|
Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 3
Język kaszubski
Logopeda
NEWS:
XV Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy
więcej >>
Polecamy
Bezpieczne strony
Zagłosuj na nas
|
|
Archiwum: rok szkolny 2008/2009
Zakończenie roku szkolnego w Gimnazjum nr 2
W czwartek, 18 czerwca, w Gimnazjum nr 2 nastąpiło pożegnanie uczniów klas 3, na którym obecni byli m.in. przewodnicząca komisji edukacji, Teresa Kania oraz proboszcz parafii św. Wojciecha, Zbigniew Kerlin.
Podczas tej uroczystości pan dyrektor Jan Skrobul i wychowawcy wręczyli absolwentom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody i dyplomy za szczególne osiągnięcia i działalność na rzecz szkoły.
Pozostali absolwenci również otrzymali z rąk dyrektora i wychowawców świadectwa ukończenia gimnazjum. Absolwenci dostali także teczki na dyplomy ufundowane przez uczniów klas drugich oraz złożyli uroczystą przysięgę.
Rodzice uczniów wyróżniających się bardzo dobrą nauką otrzymali listy gratulacyjne.
Po części oficjalnej odbyło się przedstawienie przygotowane przez panią Justynę Zabrodzką. Część artystyczną uświetniły również występy chóru pod kierunkiem pani Agnieszki Dzienisz.
W piątek, 19 czerwca, miało miejsce zakończenie roku szkolnego dla klas pierwszych i drugich. Pan dyrektor Jan Skrobul wręczył świadectwa z wyróżnieniem wraz z nagrodami i dyplomami. Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa z rąk wychowawców klas.
Tekst: Elżbieta Rybarczyk
Zdjęcia z zakończenia klas 1-2 dostępne tutaj >>
Młodzież z Polski, Niemiec i Bułgarii i jej przyszłość w Unii Europejskiej
W dniach 08.06.2009r. – 12.06.2009r. odbywała się w Gimnazjum nr 2 w Redzie wymiana młodzieży w ramach projektu Eurocampu. Było to trzecie z kolei spotkanie tej grupy młodzieży, tym razem odbywające się pod hasłem „Przyszłość młodzieży w Unii Europejskiej”. Naszym celem była promocja miasta i regionu poprzez ukazanie zabytkowych miejsc województwa pomorskiego oraz Kaszub, zwalczanie ksenofobii i stereotypów poprzez działania na rzecz wielokulturowej i językowej różnorodności Europy. Chcieliśmy także wykreować pozytywny wizerunek Polaka, Niemca, Bułgara poprzez szukanie wspólnych dróg dla młodych w zjednoczonej Europie oraz rozwijanie komunikacji językowych.
Podczas spotkanie pokazaliśmy naszym gościom zabytki Gdańska oraz życie dawnych gdańszczan, wyeksponowane w Muzeum Archeologicznym Błękitny Baranek.
Z kolei wizyta w Muzeum Solidarności przypomniała, a niektórym uświadomiła wspólną drogę do wolności, która otworzyła granice Europy.
Ważnym elementem naszego spotkania była eurodebata, która odbyła się w Gimnazjum Nr 2 w Redzie, z udziałem zaproszonych gości: burmistrza miasta Redy, przedstawicieli ze Starostwa Powiatu Wejherowskiego oraz dyrekcji szkoły. Uczniowie mogli wymienić się doświadczeniami związanymi z wstąpieniem Polski, Niemiec i Bułgarii do Unii Europejskiej. W trakcie dyskusji wskazywali wady i zalety związane z życiem we wspólnej Europie.
- Debata była bardzo ożywiona.- mówi jedna z uczestniczek debaty, Oliwia Szymoniak. Wszyscy uczestnicy wcześniej przygotowywali się do niej, zbierając argumenty. Trudniej było uczniom grającym rolę eurosceptyków, gdyż przeważały argumenty euroentuzjastów.
Po męczącej dyskusji popołudnie spędziliśmy na sportowych rozgrywkach, które odbyły się w międzynarodowym składzie na boiskach MOKSiR-u.
W czwartek po wycieczce do fokarium na Helu oraz pikniku na plaży, zajmowaliśmy się poważnym tematem: wizją Europy i naszego w niej miejsca za 10, 25 i 50 lat.
Językiem komunikacji był głównie język niemiecki, czasami uczniowie pomagali sobie również językiem angielskim.
Rozstaniom towarzyszyły łzy i wzruszenie. Planujemy dalsze spotkania tym razem w Bułgarii. Kolejnym zagadnieniem, nad którym wspólnie będziemy pracować będzie kieszonkowe oraz sposoby spędzania wolnego czasu.
Nasza wymiana mogła odbyć się między innymi dzięki Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz pomocy finansowej otrzymaj ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Urzędu Miasta Reda, bmu w Wejherowie, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Ciepłowniczo - Komunalnemu „Koksik” oraz indywidualnym sponsorom.
Tekst: Mariola Szreder, Justyna Zabrodzka
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Gimnazjalny wieczorek pożegnalny
We wtorkowy wieczór, 9 czerwca, odbyła się pożegnalna zabawa gimnazjalna, na którą przybyli uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ich nauczyciele.
Młodzież w eleganckich i pięknych strojach rozpoczęła zabawę tradycyjnym polonezem. Następnie odbyły się podziękowania i wręczanie kwiatów gronu pedagogicznemu. Szczególne podziękowania otrzymali wychowawcy: panie:Hanna Żuk, Urszula Obłuda oraz pan Tomasz Grodzicki. Dalsza część wieczorku upłynęła na tańcach, poczęstunku i pozowaniu do zdjęć. Wybrano również królową i króla balu, którymi zostali Elwira Pachucka i Grzegorz Rosenkranz.
