewa Wróblewska
zdjęcia dostępne tutaj >>

Różne drogi do wspólnej Europy

W dniach 12 - 19 września br. grupa uczniów z Gimnazjum Nr 2 w Redzie pod opieką nauczycielek: Karoliny Hajdel i Marioli Szreder, uczestniczyła w międzynarodowej wymianie młodzieży Eurocamp, która odbyła się w Bułgarii.
Celem projektu Eurocamp jest wyposażenie młodych ludzi w umiejętności, które pozwolą im na samodzielny start w dorosłe życie. Daje on możliwość realizacji własnych pomysłów, rozwijanie kreatywności oraz pogłębianie kontaktów z młodymi Europejczykami, a co za tym idzie doskonalenie umiejętności językowych.
Do Burgas przyjechali przedstawiciele Polski i Niemiec, gdzie wraz z bułgarskimi rówieśnikami pracowali nad projektem zatytułowanym „Racjonalne gospodarowanie kieszonkowym”. W trakcie spotkania młodzież dowiedziała się, jak zarabiają i wydają pieniądze ich rówieśnicy z Niemiec i Bułgarii.
Przez ten tydzień młodzież zwiedziła także wiele interesujących miejsc tj.: Nessebar, Sunny Beach, Pomorie, Sozopol, Burgas. Miała również okazję uczestniczyć w rozpoczęciu roku szkolnego bułgarskich uczniów. Wolny czas młodzi ludzie spędzali na plaży, podziwiając walory Bułgarii oraz integrując się z pozostałymi uczestnikami.
Wymiana młodzieży była finansowana ze środków własnych oraz dotacji Urzędu Miasta Redy oraz Starostwa Powiatu Wejherowskiego.

Tekst: Mariola Szreder, Karolina Hajdel, Justyna Zabrodzka
zdjęcia dostępne tutaj >>

Spotkanie z pisarką Małgorzatą Karoliną Piekarską

W piątek, 14 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie odbyło się spotkanie z Małgorzatą Karoliną Piekarską, dziennikarką i autorką książek dla młodzieży. Było to już kolejne spotkanie autorskie w ramach „Pomorskich spotkań z książką na walizkach”. Uczestniczyli w nim gimnazjaliści z Zespołu Szkół Nr 2 wraz z nauczycielkami: Hanną Żuk, Teresą Liegman i Teresą Dopke. Pisarka opowiadała o sobie i swojej twórczości. Chętnie też odpowiadała na liczne pytania młodzieży dotyczące takich książek jak: „Klasa pani Czajki”, „Tropiciele” czy „Dzika”.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki i nabyli książki, w których pisarka zamieszczała dedykacje. Spotkanie to zaowocowało ogromnym zainteresowaniem książkami Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, które gimnazjaliści z pewnością chętnie przeczytają.

Tekst: Teresa Dopke
zdjęcia dostępne tutaj >>





Gimnazjum nr 2

•  Rekrutacja
•  Grono pedagogiczne
•  Aktualności
•  Patron szkoły
•  Hymn szkoły
•  Nadanie imienia
•  Comenius w G2
•  Projekty
•  Wymiana językowa
•  Rose
•  Klasy
•  Osiągnięcia
•  Egzamin gimnazjalny
•  Doradztwo zawodowe
•  Sport
•  Plan lekcji
•  Galeria zdjęć
•  Gazetka szkolna
•  Samorząd szkolny
•  Ciekawe linki
•  Archiwum
•  Publikacje nauczycieli

Kalendarz

Kącik komputerowy

•  Przeglądarki internetowe
•  Bezpieczeństwo komputera
•  Bezpieczeństwo w necie
•  Systemy operacyjne

NEWS:

Terminy zebrań i konsultacji z Rodzicami
więcej >>

O nas

Jesteśmy szkołą z klasą!

Jesteśmy szkołą z klasą!

Statystyka strony

Standardy

Strona spełnia dwa ważne standardy:

Valid CSS!

Valid HTML 4.01 Transitional




Opracowanie © Elżbieta Rybarczyk

© 2005-2007