Gimnazjaliści bawili się wyśmienicie i z pewnością dla wielu z nich był to niezapomniany wieczór, który chętnie będą wspominać.
Tekst: Teresa Dopke
Majowy Festyn Rodzinny w ZS2 w Redzie
W niedzielę, 31 maja na terenie Zespołu Szkół Nr 2 w Redzie odbył się Festyn Rodzinny, na którym na gości czekało wiele atrakcji. Wśród przybyłych na festyn znaleźli się m.in. burmistrz Redy – Krzysztof Krzemiński, radni naszego miasta i proboszcz parafii św. Wojciecha – Zbigniew Kerlin.
Jak zawsze wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której główne nagrody w postaci kajaku i pontonu wylosowali: Kinga Chamerek i Daniel Koy. Oblegana była również kawiarenka z pysznymi ciastami, upieczonymi przez rodziców naszych uczniów.
Ponadto można było wziąć udział w licznych konkurencjach sportowych: strzelanie do tarczy, kręgle, szczudła, przejażdżki konne. Wiele emocji wzbudził mecz siatkówki, który wygrała drużyna uczniów i absolwentów naszej szkoły. Niemniejsze uczucia budziła rywalizacja sportowa, w której wzięli udział dzieci i rodzice z klas 3 zakończona remisem. Zawodnicy musieli zmierzyć się w następujących konkurencjach: bieg z piłeczką na paletce, „kangurek”- skoki z piłką między kolanami, wyścig w workach, przelewanie wody, skoki na piłce, skakanie na czas na skakance i przeciąganie liny.
Bardzo podobały się również występy artystyczne dzieci z zerówek, występy muzyczne i taneczne, pokaz tańca współczesnego sióstr Janiak oraz przedstawienia: „Uczta na Olimpie” i „The Dark Side of the Sun” w wykonaniu gimnazjalistów, które publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Duże zainteresowanie wywołał także pokaz Straży Pożarnej oraz pokaz karate.
Dyrekcja i społeczność ZS2 bardzo dziękuje ofiarodawcom fantów, rodzicom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji festynu, który przebiegł w pięknej majowej aurze i miłej rodzinnej atmosferze.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Zielona szkoła w Grecji
W dniach od 15.05.09 do 27.05.09r. uczniowie Gimnazjum nr 2 w Redzie wyjechali do Grecji na Riwierę Olimpijską do Panteleimonas w ramach Zielonej Szkoły. Podczas pobytu gimnazjaliści zwiedzali ciekawe miejsca, uczyli się i wypoczywali na plaży. Wyjazd został zorganizowany przez panie: Hannę Żuk, Gabrielę Orzechowską, Teresę Kanię i Urszulę Obłudę. Uczniowie zwiedzali Olipm, Ateny, Meteory oraz płynęli stateczkiem na wyspę Skiatos. Ponadto oprócz wycieczek uczniowie mieli zorganizowane zajęcia lekcyjne na świeżym powietrzu z języka polskiego, matematyki, fizyki, biologii, geografii i historii. Wiedza była sprawdzana poprzez organizację różnego rodzaju przedsięwzięć m.in. teleturnieju „Jeden z 13” czy tworzenie zielników. Uczniowie wystawili także przedstawienie pt. „Uczta na Olimpie” prezentujące bogów greckich, na które przybyli zaproszeni goście z ośrodka „Achilles”. Walorem przedstawienia były oryginalne teksty, które napisali sami uczniowie. Przedstawienie zakończyło się pochodem przez miasteczko.
Ciekawym zadaniem była też zorganizowana samodzielnie przez uczniów olimpiada sportowa, która składała się z dyscyplin obecnych na pierwszych igrzyskach w Olimpii.
Młodzież mogła także sprawdzić swoje umiejętności pływania kąpiąc się w Morzu Egejskim. Nad młodzieżą czuwał ratownik Michał Kacprzak, który uczył odpowiedzialnego zachowywania się nad wodą.
Nasza młodzież podczas pobytu w Grecji nauczyła się: bezpiecznie zachowywać się w czasie podróży, racjonalnie korzystać z uroków plaży i wody, odpowiednio przygotować się do wyprawy i opracować trasę wycieczki, dbać o czystość i porządek w miejscu pobytu, właściwych relacji międzyludzkich, aktywnie uczestniczyć w lekcjach plenerowych, do realizacji zadań wykorzystywać otaczającą przestrzeń, twórczego podejścia do rozwiązywania różnorakich zadań i problemów, godnie reprezentować siebie, dom rodzinny, szkołę i Polskę.
Czas spędzony w Grecji upłynął bardzo pracowicie, jednak wrażenia jakie wywarła na nas atmosfera tamtejszego miejsca zostanie na zawsze w naszej pamięci. Wszyscy uczestnicy będą bardzo miło wspominać pobyt w Panteleimonas, gdyż czas tam spędzony był wyjątkowy.
Tekst: Hanna Żuk
Sukces gimnazjalistów w wojewódzkim konkursie „English Poetry and Drama”
19 maja 2009r. zespół uczniów naszego gimnazjum zajął I miejsce w II edycji Konkursu Wojewódzkiego „English Poetry and Drama Contest”, za najlepszą scenkę anglojęzyczną. Uczniowie kl. III b i II a, w składzie: J. Bieschke, G. Chamerek, K. Guz, M. Ruszczyk, S. Słuszewska, K. Stojałowska, Sz. Szreder, M. Truszkowski, D. Elwart oraz G. Ziemann zaprezentowali scenkę pt. „The Dark Side of the Sun”. Pomysłodawczynią i opiekunem grupy była p. Małgorzata Terlecka.
Zespół z żywiołowym rozmachem zaprezentował inscenizację w stylu Bollywood, której mottem przewodnim było: „Don’t judge a book by its cover”. Przedstawienie opowiada o „brzydkim kaczątku” Divji – dziewczynie, która pragnęła być kochaną i akceptowaną. Za sprawą tajemniczej butelki oraz nadnaturalnej potęgi Dżinna, zrozumiała że uroda to nie wszystko. Liczy się przede wszystkim wnętrze, oraz to co może zaoferować drugiej osobie.
Grupa wykazała się niezwykłymi umiejętnościami aktorskimi, tanecznymi i językowymi, oraz niesamowitą swobodą i poczuciem humoru. Przygotowanie inscenizacji trwało ponad miesiąc. Po długotrwałych próbach, uczniowie perfekcyjnie opanowali tekst, dobrali kostiumy, wyćwiczyli ruch sceniczny, co zaowocowało wspaniałym sukcesem.
Gratulujemy i życzymy kolejnych zwycięstw!
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Terlecka
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Dzień Europejski w Gimnazjum nr 2
Dnia 8 maja 2009r. odbył się turniej klasowy poświęcony Anglii, skierowany do wszystkich uczniów naszego gimnazjum. Impreza związana była z obchodami Dnia Europejskiego, który na stałe wpisany jest w kalendarz roku szkolnego.
Celem turnieju była popularyzacja wiedzy o Anglii, jej historii i zasadach funkcjonowania, a także propagowanie kultury tego kraju. Ponadto, doskonalenie umiejętności wykorzystania w praktyce zdobytych informacji, kształtowanie zdrowego współzawodnictwa oraz integracja z grupą wiekową.
Każda klasa została podzielona na zespoły, które pracowały nad zadaniami do konkurencji takich jak: konkurs wiedzy o Anglii, stworzenie pracy plastycznej „Anglia w moich oczach”, przedstawienie humorystycznej reklamy tego kraju i wcześniej wylosowanej postaci, pokaz walca angielskiego, oraz zaprezentowanie piosenki angielskiego wykonawcy.
Ostatecznie I miejsce zajęła klasa III a, która w nagrodę otrzymała smaczny tort. II miejsce – klasa II a, III miejsce – klasa II d.
Tegoroczny Dzień Europejski, podobnie jak poprzedni, dostarczył nam zarówno wielu emocji i wrażeń jak i sporej dawki wiedzy, a charakter i program imprezy pozwoliły dobrze się bawić. Dodać należy również, że zabawa połączona z nauką udała się dzięki zaangażowaniu wszystkich wychowawców i nauczycieli, a przede wszystkim uczniów.
Tekst: Małgorzata Terlecka
Zdjęcia: Dominika Stenzel kl. IIIa
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Uroczystość 3 – majowa w Zespole Szkół Nr 2 w Redzie
W czwartek, 30 kwietnia 2009r. w Zespole Szkół Nr 2 w Redzie odbyła się uroczysta miejska akademia z okazji 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku.
Na uroczystości obecni byli m.in.: burmistrz Redy – Krzysztof Krzemiński, z-ca burmistrza – Janusz Molak, proboszcz parafii św. Wojciecha – Zbigniew Kerlin, radni miasta Redy, dyrektorzy redzkich placówek oświatowych oraz inni znamienici goście.
Wszystkich zebranych serdecznie powitał dyrektor szkoły, Jan Skrobul, który wygłosił również krótką prelekcję na temat znaczenia Konstytucji 3 maja w dziejach naszego kraju. Głos zabrał także burmistrz, Krzysztof Krzemiński, który nie tylko wspomniał o pierwszej europejskiej konstytucji, ale i nawiązał do współczesnej historii naszej ojczyzny i jej obecności w Unii Europejskiej.
Następnie odbyła się część artystyczna, w której zebrana publiczność mogła obejrzeć króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka Stanisława Małachowskiego, przedstawicieli szlachty i pozostałych stanów ówczesnej Rzeczypospolitej oraz wysłuchać ważniejszych fragmentów 3 – majowej konstytucji.
Zdolni młodzi artyści, biorący udział w przedstawieniu, przygotowanym przez panią Barbarę Stenzel–Wencel, zostali nagrodzeni gromkimi brawami zebranej publiczności.
Tekst: Teresa Dopke
Zdjęcia dostępne tutaj >>
„Od myśli filozoficznej do praktyki”
„Od myśli filozoficznej do praktyki” to hasło tegorocznego Dnia Wagarowicza w Gimnazjum nr 2 w Redzie. Dzień ten był realizowany pod kątem matematyczno – przyrodniczym. Z tego względu młodzież musiała wykazać się wiedzą z zakresu przedmiotów ścisłych.
Uczniowie dostali wcześniej zadania do realizacji i musieli zaprezentować wyniki na forum szkoły. Młodzież musiała przygotować: prezentację multimedialną poświęconą wylosowanemu zagadnieniu, zaprezentować postać naukowca, wykonać rebus, ułożyć wiersz bądź fraszki związane z zadaniem oraz rozwiązać test matematyczno – przyrodniczy. Wyniki pracy oceniało jury w składzie: wicedyrektor Beata Zawal – Brzezińska, Gabriela Orzechowska, Barbara Kisiel oraz Lidia Skrobul. W konkursie b, II miejsce wywalczyła klasa IIIa, a III klasa IId. Zwycięska klasa otrzymała Puchar Dyrektora oraz wyśmienity tort.
W czasie obrad jury uczniowie oglądali występ grupy teatralnej, która na podstawie tekstu naukowego wystawiła scenkę rodzajową poświęconą nanotechnologii. Założeniem przedstawienia było wykazać połączenia jakie istnieją pomiędzy: fizyką, chemią, matematyką, językiem polskim, biologią i sztuką. Młodzi aktorzy(Krystian Guz, Daniel Elwart, Marta Konik, Klaudia Kaśnicka, Sandra Pardo i Michał Bazychowski) wykazali się zdolnościami teatralnymi. Nad pracą aktorów czuwały panie: Justyna Zabrodzka, Ewa Wróblewska, Hanna Żuk.
Tekst: Hanna Żuk
„Kabareton u Hipolita”
Dnia 17 kwietnia 2009r. uczniowie Gimnazjum nr 2 w Redzie wzięli udział w V Powiatowym Przeglądzie Form Teatralnych „Kabareton u Hipolita” w Rumi i zajęli III miejsce.
Miejsce jest zaszczytne, gdyż do konkursu przystąpiły, oprócz gimnazjów, szkoły ponadgimnazjalne i to jedynie one wyprzedziły redzkich aktorów. Szkolna grupa teatralna wystawiła kabaret
pt. „Marzenia do spełnienia, czyli sfrustrowana nauczycielka”. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Teresa Liegman, Justyna Zabrodzka i Hanna Żuk. Młodzi aktorzy wykazali się grą aktorską oraz poprawną dykcją. Publiczność gromko oklaskiwała występ Marty Kazjer, Marty Janiak, Krystiana Guza, Krzysztofa Nieradko oraz Daniela Elawrta.
Tekst: Hanna Żuk
Eurocamp, czyli uczniowie z Gimnazjum Nr 2 w Redzie ponownie w Gifhorn
W dniach 22.03 - 27.03.2009r. uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Redzie, wraz z nauczycielką Mariolą Szreder, uczestniczyli już po raz drugi, w międzynarodowym spotkaniu zorganizowanym przez młodzież z Gimnazjum Humboldta w Gifhorn (Niemcy).
W wymianie oprócz uczniów z Polski i Niemiec wzięli również udział uczniowie z Bułgarii i Czech. Podczas pobytu uczestnicy pracowali nad różnymi projektami np.: „Muzyka filmowa”, „Kurs włoskiego”, „Sport dookoła świata”, „Paryż”, „Kabaret polityczny” i wiele innych.
Młodzież miała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, nabierała wprawy w posługiwaniu się nim w codziennych sytuacjach. „Poprzez poznanie języka poznajemy również zwyczaje i poglądy innych ludzi, uczymy się szacunku dla odmienności kulturowych”, powiedziała Marta Konik, uczestniczka wymiany.
Popołudniami poznawaliśmy okolicę, mieliśmy okazję obejrzeć wystawę na zamku w Gifhorn, oraz inne miejscowości. W Hanowerze, stolicy landu Dolna Saksonia spacerowaliśmy po starym mieście (Altstadt), podziwiając Stary i Nowy Ratusz, zamek Leineschloss, muzea i Operę. W Wolfsburgu mieliśmy okazję symulować wyścigi na drodze oraz obejrzeć interesującą wystawę „historia Volkswagena“, gdzie zgromadzono niepowtarzalne modele tych znanych na świecie samochodów.
Poznaliśmy metodę recyklingu stosowaną na pobliskim wysypisku śmieci, które obsługuje firma REMONDIS. Firma ta działa od 18 lat również w Polsce. Głównym zadanie tego przedsiębiorstwa jest zbieranie odpadów, segregowanie ich, i zgodnie z zasadami recyklingu przywracanie do procesów produkcyjnych. Takie działanie ma wpłynąć na zmniejszyć ilości deponowanych odpadków i lepsze wykorzystanie surowców wtórnych.
Podczas trwania wymiany poznawaliśmy życie codzienne rodziny niemieckiej oraz historię i kulturę ludzi zamieszkujących ten region. Wieczorne spotkania były nie tylko treningiem w porozumiewaniu się w obcym języku, ale i zaowocowały powstaniem międzynarodowych przyjaźni, które planujemy rozwijać w przyszłości.
Tydzień minął nam bardzo szybko, pożegnaniom towarzyszyły wzruszenia. Z niecierpliwością czekamy teraz na przyjazd naszych znajomych do Polski.
Dziękujemy naszym sponsorom, za skromne datki, które ofiarowali, aby dofinansować nasz wyjazd firmom: "Andros", "Szreder", J&P schody - Józef Lewiński, Libor, HAKS, pani K. Penkala-Grzybowskiej oraz innym.
Tekst: Mariola Szreder
Miejski Turniej „Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”
We wtorek 31 marca w Zespole Szkół Nr 2 w Redzie odbył się miejski etap Turnieju „Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym” dla szkół podstawowych i gimnazjum.
I miejsce wśród podstawówek zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 5 w Redzie, którą reprezentowali: Michał Joskowski, Anna Tokarska i Jakub Lewkowicz.
W punktacji indywidualnej zwyciężył Michał Joskowski z SP5,
II miejsce zajęła Anna Tokarska z SP5, a na III miejscu znalazł się Maciej Pepliński z SP3.
W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęło Gimnazjum nr 2, które reprezentowali: Dawid Hoppe, Daniel Kowalski i Mateusz Domasiewicz. Uczniowie, którzy zdobyli pierwsze miejsca zakwalifikowali się do powiatowego etapu tego Turnieju. Serdecznie gratulujemy!
Tekst: Teresa Dopke
Sukcesy grupy teatralnej Gimnazjum nr 2 w Redzie
Dnia 13.03.09r. uczniowie Gimnazjum nr 2 w Redzie wzięli udział w VI Wojewódzkim Turnieju Kabaretów i Teatrów Szkolnych organizowanych w Zespole Szkól Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku Oliwie. Grupa teatralna pod kierownictwem: T. Liegman, J. Zabrodzkiej i H. Żuk przygotowała kabaret pt. „Marzenia do spełnienia, czyli sfrustrowana nauczycielka”, który otrzymał wyróżnienie na konkursie.
W związku z tym, uczniowie (M. Kajzer, M. Janiak, K. Guz, K. Nieradko, D. Elwart) dostali zaproszenie na Redzki Przegląd Kabaretów, który miał miejsce 21 marca w Gimnazjum nr 1 w Redzie. Przegląd odbył się w ramach obchodów pierwszego dnia wiosny pod hasłem „Srebrna łuska redzkiego pstrąga 2009”.
Gra aktorska młodzieży została nagrodzona gromkimi brawami, a sami aktorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetkę Srebrnego Pstrąga. Młodym aktorom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst: Hanna Żuk
Liderzy ICT w Gimnazjum nr 2 w Redzie
W dniach 7 - 8 marca nauczycielki z Gimnazjum nr 2 w Redzie: Ewa Wróblewska, Hanna Żuk i Justyna Zabrodzka brały udział w ogólnopolskim szkoleniu p.t. „Wyzwania edukacji w dobie Internetu”, które odbyło się w Warszawie. Było to drugie z kolei spotkanie zorganizowane przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie przy wsparciu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Celem projektu, który trwa od października 2008 r., jest zwiększenie kompetencji nauczycieli w zakresie wykorzystania TI i Internetu w nauczaniu poszczególnych przedmiotów, a tym samym poprawa jakości nauczania i zasobów dydaktycznych polskiego szkolnictwa.
Pierwszy etap przedsięwzięcia, nad którym pracowali nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum nr 2 obejmował stworzenie projektu przedmiotowego. W wyniku tego zostały zrealizowane trzy prezentacje tematyczne. Nauczycielka p. Ewa Wróblewska pracowała z klasą Ib nad „Cząsteczkowa budowa materii – znaczenie i praktyczne zastosowania”, p. Hanna Żuk wraz z klasą IIc opracowała „Oswoić Antoina de Saint Exupere’go i jego utwór Mały Książę, natomiast p. Justyna Zabrodzka z klasą Ia stworzyła projekt „Zemsta A. Fredro dziennikarskim okiem”. Produktami finalnymi projektów były: prezentacje w PowerPoint, zaproszenia, plakaty, makiety, przedstawienia, filmy edukacyjne oraz gazetki.
Uczniom bardzo spodobała się taka forma zdobywania wiedzy – mówi nauczycielka j. polskiego Hanna Żuk. – Dzięki temu mogli oni rozwijać swoje zainteresowania, nauczyli się współpracy w grupie oraz poszerzyli umiejętności wykorzystywania technik informacyjnych na różnych przedmiotach.
Aby osiągnąć ten efekt nauczycielki zaangażowane w pracę nad projektem poszerzały wiedzę na temat technologii informacyjnych za pomocą e-learningu oraz co tydzień wykonywały zadania wyznaczone przez organizatorów szkolenia, których wyniki zamieszczano na platformie internetowej.
Drugi etap szkoleń „grand norweski” zakłada przeprowadzenie interdyscyplinarnego projektu w danej szkole. Gimnazjum nr 2 będzie realizowało zdania z zakresu nanotechnologii p.t. „Od myśli filozoficznej do praktyki”. Tym razem zostali zaangażowani do tego projektu wszyscy wychowawcy klas i cała społeczność uczniowska, a wyniki pracy zaprezentowane będą na początku kwietnia.
Tekst: Hanna Żuk
Konkurs Recytatorski w Gimnazjum nr 2
W poniedziałek, 2 marca, w Gimnazjum nr 2 w Redzie odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego, podczas którego zaprezentowało się 7 gimnazjalistów, przygotowując repertuar polskich poetów i pisarzy. Naszą szkołę w etapie miejskim będą reprezentowały: Marta Kajzer z IIIa („Pierwsza fotografia Hitlera”, Wisławy Szymborskiej i „Na szklanej górze” Sławomira Mrożka) oraz Marta Janiak z IIIa („Lesio” Joanny Chmielewskiej, „Najbanalniejszy wiersz” Jana Brzechwy). Trzecie miejsce w szkolnym etapie wywalczyła Agata Szreder z IIb. Natomiast w kategorii Poezji Śpiewanej do dalszego etapu przeszli: Oliwia Szymoniak z II b i Krzysztof Nieradko z IId.
Tekst: Hanna Żuk
Uroczyste otwarcie nowych sal w ZS2 w Redzie
W czwartek, 19 lutego, w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbyło się uroczyste otwarcie dwóch nowych sal lekcyjnych: języka angielskiego oraz matematyczno - geograficznej. Wśród licznie przybyłych na tę uroczystość gości znaleźli się m.in.: burmistrz miasta Redy, Krzysztof Krzemiński, z – ca burmistrza Redy, Janusz Molak, radni, dyrektorzy redzkich placówek oświatowych oraz inni znamienici goście. Wszystkich bardzo serdecznie powitał dyrektor szkoły, Jan Skrobul, który przedstawił także krótko starania i przebieg tej inwestycji. Następnie przemówienie wygłosił Burmistrz Redy, Krzysztof Krzemiński. Wreszcie nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie nowych sal przez proboszcza parafii Św. Wojciecha w Ciechocinie, Zbigniewa Kerlina. Zebrani goście zwiedzili sale oraz obejrzeli prezentację multimedialną, poświęconą kolejnym etapom budowy klas, przygotowaną przez p. Elżbietę Rybarczyk. Na zakończenie uroczystości odbył się poczęstunek dla wszystkich przybyłych.
Tekst: Estera Miotk
Zdjęcia: Małgorzta Terlecka
Zdjęcia dostępne tutaj >>
XVII Finał WOŚP w naszej szkole – 11 stycznia 2009r.
Po raz siódmy już Orkiestra zagrała w Zespole Szkół nr 2 w Redzie! Jak co roku, mimo dokuczliwego zimna, na ulicach miasta z wielkim zaangażowaniem kwestowali nasi wolontariusze. „Rekordzista” uzbierał do puszki 963,54zł!
W godzinach popołudniowych w szkole odbyła się impreza dla mieszkańców Redy. Jak zwykle, niezawodnymi punktami programu okazały się występy małych artystów – uczniów klas „0” przygotowanych przez panią Szymoniak i panią Bizewską, oraz przedstawienia maluchów z klas I – III pod opieką pani Deksnait-Naczk, pani Zwierzyckiej i pani Szreder. Dzieci z Powiatowego Ośrodka Pracy Pozaszkolnej zaprezentowały jasełka i koncert na cymbałkach (opieka pani Szymoniak i pani Krzemińska). Na scenie mogliśmy też podziwiać talenty muzyczne młodzieży gimnazjalnej, m.in. układy taneczne oraz mini koncerty na pianinie i wiolonczeli. Zebrani licznie rodzice i goście mieli również okazję posłuchać chóru szkolnego. Tradycyjnie już, sympatycy naszej regionalnej grupy „Redzanie” mogli bawić się wspólnie z artystami, którzy od wielu lat, podczas każdego Finału WOŚP z wielką radością grają i śpiewają na rzecz dzieci.
Jak co roku, i tym razem nie zabrakło naszych niezawodnych ratowników z Grupy Ratownictwa Medycznego PCK Wejherowo oraz strażaków z Jednostki Operacyjno-Technicznej OSP Reda. Ich obecność, prezentacje sprzętu ratowniczego, pokazy zasad udzielania pierwszej pomocy pięknie wpisują się w idee Wielkiej Orkiestry, a nierzadko zachęcają młodzież do wzięcia udziału w kursach PCK, bądź wstępowania do drużyn pożarniczych. W tym roku druhowie pożarnicy zaprezentowali stroje bojowe używane w różnych akcjach, m.in. strój „ognioodporny”, kombinezon „niezatapialny” oraz „kombinezon pszczelarza” – do interwencji związanych z niebezpiecznymi owadami.
Jak zwykle, ogromną popularnością cieszyła się loteria fantowa i kawiarenka z wielką ilością pysznych ciast domowego wyrobu. Zwłaszcza loteria okazała się wyjątkową atrakcją, jako że główną wygraną w niej był rower ufundowany przez firmę Elektrociepłownie „WYBRZEŻE”.
Sporo emocji wzbudziły licytacje gadżetów orkiestrowych oraz darów przekazanych przez osoby prywatne. Oprócz tradycyjnych gadżetów orkiestrowych, zlicytowane zostały między innymi piękne torty przekazane specjalnie na rzecz Orkiestry przez cukiernię Malczewscy oraz P.P. Krauzów. Wiele emocji wzbudziła licytacja pamiątki rodzinnej – zegarka, podarowanego przez prywatnych darczyńców. Uzyskana za niego kwota – 500 zł. - okazała się najwyższą wylicytowaną tego dnia sumą.
Na zakończenie wieczoru, dla całej młodzieży zaangażowanej w przygotowanie kolejnego Finału WOŚP oraz dla wszystkich gości zagrała gdyńska kapela punk-rockowa DISORIENT.
Podczas XVII Finału WOŚP w Sztabie Zespołu Szkół nr 2 w Redzie zebraliśmy 14.500 zł, to jest aż o trzy tysiące więcej, niż w roku ubiegłym! Taki rekord nie byłby możliwy bez wielkiego zaangażowania wszystkich osób kwestujących, organizujących imprezę, występujących w niej oraz tych, którzy ofiarowali na rzecz dzieci pieniądze lub dary rzeczowe.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i firmom, które wniosły najmniejszą choćby cegiełkę do realizacji tej pięknej imprezy:
- kwestującym na ulicach uczniom (i ofiarodawcom wrzucającym im pieniądze do puszek),
- sponsorom i darczyńcom,
- artystom i ratownikom, którzy koncert uświetnili swoimi występami,
- nauczycielom i uczniom, którzy przygotowali i opiekowali się różnymi punktami koncertu,
- wszystkim Gościom, którzy tak pięknie się wraz z nami w ten styczniowy wieczór bawili.
Tekst: Iwona Nowicka
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
W grudniu uczniowie Gimnazjum nr 2 w Redzie wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka; Dnia Ochrony Praw Dziecka. Do tego dnia przygotowały się wszystkie klasy pod opieką nauczycieli. Uczniowie klas I wykonali plakaty ilustrujące prawa dziecka. Samorząd Uczniowski przygotował apel, w czasie którego przybliżono społeczności szkolnej historię praw dziecka i ideę powstania „Konwencji
o Prawach Dziecka”. Następnie poszczególne klasy zaprezentowały scenki poświęcone najważniejszym prawom dziecka. W pomysłowy a czasem dość oryginalny sposób uczniowie zinterpretowali następujące prawa: do życia i rozwoju; życia bez przemocy i poniżania; wychowania w rodzinie; wypowiedzi; stowarzyszenia; swobody myśli, sumienia i religii; nauki; tożsamości; informacji; prywatności.
Tekst: Hanna Żuk
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Eurocamp - pół Europy w Gifhorn
W dniach 08.12.2008 - 12.12.2008 delegacja z Gimnazjum Nr 2 w Redzie w składzie: Marta Janiak, Marta Kajzer, Agata Szreder, Ewa Sudnik i Natalia Fraszczyk wraz z nauczycielką języka niemieckiego, Mariolą Szreder, wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu, które odbyło się w Niemczech. Gimnazjum w Gifhorn zaprosiło do udziału w seminarium – realizujące projekt w ramach Eurocamp - szkoły z Polski, Bułgarii, Czech i Francji. Eurocamp ma na celu wspólną pracę europejskich szkół partnerskich nad projektem „Nasze regiony”, który zamierzamy realizować w kolejnych latach.
Uczniowie podczas tygodniowego pobytu poznali szkołę gospodarzy Gimnazjum w Gifhorn, prezentowali swoje szkoły, regiony, systemy szkolne w swoich państwach, zastawali się nad jak powinna wyglądać idealna szkoła oraz porównywali swoje zwyczaje i kulturę. „Zastanawialiśmy się nad naszą przyszłością w Europie. Mieliśmy okazję nie tylko zwiedzić Gimnazjum Humbolta w Gifhorn ale również uczestniczyć w zajęciach oraz rozmawiać z uczniami po angielsku i niemiecku” - mówi jedna z uczestniczek wyjazdu. Organizatorzy zorganizowali wycieczki po okolicy, do Hamburga oraz b, największej fabryki samochodów VW w Niemczech. Wizyta młodych Europejczyków wzbudziła zainteresowanie lokalnych mediów, którym uczniowie mieli okazję udzielić wywiadu.
Biorący udział w seminarium nauczyciele i uczniowie postanowili dalej pracować nad projektem, pielęgnować i pogłębiać partnerskie związki, poprzez systematyczne kontakty pomiędzy szkolnymi koordynatorami. Ideą Eurocampu jest pozyskanie do pracy nad projektem innych uczniów, aby zainteresować ich korzeniami krajów europejskich.
Tekst: Mariola Szreder
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Obchody 90 rocznicy odzyskania niepodległości w ZS2 w Redzie
W środę, 12 listopada w Zespole Szkół Nr 2 w Redzie odbyła się uroczysta Akademia z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gimnazjaliści, przygotowani przez panie: Gabrielę Orzechowską i Hannę Żuk, zaprezentowali program artystyczny pod hasłem „A to Polska właśnie – symbole narodowe”. Uczniowie przedstawili w nim historię godła polskiego – w rolę orła znakomicie wcielił się Łukasz Pardo z 3B; oraz najważniejsze wydarzenia i postaci w historii naszego kraju, m.in. : bitwę pod Grunwaldem, odsiecz wiedeńską, powstania, zabory, wojny światowe, solidarność. W przygotowanej prezentacji multimedialnej uczestnicy akademii mogli oglądać odpowiednie obrazy i postaci historyczne oraz wysłuchać najważniejszych fragmentów z przemówień: Józefa Piłsudskiego, Józefa Becka, Jana Pawła II i Lecha Wałęsy.
Całość przedstawienia przeplatały występy chóru, który pod opieką pani Agnieszki Dzienisz, przygotował piękny repertuar pieśni patriotycznych.
Niepodległościowy program artystyczny wzbudził wiele pozytywnych uczuć, a aktorzy biorący w nim udział zostali nagrodzeni gromkimi brawami zgromadzonej publiczności.
Tekst: Teresa Dopke
Międzynarodowa wymiana młodzieżowa uczniów redzkich gimnazjów
W dniach od 13 do 17 października 60-osobowa grupa uczniów z Gimnazjów Nr 1 i 2 w Redzie wzięła udział w kolejnej wymianie młodzieżowej ze szkołą Van der Capellen w Zwolle, w Holandii. Nasi uczniowie spędzili kilka dni mieszkając w domach holenderskiej młodzieży.
W programie wyjazdu były m.in. jednodniowa wycieczka do Amsterdamu, wizyta na cmentarzu wojennym w Arnhem Osterbeek, wspólne zajęcia sportowe oraz liczne spotkania i zajęcia integracyjne i poznawcze z uczniami holenderskimi.
Jak co roku, dla naszej młodzieży ten wyjazd to nie tylko kilka dni intensywnego ćwiczenia języka angielskiego, ale przede wszystkim okazja do interesujących spotkań z nowymi ludźmi oraz do ciekawych obserwacji ich życia codziennego.
Takie wyjazdy są nieocenioną lekcją otwartości, tolerancji i poszanowania dla innych. Poszerzają horyzonty poznawcze naszej młodzieży, pomagają przełamywać bariery językowe oraz uczą dostrzegać walory różnorodności kulturowej innych krajów europejskich. Wspólny wyjazd jest jednocześnie okazją do większego zbliżenia i integracji młodzieży z obu redzkich gimnazjów.
Tekst: Iwona Nowicka
Zdjęcia: Małgorzata Terlecka
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Obchody uroczystości święta Edukacji Narodowej w Zespole Szkół nr 2 w Redzie
W piątek, 10 października w Zespole Szkół nr 2 w Redzie odbyły się uroczystości związane ze Świętem Edukacji Narodowej. Obchody uroczystości rozpoczął dyrektor szkoły, Jan Skrobul, który złożył serdeczne życzenia i podziękowania wszystkim nauczycielom i pracownikom oraz wręczył „Nagrody dyrektora”. Życzenia oraz kwiaty składał również przewodniczący Rady Rodziców, Jacek Skorupski.
Następnie uczniowie zaprezentowali część artystyczną, przygotowaną pod kierunkiem pań: Teresy Liegman, Hanny Żuk, Anny Galiń-Tatary, Małgorzaty Terleckiej, Gabrieli Krzemińskiej i Agnieszki Dzienisz. W części tej dzieci oraz młodzież przygotowały koncert życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły. Uroczystość prowadzili uczniowie klasy drugiej: Patrycja Tessmer i Daniel Elwart. Po zapowiedziach życzeń dla poszczególnych nauczycieli następował krótki pokaz umiejętności młodzieży. Jako pierwsza swój talent zaprezentowała Katarzyna Kabata, recytując poezję do muzyki poważnej, której występ wprowadził magiczną atmosferę. Świetną recytacją poezji wykazała się również Joanna Bieschke oraz Krzysztof Nieradko, parodiując Inwokację z „Pana Tadeusza”.
Swoim talentem muzycznym wykazał się również chór, śpiewając bardzo piękne piosenki. Wiele ciepłych uczuć wzbudził także występ uczennic z klasy pierwszej, które zaśpiewały i zatańczyły piosenkę o „swojej kochanej pani”. Nie bez gorących braw obszedł się także występ uczennic klasy IIIa gimnazjum: Marty Janiak i Marty Kajzer, które popisały się świetnie wykonanym tańcem nowoczesnym. Jednak chyba najwięcej emocji wzbudził występ uczniów klasy IIIb gimnazjum (Sandra Słuszewska, Łukasz Pardo, Krystian Guz, Krystian Więcek, Kornelia Wantoch-Rekowska, Mateusz Kucharski), którzy wcielając się w osoby z zespołu Guns N’Roses, „rozgrzali publiczność do czerwoności”.
Uczniowie i nauczyciele byli zachwyceni ich występem i żywo reagowali na ich popisy sceniczne, włączając się do wspólnej zabawy.
Dekoracje sali zostały przygotowane przez p. Beatę Zawal-Brzezińską.
Uroczystość zakończyła się rozdaniem symbolicznych róż nauczycielom przez młodych artystów. Święto Edukacji Narodowej przebiegało w ZS2 w pełnej życzliwości i uśmiechu atmosferze, do której przyczynili się zarówno uczniowie jak i nauczyciele.
Tekst: Hanna Żuk
Zdjęcia: Katarzyna Kończak
Zdjęcia dostępne tutaj >>
Uroczyste ślubowanie i otrzęsiny w Gimnazjum nr 2 w Redzie
W czwartek, 25 września w Gimnazjum nr 2 w Redzie odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych połączone z tradycyjnym turniejem otrzęsinowym.
Jak co roku, społeczność klas II i III w symboliczny sposób przyjmowała do swojego grona pierwszoklasistów. Po uroczystym ślubowaniu najmłodsi uczniowie mieli okazję zaprezentować się w licznych konkurencjach turnieju otrzęsinowego. Klasy pierwsze oceniane były za przygotowaną przez siebie prezentację, testowana była ich wiedza o szkole, a w poszczególnych zadaniach uczniowie mogli wykazać się sprawnością fizyczną, pomysłowością i refleksem. Wszystkie konkurencje dostarczyły biorącym w nich udział uczniom oraz obserwującym ich starszym kolegom i nauczycielom wiele emocji i zabawy. Zacięte zmagania m.in. w tańcu na gazecie, w jedzeniu ptysia bez użycia rąk, czy w malowaniu wąsów na czas, wywoływały salwy śmiechu i gorący doping sali. Ostatecznie, w turnieju zwyciężyła klasa I c, która została nagrodzona Dyplomem dla Idealnej Kociej Rodziny. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali Certyfikat potwierdzający przyjęcie ich do szkolnej społeczności gimnazjalnej.
Tradycją naszych otrzęsin jest również podobne przyjmowanie do społeczności szkolnej nowych nauczycieli. W tym roku tej żartobliwej ceremonii zostali poddani pani Justyna i pan Jakub. Z wielkim humorem wykonali swoje zadania, a uczniowie nagrodzili ich ogromnym aplauzem.
W przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości w każdym roku z wielkim zapałem angażują się uczniowie klas III, wspomagani przez opiekuna samorządu szkolnego. Wymyślanie konkurencji, przygotowanie i ich samodzielne przeprowadzenie stanowi dla uczniów duże wyzwanie i jest traktowane jako przywilej należny najstarszemu rocznikowi. Dla pierwszoklasistów udział w turnieju jest znakomitą okazją do zaprezentowania się na forum całej szkoły. Konkurencje, w jakich biorą udział, wymagają sprytu i zręczności, a nagradzana jest przede wszystkim pomysłowość i umiejętność radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach. Atmosfera zabawy i życzliwy doping starszych kolegów sprawiają, że najmłodsi uczniowie są rzeczywistymi bohaterami tego dnia, a zabawowa forma otrzęsin stanowi istotny element integrujący dla całej społeczności szkolnej naszego gimnazjum.
Tekst: Iwona Nowicka
|
|
Gimnazjum nr 2
Kalendarz
Kącik komputerowy
NEWS:
Terminy zebrań i konsultacji z Rodzicami
więcej >>
O nas
Statystyka strony
Standardy
Strona spełnia dwa ważne standardy:
|
|